Samolezba

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Polky » pát lis 30, 2007 12:54

Nosný však je ten spodní otvor v plášti blokantu...
... ale je dobre dodat, ze spodny otvor zostane prazdny, ked cvaknes basic za tie 2 vrchne otvory.

Pozrite si ten letak od Petzla, tam je to jasne. Aj Basic (resp. Ascension - basic s ruckou) sa da chytit ako croll, ale pri basicu to nema zmysel. Je to totiz len kvoli tomu, ze rucka jumaru strasne zavadzia ked sa upne ako Basic za vrch.

Najvacsi hriech ale je dat jumar na slucku a tu pripnut k sedaku - pri 2 m pade sa tak da tensie lano uplne roztrhnut, silnejsiemu zrusit oplet...
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Polky » pát lis 30, 2007 12:55

tesil vies ty co, radsej nez kupovat 2 jumary bude asi lepsie uplatit nejakeho spolulezca, alebo aspon istica... :P
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Tomík » pát lis 30, 2007 14:18

Aldo píše:Dyk to říkám, že kdyby mě Pitt nebo Tomík viděli, asi by jim vypadaly vlasy. Bo ja lezu jen na jednom šplhadle a to ještě jen na sedák. Ale slibuji svatosvatě s prstem na holém pupku, že se do jara polepším a pořídím si lepší cajky na ty voloviny.
:((


Tak to bys měl :-)
Jo, a jestli Tě uvidím... Nemysli si, že si to s Pitem nepovíme :-) Vzhledem k tomu že se na schůzích bezpečáků potkáváme snad častěji než se dostanem lézt, je normální že máme čas pomlouvat kdekoho :twisted: Takže Tě jen přihodíme.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » pát lis 30, 2007 14:30

Přípluv píše:Ti asi pošlu to co jsem poslal Tesilovi abys ses k tomu vyjádřil, chceš?

Pošli, já Ti to strhám :twisted:

Přípluv píše:Ale mám tam jenom jeden blokant, o tom druhým jsem nevěděl.

To přece vyplývá z logiky (resp. konstrukce toho blokantu) ty které mají palec na jednom malém čepu prostě nemohou splňovat bezpečnostní nároky pro zachycení pádu.
Petzl to všude možně píše a i ikonkami doprovází :-)

Přípluv píše:Máš to v tý abecedě i s obrázkama?

K sólům tam je obrázků snad deset :-) A taky děsivě dlouhej a přesložitej text...
Mimochodem, pokud vím, nic kloudnýho na toto téma u nás nikdy nebylo publikováno (s čestnou výjimkou několika výborných článků Jara Dutky v Jamesáku - pár let, možná desítek let, nazad - z těch jsem se mnohé přiučil zase já).

Přípluv píše:Co místo druhýho blokantu jen prusík?

No stačí... Ale není to ideální na manipulaci... Já se tomu vyhejbám :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Polky » pát lis 30, 2007 14:40

co na tom nie je idealne na manipulaciu? Sak to tam zapnem a ani o tom viac neviem kym to hore zas nevycvaknem. Ale pravdupovedat, vacsinou som liezol len s 1 zumarom, aj ked mam 2ks... sa mi to zda celkom spolahlive, a leziem s tym len take kde aj tak nepadam. Jedina vynimka: keby spadol kamienok zrovna do doho mechanizmu, ale to je malo pravdepodobne.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Tomík » pát lis 30, 2007 14:53

Polky píše:co na tom nie je idealne na manipulaciu? Sak to tam zapnem a ani o tom viac neviem kym to hore zas nevycvaknem. Ale pravdupovedat, vacsinou som liezol len s 1 zumarom, aj ked mam 2ks... sa mi to zda celkom spolahlive, a leziem s tym len take kde aj tak nepadam. Jedina vynimka: keby spadol kamienok zrovna do doho mechanizmu, ale to je malo pravdepodobne.

