Ztrata moralu po nehodach a urazech

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ztrata moralu po nehodach a urazech

Příspěvekod mike » čtv zář 6, 2018 19:02

Jo, pro mne maximalne papezska cesta, ale ani tu bych ted mozna nedal. Furt mam jeste naborenou psychliku z padu v Dolomitech a nedelaji mi dobre svahy, kde to muze ujet :?

Odtrzeno odtud.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » pát zář 7, 2018 7:02

Nabouraná psychika je fakt všemocná zbraň..... :roll: Tohle tedy můžu potvrdit na 100%
Při přechodu glocknerscharte zpět z vrcholu mě noha projela durch sněhem a já seděl jak na koni (bylo pěkně a jasno :D )......rok na to jsme zvolili jinou výstupovou cestu na Fletschhorn a lezli jsme takovej sněhovej kuloárek 50st? a po cestě zpět se do toho opřelo už slunko a vypadalo to, že to celé s náma ujede někam do Kozojed..... :D
Dlouho potom mě vzdušný místa nedělali moc dobře a morál byl prostě v háji ](*,)
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pát zář 7, 2018 18:33

Njn, ale co s tim? Neprisel jsem na nic jineho, nez zatnout zuby, snazit se to prekonat a ono se to casem otupi. V hlave se to postupne prepise. Jenze to dost trva a navic strach paralyzuje, takze clovek pak jde min bezpecne :? Letos jsem sel par useku, ktere jsem driv nekolikrat prosel v pohode a ted to bylo tezke psycho.

Jinak mne takove drobne incidenty, ktere dopadnou dobre, spis pomahaji. Protoze se nic nestalo. Na jednom firnovem traverzu jsem se nedavno propadl az po koleno do odtate dutiny u balvanu, krok pred koncem snehu. Spodni nohou, nedalo se nic udelat, padnul jsem na zada a visel hlavou dolu za nohu :) Zvednul jsem se na cepinu a spis mne to pobavilo, nez vydesilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » sob zář 8, 2018 8:19

Těžko říct, každý jsme nastavený jinak....... :((
Myslím, že to bude tak nějak jak píšeš "časem se to otupí".
Já se docela dlouho "držel zpátky" a potom nebylo s kým na lano nebo jen tragédi, kteří se chtěli jen přiživit.
Tak jsem začal chodit sám CZ a SK a zjistil jsem, že je to úplně jiná dimenze a hodně mě to začalo bavit.
Jenže jsem si podělal nohu a teď nevím jestli už fakt je to pryč a mám všechny krámy (karáble, sedáky, lano, mačky, pikl....) prodat a uzavřít to. :-({|=

Takže já se vlastně po tom co jsem se tak nějak vybál, už nevrátil do nějakých "vážnějších operací" :D
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod dudy » sob zář 8, 2018 10:14

Co Tě nezabije, to Tě posílí...
:twisted:
Kdybych ,měl kvůli každýmu vodřenýmu kolenu věšet sedák, pohory, kolo... na hřebík, tak už jen ležim doma...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » sob zář 8, 2018 11:03

....bohužel jsem si "nevodřel koleno" :fuj: :D
Dělám jiné sporty a aktivity, kde mě to nelimituje.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod dudy » sob zář 8, 2018 20:04

Ha, dokonce bez kolínka?
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » sob zář 8, 2018 23:07

dudy píše:Co Tě nezabije, to Tě posílí...

To jsem si driv myslel taky, ale u mne to funguje jen v pripade, ze se nic nestane. Nejaka neprijemna situace, adrenalin, ktery nemel byt apod, ale dopadne to dobre a zvysi to sebeduveru. Ovsem u obou mych vyletu vrtulnikem to bylo naopak, nepridaly, vzaly. Telo se zahojilo nastesti bez nasledku, ale s hlavou je to horsi. Uz poprve jsem s tim dost bojoval a kdyz uz to bylo celkem vyreseno, prisel druhy :?

