lano na ledovec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Jenda.Unc » čtv srp 4, 2011 9:30

To mě je jasný, že univerzální lano neexistuje.To je jako s ostatním vybavením.
Pořádné lano na ledy teda půlku 8,5mm 60metrů nebo radši jen 7,8mm?
A na ten ledovec bych ještě teda koupil i něco kratšího třeba těch 40 metrů záleží kolik nás půjde.
Brzdící uzly nedělám, když nás je hodně v lanovém družstvu.
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: lano na ledovec

Příspěvekod tomaash » čtv srp 4, 2011 9:40

Na lady a zimne lezenie by som zobral nieco s dobrou impregnaciou a nizkou razovou silou, napriklad Beal Ice Line.
tomaash
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát srp 1, 2008 12:47
Bydliště: Bratislava

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Aldo » čtv srp 4, 2011 10:28

Jenda.Unc píše:Pořádné lano na ledy teda půlku 8,5mm 60metrů nebo radši jen 7,8mm?

Jendo, nechápeš že tohle si musíš rozhodnout sám !!
Znám spoustu lidí co v horách lezou hodně dobře a do 7,8 by nešli. Na druhou stranu znám stejně velkou skupinu tech co lezou na co nejtenších lanech.
Nejde primárně o bezpečnost lana jako takového ( ty jsou bezpečne všechny) ale o vnitřní pocity a srozumění s tenkým průměrem.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Simi » čtv srp 4, 2011 11:45

Aldo píše:Nejde primárně o bezpečnost lana jako takového ( ty jsou bezpečne všechny) ale o vnitřní pocity a srozumění s tenkým průměrem.

To je presne ono! Osobne to mam tak, ze pokud lano mam pouzivat jako pulku, chci aspon neco kolem 8,5. Pokud to mam pouzivat jako dvojce, tak s 7,8 nemam problem. Ale 7,8 mi v pouziti jako pulka prijde jako desna tkanicka, prestoze to casto ma atest pro pulky...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Jenda.Unc » čtv srp 4, 2011 19:12

Fajn.Já tomu rozumim, že každej mě poradí něco jiného a musim si to rozhodnout sám.Poslední otázka.Koupit Tendona a nebo Beal?
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: lano na ledovec

Příspěvekod j_dolezel » stř čer 27, 2012 13:54

Na ledovec je asi nejlepší jednoduché lano Tendon Master 8,9 nebo 9,2 CS 50m, protože se dobře drží v ruce, a protože je skoro vždy nějaký skalnatý dolez.Jo a má skvělou hmotnost (52g/m).
Nad přírodou člověk nikdy nezvítězil, zvítězit však může nad svým strachem, nejistotou, či slabostí.
Uživatelský avatar
j_dolezel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned led 9, 2011 21:38
Bydliště: Brno

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Vachon » stř čer 27, 2012 14:33

Na tenké lano je hlavně potřeba si zvyknout. Pro ledovec (a obecně VHT) je neocenitelná nižší váha, kdo ale třeba používá osmu (na slanění nebo jištění) a intuitivně po ní hmátne, mohl by si natlouct nos a měl by přejít na jinou metodu (půlloďák, kyblík). Samozřejmě se to týká i vázání prusíků apod.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: lano na ledovec

Příspěvekod j_dolezel » stř čer 27, 2012 14:44

Pravda, že na choďáky s lehkým nebo žádným skalnatým dolezem bude stačit tenke lano.
Nad přírodou člověk nikdy nezvítězil, zvítězit však může nad svým strachem, nejistotou, či slabostí.
Uživatelský avatar
j_dolezel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned led 9, 2011 21:38
Bydliště: Brno

Re: lano na ledovec

Příspěvekod kendy » stř črc 11, 2012 8:06

koupil jsem si vloni na fesťáku v Teplicích ve stánku Tendonu - 30m lano, poloviční nebo dvojitý, prostě nějaký zbytek slabýho lana - sice hnusně zelený,ale s nějakou super impregnací - právě na ledovec a je na to úplně super.
Dýlka dostatečná, cenovka vynikající (asi 300-400kč,prodávali to tam na váhu : ), funkčnost bez výhrad. I ta dýlka k tomuhle účelu stačí...
na lezení Jizerky, na kolo heavytools, na silnici Fort, na oblečení Direct, na železo Simond, na pivo Konrad, na večer Terezka : )
Uživatelský avatar
kendy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 253
Registrován: pon čer 29, 2009 6:47
Bydliště: Proseč

Re: lano na ledovec

Příspěvekod j_dolezel » stř črc 11, 2012 10:32

kendy píše:koupil jsem si vloni na fesťáku v Teplicích ve stánku Tendonu - 30m lano, poloviční nebo dvojitý, prostě nějaký zbytek slabýho lana - sice hnusně zelený,ale s nějakou super impregnací - právě na ledovec a je na to úplně super.
Dýlka dostatečná, cenovka vynikající (asi 300-400kč,prodávali to tam na váhu : ), funkčnost bez výhrad. I ta dýlka k tomuhle účelu stačí...