Prusík (s jümarem) není ideální na manipulaci :-)
Prostě ten uzel občas nahoru nejede ideálně, musíš jej popotahovat, občas se zadrhne a znemožní plynulé dobíríní blokantem.

Lezení jen s jedním blokantem se nedoporučuje, kromě Tebou zmíněného případu se může stát, že z nějakého důvodu nebude plynule dobírat ("odsekávat"), budeš mít průvěs nad blokantem. Pak může dojít k pádu, a na ten to není stavěné - prostě visíš jen na tom maličkém čepu.
Pro sebejištění jedním blokantem Petzl vyvinul Shunt, ten zase nefunguje v převisech (jinak osobně s ním mám jen výborné zkušenosti; a používám jej nejen na sóla, ale i místo prusíků na sebejištění při jiných manipulacích = slaňbování, práce, dokumentace ve vertikálách apod.)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » pát lis 30, 2007 14:56

2TF: poslal jsem ti mejla
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tesil » pát lis 30, 2007 21:48

když už jsem to vlákno začal, tak případným začínajícím jištěným sólistům přihodím pár odkazů... *
- A guide to self belay
- a taky diskuse na Lezci tady, nebo tady a taky tady, je toho ještě hromada, stačí hledat :-)
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod Cvrk » pát lis 30, 2007 22:11

Ty jo, já bych vám tak moc chtěl rozumět, o čem se tu bavíte :shock: *
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod zatora » ned pro 2, 2007 22:12

nebo jak to robil tento trošku extremista dan osman a totok
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod jedik » ned pro 2, 2007 22:59

zatora píše:nebo jak to robil tento trošku extremista dan osman a totok

Jj z tadytohohle typka mi vzdycky sel mraz po zadech, kdyz jsem videl, jak leze :shock:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod teoretic » ned pro 2, 2007 23:05

jedik píše:Jj z tadytohohle typka mi vzdycky sel mraz po zadech, kdyz jsem videl, jak leze :shock:
njn, tak holt dopadl jak dopadl..a to nejen v přeneseném, ale i v pravým slova smyslu...

dobrou všem

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod jedik » ned pro 2, 2007 23:16

teoretic píše:
jedik píše:Jj z tadytohohle typka mi vzdycky sel mraz po zadech, kdyz jsem videl, jak leze :shock:
njn, tak holt dopadl jak dopadl..a to nejen v přeneseném, ale i v pravým slova smyslu...

dobrou všem

t.

Dopadl, ale musis vzit v potaz to, ze si cely zivot plnil sve sny a zil naplno, jak sam chtel a to rozhodne neni malo a je to rozhodne lepsi, nez umrit star a nezazit nic :)

dobrou
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zbuddy » ned pro 2, 2007 23:40

jedik píše:
teoretic píše:
jedik píše:Jj z tadytohohle typka mi vzdycky sel mraz po zadech, kdyz jsem videl, jak leze :shock:
njn, tak holt dopadl jak dopadl..a to nejen v přeneseném, ale i v pravým slova smyslu...dobrou všem
t.
Dopadl, ale musis vzit v potaz to, ze si cely zivot plnil sve sny a zil naplno, jak sam chtel a to rozhodne neni malo a je to rozhodne lepsi, nez umrit star a nezazit nic :)dobrou

Celý život? Zemřel v 35! Tak kolik let zbývá Tobě, aby sis splnil své sny :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod jedik » ned pro 2, 2007 23:46

zbuddy píše:Celý život? Zemřel v 35!

No a prave o to jde. Dle toho, co jsem o nem cetl, to byl typ cloveka, co radsi umre v 35 na skale nez v 60 v kanclu na infarkt myokardu.

A dobre tema na vecer :mrgreen:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » pon pro 3, 2007 6:23

není důležitý jak dlouho žiješ, ale jak žiješ.

