Odsedávačka - délka smyce

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Odsedávačka - délka smyce

Příspěvekod amundsen » ned bře 4, 2007 23:41

Jak dlouhou pouzivate odsedku? podle me je idealni 100 cm, ale to se udajne nevyrabi.. na to abych udelal lodak na karabinu, uprostred uzel a jeste to pak pridelal k sedaku je 80 cm malo a 120 cm moc.. proc se nikde neda sehnat metrova sesita plocha smyce? prosim vase zkusenosti, diky :)
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Příspěvekod matob » ned bře 4, 2007 23:44

pouzival som osemdesiatku, teraz mam daisy chain, a je to super.

Pocul som, ze na poslednom oku, kde sa dava karabla, je dobre urobit uzol, aby sapri nakom pade nezacaly trhat jednotlive sitia tych ociek.
Uživatelský avatar
matob
účastník
účastník
 
Příspěvky: 327
Registrován: úte kvě 23, 2006 15:59
Bydliště: Senica(SK)/Praha(CZ)

Příspěvekod Rujir » ned bře 4, 2007 23:46

Ja mam myslim tiez osemdesiatku a nejak s tym nebojujem. Pride mi to tak akurat.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod amundsen » ned bře 4, 2007 23:54

a to se tam vejde i ten uzel u karabiny i uzel uprostred pro jistitko kdyz se pouziva jeste samojisteni prusikem? me to prijde hrozne kratky, mam rad vic mista.. ;)
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Příspěvekod matob » ned bře 4, 2007 23:58

mne to tiez prislo kratke, preto ten daisy chain :smt023
Uživatelský avatar
matob
účastník
účastník
 
Příspěvky: 327
Registrován: úte kvě 23, 2006 15:59
Bydliště: Senica(SK)/Praha(CZ)

Příspěvekod Dena » pon bře 5, 2007 8:07

.. můj spolulezec mi vždy (už po 2.) na mé přání uváže z duté smyčky tzv. americký (či jak se jmenuje) uzel a ten mi plně vyhovuje- cca v půlce odsedky= čoura je ještě uzel, aby se dalo cvaknout do půlky délky- když já moc těm šitým smyčkám nevěřím- pořád je to jen šití, bůhví kdo to kde čím šije a taak :((
.. ale berte mě s rezervou .. váš názor může být jiný .. :wink:
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod conny » pon bře 5, 2007 8:12

mne zasa vykladali na kurze, ze ploche slucky sa nedaju bezpecne zaviazat, preto treba kupovat rovno site. a s dutymi je to vraj este horsie. :shock:

tak a teraz nas musi niekto rozsudit. :((
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod MrCooper » pon bře 5, 2007 9:09

Rozsoudim vas ja - jedine site smycky. Tim nerikam, ze se vazane nesmi pouzivat, maji take sve vyhody (uvazu si ji rovnou na skale na potrebnou delku, necim ji protahnu a pak zavazu), ale sita je sita. Co vsak vyleze z tovarny, toho se nebojim :) Jenom u daisy chainu bacha na procvaknuti "mimo retez", tedy jenom pres sev - tam se sklebi pani zubata...

Edit: uz jsem nasel to, co me osobne (krome vlastni zkusenosti) uklidnuje:
"Švy plochých smyček nejsou žádné bezpečnostní riziko. Podle normy šitá smyčka vydrží víc než karabina. A na trhačce se na mez pevnosti zatížené smyčky také netrhají ve švech, ani když jsou ponkud poškozené, nýbrž vždy v karabině. Žádný přetržený šev není znám ani z praxe. Samozřejmě by to měly být smyčky šité dle normy. Takové stehy umí jen průmyslové šicí stroje, které umí šít silnou nití a disponují velkou utahovací silou. Určitě to nejde na šicím stroji po babičce."
(Pit Schubert: Bezpečnost a riziko na skále, str. 144, resp. celá kapitola Uzel na popruhu (ploché smyčce) - téměř nekonečný příběh)
MrCooper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2006 15:13

Příspěvekod Lumyr » pon bře 5, 2007 10:22

tohle je hrozne individualni... ja pouzivam sitou 80 a jen liscak na sedaku. karabinu mi na svem miste drzi string. A prijde mi akorat. Ale sedim v ni minimalne, max na skalkach nebo na pisku pri odpocivani nebi pri delani standu. Jinak bezne sedim ve fixu a ten si nastavim presne jak potrebuju... (tohle by vas na kurzech meli taky ucit) Na pracovnim sedaku mam daisy chain ale na lezecky bych ho nechtel, uz pro jeho neprakticnost (porad nekde prekazi...)
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Příspěvekod mandys » pon bře 5, 2007 13:32

já taky používám 80 cm smyci, přijde mi tak akorát, je na liščák uvázaná na sedáku, uprostřed mám uzel, hlavně proto aby mi neplandaly zvlášť oba prameny, a na konci jenom karabinu, občas jí mám zajištnou gumičkou. Dýlka 80 mi přijde tak akorát že když už v něčem sedim, tak na to pohodlně došáhnu.
Uživatelský avatar
mandys
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon pro 11, 2006 13:12
Bydliště: Praha

Příspěvekod kompik » pon bře 5, 2007 14:01

matob píše:daisy chain


:smt023 :supz:
kompik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 212
Registrován: čtv led 4, 2007 16:52
Bydliště: královehradecko

Příspěvekod pripluv » pon bře 5, 2007 15:09

80 cm, na sedáku na liščí, uzel na konci u karabiny. Na skale se ještě (někdy) zajišťuju tak, že na leně, který mám uvázaný na sedáku udělám loďák a ten prdnu do karáble ve štandu.

Na jakým kurzu říkali, že na plochý smyci neuděláš pořádněj uzel? To teda vyvracím!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Borsa » pon bře 5, 2007 15:53

Přípluv píše:80 cm, na sedáku na liščí, uzel na konci u karabiny. Na skale se ještě (někdy) zajišťuju tak, že na leně, který mám uvázaný na sedáku udělám loďák a ten prdnu do karáble ve štandu.

Na jakým kurzu říkali, že na plochý smyci neuděláš pořádněj uzel? To teda vyvracím!

A jakej je ten pořádnej ? :) Na ploché smyčce je klasický protisměrný celkem nejistý. Stačí aby se to jen lehce o něco zaháklo a rozváže se, viz Bezpečnost a riziko... Leda že bys to ještě pojišťovaj dalším uzlem, jenomže to už je pak všechno moc velike.
Já používám šitou 80tku a nic mi nechybí :o)
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod mandys » pon bře 5, 2007 17:48

no když je dutá smyce tak neni špatnej hadicovej uzel, na jednom prameni uvážeš na volno normální uzel dál od kraje, dovnitř toho pramene nasuneš druhej konec, a uzel přesuneš na ten spoj. Drží dobře,a hlavně neplandaj konce.

ale ani obyč protisměrnej neni špatnej, pravda že se muže někde zachytit a rozvázat.
Uživatelský avatar
mandys
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon pro 11, 2006 13:12
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » pon bře 5, 2007 19:30

Zachytit a rozvázat se může všelicos. Dobře utáhnutej protisměrnej nemá zas tolik důvodů k rozvázání, nebo udělat protisměrný dva za sebou. Hrača to není a jde to.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pon bře 5, 2007 19:34

Přípluv píše:Zachytit a rozvázat se může všelicos.

A proto sem odsedák udělal tak, že sem vzal plochou šmicu, nastavil délku a prostě a jednoduše ji sešil na stroji... asitak milionem stehů... ty prostě nemůžou povolit....navíc "očko" pro karábli je schválně ušitý natěsno (čti mám rád malý dírky... :wink: ), tak tam ta karáble pěkně drží a neblemcá..... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pripluv » pon bře 5, 2007 19:39

Teď mne tak napadá, jak často ji měníte? Odsedka není věc v extrémní denodenní zátěži, ale když už, tak za ni někdy visím celej komplet. :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pon bře 5, 2007 19:42

IMHO: +/- životnost odsedáku = životnost sedáku?!? .... :((
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pripluv » pon bře 5, 2007 19:49

...druhý dilema. Měl bych jeden vyřadit, když je od roku 1992 každou chvíli v akci :wink: :mrgreen: :ú :roll: 8) :(( * .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pon bře 5, 2007 19:52

Přípluv píše:...druhý dilema. Měl bych jeden vyřadit, když je od roku 1992 každou chvíli v akci :wink: :mrgreen: :ú :roll: 8) :(( * .


To já ten svůj (druhej, ročník cca 1980) mám už enem dyž lezu na švestku nebo na střechu.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod conny » pon bře 5, 2007 20:01

Přípluv píše:Zachytit a rozvázat se může všelicos. Dobře utáhnutej protisměrnej nemá zas tolik důvodů k rozvázání, nebo udělat protisměrný dva za sebou. Hrača to není a jde to.


no ano, ked uz to treba spojit, tak protismernym vodcovskym, ale ten naozaj moze povolit.

a este nam povedali, ze ked ho uviazes znizi sa ti nosnost slucky o 30-40%. a zosivana slucka ma nosnost 22kN.

zivotnost vsetkych sluciek, sedakov je max 5 rokov podla pouzivania. pruser je v tom, ze PAD, z ktoreho su vyrobene starne aj vplyvom UV ziarenia.

ale kto do toho nebude padat, toho by to mohlo udrzat :twisted:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod pripluv » pon bře 5, 2007 20:05

Já lezu jenom když je hnusně (když je hezky procházím se ve skeletech po pláži :mrgreen: ), takže UV v pohodě.

Jinak, KAŽDEJ uzel ti sníží nosnost, některý o víc než 50%.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod conny » pon bře 5, 2007 20:08

Přípluv píše:Jinak, KAŽDEJ uzel ti sníží nosnost, některý o víc než 50%.


no vsak ja len pre istotu. radsej sa nepremyslam ako znizi nosnost, ked sa slucka doma prestrikuje asi milionom stehov
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod pripluv » pon bře 5, 2007 20:10

Musíš se trefovat mezi vlákna :ú . Taky radši sukuju...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pon bře 5, 2007 20:12

conny píše:radsej sa nepremyslam ako znizi nosnost, ked sa slucka doma prestrikuje asi milionom stehov

:fuj:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod uplne jinej martin » pon bře 5, 2007 20:21

mám 120, na konci uzel a gumička. uzel tak v 3/5. Výhodu to má, že když se cvaknu do kruhu, co mam u nohou, tak je to tak akorát a když se cvaknu nadlouho a visim, "skoroakorát" pak na karabli zas došáhnu.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl


Zpět na Horolezectví