Tlumič pádu hmotnost

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod KubesovaJana13 » pát srp 6, 2021 19:48

Ahoj, ráda bych zkušenější poprosila o radu ohledně výběru tlumiče pádu na ferraty. Snažím se najít jištění pro manžela, ale u všech brzd se setkávám s maximální hmotností 120kg. Což vzhledem k tomu, že je to chlap jako hora, bohužel s vybavením přesahuje... [-(
Našla jsem, že variantou je použít k tomu jištění lanem, ale upřímně, vzhledem k tomu, že nemáme tolik zkušeností a zároveň vážím tak polovinu, mi to nepřijde úplně bezpečné.
Našla jsem ale tlumiče pádu pro práci ve výškách, s vyšší povolenou hmotností, nemáte někdo zkušenost, případně názor, doporučení?
Konkrétně například tento:
https://www.singingrock-outlet.cz/singi ... or-140-9-1
Děkuju mockrat!
KubesovaJana13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 6, 2021 19:35

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod dudy » sob srp 7, 2021 18:45

Osobně bych se, pokud teda nemá muž 150 kilo, nebál přetáhnout ferraťák o pár kilo.
Set to vydrží, jen to bude případně větší šlupka.
Ale na ferratě je stejně lepší nepadat.
Pracovní je řešením.
Jen pozor, dělají se v různých déklách popruhů, tak aby měl karabinu cvaklého tlumiče akorát tak na nataženou ruku...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod KubesovaJana13 » sob srp 7, 2021 19:01

Bezva, díky moc za odpověď! Upřímně mi hledání té brzdy připravilo krušných pár dní, vzhledem k tomu, že jsou všechny certifikované do 120 kg. ](*,) :lol:
Tak zkusíme tu pracovní a budeme se řídit základním pravidlem, tedy nepadat. :lol: Princip mi přijde totožný, ale aspoň budu víc v klidu.
KubesovaJana13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 6, 2021 19:35

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod apuka » sob srp 7, 2021 20:38

KubesovaJana13 píše:u všech brzd se setkávám s maximální hmotností 120kg
Ono, mam dojem, ze toto je z duvodu, ze ty tlumice se musi testovat na nejakou normu a ta (pry primo v predpise normy) resi prave pouze rozsah s horni hranici 120 kg.
Neznam podminky te normy, ale je docela mozne, ze tam nemaji nijak definovane ocekavane hodnoty, co musi tlumic splnit pri vyssi vaze. A to by potom byl problem, ze kdyby nejaky vyrobce napsal, ze tlumic je urceny rekneme do 150 kg, tak by nemohl napsat, ze splnuje podminky dane normy do 150kg. A vezmi, jak by vypadalo tvrzeni vyrobce "tlumic splnuje podminky normy XXX pro vahu xx - 120 kg ale da se pouzit mimo rozsah normy az do 150 kg"...

Nekteri vyrobci to unekterych vyrobku resi "oklikou" - s uvedenim splnenym te normy pro feraty a k tomu "pro pracovni vyuziti" zvysi pouzitelnou vahu. Tam uz asi musi splnovat jinou, "pracovni" normu. Takova je napriklad tato Climbing Technology do 140 kg. Coz bych mozna spise doporucil nez nejaky ciste pracovny, bo ty se testuji (co ja vim, mohu se mylit) mirne jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod KubesovaJana13 » sob srp 7, 2021 20:53

Tak na tenhle jsem konkrétně taky koukala, byl to jeden z kandidátů, které bychom mohli zkusit. Ale na videu které jsem viděla připojené u jednoho prodejce mi přišlo, ze ty karabiny jsou úplně silene veliké - říkala jsem si, jestli jejich používání potom nebude daleko namahavejsi a nebudou z nich bolet ruce... :-k
Možná ale jenom řeším nesmysly, nejsme v tom ještě ale úplně zběhlí a snažím se najít bezpečnou a funkční variantu...
KubesovaJana13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 6, 2021 19:35

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod mike » sob srp 7, 2021 21:10

Karabiny mne zaujaly na prvni pohled. Nelibi se mi, vypadaji velke a neergonomicke, ale treba je to v praxi jinak, tohle jedine vyzkouset.

