vystup na fixnim lane jumar/prusik

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod jonza » čtv říj 16, 2014 11:17

Ahoj, po dlouhe dobe vas vitam :)

potrebuju poradit s vystupem po fixnim lane. Nebudu po nem splhat, jde o pesi vystup jisteny lanem.

a) je mozne pouzit prusik? jaky typ uzlu, prumer a delka repky je vhodne? funguje to na starem/namrzlem/.../ lane?

b) jumar - prodavaji se levy a pravy, je to jedno? Jumar si zapnu karabinou do hlavy (ne rukojeti) a pak ho tahnu za sebou? nemusim ho posouvat vzhuru? nebo ho musim drzet a pokazde odseknout a posunout? nasel jsem ruzne popisy a nevim co je pravda.

c) byl by nekdo v brne jumar pujcit? samozrejme za odmenu, nebo aspon mi to na nejakem konkretnim ukazat?

d) pokud si nejaky koupim (tomu se chci vyhnout) tak ktery vybrat? Zalezi na tom, kdyz to chci sem tam pro vystup?

Moc dekuju za info.

Honza
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod pickard » čtv říj 16, 2014 11:46

Kolik se poleze cca metru? Na kratky vystup je možno použít jednodušší a levnější techniku.
Poleze se ve volným visu nebo po kolmý stěně nebo je to dojišťování pří chůzi/lezení prudkým svahem?

Omlouvám se za druhou otázku, je zodpovězena v zadání, blbě jsem četl, sorry. Ale stejně, jakej přesně je scénář nasazení?
Třeba tahle:
Jdu vlastními silami nahoru, vedle je z nějakého důvodu natažený fixní lano, chci k němu být nějak rozumně přidělanej tak, aby když spadnu, tak abych tam zůstal viset.

Rozumím tomu správně?
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod vonkreuz » čtv říj 16, 2014 11:55

Tož vítaj.
Pokud to budeš tahat za sebou nebo v traverzu a nehodláš na tom laně viset, tak potom stačí Petzl Basic (kvulivá hmotnosti a trochu i ceně).
Jestli to bude v kolmém nebo převislém, je lepší s ručkou. Jestli je to jen na občas tak potom Raveltik/Singing Rock nebo RockEmpire, případně tedy i Petzl. Rozdíl je v tom, že Petzl má širokou plastoovou oporu v místě, kde se malíček dole dotýká rámu jumaru - aby to tak netlačilo, když visíš za jednu ruku jak ve Vertical Limit-u. :mrgreen:

Prusík je lepší pro "zatížení" na svislém laně - při posouvání po šikmém nebo vodorovném lanu se muže povolovat /rozjííždí se okolo lana/ a musíš ho stále srovnávat.

Prodávají se i mini blokanty jako Petzl Tiblok, ale ten má tu vlastnost, že se vyhrkává a sklouzává po laně dolu. Kdežto klasický jumar drží a nejede dolu.

Dají se koupit i pákové jumary - Camp Lift nebo Kong Duck, ale díky principu pákového mechanismu se nedají/nesmí používat na napnutém lanu. Takže pokud by pod tebou někdo spadl a lano zatížil, tak tvuj jumar nebude funkovat s dostatečnou brzdnou silou nebo nebude fungovat vubec. Toto u klasických jumaru neplatí.

Napiš si Indymu, on rád pujčí.

Co zrzečka? *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod jonza » čtv říj 16, 2014 13:12

pickard píše:Jdu vlastními silami nahoru, vedle je z nějakého důvodu natažený fixní lano, chci k němu být nějak rozumně přidělanej tak, aby když spadnu, tak abych tam zůstal viset.


Presne takhle to je.

vonkreuz píše:Co zrzečka? *


nase cesty se rozdelily :)
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod vonkreuz » čtv říj 16, 2014 15:34

Tak v tom případě Petzl - Basic, Climbing Technology - Ascender Simple. Respektive jejich větší verze s rukojetí - tam už je i trošku větší výběr.
Singing Rock - CamClean je hrudní a má navazovací oka otočna pod jiným úhlem.

No co už, ženy se střídají, zdravý rozum zustává. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod jonza » čtv říj 16, 2014 20:22

vonkreuz píše:Prodávají se i mini blokanty jako Petzl Tiblok, ale ten má tu vlastnost, že se vyhrkává a sklouzává po laně dolu. Kdežto klasický jumar drží a nejede dolu.


muzes to jeste rozvest? jak vyhrkava? je to nebezpecne? protoze se mi to libi nejvice, hlavne vaha. Cenove je to fuk, protoze proti nejlevnejsimu jumaru je to cca 300.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod mike » čtv říj 16, 2014 20:29

Jeste jsi nenapsal, jak dlouhy ten vystup po lane bude.