Jak sestrojíš v případě nějakého průseru, například kladku s takto krátkým lanem?
Nad přírodou člověk nikdy nezvítězil, zvítězit však může nad svým strachem, nejistotou, či slabostí.
Uživatelský avatar
j_dolezel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned led 9, 2011 21:38
Bydliště: Brno

Re: lano na ledovec

Příspěvekod HonzaPlzenak » čtv dub 11, 2019 7:13

Co byste vzali za lano pro 3 člené družstvo na Grossglockner normálkou? Máme k dispozici dvě jednoduchá lana - 38 a 60 metrů. Bude stačit to kratší?
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 11, 2019 8:44

Ahoj, no pro postup na ledovci a řádné jištění, případné vytažení z trhliny je podle mě 38m lano pro tři lidi krátké. Mezi jednotlivci budeš mít cca 10m rozestup, pokud použiješ uzlíky, tak počítej na 1-2m delší lano. Zbytek lana si krajní členové družstvy stočí do batohu a budou ho používat v případě vytahování z trhliny. V batohu ale budou mít maximálně 9m, což si dokážu tedy představit situace kdy to nebude stačit. Takže obecně na ledovec pro tři lidi bych bral delší lano.


Nicméně na Glockneru jsem byl a cesta přes ledovec byla dost v pohodě. Pád do trhliny tam moc nehrozí. Na samotné lezení a případné slaňování z vrcholu na hřebínek ti bude kratší lano stačit. Na druhou stranu jste tři, tak se při nesení lana vystřídáte. Navíc polovinu cesty budete pak navázaní, takže se to lano zas tolik nepronese.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » čtv dub 11, 2019 8:54

@Pierre111: prosím můžeš rozepsat situace, ve kterých by 38 lano nemělo stačit? Tedy za předpokladu, že při pádu nepočítám se spoluprácí toho v trhlině a nepotřebuji tak tolik lana na záchranu.

Taky jsem na Glockneru byl a zrovna jsem tam do trhliny "zapadl" (chytil mě batoh a roztažené ruce).
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 11, 2019 9:39

No já uvažuju tak, že mezi sebou budeš mít tak min 10m, pokud použiješ uzlíky tak 12m, jeden uzel ti sebere tak 50cm. To znamená, že každý bude mít v batohu max 7m lana, to mi nepřijde zrovna dost. Dotyčný se může propadnout třeba hlouběji, uzlíky projedou a ty ho musíš tahat na volném konci lana. Člověk v trhlině může být zraněný a nemůže prusíkovat, musíš udělat kladku. Když máš uzlíky, tak kladka musí být na volném konci lana. Navíc hraješ taky o čas.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » čtv dub 11, 2019 10:21

Chápu, taky bych mezi sebou dal 10 metrů (možná bych nedělal uzly kvůli jednoduchosti vytažení ve třech lidech). Když se propadne první nebo poslední, mělo by stačit cca 2 metry lana navíc, abych dokázal umístit prusík s kladkou na zatížené lano, ne? jak využiji volný konec lana pro kladku když dotyčný nespolupracuje?

Navíc, pokud spadne první nebo poslední, předpoklad je, že tvorba jistícího bodu bude u prostředního člena, tím pádem se může použít lano vedoucí k nespadnuvšímu členovi družstva.

Jde mi vlastne o princip na obrázku (ano chápu, že uzly bude nutno "přemostit") kde je vidět i lano držící zachránce v ruce...to může být na začátku relativně krátké (třeba jen ty dva metry).

