Nejdelší přežitý pád / Úrazy při horolezecví a horopohybu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nejdelší přežitý pád / Úrazy při horolezecví a horopohybu

Příspěvekod george1 » čtv říj 18, 2007 10:20

Toto zde zatím chybí.

Adršpach 12 metrů na šikmej svah s listím - odřeniny.
Turecko - 20 metrů při focení - kutálení - zlomený žebro.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod tuso » čtv říj 18, 2007 10:21

Něco mi říká, že tohle vyhraje pavproch. :twisted:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Nejdelší přežitý pád?

Příspěvekod teoretic » čtv říj 18, 2007 10:22

pár metrů na tvrdo na zem z různejch stromů, když jsem byl jako kluk - občas celkem fakt vejška, že jsem se divil, že se mi nic nestalo - ťuk ťuk

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Aldo » čtv říj 18, 2007 10:24

cca 8 m na Litvorovém štítě ve 4 délce. Strhané nechty na rukou jak jsem brzdil o plochý šutr na který jsem přistál. :roll: :lol:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod Tomík » čtv říj 18, 2007 10:31

Nelze srovnávat nesrovnatelné. Je třeba zavést kategorie ;-)

1/ Zcela vyloučit ze soutěže např. padáčkáře, jejich nepřerušovanej volnej pád (obvykle) končí otevřením tý věci nad hlavou
2/ omezit na padání v horách a skalách, a rozdělit:
- pády lanem jištěné
- pády nejištěné, volné - tedy v prostoru
- pády nejištěné terénem (tedy kutálení se mezi skalisky ze svahu - tam lze s trochou štěstí přežít i stovky metrů - tedy zrychleně překonaného převýšení)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 18, 2007 10:35

Tomík píše:Nelze srovnávat nesrovnatelné. Je třeba zavést kategorie ;-)

Hele, zase jeden metodik :twisted:
A nezavedeme ještě novou kategorii Tomáš F./Tomík/...,, kterou budeme moci uplatňovat pružně v různých souvislostech ? :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod george1 » čtv říj 18, 2007 10:39

Tomík píše:Nelze srovnávat nesrovnatelné. Je třeba zavést kategorie ;-)

1/ Zcela vyloučit ze soutěže např. padáčkáře, jejich nepřerušovanej volnej pád (obvykle) končí otevřením tý věci nad hlavou
2/ omezit na padání v horách a skalách, a rozdělit:
- pády lanem jištěné
- pády nejištěné, volné - tedy v prostoru
- pády nejištěné terénem (tedy kutálení se mezi skalisky ze svahu - tam lze s trochou štěstí přežít i stovky metrů - tedy zrychleně překonaného převýšení)


Myslel jsem pád zcela volný. Bramborovitý. Jako např. můj děda před 25 lety v Tatrách. To ale bylo výrazně přes 100 metrů a do této kategorie nepatří, protože to nepřežil. Na Svištovce.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Tomík » čtv říj 18, 2007 10:44

george píše:Myslel jsem pád zcela volný. Bramborovitý.


Ale sám jsi napsal rovnou dva nesrovnatelné příklady :mrgreen:
Pád ze stráně obvykle znamená zranění, někdy neslučitelná se životem, ale za příznivých okolností lze přežít i stovky metrů... Kdežto pád zcela volným prostorem s dopadem na podlahu je trochu něco jiného :-)

A navíc (jak výše vidět) nebyl dotaz zcela pochopen, a už jsou započítávány i "horolezecké tlamy" tedy pády jištěné (které zase, jsou-li dostatečně dlouhé, obvykle k nějakému úrazu vedou - někdy i se smrtelnými následky, ale také - při troše štěstí, vést nemusí).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » čtv říj 18, 2007 10:46

zbuddy píše:Hele, zase jeden metodik :twisted:


A ty mě taky :twisted: A vůbec...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Aldo » čtv říj 18, 2007 10:47

Jo, jenže i jištěný pád se po dopadu nemusí jevit jako jištěný *
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod Tomík » čtv říj 18, 2007 10:51

Aldo píše:Jo, jenže i jištěný pád se po dopadu nemusí jevit jako jištěný *


Dyk jo (píšu, že může mít za následek zranění, i trochu vážnějšího charakteru, třeba smrtelná). Ale jsou to prostě těžko porovnatelné kategorie :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Aldo » čtv říj 18, 2007 10:55

Já si to furt říkám : "založ si jištění vole, dej si tam něco " :D
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod Tomík » čtv říj 18, 2007 11:00

Aldo píše:"založ si jištění vole, dej si tam něco " :D


Jojo, to asi všichni :mrgreen:
Co teď lezu s holkama.. Při váhovém rozdílu mnohonásobném, si ale říkám, že co bych tam jako dával. Když spadnu, natluču si jen já, kdybych tam něco dal, vztáhnu dítě vzhůru a poškodím ještě to. A to bych nerad... No, řeším to snížením průměrné obtížnosti lezených cest. Jenže, mezi náma, víš jak málo je dvojek a trojek vedoucích na pěkný věže :((
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hafi » čtv říj 18, 2007 11:06

mam pocit ze svetovy rekord je neco pres deset kilometru a dala to nejaka jugoslavska letuska nekde u saský kamenice...tak kdo dá víc? :wink:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 18, 2007 11:08

