Kde začít na prvním?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kde začít na prvním?

Příspěvekod Lenka » úte čer 5, 2007 21:53

Nemáte někdo tip na skalní oblast, která by byla dobře odjištěná a kde by bylo víc lehčích cest (tak 4-5)? Přemýšlím, kam jet na víkend lízt a chcu si to vyzkoušet na prvním. (takže ne písek - první jištění po pěti metrech je na mě trochu moc adrenalin :P ). Jinak čím blíž k brnu tím líp, ale není to podmínka.
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Příspěvekod Don_Quijote » úte čer 5, 2007 22:10

V okoli Brna ti asi moc neporadim, ale da se zacit kdekoliv. Kdyz zacnes nejakou trojkou, tak bych se ani nebal na pisku nebo v nejaky nezajisteny oblasti. Cim min jisteni budes cestou potkavat, tim rychlejc ziskas moral. Jenom je dobry si napred nekde natrenovat zakladani vklinencu a smycek :)

hore zdar

MS
Uživatelský avatar
Don_Quijote
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 2, 2006 12:44
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lenka » úte čer 5, 2007 22:54

Don_Quijote píše:V okoli Brna ti asi moc neporadim, ale da se zacit kdekoliv. Kdyz zacnes nejakou trojkou, tak bych se ani nebal na pisku nebo v nejaky nezajisteny oblasti. Cim min jisteni budes cestou potkavat, tim rychlejc ziskas moral. Jenom je dobry si napred nekde natrenovat zakladani vklinencu a smycek :)

hore zdar

MS


Nemusí to být úplně přímo u Brna. Já jen aby tam cesta autem netrvala třeba 4 hodiny...
Jinak něco už sem na prvním zkoušela (trojku, i nějakou čtverku). Ale chtěla bych, aby tam těch lehkých cest bylo víc (chceme jet na celej víkend, tak aby bylo co dělat) A potřebovala bych, aby to bylo odjištěný (s mou "odvahou" hodně dobře odjištěný :oops: ). Vklíněnce ani friendy totiž nemáme, smyček sice pár jo, ale ty se nedají dát všude...
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Příspěvekod Don_Quijote » úte čer 5, 2007 23:11

No, mohl bych ti doporučit pár hezkých oblastí v Českým krasu, popřípadě písek v S Čechách, ale to asi není to co hledáš...
Ale tak mě napadá, že to máte docela blízko do Rakouska. Co zkusit něco tam? Pěkné je třeba údolí Höllentalu (někdo tomu říká Raxalpen, Vídeňáci Hausgebirge) a je to kousek na jih od Vídně. Cesty jsou spíš horskýho charakteru, ale skalkařsky odjištěný. Jako první bigwóly asi ideální, ale snad tam jsou i nějaký sportovní sektory. I když je pravda, že kvůli tomu to asi nemá cenu tam jezdit.
Pokud jsi ale z Brna, tak dobrej by mohl být i Moravskej kras, ne? Sice jsem tam nikdy nelezel, ale všude jen slyším, jaký je tam odjištěný vápno... Ale předtím raději konzultuj s někým znalejším...

Asi jsem ti moc nepomohl, co? Snad má tady někdo s lezením v okolí Brna větší zkušenosti...
Uživatelský avatar
Don_Quijote
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 2, 2006 12:44
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lenka » úte čer 5, 2007 23:30

Raxalpy mě taky napadly. Horský lezení mě láká, ale zatím na to asi nemám, takže by to mohla být dobrá alternativa... Nikdy sem tam teda nebyla, ale slyšela sem, že odjištěný je to dobře. Pak sem ale taky slyšela, že se ta skála dost drolí, tak nevim. Nebyl tam někdo?
Do Mor. Krasu jezdím, tak bych chtěla zkusit něco jinýho (i když všude sem tam taky ještě nebyla...) Odjištěný to tam sice je, ale řekla bych, že spíš jen těžší cesty. Navíc mi to tam příde dost oklouzaný - hlavně ty často lezený, lehký, cesty...
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » stř čer 6, 2007 5:07