Absolutně nezpochybňuji čas, ale jak bys to udělal jinak s dlouhým volným koncem ve chvíli, kdy dotyčný v trhlině nespolupracuje?
Přílohy
1453892919_1290113380.png
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 11, 2019 11:01

Když nespolupracuje tak máš docela problém. Já nikoho netahal, ale dle tohohle obrázku teoreticky snížíš potřebnou sílu natahání z trhliny na 50%. Prakticky to bude od dost míň. Lano se ti například zařízne do hrany trhliny. Někde jsem četl, že se právě kvůli přeříznutí lana nedoporučuje tahat jen na jednom pramenu lana. Ty máš na obrázku tiblok a kladku, kladku s blokantem. To je prakticky ideální stav, kdo ale tohle vše používá ? Má takové vybavení třeba tazatel ? Do skupiny potřebuješ tohle vybavení ideálně 2x. Já předpokládal spíš záchranu jen s karabinami, plochou a kulatou smyčkou. To máš s sebou snad vždy. Navíc jsem právě psal o těch uzlících (chodím spíš ve dvou) a potom je větší problém. Potřebuješ specializovaný vybavení, což myslím tolik lidí nemá.

Záchrana pak probíhá tak, že dotyčného převěsíš do sněhové kotvy nebo šroubu. Na laně co ti zbyde zřídíš volnou kladku za pomocí smyček a karabin a taháš. Na to ale potřebuješ 2x délku lana, co vede ke spadlému. Výhoda je ta, že zatížení se rozloží mezi víc pramenů lana a ty dva nové prameny můžeš na hraně trhliny podložit batohem, cepínem, hůlkama, prostě něčím, aby se ti nezařízly do sněhu. Nevýhoda, spadlí si musí být schopen připnout karabinu co mu spustíš dolu do sedáku. To co jsi sem dal ty bude fungovat, nicméně je to podle mě podobné jako karabinová kladka a tam prý je právě problém s tím zařezáváním a velkým odporem. V praxi to ale vyzkoušené nemám.

Druhá věc co mě napadá, proč mít delší lano je, že když je dotyčný schopný z trhliny vyprusíkovat, tak je dobré ho pro případ nějakého selhání jistit druhým koncem lana. Na laně na kterém prusíkuje, to asi dojistit moc dobře nepůjde.

Další co mě napadlo, co když v trhlině skončí dva ? Nějakým zázrakem se je povede zachytit. Jeden může být těsně pod okrajem třeba. Takovou kladkou ale dva lidi ven podle mě nevytáhneš. Volným koncem ale můžeš povytáhnout samostatně toho spodního a ten horní se třeba potom vyškrábe ven :).

To co jsi poslal, určitě funguje, jen mi prostě nepřijde moc chytrý sebou brát hraničně krátký lano, když lano je vlastně z horo vybavení asi to nejdůležitější. :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » čtv dub 11, 2019 11:43

Já osobně když chodím ve dvou se sestrou, tak blokant s kladkou a Tibloc s kladkou nosím pouze já. Pokud tam vletí ona, pokusím se jí vytáhnout. Pokud tam vletím já, pokusí se mě chytit a volá vrtuli. Takovou máme dohodu. Pokud chodíme ve třech, máme takovou výbavu všichni. Úplně stejně bych postupoval i pouze s karabinami a prusíky.

Nevím, jak to má tazatel, ale psal, že půjdou 3...resp. proto jsme řešili 38 metrů lana.

Už cháúu co myslíš volnou kladkou...to je právě způsob, který ve dvou neřeším, protože předpokládám, že spadnutý NEBUDE moci spolupracovat, resp. sestra nebude schopna mě vytáhnout. Ve chvíli, kdy mi tam zahučí sestra, mám samozřejmě dost lana na zádech i na volnou kladku. Je to asi lepší způsob, zároveň ale technicky náročnější na zřízení.

Zařezávání lana bych řešil určitě i při vytahování na jednom prameni, v případě uzlů pod hranou trhliny by to bylo asi dost složité.

Pokud by tam spadli dva a chtěl bych je tahat na jednom prameni...asi nereálné.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 11, 2019 12:13

Tak ten systém co jsi se m dal funguje i s uzlíkama ne ? Horní kladka je s blokanktem, takže můžeš tibloc přendat pod uzlík. Pak by se musela ještě zafixovat druhá kladka aby jsi mohl odlehčit lano a rozvázat uzel. Ale dost by to zdržovalo.

Na obrázku 9 je vidět co jsem myslel.
https://skitourguru.com/clanek/111-zach ... ve-trhliny
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » čtv dub 11, 2019 12:24

Přesně jak píšeš, muselo by se to "přemostit", což zabere dost času.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod apuka » čtv dub 11, 2019 13:42

Kluci, neberte me za velkeho odbornika, ale nemel by se metodicky (alespon ve dvou-trech) zapadly vytahovat prave (skoro) vzdy na volnem konci lana a (skoro) nikdy na tom kuse, za ktery visi? Z hlediska vetsi bezpecnosti vsech i jednodussi a rychlejsi manipulace s lanem. A to i kdyby se mel sam vyprusikovat, bude se mu to delat lip, hlavne s uzlama na lane.

