poloautomaticka jistitka - Beal Birdie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

poloautomaticka jistitka - Beal Birdie

Příspěvekod mitau » sob pro 11, 2021 23:53

Uvazuju o poloautomatu pro sportovni lezeni. Z vetsi casti na preklizce, ale i venku. Podle recenzi a i cenou me zaujalo Beal Birdie. Nemate s nim nekdo zkusenost? Od Grigri me vzdycky odrazovala cena, ale Birdie uz stoji rozumne. Doted jsem vzdy jistil kyblikem (Reverso) a vlastne mi na nem nic nevadi. Ale zas si rikam, ze bych klidne vyzkousel neco noveho a jestli o neco neprichazim. Plus samozrejme ta pridana bezpecnost, protoze clovek nikdy nevi, co se muze pokazit.
Nejcasteji lezu na lanech 9,4 a 8,9 (ale obcas i na 9,8) - takze chovani na extra tlustych lanech o prumeru 10+ me nezajima a spis se mi libi, ze ten Beal je prave navrzeny i pro tenci lana (pri navrhu chteli, aby fungovalo i na Beal Opera 8,5).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: poloautomaticka jistitka - Beal Birdie

Příspěvekod AlexBeck » ned pro 12, 2021 12:32

A co Edelrid Giga Jul? https://www.4camping.sk/p/istitko-edelrid-giga-jul/?gclid=Cj0KCQiA2NaNBhDvARIsAEw55hicUuBGweCWI2V3ti4uIUxu8XMeR_cKiNldqS0nkY4ogL0wzHZbD4caArTIEALw_wcB#cierna
Jestlit tedy už nemota tolik lano jako předchozí micro/mega. Na venek určitě lepší než ty velké obludy.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: poloautomaticka jistitka - Beal Birdie

Příspěvekod mitau » ned pro 12, 2021 16:52

Na Giga Jul jsem se koukal a na prvni pohled vypada zajimave univerzalne. Mam s nim dva problemy:
1) Trochu ve me nevzbuzuje duveru ten pohyblivy dil. Jednak z hlediska odolnosti a toho, aby se to casem nejak nezacalo zadirat, ale i z hlediska foolproof - kyblik i grigri jednoduse zkontrolujes pohledem, ze je spravne, u gigajul abys jeste kontroloval, ze je spravne nastaveny (ano, v nejhorsim bude fungovat jako kyblik - ale kdyz bude jistis cekat poloautomat, tak to umi prekvapit)
2) Hodne pozitivni recenze byly i na Mega Jul. Vypadalo to jako idealni univerzalni jistitko. Pak lidi zjistily, ze vlastne neni tak pohodlny jako jina reseni. Sam jsem ho mel nekdy v ruce a uplne me nepresvedcil. (Ano, toto je iracionalni argument, kde jde o zkusenost s jinym jistitkem, ale jsem pak proste k jistikum od Edelridu opatrnejsi.)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: poloautomaticka jistitka - Beal Birdie

Příspěvekod Chara-din » pon pro 13, 2021 8:53

Už 2 roky používám Revo od umělky po písek a můžu ho doporučit. Hlavním motivem pro koupi byl pocit bezpečí, pokud mě jistí někdo méně zkušený. Dolů dám + a -, jak to vidím já (netvrdím, že ten seznam je vyčerpávající).

Hlavní výhody:
- blbuvzdornost: funguje symetricky na obě strany, v podstatě se nedá špatně založit, blokovací mechanismus je 100% nezávislý na jističi
- 100% stejná manipulace jako u kýblu (střídám to)
- snadné povolení lana po aktivaci blokovacího mechanismu
- moc pěkně se s tím podává

Hlavní nevýhody:
- váha
- pouze na jeden pramen, neslaníš
- cena
- je dobré nebýt prase a neválet to ve špíně
- je potřeba vychytat rychlost spouštění a spouštět plynule, aby se nespustila blokace
- pokud lezec sedí v laně, tak si to jistič nezablokuje (mě to nevadí, radši lezu, než sedím)

Uvedené výhody pro mě bohatě převažují nad nevýhodami.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57


Zpět na Horolezectví