Žďárský vrchy - Čtyři palice, Drátník, Rozštipka ... jen tam asi bude dost plno.
Nebo rajbasy pod Helfštýnem ... a moc fajn jsou Čertovy skály u Lidečka. Moravské písky, celé kompletně přejištěno, nádherný lezení (má první sedma kdysi :P ), spaní na louce hned pod skálama a suprovej motorest s výhledem na skály :mrgreen: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Borsa » stř čer 6, 2007 6:00

Ahoj, no já myslím že na to že to chceš dělat skoro poprvé nejsou Ždársky vrchy zrovna to pravy .. Teda když jsem tam byl naposled (cca 2 roky zpátky) tak s jištěním žádná sláva, kolikrát 4 jištění v 30m cestě. Ale nevím jak tomu dnes, prý se tam hodně přejišťovalo.

Jinak podle mého názoru není problém vyjet do krasu a za ten víkend prostřídat i víc oblastí. Ve Sloupu na hřišti se dá klidně i přespat a druhý den sjet do rudic třeba? bčas se tam nějaká lehčí cestička najde a jištěno je to krasovym stylem (jištění po metru a pul)... I když všeobecně je to jištění v lehkých cestách trošku horší než třeba od sedmiček nahoru.

Nebo co třeba Rabštejn ? Malý, velký?

Tak abych to shrnul, když vyjedeš kamkoli, lehké cesty tam najdeš a pár i solidně odjištěných, kdyžtak se zeptáš tamních lezců a ti určitě rádii poradí...
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod pripluv » stř čer 6, 2007 6:19

Sloup a Rudice jsou docela sklo, tam bych začínat nechtěl. Žďárský jsou odjištěný velmi dokonale...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod norman_64 » stř čer 6, 2007 6:30

v Rakousku Peilstein----krásně odjištěné a neoklouzené vápno ...a není to zas tak daleko.... :wink:
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod Mařena » stř čer 6, 2007 6:49

4 palice určitě - jsou tam přidána nová jištění lepenými borháky a spousta cest za IIIa IV, třeba Riviéra je lehká, zajištěná dostatečně a přitom v horní části pěkně morálová
O Drátníku se dá v podstatě říct to samé, bohužel včetně toho, že tam o víkendu bude lidí jak sviňa...
Trochu dál je to už na Velký Rabštejn - taky lze říct totéž, co výše - pevná, neoklouzaná (až na pár vyjímek), skála s dostatkem důvěryhodného jištění, hafo lidí, ale zase je to docela rozsáhlá oblast, takže si to svý člověk najde
Pak mě napadají ještě Baby u Lhánic v údolí Jihlavy, ale ty neznám osobně, dúdajně je to tam nově přejištěno a je tam dost lehkých cest. Kamarád mi kdysi říkal, že tam lezl svou první cestu v životě - v Prestižkách...
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Mek » stř čer 6, 2007 6:49

Doporučil bych moravský písky nebo Helfštýn. Super lezení a dobře odjištěno. Jinak dobrej na začátky je taky Kateřínský prst v Moravským krase, jsou tam dlouhý a lehký cesty kolem 5. Jenom je tam první jištění tak v 5ti metrech, ale zase pod tím je to fakt lehký.
Uživatelský avatar
Mek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte úno 20, 2007 12:01

Příspěvekod Spasitel » stř čer 6, 2007 7:11

Myslim ze ked chces zacat tahat tak nie je zle sa vratit k tym cestam ktore si uz vyliezla a poznas ich, ibaze teraz ich pojdes ako prvolezec.
Spasitel
 

Příspěvekod tulak » stř čer 6, 2007 7:27

na palicích když začneš na korzu, přez korziku na korzičana tak se nádherně rozjedeš.... (teda to korzo to je bez jištění za II), jinak moje první na prvním byla raketa a protože jsem přizpůsoben pro boj ve vysoké trávě tak jsem si ji opravdu vychutnal (nebo ona mne? :-) )
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod tulak » stř čer 6, 2007 7:30

jo a ještě je poblíž pasecká skála a tam nebude tolik lidí.
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod tesil » stř čer 6, 2007 7:34

pro začátek bych ti radil dát tu rozštípenou skálu u žďáru n.s. - docela se to leskne od novejch borháků, jsou tam i nový slaňáky, hafo lehkých cest. info třeba tady nebo taky tady
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod tesil » stř čer 6, 2007 7:40

u té vídně bych radil začít asi tímto, je to vápno, parádně odjištěný, cest dost...
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod Lenka » stř čer 6, 2007 9:32