Neresis nesmysly, tady jednoznacne plati better be safe than sorry. Jak psal dudy, par kilo pres 120 bych neresil, musi tam byt nejaka rezerva, ale vic uz jo. A ano, je dobre se ridit zakladnim pravidlem :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod KubesovaJana13 » sob srp 7, 2021 21:33

No ono bohužel manžel má v základu cca 127 kg (něco by šlo shodit, ale bohužel už v základu je to mohutný dvoumetrový kolohnát :lol: ). Takže když k tomu vezmu ještě nějaké vybavení, tak už to může dělat třeba 10-15 kg přes limit...
Zkoušela jsem na to psát i pár výrobcům, ale odpověď je vždycky stejná, prostě max 120kg a pak dojistit - ale to by mi nakonec vzhledem k tomu, že sama vážím polovinu a nemám s tím zatím dost zkušenost, přišlo v důsledku nebezpečnější.
A pokud byste se teda koukni na tu brzdu, co jsem dávala hned v úvodním dotazu, zda se použitelná? Nebo hledat spis něco jiného?
KubesovaJana13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 6, 2021 19:35

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod apuka » sob srp 7, 2021 21:35

KubesovaJana13 píše:ty karabiny jsou úplně silene veliké - říkala jsem si, jestli jejich používání potom nebude daleko namahavejsi a nebudou z nich bolet ruce...
Pokud zajdes nekam do obchodu, kde maji vice tlumicu, vyzkousej si je vsechny. A zjistis, ze nejlepe se pracuje s velkymi dlanovymi karabinami. Rozdil v pouziti mensich (meli jsme tlumic od Singing Rocku, dal se pouzivat, ale jak manzelka dostala Salewy s velkymi dlanovymi a syn si koupil, myslim, prave nejake CT, tak nestaci basnit, jaky je to obrovsky rozdil. Ze je to mnohem mene namahave a konecne je ruce neboli aji na dlouhych feratach :wink:. A plati to jak na velkou i malou dlan.
Ale zase neni velka karabina jako velka karabina - i proto je dobre si v obchode jen tak vyzkouset nekolik ruznych, jak se s nima pracuje. Pokud jdou lehce a jednoduse se ovladaji v konkretni dlani, tak je to ono. Az byste si nejake objednali, co predem nevyzkousite, alespon mate nejake srovnani.

Urcite neresis blbosti, co se tyce vahy, pokud to neni jen o par jednotek kil. Ale co se tyce karabin, to taky neni blbost - spise naopak, nejcasteji prave prace s "pro dotycneho nevyhovujicimi" karabinami je nejhorsi a muze vest ke zvyseni unavy i ztrate pozornosti. I proto doporucuji mit alespon malinkou zkusenost srovnani alespon v obchode. Ten rozdil muze byt opravdu propastny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod mike » sob srp 7, 2021 21:40

KubesovaJana13 píše:No ono bohužel manžel má v základu cca 127 kg (něco by šlo shodit, ale bohužel už v základu je to mohutný dvoumetrový kolohnát :lol: ).

Nechcete zvolit nejaky bezpecnejsi sport? Bych se bal, ze takovy kolohnat utrhne celou feratu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod apuka » sob srp 7, 2021 21:41

U toho Singin Rocku, cos linkovala bacha - nema karabin!!!! Ana feraty se nepouzivaji jednoduche, co si jen tak prikouois v obchode. Resp. muzes si je koupit, stoji pekny peniz (a dostanes se na cenu toho CT), ale ty byvaji na prisiti na tlumic. Jenze to neradim delat doma, az by do toho manzel spadl, asi by jako prvni rozparal "Tvuj" sev a tlumic by ani nemohl zafungovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod dudy » sob srp 7, 2021 23:36