Hafi píše:mam pocit ze svetovy rekord je neco pres deset kilometru a dala to nejaka jugoslavska letuska nekde u saský kamenice...tak kdo dá víc? :wink:

Jo a ještě nějaký buď paragán nebo co, spadl na hranu nějakého zasněženého svahu a asi 1 km dolů se klouzal :shock:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod tuso » čtv říj 18, 2007 11:12

Hafi píše:mam pocit ze svetovy rekord je neco pres deset kilometru a dala to nejaka jugoslavska letuska nekde u saský kamenice...tak kdo dá víc? :wink:


A ona je členkou OF? :twisted:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hafi » čtv říj 18, 2007 11:18

tuso píše:
Hafi píše:mam pocit ze svetovy rekord je neco pres deset kilometru a dala to nejaka jugoslavska letuska nekde u saský kamenice...tak kdo dá víc? :wink:


A ona je členkou OF? :twisted:

si jeste jednou prectzi uvodni otazku...tam nic o clenstvi neni a prave proto to pisu za ní :lol:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod jedik » čtv říj 18, 2007 11:23

Kdyz tady ctu o tech kilometrech, tak ja jen trapne asi 6m, zato primym padem na beton bez helmy s naslednym otresem mozku po nevybrani klopene zatacky na kole na Vresinske strzi (ostravaci patrne znaji) jako decko s BMXkou, auauau #-o
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod george1 » čtv říj 18, 2007 11:24

Hafi píše:mam pocit ze svetovy rekord je neco pres deset kilometru a dala to nejaka jugoslavska letuska nekde u saský kamenice...tak kdo dá víc? :wink:


Nebylo to u Saský (CHEMNITZ), ale u Český Kamenice. Bylo to na jaře a jmenovala se Vesna. Mám pocit, že jí pak Husák dal nějaký vyznamenání.

A nejkratší pád jsem měl z posledního schůdku busu (tedy asi 25 až 30 cm) a bylo to za 14 šroubů. Tak si vyberte.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod si9 » čtv říj 18, 2007 11:29

No, moje nejdelší "tlama" (jištěná lanem a chycená), byla asi 7 m na umělce... Nic moc... Snažil jsem se cvaknout si presso, natahal jsem si k němu nad sebe přes 2m lana a ruka, kterou jsem se přidržoval mi uklouzla... ani jsem se nestačil leknout a slečna, co mě jistila se nestačila divit, jak se ocitla metr a půl nad zemí :mrgreen:
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod Aldo » čtv říj 18, 2007 11:36

si9 píše:No, moje nejdelší "tlama" (jištěná lanem a chycená), byla asi 7 m na umělce... Nic moc... Snažil jsem se cvaknout si presso, natahal jsem si k němu nad sebe přes 2m lana a ruka, kterou jsem se přidržoval mi uklouzla... ani jsem se nestačil leknout a slečna, co mě jistila se nestačila divit, jak se ocitla metr a půl nad zemí :mrgreen:

Víš, ono nezáleží jak dlouhý je ten pád, ale jak krásně padáš. I v pádu musí být estetika. Spadnout na hudu a zrakvit se, to umí každej vůl, ale spadnout nezrakvit se, užít si pádu, vypadat po pádu esteticky a akčně a ještě pobavit okolí, to je pád.
Vypadnout zpod prvního kruhu,, udělat umný parakotoul a přistát v náruči krásnéě okolostojící, to už je umění možného.... a ne jen se rozpleštit, utřít si krev z nosu a zanadávat si, to umí každý v.. :ú
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod si9 » čtv říj 18, 2007 11:43

Zapomněl jsem napsat, že jsem nespadl až na podlahu, ale visel jsem zhurba v tom metru nad podlahou vedle té slečny :lol:
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod kvik » čtv říj 18, 2007 11:45

najdlhsi neisteny pad: cca 30m na nejakej skale vo Velkej Fatre, skoncil kotulanim po kamenistom svahu a nakoniec v krickoch, vysledok - natrhnute tricko a odreniny na rukach 8)
najdlhsi isteny pad: 2m na cvicnych skalkach, bez nasledkov :wink:
najdlhsi vodorovny "pad": po zrazeni autom pri korculovani 11m vzduchom, dalsich 7m po asfalte, vysledok - kompletne predrate vsetky chranice (kolenne, laktove aj zapastne) a zaspineny ruksak :evil: pre vodica zhabany vodicak na 2 roky :?
kvik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř zář 12, 2007 9:33

Příspěvekod pripluv » čtv říj 18, 2007 12:02

Slučuji kategorie, můj nejdelší pád byl jištěn, tedy měl být, ale jistič se mi nějak zakecal a byla to podlaha jak sviňa. 6 metrů na umělce v roce cca 1996, zádama na parkety.
Nejdelší horizontální let nevím, jelikož jsem se probral až doma (kam jsem ještě na tom kole dojel, ale to nevím jak) a podruhý kousek před ARO. Výsledky radši nezveřejňuju...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 18, 2007 12:05

george píše:
Hafi píše:mam pocit ze svetovy rekord je neco pres deset kilometru a dala to nejaka jugoslavska letuska nekde u saský kamenice...tak kdo dá víc? :wink:


Nebylo to u Saský (CHEMNITZ), ale u Český Kamenice. Bylo to na jaře a jmenovala se Vesna. Mám pocit, že jí pak Husák dal nějaký vyznamenání.

A nejkratší pád jsem měl z posledního schůdku busu (tedy asi 25 až 30 cm) a bylo to za 14 šroubů. Tak si vyberte.


Vesna Vulovičová
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 18, 2007 12:10

kvik píše: najdlhsi vodorovny "pad": po zrazeni autom pri korculovani 11m vzduchom, dalsich 7m po asfalte, vysledok - kompletne predrate vsetky chranice (kolenne, laktove aj zapastne) a zaspineny ruksak :evil: pre vodica zhabany vodicak na 2 roky :?

Kde jsi jel a po jaké straně silnice? Líbí se mi, jak to máš přesně spočítané, ty metry :mrgreen: A obdivuju, že nosíš i loketní chrániče, navíc se Ti i vyplatily. Já je měl tak 2-3 krát v životě, jako začátečník...Jo, a značka a typ chráničů? Zápěstní - plastový díl i z horní strany?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod kvik » čtv říj 18, 2007 12:44

zbuddy píše:
kvik píše: najdlhsi vodorovny "pad": po zrazeni autom pri korculovani 11m vzduchom, dalsich 7m po asfalte, vysledok - kompletne predrate vsetky chranice (kolenne, laktove aj zapastne) a zaspineny ruksak :evil: pre vodica zhabany vodicak na 2 roky :?

Kde jsi jel a po jaké straně silnice? Líbí se mi, jak to máš přesně spočítané, ty metry :mrgreen: A obdivuju, že nosíš i loketní chrániče, navíc se Ti i vyplatily. Já je měl tak 2-3 krát v životě, jako začátečník...Jo, a značka a typ chráničů? Zápěstní - plastový díl i z horní strany?


som zena :wink:
bolo to v petrzalke na priechode pre chodcov, na korculiach som vtedy stala asi 3.x v zivote, takze chranice boli nevyhnutnost (a odvtedy ich tiez mam radsej vzdy na sebe). priechod cez stvorprudovku, v krajnom pruhu ma auto pustilo, a v druhom ho nejaky blb obisiel a vrazil do mna v rychlosti vraj okolo 90km/h. vsetky hodnoty su z policajnej zapisnice, neratala som to ja :wink: chranice boli zn. rollerblade, zapastne nemali zvrchu plast, ale nieco iba nejaku pevnu hmotu ak si dobre pamatam - totiz tie chranice som vtedy mala tiez 3.x na sebe a potom uz boli samozrejme absolutne nepouzitelne (na viacerych miestach zostal iba potrhany textil, plast a vystuzenie sa rovnomerne rozotreli po asfalte). esteze mi ten blb zaplatil nove.
kvik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř zář 12, 2007 9:33

Příspěvekod poldík » čtv říj 18, 2007 12:49

No tak můj nejdelší Horizontální let byl z koňa přes 2,5 metrovou ohradu do vzdálenosti 20 metru. V roce 1996, následek obražená páteř, dopad jsem na zádá a rozpleskl se jak žaba, naštěstí to bylo do trávy. Au au. :roll:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod mifr » čtv říj 18, 2007 13:03

si9 píše:Zapomněl jsem napsat, že jsem nespadl až na podlahu, ale visel jsem zhurba v tom metru nad podlahou vedle té slečny :lol:


a kdyby vas nesundali,tak tam visite dodnes :mrgreen:

to ja mam pad ze skaly asi ze 4 metru bez nasledku..bez lana a beze svedku...
a pak uz jen let pres riditka na kole s par odreninama...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod george1 » čtv říj 18, 2007 13:15

mifr píše:
si9 píše:Zapomněl jsem napsat, že jsem nespadl až na podlahu, ale visel jsem zhurba v tom metru nad podlahou vedle té slečny :lol:


a kdyby vas nesundali,tak tam visite dodnes :mrgreen:

to ja mam pad ze skaly asi ze 4 metru bez nasledku..bez lana a beze svedku...
a pak uz jen let pres riditka na kole s par odreninama...


Na kolo jsem zapomněl. Při sjezdu z jeseníků mezi Tvrdkovem a Břevencem jsem v poslední serpentině zazmatkoval a zmáčkl přední brzdu. Asi 10 metrů vzduchem, dopadl jsem a odřel si jenom bok. Pak mě dohnalo vzduchem kolo a přistálo mi přímo na menisku. Dva roky jsem nemohl hrát fotbal, z čehož měla radost moje žena, neboť nenáviděla naše několikahodinové pofotbalové diskuze v restauraci, kde jsme řešili, proč jsme zase prohráli.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Další

Zpět na Horolezectví