A mozna priblbla otazka ohedne uzliku. kdyz jdou 3 na lane. Pokud se nejde po rovnem ledovci a jeden zahuci, tak dost hrozi, ze strhne toho pred sebou (spise, ten nevidi) nebo za sebou a ten muze mit spise praci se zachycenim sebe sameho. I kdyz to dopadne asi jako na hrebeni - jeden visi vlevo, druhy vpravo, ale vzajemne se drzi "v rovnovaze". Ale kdyz tam nejsou uzly a trhlina je hlbsi, tak brzi pad (a strhnuti druheho) prakticky pouze uzly, na samotne treni lana bych se nesplehal.

Takze i z toho duvodu by asi bylo vhodnejsi mit delsi lano. Kdybych porizoval nove pro tri (to neni tento pripad) a chtel usetrit vahu, tak bych spise shanel co nejtenci a nejlehci, ne kratsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: lano na ledovec

Příspěvekod mike » čtv dub 11, 2019 18:18

slezacekm píše:Taky jsem na Glockneru byl a zrovna jsem tam do trhliny "zapadl" (chytil mě batoh a roztažené ruce).

Kde presne se ti to stalo? Idealne GPS souradnice ;-)

Ja bych teda delal uzliky i ve trech. Uz jen proto, ze nam to jednou pekne zafungovalo, propadlika chytil uz prvni uzlik :) Jinak jsme tenkrat meli 2 x 25 m a neprislo mi to moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » čtv dub 11, 2019 21:28

bylo to uz vazne dost davno a presne misto si pamatuji jen matne. bylo to nedaleko chata Erzherzog-Johan smerem zpet ke garazim. hned jak se sebehne od te chaty dolu. byla tam vyslapana hodne siroka dalnice. v tu chvili jsem nebyl na lane. jakmile se sklon srovnal do roviny...uz jsem tam byl

priblizne jsem dal sipku na to misto
Přílohy
77A51EF2-6B25-4DEB-A1AF-813EC92E410D.jpeg
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod mike » pát dub 12, 2019 3:57

Diky. Njn, vyslapana dalnice, to je zradne. Podle mapy bych to tam moc necekal, ale kdyz koukam na fotomapu, tak prave tam trhliny jsou. Asi se to tam trha od skal. Mels stesti ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » pát dub 12, 2019 8:10

Jako z dnešního pohledu absolutní nezodpovědnost. Byla tehdy euforie po úspěšném výstupu na vrchol, od chaty jsme sbíhali...pocit, že co by se mohlo stát, když už jdeme dolů. Jinak to byla doba, kdy jsem chodil do hor s lidma, kteří toho v horách hodně zažili, byli starší a "zkušenější". O metodice jsem nepřemýšlel, přeci to musí znát, když chodili tak dlouho. Navazování na lano? Po jakých vzdálenostech? Prusíky a technika vytažení? Neomlouvá mě to, měl jsem si to zjistit sám...prostě jsem spoléhal na zkušenosti ostatních.

Jinak si matně vzpomínám, že to bylo přesně v místech, kde se svah lámal a zpětně si vybavuji rozdílnou barvu sněhu v jednotlivých pásech.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod HonzaPlzenak » pát dub 12, 2019 9:28

Pierre má dobrou připomínku, že to záleží i na dalším vybavení, takže doplním, že to odhadl správně a tibloky, kladky ani blokanty nemáme. Pro vyproštění budeme závislí na prusících. Neřekl bych ale, že to je problém, protože pokud by se padající zranil natolik, že není schopen spolupracovat, tak bychom stejně volali vrtulník, i kdybychom ho byli shopni z trhliny vytáhnout. Navíc na takto frekventované cestě je předpoklad, že bude na dohled i někdo další, kdo by mohl s případnou komplikovanější záchranou pomoci.
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: lano na ledovec

Příspěvekod maty » pát dub 12, 2019 10:33

Me by zajimalo, jestli pocitas se situaci, ze ti vrtule neprileti (pocasi nebo jine obtize). Pokud dotycneho nevytahnes do cca 45 minut tak hrozi trauma z visu na lane.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » pát dub 12, 2019 10:35

K tomu bych jenom dodal, že mnou postovaný obrázek s blokanty, kladkami... samozřejmě platí i pro prusíky a karabiny. místo blokantu s kladkou použít třeba jistítko v guide modu (Reverzo, Guide), místo Tiblocu s kladkou použít prusík s karabinou. díky tomu se dá tahat i na zatíženém laně.