Ten postovaný set CT je pracovní a karabiny jsou určené na konstrukce.
Taky mají světlost 60 mm zatímco běžná karabina má tak 25 mm.
Karabiny do setu je samozřejmě možné normálně dokoupit.
Za mě bych doporučil ocelky s nějakým twistlock (nebo jiným samočinným) zámkem.
Samozřejmě se prodává spousta karabin určených i přímo do setů.
Ale vydrží i standardní duralka.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod apuka » ned srp 8, 2021 10:05

dudy píše:Karabiny do setu je samozřejmě možné normálně dokoupit.
Za mě bych doporučil ocelky s nějakým twistlock (nebo jiným samočinným) zámkem.
Vsak jsem psal, ze se daji dokoupit, ale prave na ty s Twistlockem presne plati:
apuka píše:nejlepe se pracuje s velkymi dlanovymi karabinami. Rozdil v pouziti mensich ... velkymi dlanovymi ... je to obrovsky rozdil. Ze je to mnohem mene namahave a konecne je ruce neboli aji na dlouhych feratach :wink:. A plati to jak na velkou i malou dlan.
Zkousel jsi nekdy projit stejnou (hlavne dlouhou a slozitou, staci D a dve hodiny) feratu jednou s Twistlocovymi karabinami a jednou feratovymi dlanovymi? Pokud ne, tak to jednou zkus a muzes sam zhodnotit rozdil.

Ty jsi horolezec, zivis se vyskovymi pracemi, takze jsi na ty bezne karabiny zvykly, mas to natrenovano a nedela Ti to problemy - ale zkus se vzit do situace zacatecniku.

A ano, obycejne karabiny s Twistlockem do toho tlumice bez karabinek jednoducho das. Ale ty dlanove feratove maji na spojeni s tlumicem uzavrene oko (abychom zustali u CT, viz napr. tady) a musi si to bud nasit nebo pripojit jinym zpusobem, ktery asi bude min bezpecny a pro nehorolezce ponekud obtizneji zvladnutelny, hoci uz ten zpusob jen vymyslet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod KubesovaJana13 » ned srp 8, 2021 16:42

To právě vím, že tyhle konkrétní karabiny nemají (a v jiné variantě, kterou na webu nabízejí, sice jsou, ale se světlostí 60 mm, nebo jsou nedostupné). Takže mi bylo jasný, že je budu muset dokoupit a nějak přidělat, ale to je právě další otázka, jak na to :lol: . Můj šev by to nevydržel zcela určitě, a myslím si, ze ani nikdo jiný mi nezaručí, že mi to přišije naprosto bezpečně... Jedině vymyslet jiné řešení, než to přišít.
Takže si začínám říkat, jestli nebude nejjednodušší a nakonec i nejlepší, proste koupit klasickou brzdu na ferraty a snížit manželovi příděl jídla :finga:
KubesovaJana13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 6, 2021 19:35

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod mike » ned srp 8, 2021 18:27

To pak ovsem nebudes resit feratovy set, ale rozvod :twisted:

Vzdyt se prece daji koupit kabiny bez oka, ktere se na konec smycky normalne nasunou, nebo s rozebiratelnym okem. Domaci siti je samozrejme nesmysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod apuka » ned srp 8, 2021 20:21

Jo, ta karabinka se da pekne navlect - ale je to jedna z mala (pokud ne jedina takova), na ostatni musis pouzit neco jineho (napr. maticovou spojku). No a kdyz si kopis dve takove karabiny a k tomu jeste tlumic, tak prijdes na takovou cenu, ze je levnejsi koupit nejaky dobry a vhodny hotovy set...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod mike » ned srp 8, 2021 20:29

Samozrejme, ze je levnejsi koupit kompletni set. Jenze tady se prece resi, ze vhodny set neni k sehnani.

Spojit by se to dalo malou majlonkou, ale to by asi trochu prekazelo a cinkalo. To uz radej nejakou karabinu bez oka. Neni to tak davno, co se takove bezne pouzivaly. Sam mam set s dlanovyma karabinama, ktere oko nemaji. Ma tak 10 let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod KubesovaJana13 » ned srp 8, 2021 20:40

Asi máš pravdu, že nejjednodušší bude koupit karabinu, na kterou to jednoduše nasunu, už jsem nad tou variantou taky přemýšlela.
Ta s rozebiratelnym okem mi přijde super, jen ta cena je taky pěkná :lol: . Ideální by byla varianta už s karabinami (třeba https://www.singingrock-outlet.cz/singi ... -140-9-1-3), ale tahle konkrétní není dostupná a jiné varianty jsou zase většinou s karabinou, která mi přijde obrovská...
Jinak dekuju moc za rady i trpělivost! [-o<
KubesovaJana13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 6, 2021 19:35

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod mike » ned srp 8, 2021 21:08

Ona se da najit i levneji: https://karabiny.heureka.cz/petzl-eashook/. 1029 Kc uz neni tak strasne ;-) Akorat by to chtelo overit, jestli se hodi i na feraty, nejspis jo, ale napsane to tam nevidim.

Taky by nebylo od veci, kdyby si ty karabiny manzel osahal. Pri sve velikosti asi bude mit i vetsi ruce a mozna mu ty velke sednou lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tlumič pádu hmotnost

Příspěvekod apuka » ned srp 8, 2021 21:34

Jeste jednou zopakuji - ze je dlanova karabina "obrovska", je na ferate (vetsinou, zavisi na jinych vlastnostech karabiny) spise velka vyhoda. Manipulace s ni je vyrazne lehci a jednodussi a neunavuju se tak ruce/prsty (tj. funguje to presne opacne nez se obavas). Ono to pri kazdem zacvaknuti stahnout pojistku dolu, otevrit karabinu, zacvaknout a pri vyscvaknuti to same je o dost slozitejsi nez si vzit dlanovou karabinu do dlane, zmacknout a zacvaknout/odcvaknout. Navis u sroubovaci karabiny (presneji karabiny s pojistkou zamku, na feratach se nesroubuje) manipulujes se zamkem prstama bliz ke skale a proto si ty prsty snadneji odres nez u dlanovych, kde manipulujes dale.
Proto rikam, ze zajdi (jeste lepe i s manzelem) do obchodu a tam si zkuste feratove sety s takovymi i onakymi karabinami. Z tech vetsich obchodu RockPoint, Hudy i Alpsport maji skoro vsude nekolik ruznych typu, podobne to bude i v Hanibalu - a nikdo Vas neserve, kdyz si je "jen tak" vyzkousite v rukou, to je naprosto bezna zalezitost..

Samozrejme, taky hodne zalezi na tom, jak casto, jak tezke a jak dlouhe feraty chcete chodit. Pokud delsi a slozitejsi, navic casteji, tak az budete mit moznost si ty dlanove karabiny vyzkouset, si stejne casem koupite set s nima...

Ten mnou linkovany set CT na 140 kg zatez by mel byt pro manzele plne dostacujici (pokud nepribere nebo nezesilni svaly :wink:) a je to stale nejjednodussi reseni.

Ale jeste bacha na jednu vec, se kterou osobne nemam zkusenosti, proto je treba to vyzkouset - karabiny dodavane s pracovnim tlumicem jsou spise takovy "hak s pojistkou" a bude se s nima pracovat trochu jinak nez s beznymi feratovymi karabinami. Je to dane predpokladanym jinym pouzitim nez na feratach (i proto jsou jine normy). Plati to i pro ten mnou linkovany set CT!

@mike: jo. je to certifikovane jako spojka i jako karabina (pro lezke pouziti).
A na konec jeste jedna rada, proc si ma sety manzel vyzkouset - dulezite je taky, jak dlouhe jsou popruhy na tlumici. Pokud je bude mit kratke, tak se mu bude s nima blbe pracovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Horolezectví