Tys mel pred lety vetsi uraz pri lezeni, ne? Posililo te to nejak?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Stani » sob zář 8, 2018 23:41

Pri lezení som zletel a výsledkom bola trojnásobná zlomenina ruky. Operácia, rok a pol rehabilitácií. Hneď som vedel, že akonáhle budem môcť, leziem ďalej, ale bolo to také dosť kostrbaté. Tej cesty som sa stále vyhýbal. Až nakoniec som sa pod ňu postavil a preliezol ju aj s tým blbým úsekom, kde som urobil chybu. To sa musí prekonať, inak sa to dostane pod kožu a nezbavíš sa toho. Čím neskôr tým horšie. Ak to človek nedá, to je tiež v poriadku, telo dáva vedieť, že už si si nakoledoval dosť a stačilo.

Inak Michal Orolin vo svojej knihe píše ako prekonával psycho blok po zranení pri lezení a to mal teda riadne ťažký úraz (dva týždne v bezvedomí). Ak chcel fungovať na vysokej lezeckej úrovni, potreboval to nielen akceptovať, ale aj prekonať. A zavŕšil to zaujímavým spôsobom - sólo weberovkou na Malý Kežmarský. Proste pochopil, že tréning a cvičné skaly na nadobudnutie sebavedomia po úraze nestačili.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » ned zář 9, 2018 0:04

Takze to proste zlomit. Jo, to delam, ale jde to ztuha, rikal jsem si, jestli neni nejaky lepsi zpusob... asi ne. Zavrati, co jsem mel odjakziva, jsem se taky zbavil podobnym zpusobem :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod dudy » ned zář 9, 2018 8:12

mike píše:Tys mel pred lety vetsi uraz pri lezeni, ne? Posililo te to nejak?


viewtopic.php?p=375278#p375278

Jo posílilo!
Podstatou je, co považuje člověk za posílení...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » ned zář 9, 2018 16:33

Trocha je blbe srovnavat nehody ve VHT a horolezeni (ve smyslu lezeni po opravdu lezeckych usecich). Ted neberu do uvahu sitauci (jak v lezeni tak i ve VHT), kdyz si clovek troufne na mnohem vic, nez na co ma. Jo, co napisu, neplati vzdy na 100%, ale nejak tak jsem to vypozoroval u sebe i u jinych.
Kdyz lezes a spadnes, je vetsinou jasne, ze bud nejaky kus matrosu odesel/nezafungoval nebo jsi neco udelal spatne. A Tvoje psychika si zapamatuje pouze toto a Ty muzes davat mnohem vetsi bacha na (sebe)kontrolu a koncentraci, cimz zpracovani varovnich signalu mirne otupis.
Ale v turistice vetsinou delas vsechno "spravne", "pouze" spatne vyhodnotis schudnost - a ujede s Tebou svah/sut/snih nebo Tvoje noha na snehu/ledu/skale, atd. A psychika si zapamatuje, ze jsi neco pri vyhodnoceni nevzal v uvahu - a hlava zacne shromazdovat mnohem vice "dat", automaticky vysila signal "bacha" na veci, ktere jsi predtim vubec nevsimal; a to ty signaly ted jsou mnohem silnejsi, mnohem varovnejsi, je jich mnohem vice a mozek se zacne branit strachem (v lepsim pripade) nebo az panikou (v tom horsim). No a tato situace se mnohem hur zvlada, hur se zlomi, protoze to neni jedna jedina vec.
Konkretne u sebe vidim, ze v sutovych svazich predtim jsem premyslel opouze o dvou vecech: jestli kameny/sut v ceste vypadaji, ze drzi a ze kam mam v pristich 2-3 krocich dat nohy. Ted ta prvni cast se automaticky rozsirila nejenom na cestu ale i nahoru a dolu, taky na to, co je pode tou suti (napr. ze za 10 metru konci prahem propasti), vnimani se hodne zjemnilo na vice veci, ted okamzite citim, ze mne podklad nejak "divne drzi", jestli je pod suti sucho/vlhko, atd. A taky uz se nehledaji 2-3 kroky ale kazdou chvili se mozek ujistuje, jestli projde cely viditelny usek, hleda cestu, hleda mozne odpocinkove body a opory, kde se muzu i neceho chytit (klidne i vetsiho balvanu), atd., atd. Dela to vsechno i kdyz je to teren, nad kterym jsem predtim ani neuvazoval a sel automaticky. A kdyz je teren v techto smerech slozitejsi, nekdy mozek nestiha a ja jsem najednou pomalejsi, nez bych normalne byl, najednou si kazdy krok kontroluji dvakrat-trikrat abych se ujistil, ze se mezitim nezmenilo nic :twisted: - dusledkem je, ze se varovne signaly jeste vice zesiluji, tj. i strach zesilni.
No a kdyz chces neco zlomit, muzes to delat na jednu konkretni vec, na jednu konkretni situaci - ale neudelas to tak, abys zlomil vsechno najednou. Takze nezustava nic jineho nez to stale po castech lamat znovu a znovu - a doufat, ze se mezitim nestane nic, co by to obavy hlavy zase ozivilo a zesililo na jeste silnejsi uroven.