Ale 35 je přece jen kapánek brzo...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Polky » pon pro 3, 2007 7:43

tomik: mne sa ten uzol nikdy nezasekol, prosto jumar si ho posuva pred sebou uplne automaticky... aj ked je teda pravda ze vacsinou pouzivam jumar bez prusika. Pruves nad blokantom je vec ktora by nikdy nemala vzniknut, proste ked lano nejde samo tak si to potiahnem sam, ale to sa stava len tesne nad zemou. Shunt pokial viem je urceny primarne na istenie pri zlanovani, principialne sa zrejme da pouzit aj pri solo lezeni, ale dal by som urcite prednost p. basic pred tymto.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Tomík » pon pro 3, 2007 9:20

Polky píše:tomik: mne sa ten uzol nikdy nezasekol, prosto jumar si ho posuva pred sebou uplne automaticky....

Měls štěstí a umíš dobře uvázat prusíka :-)

Polky píše:...aj ked je teda pravda ze vacsinou pouzivam jumar bez prusika. Pruves nad blokantom je vec ktora by nikdy nemala vzniknut, proste ked lano nejde samo tak si to potiahnem sam, ale to sa stava len tesne nad zemou...

Průvěs nad blokanem vzniknout nemá, ale zejména v traverzech nebo při složitějších manipulacích to nelze vyloučit.
Používat jeden blokant typu jümar (je jedno zda ascension, basic nebo croll od Petzl/a nebo podobné třeba od Kong/a) neodpovídá základním metodickým poučkám. Protože tyhle pomůcky jsou určeny pro výstup a nikoli pro sebejištění proto se používají vždy zálohované dalším prostředkem (nejsou určené pro rázové ale pouze statické zatížení - vyplývá to z jejich konstrukce; nosným elementem je ten poměrně slabý čep přidržující palec - plášť blokakantu unese standardních 20 kN, čep 12kN). S tou konstrukcí nelze nic moc jiného vymyslet...
Faktem je, že jsem nikdy ani neslyšel o "utrženém" čepu, to spíš v tom rázu strhne palec (a dost to podpoří ty zoubky na jeho čele) oplet lana (na druhou stranu, sice zničíš lano, ale asi stejně nespadneš a budeš se moct těšit tím, že destrukcí lana jsi dosáhl zajímavého efektu dynamického dobrždění).
Faktem je, že se jedná o teorii - v praxi (jak výše uvádím) jsem o něčem podobném ani neslyšel, přesto tuto možnost selhání rozhodně nevylučuju!

Polky píše:Shunt pokial viem je urceny primarne na istenie pri zlanovani, principialne sa zrejme da pouzit aj pri solo lezeni, ale dal by som urcite prednost p. basic pred tymto.

Shunt byl vyvíjen právě pro sebejištění. Nejenom při slaňování. Jeho čep právě proto není ledasjaká osička, ale bytelná osmičková kulatina.
Kromě toho má ještě dvě výhody: a/ lze použít stejně dobře na dvojité i jednoduché lano b/ v případě rázového zatížení tlumí pustupně (dynamicky). Zároveň má jednu (také podstatnou) nevýhodu. Palec lze odblokovat břichem např. při použití jako sebeještění v převisu. V takovém případě proklouzne a pád zachytí se značným zpožděním (pokud tedy budeš trénovat převisy rovnou od země, krátký pád nezachytí).
Je to zábavné, nevýhody "přelomových" konstrukcí se obvykle projeví až v praxi :-) Tak tomu bylo i se Shunt/em. Konstruktéry vůbec nenapadlo, že by jej při správném použití bylo možné břichem odblokovat (zamezit funkci). Jako obvykle na tuto "maličkost" přišli až lezci v praxi (následkem byl poměrně vážný pád, naštěstí nikoli smrtelný), a pak "bezpečáci" kteří vyšetřovali příčinu nehody.
Na druhou stranu, já osobně (při vědomí jeho omezení) jsem s ním velmi spokojený.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » stř čer 4, 2008 22:01

Otvírám tuto stařičkou diskusi, protože jsme několik dalších možností řešili jinde… Tu…se teo táže, Jaký "Vorrichtung" při sebejištění pro sólo jištěné lanem shora shozeným :wink:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Klíma » čtv čer 5, 2008 8:16

pjekny vysvetleni diiik...
@teo - porid si mladyho at te jisti :mrgreen:
ja to ted resim tak ze na co nestacim odjisti mladej (mrcha zatim vylezl to co ja taky - akorat na 2hym) a na co stacim zkousim free (only 10-15m pisk. skalky max za VI)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
a jsem pro lezeckej srazik na Vysocine :wink:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod teoretic » čtv čer 5, 2008 9:03

Klíma píše:a jsem pro lezeckej srazik na Vysocine :wink:
taky jsem pro - Gulášový srazík Vol. 2 na stejném místě s lezením - kdo je pro?? :)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod poldík » čtv čer 5, 2008 14:48

teoretic píše:
Klíma píše:a jsem pro lezeckej srazik na Vysocine :wink:
taky jsem pro - Gulášový srazík Vol. 2 na stejném místě s lezením - kdo je pro?? :)

t.
Taky bych byl pro, super nápad. :mrgreen: :smt023
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod poldík » čtv čer 5, 2008 14:53

Jen aby zas nenapadlo přes noc půl metru sněhu :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod Klíma » čtv čer 5, 2008 21:57

poldík píše:Jen aby zas nenapadlo přes noc půl metru sněhu :mrgreen:

ROFLMAO :mrgreen:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Tomík » čtv čer 5, 2008 22:07

Jůů, máme srazík na gruntu na Blatinách?
\:D/
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod conny » pát čer 6, 2008 8:02

teoretic píše:
Klíma píše:a jsem pro lezeckej srazik na Vysocine :wink:
taky jsem pro - Gulášový srazík Vol. 2 na stejném místě s lezením - kdo je pro?? :)

t.


to je excelentny napad, hlavne dufam, ze tu zasa nebudeme dlho-predlho diskutovat o muke v gulasi :twisted:

ale skor by sa trebalo Deny opytat, ci nas tam este niekto chce vidiet :((
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod poldík » pát čer 6, 2008 12:37

conny píše:to je excelentny napad, hlavne dufam, ze tu zasa nebudeme dlho-predlho diskutovat o muke v gulasi :twisted:

ale skor by sa trebalo Deny opytat, ci nas tam este niekto chce vidiet :((
že by byl zas noční pinpongový zápas v 5 ráno :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod teoretic » pát čer 6, 2008 13:20

poldík píše:že by byl zas noční pinpongový zápas v 5 ráno :mrgreen:
mě už nebaví furt jenom vyhrávat 8) :P

t.
Naposledy upravil teoretic dne stř srp 6, 2008 8:49, celkově upraveno 1
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

informace, odkazy

Příspěvekod Radana » stř srp 6, 2008 8:09

docela mne tahle debata zaujala...
uvítala bych odkaz s polopatickými návody, třeba i s ilustrací (rozmazlené děvče, co..) jak na sebejištění.
Výše zmíněný nefunguje :-( a diskuze na lezci už se týká "jen" toho, jaké blokanty si pořídit, zatímco já chci primárně vědět
JAK se to dělá a až potom se rozhodnout ČÍM se to dělá :-D
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: informace, odkazy

Příspěvekod Tomík » stř srp 6, 2008 8:26

Radana píše:docela mne tahle debata zaujala...
uvítala bych odkaz s polopatickými návody...

Ahoj, bylo tady toho víc (tož nezbývá, než prohledat vlákna na OF). Několik polopatických návodů jsme s Teoretikem rozebírali TADY, něco najdeš i TADY na stránkách Toma Kubláka.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví