jistítko pro ženu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jistítko pro ženu

Příspěvekod wader » stř dub 8, 2015 11:25

Zdar, mám problém :) mou přítelkyni baví lezení, ale odmítá mě jistit osmou. je nejake šikovnější udělátko aby ji nepalily ručičky?? Asi mi doporučíte grigri, ale myslim že je zbytečné dávat za to dvojku. Tak jeste nejaky jiný nápad??
wader
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 8, 2015 9:54

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod Morty » stř dub 8, 2015 11:44

jedno řešení je a je zadarmo, poloviční lodní smyčka. Mě tak jistila dřív přítelkyně, která má o 35kg míň. Tření je tam dost vysoké, ale na některých umělých stěnách je zákaz to používat, protože to kroutí lana.

Jinak oproti osmě mají vyšší tření snad všechny kýble a další moderní jistítka...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod axi12 » stř dub 8, 2015 11:48

Máš několik možností.

Kýble - Black Diamond ATC Guide nebo Petzl Reverso
Poloautomatické jistítko - Climbing Technology Click Up
Automatické jistítko - Petzl Gri Gri

Záleží, co od něj očekáváš a kolik do něj chceš investovat.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod Kuba Turek » stř dub 8, 2015 18:43

Přimlouval bych se za ten poloviční loďák + HMS. Naučit, párkrát vyzkoušet a případně teprve potom řešit dál. Je to základ, který by měl umět každý, a všechno ostatní je nadstavba.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod wader » stř dub 8, 2015 19:05

Díky moc asi to tak zkusím a pak se uvidí jak to dopadne :D. Bude to chtit ale asi hooodně trpělivosti :D
wader
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 8, 2015 9:54

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod ita » stř dub 8, 2015 19:47

SR Shuttle - jistím s tím i o 35kg těžší kluky. Cena kolem pětikila.
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod vonkreuz » stř dub 8, 2015 20:27

U těch poloautomatu a automatu (ClickUp, GriGri, Mammut Smart a jiné) dělá ženám problém nepřerušované, plynulé spouštění. Když to moc pustí a chlap sviští rychle dolu, tak se toho leknou a přestanou spouštět, ale setrvačnost je sviňa a vystřelí ženskou nahoru. Proto je radši dost holek jistí přes kyblíky nebo pulloďák a HMS (teda Kuba Turek by nám vysvětlil že je to spíše pulliščák), které mají možnost plynulejší regulace spouštění.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod pickard » stř dub 8, 2015 20:35

Kybl forever!
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod terkad » čtv dub 9, 2015 12:43

Pokud skrz cenu nechcete gri-gri, pak jakýkoli kýbl s drážkami. Dělají to už téměř všichni, do pětistovky se vejdeš.
A jelikož je to pro ženu, tak se samozřejmě dívej po růžové variantě 8)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod budo » pon dub 3, 2017 13:12

Ahoj. Začal jsem lézt s kamarádem a jeho parťačkou. Asi se připojí občas i moje žena. Na jištění mají Grigri. Zvažuju koupi kyblíku. Ne, že bychom ho potřebovali, spíš pro zajímavost. Přijdou mi zajímavý tyhle 3 kousky https://youtu.be/eNcT9GR0jLw

Nejvíce asi pak Be Up.

Máte s nimi někdo praktické zkušenosti? Můžete utrousit radu, poznámku, hodnocení?
Případně mne můžete i zrazovat od koupě vůbec, jestli je to fakt zbytečnost.
Zajímají mne i názory na to, jestli by nebylo vhodnější to poloautomatický na konci.
Díky
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod vonkreuz » pon dub 3, 2017 14:53

Dost lidí doporučuje začátečníkum poloautomat a oduvodňují to bezpečností jejich i spolulezcu. My to v oddílu děláme tak, že nováčkum (povětšinou děcka 10-14) poloautomaty/kyblíky/osmičky "zabavíme" a prvně ať se naučí bezpečně jistit pomocí HMS a pullodního uzle. Musí být stále ve střehu, hlídat si prvolezce. Poloautomaty svádí k nepozornosti a dělání číčovin. Nováček s poloautomatem neumí dát prokluz při pádu a padajícího zbytečně "otluče" o stěnu, když ho vezme "u huby" a sekne lano v poloautomatu. Spouštění lezce dolu ze skály pomocí poloautomatu svádí k dělání číčovin - necháš ho viset metr nad zemí a bavíš se tím, že nemuže dolu. Ale když ho máš držet v pulloďáku, tak tě takové kokosiny nenapadají, protože je to pro jističe namáhavé, protože musí lano držet v rukách...

Plus si o pár příspěvku nahoře přečti muj názor a zkušenost s poloautomaty v rukách žen...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod budo » pon dub 3, 2017 16:04

Díky :-)
I já jsem nováček, nicméně jsem běhal po paneláku čelem dolů na osmě už před 20 lety, kamaráda jsem jistil, atd. Ale nikdy mi nikdo na skále nepadal a věci, jako dát prokluz - chápu-li to správně brzdit pád dynamicky, ne staticky, to slyším prvně.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod dudy » pon dub 3, 2017 17:24

vonkreuz píše:...nováčkum (povětšinou děcka 10-14) poloautomaty/kyblíky/osmičky "zabavíme"...

Osma je poloautmomat?
To asi zkusím jí nedržet až mi do toho někdo vomete.
Schválně, co to udělá...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod mike » pon dub 3, 2017 17:44

Bude to fungovat. Musis ale stat primo pod nim :twisted:

vK ta lomitka pouzil ve smyslu "a", coz neni idealni, ale srozumitelne to bylo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod pavproch » pon dub 3, 2017 17:46

Figure eight není žádný poloautomat, při nepozornosti jistícího má ještě větší prokluz než muntér hič na HMS.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod mike » pon dub 3, 2017 17:51

Obrázek
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jistítko pro ženu

Příspěvekod Morty » pon dub 3, 2017 17:59

Moje manželka mě jistí kýblem - Ocún Hurry, a v pohodě. (já 84kg, ona 52kg). Pak jsme cca před půl rokem z hecu koupili ve slevě mammut smart a podává se s ním lano naprosto luxusně, blokace funguje a plynule spouštět se naučila za 2 návštěvy překližky. Taky jsem si ho pak koupil.

Nicméně mammut smart máme jen na překližku, ve skalách oba jistíme kýblem/HMS polovičním loďákem. Smarta beru jen na jištění parťáka když nacvičuje těžší sportovky, tam se častěji a víc "sedí", tak abych ho právě nemusel takovou dobu držet zaťatej v kýblu.

Negativní zkušenost mám s petzl grigri a kombinací 80 vs 50kg. Žena si málem spálila ruku při spouštění na tenším laně. Přitáhla páku na fest a tření bylo tak malé, že měla problém mě při spouštění jednou rukou udržet. Naštěstí nezpanikařila a pustila páku. Takže Grigri na větší váhové rozdíly a zároveň tenká lana nedoporučuju.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16


Zpět na Horolezectví

cron