Úroveň českých horských vůdců

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod Petrs » pon srp 30, 2021 17:33

@Apuka: Nepíšu jít co nejrychleji, ale postupovat co nejrychleji, minimalizací zastávek. To je podstatný rozdíl. Že vůdce nesmí klienta uštvat, je snad jasné. Bohužel klienti by právě ty zastávky chtěli, aby se mohli rozhlídnout, něco nafotit. Nicméně, že by guidi v Alpách chodili pomalu je nesmysl, pokud se nejedná o túry s velkou časovou rezervou, typu Allalinhorn normálkou a klient je fyzicky slabší.

Co se týká túr jako Weisshorn, Matterhorn atd., tak tam se prostě pomalý pohyb klienta nepřipouští. Pokud nedojde v nějakém limitu třeba na Fruhstickplatz či na Solvayku, tak guide nemilosrdně otáčí.

apuka píše: Ono to fakt neni jedno jestli slapes v tezkem terenu a s neustale udrzovanou plnou pozornosti 7-8 hodin zvysenym tempem nebo hoc 15-17 hodin "svym" tempem


To opravdu jedno není. Už jsi někdy udržoval plnou pozornost 17 hodin?

Vůbec nechci hodnotit váš spor s Viktorem Kořízkem, nemám na to dost informací. Nechápu ale, jak mohlo dojít ke změně plánované túry z normálky na přechod z chaty Tracuit. To je fyzicky a časově o řád vážnější podnik (byť technicky víceméně srovnatelný), takže bych si musel hodně věřit, abych na to přistoupil.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » pon srp 30, 2021 17:35

Petrs píše:Negativní ohlasy se u nás rychle šíří a to si nikdo, kdo se chce v této profesi udržet nemůže dovolit. Takže věřím, že nebude možnosti, které mu všeobecné podmínky, zneužívat a vždy se bude snažit rozumně domluvit.

Taky bych to tak cekal, jenze to, co pise apuka a castecne i oodoow to vyvraci.

Petrs píše:Guid se snaží z několika důvodů postupovat co nejrychleji, zastávky minimalizuje, takže klient si někdy připadá jako na dostizích a ani se nestíhá rozhlédnout okolo. Rychlý postup je z důvodu bezpečnosti žádoucí a to je pro guida primární.

Uz to psal apuka, rychlost muze byt v dusledku nebezpecna. Staci jit delsi dobu lehce nad limit a clovek se zrusi tak, ze uz neni schopen jit bezpecne. Jasne, ze tura se musi ujit v tempu, ale kdyz se nestiha, protoze na to klient nema, tak je lepsi to obratit, nez klienta uhnat. Na to staci mit povedomi, za jak dlouho clovek musi byt v nekterych bodech trasy. Taky dost zalezi na podminkach, nekdy hrozi uz po poledni bourky, jindy je krasne az do vecera a spech je zbytecny. A jako duvod ke spechu rozhodne neni to, ze vudce potrebuje byt vecer na dalsi staci.

Taky obcas (mistni) vudce s klienty na ledovcich potkavam a taky mi prijde, ze chodi spis pomaleji, jelikoz je predbiham. A prijde mi, ze se snazi splnit zaplaceny cil i kdyz uz je to na hrane. Vzpominam si na jednoho, co na kratkem lane doslova tahnul postarsi pani dolu z Venedigeru. Evidentne na to nemela a byla uplne vyrizena, skoro jako loutka. Divil jsem se, ze to neotocil uz cestou nahoru, bylo by to naprosto ospravedlnitelne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod mike » pon srp 30, 2021 17:45

Petrs píše:Nepíšu jít co nejrychleji, ale postupovat co nejrychleji, minimalizací zastávek. To je podstatný rozdíl. Že vůdce nesmí klienta uštvat, je snad jasné.

Ted nevim, jestli jsem to pochopil stejne jako apuka, protoze jsi to tak napsal nebo proto, ze jsem si precetl apukovu reakci :twisted: Ona ani minimalizace zastavek neni idealni, clovek si obcas potrebuje na chvilku vydechnout, zvlast ve vetsi vysce a na snehu. Ale rozumim, co myslis, proste udrzovat rozumne tempo. Proti tomu nic, ale treba to, co psal oodoow, tomu neodpovidalo.

Petrs píše:Co se týká túr jako Weisshorn, Matterhorn atd., tak tam se prostě pomalý pohyb klienta nepřipouští. Pokud nedojde v nějakém limitu třeba na Fruhstickplatz či na Solvayku, tak guide nemilosrdně otáčí.

Tohle je OK, uz jsem to psal. Nejake checpointy, podle kterych hodnotis, jestli se da tura dokoncit, jsou spravne. Nekdy to nemusi byt klientem, ale podminkama a pak je rozumne otocit. Dokonce i ja sam uz jsem to parkrat udelal, coz jsem pak vyhodnotil jako priznak starnuti :twisted:

Petrs píše:Nechápu ale, jak mohlo dojít ke změně plánované túry z normálky na přechod z chaty Tracuit. To je fyzicky a časově o řád vážnější podnik (byť technicky víceméně srovnatelný), takže bych si musel hodně věřit, abych na to přistoupil.

Jj, ja toho nechapu vic, ale to uz jsem psal. Opravdu by mne zajimal spis popis od pani apukove a idealne i Korizka, s apukovym pretlumocenim mame sve zkusenosti :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod Petrs » pon srp 30, 2021 21:29

mike píše: Proti tomu nic, ale treba to, co psal oodoow, tomu neodpovidalo.


Matterhorn je v tomhle dost specifický. Najdi si nějaké popisy a videa na youtube, jak to tam funguje. Tam je regulérní hromadný start, kdy se okolo čtvrté odemknou dveře chaty, za nimi čeká dav a začíná regulérní boj o pozice. K prvnímu botlnecku je to max 5 minut, to zasprintuje každý. Pak se čeká. Guidi pak využívají každé příležitosti k vylepšení pozice, protože na Matterhorn chodí plno lidí, kteří by tam být ještě neměli (není výjimkou, že je to něčí první túra v Alpách) a hrozí dlouhé čekání. Takže se tam pospíchá víc než jinde. To konstatuju, neschvaluju. Osobně bych tam nikdy nešel. K běžným rizikům hor se tam přidává ještě nebezpečný lidský faktor, to nemám rád. Je plno jiných krásných kopců.

mike píše:Opravdu by mne zajimal spis popis od pani apukove a idealne i Korizka


To mě taky. Takhle je tam pár nelogických bodů
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod apuka » pon srp 30, 2021 22:25

Petrs píše:je tam pár nelogických bodů
Konkretne?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod mike » úte srp 31, 2021 0:13

Petrs píše:Matterhorn je v tomhle dost specifický. Najdi si nějaké popisy a videa na youtube, jak to tam funguje. Tam je regulérní hromadný start, kdy se okolo čtvrté odemknou dveře chaty, za nimi čeká dav a začíná regulérní boj o pozice.

Tohle zni opravdu silene :roll: A jeste jsem teda nezazil, ze by clovek musel cekat na otevreni chaty a nemohl si jit, kdy chce. Nedava mi to zadny smysl. Zvlast v tehle situaci, kdy se tvori zacpy a bylo by vhodne davy rozptylit. Jako jo, nekde ti v noci nedaji snidani, ale vyrazi se klidne uz o pulnoci.

oodoow to ale popisoval jinak, ze si Korizek hledal zaminku, aby na vrchol nemusel.

Petrs píše:Osobně bych tam nikdy nešel. K běžným rizikům hor se tam přidává ještě nebezpečný lidský faktor, to nemám rád. Je plno jiných krásných kopců.

Souhlasim. Mne tyhle popularni kopce nikdy moc nelakaly. Mam rad hory bez lidi, idealne kdyz se na vrcholu muzu hodinu valet sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod Petrs » úte srp 31, 2021 11:01

mike píše:A jeste jsem teda nezazil, ze by clovek musel cekat na otevreni chaty a nemohl si jit, kdy chce.

Já tomu taky nechtěl věřit, když mi to známí říkali, ale píše o tom někdo i na 4000er.de, příspěvek Matterhorn Hörnligrad mit Bergführer, tam mimochodem píše právě o smíšených pocitech poté, co si poprvé v životě vzal guida. Na videu je to třeba tady okolo 13.minuty. Tam vycházejí sice všichni spořádaně, ale vzhledem k přítomnosti filmového štábu je to třeba brát s rezervou.

oodoow to ale popisoval jinak, ze si Korizek hledal zaminku, aby na vrchol nemusel.

Já reagoval spíš na tu rychlost, protože to je něco objektivně měřitelného. Ostatní už může být subjektivní vnímání. Kořízka osobně neznám, ohlasy jsem slyšel zatím jen kladné, ale pokud by byla pravda to, co píše oodoow o zámince, tak je to hodně špatně.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod oodoow » úte srp 31, 2021 11:29

@petrs: Jako já chápu, že rychlost = bezpečnost v horách. Ale nesmí se to přehánět, že jo. Nevím vůbec odkud šli, ale prý byli nahoře za tři hodiny, tam snad jedna fotka a zas dolů. Už je to docela dávno, se zeptám na detaily, až ho zas uvidím.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod Petrs » úte srp 31, 2021 12:15

@oodoow: 3 hodiny je tedy hodně rychlé, bez ohledu na to jestli jdeš z Hornli nebo z Carela. Ale 4 už je s guidem běžný dobrý čas. Bohužel ta jedna fotka z vrcholu a hned dolů je častý jev i u místních guidů. Zkus se ho hlavně zeptat, v čem měly být ty podmínky problematické - jestli sníh/led nebo předpověď počasí.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod mike » úte srp 31, 2021 18:11

Petrs píše:... příspěvek Matterhorn Hörnligrad mit Bergführer, tam mimochodem píše právě o smíšených pocitech poté, co si poprvé v životě vzal guida.

Smutne, to je fakt jen pro lidi, co si chteji udelat carku. Nic pro mne.

Petrs píše:Na videu je to třeba tady okolo 13.minuty. Tam vycházejí sice všichni spořádaně, ale vzhledem k přítomnosti filmového štábu je to třeba brát s rezervou.

Masakr i tak. Nocni mura. Video jsem lehce proklikal, ten vystup nevypada spatne, klidne bych do toho sel, ale ne za takovych podminek.

Petrs píše:Ostatní už může být subjektivní vnímání.

To jo, jenze kdyz si zaplatis vystup s vudcem, tak prave kvuli tomu subjektivnimu zazitku. Objektivni duvody jsou pochopitelne, ale ne to, co pise ten v odkazovanem prispevku. Honicka jen proto, ze pro vudce je to jen dalsi z mnoha klientu a chce to mit co nejdriv za sebou i kdyz jsou jinak podminky skvele. Plus podminky na chate, neni tam ani voda? Za 75 Euro? WTF? Komerce, turisticka atrakce, u toho fakt byt nemusim.

BTW, vzpomnel jsem si na svuj uz letity vystup na Grand Paradiso, kde se taky kolem devate rano stoji fronty na vrcholovy vysvih k Madonne. Sel jsem z chaty posledni, pred osmou rano, dve hodiny po posledni varce. Chatarka z toho byla trochu paf, sedela se mnou u snidane a vyptavala se, den predtim jsem totiz prisel po dlouhem prechodu az vecer a celkove jsem asi pusobil nezvykle proti beznym turistum. Nahore jsem byl okolo poledne, krasny den, bylo nas tam jen par a stravil jsem tam asi hodinu. V pohode sesel zpatky, dal si zakusek, jeste pokecal z chatarkou a sel dal. Od te doby si mne pamatovala, pritom se tam za rok vystridaji tisice lidi :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Horolezectví