Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod wawrik » pon dub 13, 2015 9:40

OT: V tom Simiho odkaze je posledný bod toto:

Sekunda je to samé jako vteřina.
Není.
I když se opět jedná o nazvosloví, je dobré vědět, že sekunda je základní jednotkou času a vteřina je jednotkou rovinného úhlu.
1 ° (jeden stupeň) = 60 ′ (šedesát minut) = 3600 ″ (tři tisíce šest set vteřin)
To naozaj? Takže branky-body-vteřiny je v skutočnosti relácia nadšených geometrov, ktorí merajú uhly medzi trajektóriami jednotlivých bicyklov namiesto ich času?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod Hafi » pon dub 13, 2015 10:07

Ano, naozaj, aspoň v češtině.

Dřív platilo, že úhel byl striktně ve vteřinách, pro čas to byla naprosto rovnocenná synonyma. V té době i vzniknul název pořadu. K odstranění užití vteřiny, jako míry času, došlo kedysi dávno, rozhodně už na základce nám to říkali, tedy to muselo být ještě za komára či těsně po něm.
edit:
wiki píše:Vteřina, plným názvem úhlová vteřina, je jednou z jednotek úhlu. V běžném jazyce se stejným slovem označuje i jednotka času, jejíž nynější název sekunda (zaveden přijetím systému jednotek SI roku 1974) je od roku 1980 jediný správný odborný a legální název.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod apuka » pon dub 13, 2015 12:09

Teda, nechci být hnidopich, ale rozhodujici urcite neni definice na wikipedii, ale Slovnik spisovneho jazyka ceskeho Ustavu pro jazyk cesky Akademie Ved. A ten odkazuje:

"vteřina, -y ž. 1. šedesátá část minuty; sekunda 1: deset vteřin; zlomek v-y; několik vteřin bylo ticho; po několika v-ách se zablesklo; napjaté v-y zostřené pozornosti (Pujm.); hvězd. sekunda 2. expr. chvilka, okamžik: ve v-ě bylo ticho; vzdálit se na v-u 3. (úhlová) v. šedesátina (úhlové) minuty; → expr. zdrob. vteřinka, vteřinečka, -y ž.: v-u se zamlčet; zmizet ve v-nce"

Tj. vterina je v prvni rade jedna sedesatina minuty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod aksam » pon dub 13, 2015 12:35

pokud si pamatuji, tak na Slovensku se relace vždy jmenovala Góly-Body-Sekundy :)

u nás je vteřina pouze hovorový výraz, odborně správně i legálně se má pro čas používat sekunda
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod apuka » pon dub 13, 2015 14:41

No vidis, a ja - jako neCech - jsem si zase pred hodne lety vsiml, ze byl docela silny tlak nepouzivat slovo "sekunda", ale vsude "vterina".... Jinak jak jsem dal odkaz - neni to "hovorozy vyraz", je to "cestinarsky" plnohodnotny vyraz, rovnocenny se "sekundou". Ve fyzice je to o necem jinem, tam se jedna o normovany (ted bychom skoro rekli "ISO-") vyraz SI jednotky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod mike » pon dub 13, 2015 15:32

Simi píše:Kazdopadne jsem rad, ze me to donutilo najit vysvetleni teto problematiky z fyzikalniho hlediska. Vzdycky jsem obrazek s nosnostmi videl jen v ruznych metodikach, bral to jako fakt a nezamyslel se nad principy, proc to tak vlastne je...

Ja taky. Kdyz tahle diskuse zacala, byl jsem z toho fakt zmateny, jelikoz argumenty byly predvedcive z obou stran a dat dohromady myslenkove modely podporujici obe stanoviska taky nebyl problem...

Pro klid duse by jeste nebylo od veci udelat trhaci pokus ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod @Martin@ » ned úno 4, 2024 19:36

Uspokojivá odpověď na původní otázku již existuje. Odpovědí je: "Beal Escaper". Ukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=gY5xg6yx2S4
Něco podobného by se dalo i zbastlit pomocí prusíku. Ale ta profi verze je určitě komfortnější,...
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod Olchor » úte úno 6, 2024 10:42

Zajímavá vychytávka, ale asi bych se toho trochen bál... :) Souhlasím s komentáři pod videem.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod ntz » úte úno 6, 2024 11:59

cele generace lezcu normalne v pulce vzdy presedaly, pokud jedou dolu z prilis dlouhe cesty (jako napr. dlouhy prasky v Arcu a nebo spousta dlouhej cest v Adru a nebo v Labaku na pravem brehu) .. na pisek na dlouhe cesty to ale nebude spatny ... spis bych se ale bal prumeru lana Vs vaha lazce .. on je zcela zasadni rozdil v prokluzu na 10.5, 10.2, 10.0, 9.8 a 9.5 .. ja jakozto tezkej lezec (co mel 80-85kg a eventuelne lehkeho jistice) jsem vzdy pouzival laso pres 10 (treba 10.3, 10.5), tam je to asi OK, mnohokrat jsem ale lezl na lase nekoho jineho, kdo mel treba 9.8 a nebo 9.5 a tam uz bych se bal taky .. asi to maj ale vymysleny ... nelibilo by se mi ale houpat se na tom v previsly ceste abych se dohoupal nekam k expreskam .. navic prave kdyz se sundavaj expresky z previsle cesty, tak mas jeden pramen lana furt skrz expresky a jistic te za to pritahuje ... u dlouhejch cest se dela, ze ti zbejva furt nejaky laso a ty abys nemusel protahovat lano z expresek, tak ten prestup udelas o kousek niz (treba o 3 presa)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2024 14:41

No, mne by docela zajimalo, co by se stalo, kdyby nekdo slanoval ne uplne svislou nebo previslou stenu, obcas by mel kam stoupnout a na chvili by se trochu uvolnilo lano, potom se zase spusti, tj. "trhne" lanem. Nebo kdyz slanuje odrazenim se (opakovane) od skaly, kdy nemusi byt celou dobu to lano plne napnute, napr. pri odrazeni. Jestli by se takto "nahodou" neoblbla ta pomucka, ze chces uvolnit lano...

Vzhledem k tomu, ze na videu to rikaji jako pomucku napr, na feraty, ale stane se toto i u normalniho lezeni, tak nevim, nevim...

Zase je pravdou, ze ten chlapek na videu rika, ze je to pomucka na slaneni na jednom prameni lana a bezpecne stahnuti lana dole. No a to je asi splnene - na jednom prameni lana (mozna nekdy "s jednym pramenem lana") se dole dostane a lano se dole taky dostane. Jen se mi zda, ze nekdy se dostane clovek dole rychleji, nez by cekal :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod Olchor » úte úno 6, 2024 16:00

Když lezu nahoru, tak lano je jen sichr, kdyby něco. Ale při slaňování mám vždycky trochu blbej pocit. Život plně visí jen na tom lázu a slaňáku. No a tohle heblo by mi určitě jistoty nepřidalo...
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Odstraňování jištění (upozornění - fakt stupidní dotaz)

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2024 16:14

Zase kdyz slanujes sam na obou pramenech, alespon vis, ze si to ridis sam a (snad) to bude delat to, co mu povolis sam. Tady? Nevim, nevim... Asi bych radeji vzal dvakrat tak dlouhe lano ...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Horolezectví

cron