A to se mi pri spousteci udalosti nic nestalo - stihl jsem preskocit a utect tech par kroku ze skaly, ktera na te suti sletela s celym blizkym okolim par set metru po svahu a pote vsechno sletelo dolu jeste na ledovec a po nem jeste par set metru dal.

Edit: Jen jsem upresnil, v jakem smyslu pouzivam dal slovo "horolezeni" a lezeni (modre oznaceny vlozeny text).
Naposledy upravil apuka dne ned zář 9, 2018 19:39, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » ned zář 9, 2018 16:48

dudy píše:Podstatou je, co považuje člověk za posílení...

No prave. Zkus to trochu rozvest ;-)

@apuka: kazdy jsme jiny, mne takovehle situace spis pomuzou. Protoze se nic nestalo, protoze jsem to zvladnul, protoze jsem mel stesti... nasledky maji ty, kdy to nedopadlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » ned zář 9, 2018 16:52

Jo, jasne - kazdy jsme jiny a kazda situace je jina. Navic je taky dost podstatny rozdil, kdyz chodis sam a kdyz jsi ve skupince se svymi nejblizsimi. Tehdy si mozna uvedomis mohem vice to, ze se to mohlo stat jim, nez ze se to stalo Tobe. Tyto posity nejlip poznaji rodice (i odrostlejsich deti) :wink: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Stani » ned zář 9, 2018 17:11

apuka - proces strachu a vytvorenia bloku je predsa úplne rovnaký, je jedno či VHT, či lezieš, či riadiš auto. Vždy spracovávaš info, kde, kde sa stala chyba, čo si urobil zle. Nehody v lezení, či vht sú podstatou úplne rovnaké. Apuka, ty lezieš?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » ned zář 9, 2018 17:41

Ne, nelezu - nemohu kvuli zdrav. problemum ani moc nemohu).
Vsak ano, ale rozdil je v tom, co jsem psal - ze u lezeni je vetsinou mnohem zrejmejsi, kde konkretne se udelala chyba, v turistice jsi chybu udelat ani nemusel, tam spise se rozsiri mnozstvi podnetu, ktere zacne mozek napriste (automaticky) vyhodnocovat oproti tem, co vyhodnocoval predtim aby omezil moznost problemu.
Jinymi slovy - ano, proces je stejny, jen projev toho bloku bude pravdepodobne mnohem sirsi u turistiky nez u lezeni. Navic v lezeni se koncentrujes (resp. mel bys :wink: ) na cestu, na kazdy chyt/stup a tim omezis mnozstvi podnetu mozku na vyhodnocovani; resp. alespon mas tu moznost. Ale pri "chuzi" se sice muzes soustredovat na kazdy krok, ale nemuzes omezit vnimani sirsiho okoli a dalsich podnetu. Tal nejak jsem to myslel. A ze dusledek je, ze kdyz chces ten blok prekonat, u lezeni mas mensi pocet podnetu, ktere musis ovladnout/zlomit, navic tou silnou koncentraci dokazes vedome omezit jejich vliv. U chuzi/turistiky je to slozitejsi a proto to muze trvat mnohem dele.
Samozrejme neni to absolutni - ani lezec se nemuze oprostit napr. od vnimani jsetli mu zrovna na hlavu nepada uvolnena skala svrchu a naopal i turista se obcas musi plne zkoncentrovat na prekonani konretniho useku (napr. retez/kramle v exponovane casti).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Stani » ned zář 9, 2018 18:27

ja ti rozumiem, ale aj tak je to v dôsledku jedno, moc to riešiš.

A aké iné obmedzené vnímanie? Keď lezieš napr. v Tatrách, predsa musíš vnímať okrem cesty aj terén okolo seba, čas, aj počasie, presne ako pri turistike. Pri náročnejšej vht aj materiál, istenie (sebaistenie). Všetko rovnaké faktory relatívneho ohrozenia, ak niečo z toho podceníš. Beriem v úvahu, že človek je na tom fyzicky dobre. Rozdiel je v tom, že pri lezení nemáš - ako by som to povedal - nemáš tú pevnú zem pod nohami, si v exponovanejšom teréne, takže je to psychicky náročnejšie a v tom ešte musíš spracovávať tie iné podnety (a to nehovorím o nevyistených cestách).

Edit: nedá sa to presunúť do nejakého iného vlákna O psychológii v turistike, alebo niečo v tom zmysle, aby sme tu uvolnili miesto radám ohľadom Mont Blancu?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » ned zář 9, 2018 19:36

apuka píše:Navic je taky dost podstatny rozdil, kdyz chodis sam a kdyz jsi ve skupince se svymi nejblizsimi. Tehdy si mozna uvedomis mohem vice to, ze se to mohlo stat jim, nez ze se to stalo Tobe.

Rozumim, zazil jsem, ono staci, kdyz mas za nekoho pocit zodpovednosti. Druha strana mince ale je, ze kdyz jdes sam, tak s vedomim, ze kdyz se neco stane, nemusi tam byt nikdo, kdo ti pomuze. Na mobilni signal se spolehnout neda a i kdyby byl, nemusis byt ve stavu ho pouzit.

@Stani: OK, pozdeji to presunu, tohle tema si vlastni vlakno zaslouzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » ned zář 9, 2018 19:36

Taky bych byl za presunuti. Napriklad tam, co linkoval dudy.

@Stani: podivej, tady nejde o "mereni pindiku", kde je vetsi nebezpeci, co je narocnejsi, atd.
Precti si jeste jednou pozorne, co jsem napsal a zjistis, ze pisu pouze o tom, ze i kdyz ty procesy "strachu a vytvoreni bloku" funguji stejne, ale jejich projev bude odlisny v pripade priciny v lezeni a v turistice. A ze je to dano silnejsim zamerenim se dotycneho cloveka (pred/pri vznikem/-u problematicke udalosti - spoustece procesu strachu) na mensi mnozinu moznych pricin vzniku problemu v lezeni a horsim hledani tech pricin z vetsi mnoziny u turistiky. A protoze se da predpokladat, ze kazda pricina "vytvori" jeden spoustec bloku v budoucnosti, v konecnem dusledku bude proto principialne(!!!) jednodussi najit zpusob, jak se tech dusledku (tj. strachu a bloku) zbavit u lezeni nez u turistiky. Respektive se u lezeni musi zbavit min bloku (i kdyz mohou byt nasobne silnejsi).
Ale toto je teorie a nic nerika a slozitosti a narocnosti dovest do konce tento proces zbavemi se konkretniho bloku ani u lezeni ani u turistiky. To bude vzdy individualni pro ckonkretniho cloveka a konkretni situace.

Jinak to nebylo "zrelativnovani" - jen proste ty cinnosti nejsou tak vyhranene omezene, takze se to neda plne "absolutizovat". Jen sila vnimani jednotlivych podnetu ma u lezeni naprosto jiny pomer u lezeni nez u turistiky. O nic jineho zde nejde. Vsak taky jsem to psal - ano, pri lezeni ve stene vnimas napr. teren kolem sebe, ale rozhodne uplne jinym zpusobem a v jinem rozsahu jako turista-nelezec v strmem sutovem poli. Stejne tak kdyz Ty ve stene lezes, vnimas jinak stupy/chyty nez turista-nelezec pri prechodu kousku skaly zabezpecene kramlemi, retezi a umelymi chyty. A taky nebude zrelativizovani, kdyz reknu, ze kdyz lezec prechazi z jednohu vylezenehu useku cesty k nastupu na druhy lezecky usek pres strme sutove pole a tam se mu neco stane, tak je na tom uplne stejne jako turista v podobnem terenu - protoze ten prechod je turistika a ne lezeni, i kdyz patri do samotne horolezecke cesty. Kdyz pisu o lezeni, tak mam na mysli skutecne lezecke useky - a z tohoto hlediska jsem blbe napsal uplne prvni vetu sveho prvniho prispevku, kde jsem uvedl slovo horolezeni.
Kdybych to chtel rozvinout dopodrobna a co nejpresneji, tak to neni na par prispevku ale na knizku - holt psychologicke souvislosti pochodu lidske mysli (resp., co o nich vime) jsou hodne slozite, dost nejasne ohranic(it)e(l)ne a jejich fungovani hodne individualni. A ucinnost zpusobu jeho vedomeho ovlivnovani jeste vice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod dudy » ned zář 9, 2018 19:46

@ apuka

Ehm... Ty víš, kde jsem si přivodil popisovaný úraz, že ho, automaticky, protože se to tak formuloval majk a že víš, že lezu, považuješ za úraz horolezecký?
Já jen, že jsem, zcela úmyslně (a to ani v původním příspěvku), nezmiňoval povahu nehody, protože princip je jednotný...


apuka píše:Taky bych byl za presunuti. Napriklad tam, co linkoval dudy.

Jen to ne!
Ten příspěvek z jednoho z nejvíc mrdko vláken vůbec "bodlý mindy hikingový"...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » ned zář 9, 2018 19:52

Jeste bych dodal: co jsem napsal, je podlozene pouze mojimi primymi i neprimymi zkusenostmi a mymi znalostmi z prace lidske mysli (castecne psychologii), protoze tato otazka mne hodne zajima uz davno a mel jsem, bohuzel, moznost dlouhodobeho amaterskeho "zkoumani" teto a podobnych problematik jak u sebe tak neprimo i u par dalsich lidi. Obzvlaste u sebe jsem si vzdy cely proces, jak vznikaly a se zacinaly projevovat bloky probiral mnohokrat dokola, vcetne docela jemnych projevu, nuanci a souvisloti a srovnaval jsem je s projevy u dalsich lidi. Proto si dovoluji stat za svymi tvrzenimi, i kdyz je mi jasne, ze ne vzdy je dokazu presne a hlavne nezainteresovanym srozumitelne prenest do slov.

Mozna by bylo docela zajimave a casem pro nektere i prospesne, kdyby i dalsi napsali, jak podobne problemy vnimaji oni alespon u sebe a jak se dari(lo) se s tim srovnavat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » ned zář 9, 2018 19:54

dudy píše:Ty víš, kde jsem si přivodil popisovaný úraz
Dudy, muj prispevek nebyl primou odpovedi na Tvuj. Kdyby byl, tak bych Te citoval. Nebyl jsi jediny, kdo o necem psal...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Stani » ned zář 9, 2018 19:57

Apuka, keď niekedy tvoje posty sú také ťažšie čitateľné, vyjadruješ sa komplikovanejšie, akoby vedecky, veľa sa rozpisuješ.

Ja som reagoval na vznik psychobloku, jeho prekonanie a to vnímanie podnetov, kde ty vidíš rozdiel medzi lezením a turistikou a ja nie,pretože som si zažil úrazy z týchto oboch kategórií. To je všetko :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » ned zář 9, 2018 19:59

@dudy: kdybys spadnul cestou z hospody do prikopu, tak se tak nezrakvis :twisted: Prislo mi, zes psal nekde jinde, ze slo o lezeni, ale mozna se pletu.

Neboj, spis z toho udelam nove vlakno, tohle se bohuzel potencialne tyka kazdeho.

@Stani: schopnost strucneho a srozumitelneho vyjadrovani neni kazdemu dana a nekterym je spis sebrana :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ztrata moralu po nehodach a urazech

Příspěvekod mike » ned zář 9, 2018 20:14

Rozdeleno, prejmenovano. Zjistil jsem, ze tu nemame slozku Alpinismus, tak holt to nejblizsi. Jestli mate lepsi nazev, tak ho klidne zmenim, ale psychologii nebo psychiku jsem tam nedaval schvalne, jelikoz vetsina lidi se v tom asi nebude chtit babrat a spis je bude zajimat, jak to prakticky vyresit. Zkusenosti v tomhle smeru vitany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ztrata moralu po nehodach a urazech

Příspěvekod pavproch » pon zář 10, 2018 7:40

Doplním ještě jedn úhel pohledu: Je to už skoro 2 roky, co mě přepadla rakovina (nádor v hlavě) a podařilo se ji vyhnat chemoterapií, ale pořád ještě cítíám následky té chemie )rozhodí to teda matrix opravdu fest) - nejsem si zdaleka tak jistý při držení rovnováhy při pohybu v náročnějším terénu - lehce vrávorám jak připitý, no... prostě si fčíl sám sebe nedokážu představit v S (štítové) stěně Lomničáku nebo na meděných lávkách (svah 50 st bez výrazné možnosti jištění, hromady volné suti). Tožtak - není to jen o psychických zábranách jako následcích držkopádů.

Jinak nejlepší pro psychiku je opravdu hned co to de se do dotyčného místa vrátit a přelézt ho. Já takhle hodil záda ve V stěně Zlatinské veže (byl to myslím Motyka za IV, ale bylo to kura těžké zimní lezení po mikrolištách) a zlomil si přitom ruku, taxem tam nechal všechno pověšené, sjel dolů a hurá přes Popradské do nemocnice v PP pro sádru. O půlnoci sem byl z5 na Popradském se sádrou a druhý den v 9 ráno už zase ve V stěně Zlatiské veže (aji se sádrou), pravda jen stáhnout rozvěšený matroš, no.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ztrata moralu po nehodach a urazech

Příspěvekod Will » pon zář 10, 2018 18:41

pavproch píše:
Jinak nejlepší pro psychiku je opravdu hned co to de se do dotyčného místa vrátit a přelézt ho. a druhý den v 9 ráno už zase ve V stěně Zlatiské veže (aji se sádrou), pravda jen stáhnout rozvěšený matroš, no.... :mrgreen:


pp ty jsi blázen :DD

To mi připomíná tento rok Mt. Blanc jsem letěl kuloárem asi 80metrů.
Rollingstones, podemnou šutry, nademnou šutry totální mela, ale psychicky jsem to zvládl docela obstojně, teda až na ztracené 2 láhve s pitím #-o :P
Carpe diem!
Will
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned pro 27, 2015 19:41

Re: Ztrata moralu po nehodach a urazech

Příspěvekod mike » pon zář 10, 2018 19:42

@pp: jo, ale to je neco jineho. Ty mas realne poskozene telo, ktere te omezuje. Mne slo ale spis o to, ze telu (uz) nic neni, ale hlava je porad poskozena.

Teda, neni... zrovna mne skoro po dvou letech rozbolel zlomeny malicek a kloub, kde byl zlomeny, trochu i napuchnul. A to jsem o nem minimalne rok a pul vubec nevedel :?

pavproch píše:O půlnoci sem byl z5 na Popradském se sádrou a druhý den v 9 ráno už zase ve V stěně Zlatiské veže (aji se sádrou), pravda jen stáhnout rozvěšený matroš, no....

Kolik ti bylo? 15? ;-) Dneska bys tam uz nekoho poslal nebo to tam nechal, ne? Tos tam byl sam?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ztrata moralu po nehodach a urazech

Příspěvekod Viiki » pon zář 10, 2018 20:54

Strach může pomoct ovládnout práce s dechem, ale je to běh na trochu delší trať (viz např. kniha Let every breath ...).
Viiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 24, 2017 21:20

Re: Ztrata moralu po nehodach a urazech

Příspěvekod pavproch » úte zář 11, 2018 7:04

@mike: bylo to nějak kolem sametu, rok před či rok po něm či tak nějak
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Další

Zpět na Horolezectví