Borsa píše:Jinak podle mého názoru není problém vyjet do krasu a za ten víkend prostřídat i víc oblastí. Ve Sloupu na hřišti se dá klidně i přespat a druhý den sjet do rudic třeba? bčas se tam nějaká lehčí cestička najde a jištěno je to krasovym stylem (jištění po metru a pul)... I když všeobecně je to jištění v lehkých cestách trošku horší než třeba od sedmiček nahoru.

Já mám v krase chatu - kousek od rudic, takže třeba tam to znám hodně dobře. A když kámoš může na celej víkend, tak toho chci využít a jet na nějaký nový místo. A jak říká přípluv - je to tam docela sklo...
Dívala sem se teď trochu na net a Rabštejn nevypadá zle. Líbí se mi i Vysočina a Peilstein, tak asi předložím tyhle tři návrhy kámošovi, ať si vybere. Děkuju za tipy. :)
U Helfštýna sem už jednou byla - paráda. Právě něco takovýho podobnýho bych si představovala.
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lenka » stř čer 6, 2007 9:37

tesil píše:u té vídně bych radil začít asi tímto, je to vápno, parádně odjištěný, cest dost...

Hmm, kde to je? Německy neumím ani slovo, takže s tím článkem mám trochu problém.
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Příspěvekod tesil » stř čer 6, 2007 10:01

Lenka píše:
tesil píše:u té vídně bych radil začít asi tímto, je to vápno, parádně odjištěný, cest dost...

Hmm, kde to je? Německy neumím ani slovo, takže s tím článkem mám trochu problém.

oblast Hohe Wand, Gutensteiner Alpen. U Wiener Neustadt sjedeš z dálnice (Vídeň - Graz) a jedeš na Dreistätten a dál na Stollhof. Nemám u sebe mapu, ale tuším, že před Stollhofem je odbočka doprava (je tam mýtnice - platí se vjezd :-( , tam se dáte a asi po 500 metrech je v ostrý pravotočivý zatáčce parkoviště pod stěnou. Celá stěna má asi 240 m, ÖTK Klettergarten je v horní části, kam se dá dostat feratou Vollerin steig (lehká) nebo HTL steigem (ten je docela výživnej ;-) ) Jinak, přístup do ÖTK Klettergarten je i po cestě shora, auto se dá nechat na parkáči u skywalku.
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod tesil » stř čer 6, 2007 10:04

topo hier
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod Lenka » pon čer 11, 2007 8:22

Tak Rabštejn byl paráda. Kdyby někdo hledal nějakou oblast s hodně lehkýma cestama, tak můžu doporučit. Určitě se tam ještě vrátím, ale spíš někdy ve všední dny, protože o víkendu tam bylo docela dost narvaný.
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Příspěvekod Labash » pon čer 11, 2007 8:35

@lenka: kde je ten rabstejn??
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Cezi » pon čer 11, 2007 8:48

Labash píše:@lenka: kde je ten rabstejn??

Morava/Jeseníky/mezi sedlem Skřítek a vesničkou Oskava
GPS 49°56'58.94"N,17°9'4.17"E *
Uživatelský avatar
Cezi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon říj 31, 2005 13:45
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Labash » pon čer 11, 2007 8:53

@Cezi: Diky :wink:
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Mek » pon čer 11, 2007 9:30

Ahoj taky se tam určitě vypravím :)
A kdybyste náhodou měli volno v autě a chtěli ho zaplnit, tak
bych se ve všední den přidal i s přítelkyní, taky sem tam nikdy nebyl :wink:
Uživatelský avatar
Mek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte úno 20, 2007 12:01


Zpět na Horolezectví