Pomocné lano na ferraty

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Dundee » pon srp 4, 2014 9:40

Nejednou jsem zde na fóru četl, že feratový set (párací nebo prokluzová brzda) sice umí zvýšit šance na přežití v případě pádu, ale většinou se človek při pádu (během kterého se využije brzda) dosti potluče nebo doláme.

Zvažuji proto pořízení krátkého cca 10m lehkého lana do zálohy pro pohyb na feratách pro případ jako např.: přecením schopnosti a síly, zaprší a skála začne klouzat, způsobím si nějaké lehký uraz, který mne bude omezovat a bude potřeba se bezpečně jistit, na trase bude poškozené jištění apod.

Uvažuji, že bych jej použil i pro případné dojištění, takže z tohoto důvodu raději dynamické lano a průměru alespoň 8mm aby mi fungoval kyblík.

Zde pár dotazů
1) Jakou délku? Stačí 10 metrů
2) Nosit sebou i tenkou smyčku pro stažení lana, abych mohl při slanění využít celou délku a nemusel dávat lano napůl? Stačí 2-3mm?
3) Je možné v případě slaňování po jedné větvi použít poloviční/dvojité lano, nebo raději vždy jednoduché?
4) Nebo se mám vykašlat na krátké lano, protože na jištěných úsecích ferat se mohu přidržet ocelového lana nebo chytů a na nejištěných bude problém lano bezpečně ukotvit k blízkému bodu, tedy lano bude krátké?
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Vachon » pon srp 4, 2014 9:49

Na tohle je dost obtížné odpovědět obecně.
Předpokládám že chodíš sám a předpokládáš, že na těch ferátách nebudou (cizí) lidi? O jaký typ ferát se má jednat?
Je něco jiného když děláš horskou turistiku a cestou se vyskytujou feráty (případné lano je pak nouzový prostředek, který se jen zčásti týká přímo těch ferát a můžeš ho chápat jako součást záchranného vybavení, podobně jako lékárničku a píšťalku) nebo když jezdíš "na feráty" (to pak víš, co tě konkrétně čeká a podle toho se případně vybavíš).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Dundee » pon srp 4, 2014 10:44

Budu chodit minimálně ve dvou.
Co se týká horské turistiky, tak s tou máme poměrně dost zkušeností. K horolezectvím se nyní seznamujeme a ferraty budou pro nás novinka. Nyní plánujeme turistiku ve Slovinsku s tím, že bychom chtěli projít alespoň ferratu "Mala Mojstrovka", což by měla být obtížnost B/C, tedy žádné převisy. Předpokládám, že zde lano nevyužiji, ale člověk nikdy neví co se stane.


Nevíte, kde se dá sehnat dynamické lano v metráži? Mám doma pouze 30m 10,5mm 69g/m, které se mi nechce tahat ani zkracovat, protože zatím nemám žádné delší.
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Vachon » pon srp 4, 2014 10:58

Pokud budete ve dvou a myslíš na Céčko (a na tu túru bys lano nebral), tak se na to vykašli, vemte si pár smyček a v nejhorším si pomůžete.
Nabídky metráží se objevujou celkem často, prodá ti to i obchod (Hudy apod.), výrobce (Tendon), případně se objeví nějaký inzerát (lidi seříznou prodřené lano). Pro tvé účely všechno naprosto v pohodě, bral bych spíš tenčí a delší než tlustší a kratší.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod petrbw » pon srp 4, 2014 13:45

no, my s sebou nosíme 18m lano, dvě smyce, osmu a nějakou HMSku navíc.Je to ale spíš proto, kdyby zapršelo nebo byl s námi někdo kdo se "sekne".Občas se k nám přidá na akci někdo méně zkušený.Netvrdím, že je to nutnost.Ale nosíme.Proto že to máme, párkrát jsme už dojišťovali.
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Jimm22 » úte srp 19, 2014 19:14

To Dundee: Ve Slovinsku jsme byli s přítelkyní minulý týden, šli jsme naši první ferratu na triglav severní stěnou a v jednom úseku byla ocelová lana vytržená takže bez jištění. Pro někoho kdo leze brnkačka, pro dva amatéry se strachem z výšek děs běs. Nahoru to šlo, zpáteční cesta dolů hrůza, spouštěl jsem přítelkyni na feraťácích spojených do sebe a sám jsem se pak jaksi doplazil :)
Příště beru lano, jen nevím jaké a co všechno k tomu. Mám sosnutou knihu horolezecká abeceda, takže to musím nastudovat a někde to odzkoušíme než zase vyrazíme.
Lano tedy dynamické, průměr 9-10mm délka 20m nebo víc?
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Dundee » stř srp 20, 2014 5:09

Zatím jsem si nepořídil lehké dynamické lano, ale jak se hledal po netu, tak mne zaujalo tohle.
http://eshop.lanex.cz/lano-tendon-ambition-79-alpine
Pouze bych měl trochu obavu, jak by se na něm slaňovalo, zda ten průměr není moc malý. I když můj kyblík má rozsah od 7.8-11mm.

No a další věc je, že když si to lano v terénu dobře nezajistíš ke skále, tak je to o průser. Často se to píše a je to asi i pravda, že slaňování je nejrizikovější úkon.....spoléháš na lano, které když někde povolí, tak letíš.

Pěkná knížka je Pit Schubert-Bezpecnost A Riziko Na Skale Snehu A Ledu 1 a 2 díl...
Zajimavě tam popisuje různé rizika, a občas se člověk diví co vše se dá udělat blbě.
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Vachon » stř srp 20, 2014 7:05

Byť je ten průměr na dolní mezi, neměl by to být problém. Projeví se to snad leda v trochu větší namáhavosti na dolní ruku, ale zase nechceš slaňovat vícedélky, že (těch deset metrů jseš dole ani nevíš jak).
Jinak doporučuju (spíš pro pocit) si slanění někde vyzkoušet předem v kontrolovaných podmínkách.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Jimm22 » stř srp 20, 2014 8:51

Co říkáte na tato lana, myslím že na ferraty by to mohlo být použitelné, ne?

http://sport.bazos.cz/inzerat/38136114/ ... -METRU.php

http://sport.bazos.cz/inzerat/38146603/lano.php
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Hiram » stř srp 20, 2014 12:06

Kudy jste na Triglav šli? My jsme byly před 14dny, šli jsme přes Prag, Kredaricu a Malý Triglav a všude to bylo OK.
Uživatelský avatar
Hiram
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned pro 29, 2013 23:03
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Pomocné lano na ferraty

Příspěvekod Jimm22 » stř srp 20, 2014 17:37

prostě jsme narazili na jedno místo, kde ta lana původně byla a nám tam zatraceně chyběly :D
Ono to bylo asi 5m nahoru přes takovej převis a napravo i nalevo díra dolů.

Oba dva máme navíc strach z výšek :)

edit: tak jsem se kouknul do mapy a šli jsme přes plemenicu, takže z druhej strany.
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice


Zpět na Horolezectví