Rekl bych, ze o Tibloc se musis starat podobne jako o prusik. Tj. posouvat po lane a vzdycky ho usadit. Ma totiz zoubky, kteryma se zakousne do opletu a karabina ho primackne. V takovem stavu drzi dobre, ale kdyz ho budes posouvat na volno a pak do nej spadnes, tak nejspis strhne kus opletu, nez se zakousne, pokud se vubec zakousne.

vK nejspis mysli, ze kdyz zakously neni a lano se hybe, tak ma tendenci po nem sklouzavat. Ale on ti asi rekne vic, ja jsem s nim zas tak moc neexperimentoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod jonza » čtv říj 16, 2014 20:39

delku vystupu netusim, ale pres 100m urcite, nemam presne informace, jak dlouhe to lano bude.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod vonkreuz » čtv říj 16, 2014 23:10

Tak jak píše Mike, tak jsem to myslel. Je to jako s prusíkem. Když ho jen posuneš nahoru a nezatáhneš za něho v místě, kde má zustat, tak se "vycuká" pomalu dolu. Takže je na draka např, jeho použití jako nožní jumar pri výstupu na laně. Taky záleží jak do něho založíš karabinu... a já si stále nemužu zapamatovat který zpusob je ten lepší. ](*,)

Podívej se ještě po WildCountry Ropeman. On by šel i ten Kong Duck, ale určitě ne Camp Lift.
Přílohy
Založení karabiny do Tibloku.jpg
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod budo » pát říj 17, 2014 5:11

Pravy/levy je podle toho, kterou rukou s nim pracujes. Jde o mechanismus, ktery pri nasazení/sundani ovladas palcem. Behem pouziti je to asi skoro jedno.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod dudy » pát říj 17, 2014 6:24

Jen bych doplnil.
K blokantu (ať už vybereš jakýkoli) bych se cvaknul přes tlumič (klidně i ferraťák), zvlášť pokud hrozí i pád.
Tyhle blokovací vychytávky mají omezenou nosnost, zpravidla okolo 600kg, a ty zubatý požíraj lano, takže jakékoli utlumení síly na prostředek je více než žádoucí.
Nehledě na to, že většina výrobců blokantů, při použití k jištění, toto přímo vyžaduje.
Vím, dost se na to sere, ale znám případ, kdy pojišťovna odmítla, právě z tohoto důvodu, hradit a to už je pak na zvážení každého jedince, jestli dát pár stovek za tlumič, nebo nechat statisíce pojišťovně.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod wawrik » pát říj 17, 2014 8:35

vonkreuz píše:Taky záleží jak do něho založíš karabinu... a já si stále nemužu zapamatovat který zpusob je ten lepší. ](*,)
Hm. Mňa učili, že zásadne treba karabínu precvaknúť aj cez lano a stavil by som sa, že je to tak aj v manuáli. Ale som si to teraz pozrel znova, a naozaj sú možné oba spôsoby...
tibloc.jpg
tibloc.jpg (40.15 KiB) Zobrazeno 5146 krát

Neskúsiš si spomenúť, ktorý je teda lepší a prečo?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod jonza » pát říj 17, 2014 11:38

kdyz se rozbije to jistitko, tak mas porad karabinu na lane, takze se zastavis o dalsiho dole (uzel atd.), kdyz nejsi pres lano tak se zastavis o podlahu/zem.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod Vachon » pát říj 17, 2014 13:23

... ona zase ta varianta A mírně zlepšuje/zrychluje zaseknutí tibloku do lana, zejména když není úplně napnuté. Jelikož nepředpokládám, že by prasknul, tak ho odjakživa dávám takhle (a vlastně jsem ani nevěděl, že by se to mělo/mohlo jinak); je to pak taky stejné (tak to člověk nesplete), jako když používám tiblok jako blokant u kladkostroje (to je jedna z výhod tibloku, že je dost univerzální).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: vystup na fixnim lane jumar/prusik

Příspěvekod mike » pát říj 17, 2014 21:21

Taky jsem to vzdycky pouzival takhle a prijde mi to prirozenejsi. Karabinu tahas k sobe a v tehle poloze je Tibloc otoceny tak, ze sedne akorat do dlane, aby se dal po lane posunout a pak na nem zas usadit. S prasknutim nepocitam, je to kus kovu, to bych se taky mohl bat prasknuti karabiny. Opacne jsem to ale vubec nezkousel, nenapadlo mne to a prijde mi to neprirozene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Horolezectví