Neříkám, že je to lepší řešení, jde o případ, že dotyčný nemůže spolupracovat.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod slezacekm » pát dub 12, 2019 10:37

maty píše:Me by zajimalo, jestli pocitas se situaci, ze ti vrtule neprileti (pocasi nebo jine obtize). Pokud dotycneho nevytahnes do cca 45 minut tak hrozi trauma z visu na lane.

pro mě dobrá poznámka, jak jsem psal výše, když jdu se sestrou sám, počítám s tím, že když tam vletím, ona volá vrtuli, případně sám vylezu.

Co by se stalo v případě, že bych byl třeba v bezvědomí a vrtule nemohla...nebyli kolem lidi. Zajímalo by mě, jestli by mě holka cca 55 kg dokázala vlastně vytáhnout...mám cca 85 kg s batohem.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: lano na ledovec

Příspěvekod apuka » pát dub 12, 2019 11:02

@selzacekm: pokud by vedela, jak a zladla to dobre, tak to jde. V nejhorsim k Tobe muze slezt, shodi/odreze batoh a tak Te odlehci - proto cast dalsi poznamky niz. Ale opakuji - musi dobre vedet, jak a zvladat to sama (tj. poradne natrenovat).
HonzaPlzenak píše:na takto frekventované cestě je předpoklad, že bude na dohled i někdo další, kdo by mohl s případnou komplikovanější záchranou pomoci.
Ano, toto je vetsinou pravda. Ale i na te vychozene dalnici se muze stat, ze napr. zustanete se kochat na hrebeni dele, pujde Vam to pomaleji, atd. - a najednou jdete posledni a nikde nikdo. Toto neni nijak vyjimenca situace.
No a prave i na zachranu nezpolupracujiciho je mnohem lepsi, kdyz mas volne lano - "jednoduse" k nemu slezes, navazes ho, zbavis zbytecnosti jako batoh, trocha taky usmernis, aby co nejlepe sel vytahnout (nazpricil se napriklad) a dal podle toho, jestli Ti pomuze ten treti nebo ne a taky na stavu trhliny sam nebo s pomoci se jej muzes snazit dostat ven.

Ono je to totiz tak, ze ty dostatecne dlouhe volne konce lana ocenis prave v pripade nouze a vetsich obtizi. Vsechno se nejak da i bez toho - ale jak podtkli, jde i o cas a slozitost operace. A nakonec, kdyby nedejboze doslo k problemu a nekdo prave kvuli tomu tam zustal nebo mel trvale nasledky, tak si to nikdy neodpustis a budes se trapit do konce zivota.
Kdyby bylo na mne, tech max. kilo, kilo dvacet a to jeste rozdelene do dvou casti bych - hlavne na jednu jedinou cestu - bral jako dan za zvyseni bezpecnosti, ktere mi za tu trocha zvysenou namahu stoji. Kdyz se nic nestane, nebude to potrebovat, tak v euforii nad uspechem si na to ani nespomenete.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: lano na ledovec

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 12, 2019 11:28

@Slezacekm:

1) Spis aby tam s tebou nezahucela taky, rozdil vahy je dost. Zvlast kdyz to bude ve svahu a bez uzliku. V lepsim pripade, aby zvladla s tvoji vahou, v leze a tak tak se drzic, vubec udelat stand.

2) U toho 3:1 kladkostroje z karabin a prusiku (pripadne jistitka v guide modu) necekej, ze budes mit 3:1, v realu se to diky treni dostane az treba k 1.3:1. Coz je trochu problem. I s microtraxionem a druhou kladkou jsi tak na realne na 2.5:1 (zdroj si presne nepamatuju, z nejake kanadske univerzity myslim, ale vim, jak to bylo tezke nekoho tahat na kladkostroji jen z karabin i pri zkouseni, kde pritom "spadly" nevisel pod previsem)

3) Pro dva muze byt docela zajimavy norsky system - navazani na dve polovicni lana (ktera se pak hodi i na lezeni), jedno s uzliky, druhe bez. Vytahujes jednoduse na lane bez uzliku, ale zaroven je velka sance, ze spadleho chyti uzlik na prvnim lane.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví