Samolezba

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Samolezba

Příspěvekod Stani » pát říj 12, 2018 23:28

Moje dojmy z lezenia s Camp Goblin a Camp Lift na dynamickom lane.

O Lifte sa tu popísalo, stručne opíšem ešte zachytávač pádov Goblin. Má masívne telo, ale šikovné do ruky, žiadne obrovské rozmery. Vôbec mi neprišiel ako komlikovaný nástroj. Pri lezení som tú hmotnosť nepociťoval. Camp udáva, že nie je potrebný tlmič pádu. Manipulácia je veľmi jednoduchá a rýchla. Liezol som na dynamike 9.2 a 10mm tendom Master CS. Čo sme skúšali, zvláda aj 9.2mm. Kedže to nie sú veľké pády, skôr odsadnutia, tak sa tak lano až tak enormne nepredlžuje. Pozor, odporúčané sú nízkoprieťažné 10 až 11mm laná. Skúšanie iných lán je na vlastné triko.

1.Goblin ako samostaný blokant - dva pramene lana - v jednom je Goblin, druhý je voľný pre zlanenie. Málo náradia, prehľadné pre kontrolu.

Dscf2537 upr1.jpg


Výstup - režim Up&Down - ide veľmi hladko, prakticky ani netreba nejako lano dole zaťažovať, ale je lepšie, keď sa trochu zaťaží. Výborne sa cvičí krokovanie, ak si chcete trochu zostúpiť a zopakovať úsek. Pozor, ak si chcete odsadnúť na oddych, musíte doň trošku viac zhupnúť, aby zabral. Zo začiatku je to také nepríjemné, ale po pár cvikoch už to ide dobre. Goblin teda zaberie aj keď si nestihnete akoby odsadnúť v prípade šmyknutia, ale nie je to okamžite v sekunde. Na nete je možné si pozrieť dynamické testy.

Výstup - režim Up only - lano dole zaťažené (malý batoh), jemne cítiť drhnutie, ale lano preklzovalo dobre, žiadne nazberávani lana. Zachytávač v tomto režime reaguje okamžite, stačí si jemne odsadnúť. Používal som už potom len tento režim. Precvaknutie režimov je možné len jednou rukou, kladie odpor, takže sa to nepreklikne samo hneď. Možno je Kong Backup v tomto so svojím systémom prepínania blbovzdornejší, ale u Goblinu sami nestalo, žeby mi počas lezenie preplo režim, a to som sa aj telom natlačil do steny.

Zlanenie - Kýblik zakladám do voľného prameňa. Goblin na tom druhom sa prepne do Up&Down a slúži ako backup. Kýblik musí byť vo vyššej pozícii ako Goblin, aby mal priestor sa nakloniť, inak hneď chytá lano, čo je len dobre, no nepreklzuje hladko. Akonáhle sa nakloní do požadovanej pozície, sviští sa dole. Treba si to nacvičiť. Goblin sa tak vôbec neodpája od lana. Super. Keďže je jeden prameň voľný, dole ničím nezaťažený, tak pri poslednom doleze hore a príprave na finál zlanenie, ťahám hore práve tento prameň, aby som ho prevliekol cez kruh.




2. Camp Lift - ako samostaný blokant bez zálohy. - Lift je na jednom prameni, druhé je voľné pre zlanenie. Málo náradia, prehľadné pre kontrolu.

Výstup - Lift je na jednom prameni, lano treba trochu zaťažiť, preklzuje dobre, zaberá okamžite. Výborné na odsedávanie v rámci oddychu. Krokovanie s ním je nepríjmné, dá sa to, ale to musím dosť potrénovať - nadvihnúť sa na lane, stlačiť vačku posunúť dole, odsadnúť....neláka ma to.

Zostup - na druhý voľný prameň ide kýblik. Zostup nie je taký pohodlný ako u Goblina, Lift neustále zaberá, musí sa nacvičiť to uchopenie za telo (uvedené v manuáli). Ak sa zablokuje, tak sa musí človek pritiahnuť, Lift odľahčiť, natočiť ho...je s tým viac práce. Ešte vyskúšame pozíciu Liftu pod kýblikom, ale stále je na inom prameni lana,aby nedošlo ku kolízii.




3. Camp Lift ako primárny blokant + Camp Goblin ako sekundárny. - na jednom prameni Lift (horná pozícia), na druhom Goblin (dolná pozícia). Viac náradia, násobná kontrola.

Dscf2539 upr1.jpg


Výstup - v pohode, laná sú trochu zaťažené, u Goblinu (je v režime Up&Down) stačí málo. Zálohované istenie, človek sa cíti istejší. Posledné cesty som liezol už len v tejto kombinácii. Keďže sú na dvoch samostatných prameňoch, pri páde by nemalo dôjsť k ich vzájomnej kolízii. Lana sa mi nemotali, výstup v pohode.

Zostup - Vysadiť Lift a na jeho miesto nasadiť kýblik. Goblin na druhom prameni slúži ako backup.



Ďalšia výbava - používam šrúbovacie karabíny + tie s poistkou proti pretočeniu. Na fixáciu polohy som si urobil prsák zo smyčky + gumičky. Tie pripínam na karabínu, nie priamo do blokantu. Nesmú byť veľmi našponované, aby nevyťahovali blokant hore ato platí zvlášť pre Goblin, pretože by došlok odtláčaniu vačky. Skúšali sme aj odskok(istený) do blokantu so záklonom, či to nejak nebude robiť zle. Bolo to fajn, ale to samo, neboli žiadne certifik. testy. No sila odsadnutia je veľká, preváži nejaký iný ťah. Karabínu od primárneho blokantu necvakám do oka sedáku, ale tak ako pri lezení, cez tie oká, kam vedie lano s osmičkový uzlom.

Blokanty je dobré priviazať tenkou repkou, aby náhodou pri nejakej manipulácii nespadli až dole. Goblin má dokonca na tele oko na to určené. Mobil, takisto na šnúrke, v kapsičke, nie vo vreckách, kvôli sedáku sa tam nedá dostať. Repky na núdzové prusíky, smyčky na stupy pre núdzový výstup po lane, pár expresiek, prilba.

Dscf2534 upr2.jpg
Dscf2534 upr2.jpg (66.8 KiB) Zobrazeno 3222 krát


Nabudúce ešte lepšie nafotíme, zatiaľ aspoň tieto. Bol som spokojný ako blokanty fungovali.
Naposledy upravil Stani dne sob říj 13, 2018 0:13, celkově upraveno 6
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Samolezba

Příspěvekod Stani » pát říj 12, 2018 23:41

Camp Goblin - odsadnutie.

Dscf2529 upr1.jpg
Dscf2529 upr1.jpg (83.82 KiB) Zobrazeno 3221 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Samolezba

Příspěvekod Stani » pát lis 9, 2018 20:10

Po ďalších lezeniach idem len už na dvoch blokantoch (bod.3). Skutočne veľká výhoda Goblinu je v tom, že sa nemusí odopínať od lana. A čo je dôležité, fakt krásne ťahá aj pri malom zaťažení lana, malá panenka, takže posledné lezenie a príprava štandu na zlanenie je jednoduchšia. Hore stačí ťahať práve ten voľný koniec lana, prevliecť cez kruh, či mailonku, založiť kýblik a ide sa dole.

Prameň, kde je Camp Lift zaťažujem batohom, ale nie je úplne našponované, takže sa pri odsadnutí lano v Lifte zalomí.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Předchozí

Zpět na Horolezectví