Lezečky

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod pickard » stř zář 30, 2015 8:10

Miura
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Lezečky

Příspěvekod vonkreuz » stř zář 30, 2015 15:37

Miura VS. Tolik se neroztahuje jako klasická Miura. Díky systému P3 (jako ta pizzerie v Arcu - "Le 3 P" :mrgreen: ) má tužší spíčku, která je vyztužená a tím i vhodná na malé stupy. Technologicky o víc jak 10 let mladší...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Lezečky

Příspěvekod Simi » čtv říj 1, 2015 9:42

S Miurama souhlas, POKUD ti sednou. Jen požadavek tvrdé lezky na stěnu úplně nechápu. Naopak na ojetých chytech a stupech některých stěn je tvrdá lezka spíš kontraproduktivní.
Alternativ tvrdých bot je dost a spíš je otázkou, které značky máš možnost vyzkoušet? Pokud ale hledáš univerzální botu (aspoň podle tvého popisu to tak vypadá), tak se zaměř spíš na to, jak ti sedí než jestli je tvrdá nebo měkká. Minimálně do těch sedmiček (až třeba osmiček ;-)) je fakt jedno, co máš na nohou...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Lezečky

Příspěvekod pickard » čtv říj 1, 2015 9:49

Simi píše:Minimálně do těch sedmiček (až třeba osmiček ;-)) je fakt jedno, co máš na nohou...


S tím si dovolím mírně nesouhlasit. Existují jistě lezečky tak agresivní konstrukce, že začátečníkovi spíš uškodí, protože budou bolet a nic v nich neustojí. Ale obecně si myslím, že dobré a vhodné vybavení posune každýho. Na sedmičkách je jedno, co mám na noze, pokud lezu devítky. Ale pokud lezu sedmičky tak tak, pak vhodná lezečka může být ten rozdíl mezi vylezu a nevylezu.

Lezení a horolezectví je podle mě přesně jedna z těch disciplín, kde si člověk může vybavením pomoc poměrně dost. Když seš terminátor, je to jedno, ale když seš máslo - jako třeba já - tak každej gram, každej lepší zub na lepší mačce, každá špičatější špička na lezečce, každý impregnovanější lano a nepromokavejší bunda můžou ve výsledku a součtu znamenat znatelně vyšší výkon.

Takže já bych začátečníkům řešení lezeček nevymlouval. Když si dobře vyberou, líp a raději polezou.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Lezečky

Příspěvekod Simi » čtv říj 1, 2015 12:06

pickard píše:S tím si dovolím mírně nesouhlasit. Existují jistě lezečky tak agresivní konstrukce, že začátečníkovi spíš uškodí, protože budou bolet a nic v nich neustojí.

Souhlas. Tyhle extrémy jsem nemyslel. Mínil jsem lezečku klasickýho tvaru, i když jsem to výslovně nenapsal.

pickard píše:Na sedmičkách je jedno, co mám na noze, pokud lezu devítky. Ale pokud lezu sedmičky tak tak, pak vhodná lezečka může být ten rozdíl mezi vylezu a nevylezu.

Právě tady si myslím, že to není až tak úplně pravda. Prostě ve zmíněných sedmách nejsou tak malé stupy (ve valné většině případů), abys potřeboval jakkoliv speciální botu. Naopak dobře padnoucí bota je úplně to nejlepší, co můžeš mít. Navíc se naučíš mnohem líp lézt nohama, když nebudeš mít botu extra tvrdou.

pickard píše:Ale obecně si myslím, že dobré a vhodné vybavení posune každýho.

pickard píše:Lezení a horolezectví je podle mě přesně jedna z těch disciplín, kde si člověk může vybavením pomoc poměrně dost. Když seš terminátor, je to jedno, ale když seš máslo - jako třeba já - tak každej gram, každej lepší zub na lepší mačce, každá špičatější špička na lezečce, každý impregnovanější lano a nepromokavejší bunda můžou ve výsledku a součtu znamenat znatelně vyšší výkon.

To je taktéž bez diskuse, že tě LEPŠÍ vybavení posune. Jen zrovna tady tvrdší bota není za každou cenu lepší.
Sám jsem lezecky taky máslo, ale svoje nejtěžší cesty jsem vylezl ve starých podražených lezkách, které mi ale perfektně seděly.

pickard píše:Takže já bych začátečníkům řešení lezeček nevymlouval. Když si dobře vyberou, líp a raději polezou.

Jednoznačně! Ať řeší lezky, ale ať si za každou cenu nekupují kdovíjak tvrdé boty. Ať si vyberou kvalitní botu, ne agresivně tvarovanou, ale především DOBŘE sedící na noze.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Lezečky Triop

Příspěvekod katsafarova » stř říj 21, 2015 23:04

Ahoj,
máte někdo zkušenost s lezečkami Triop?
Přemýšlím nad modelem Tiger Top nebo Tango, ten první z nich jsem zkoušela a sedí mi dobře, rozhodně lépe než modely RockPillars/Ocún. Mám ale trochu strach, jestli je tahle značka dobrá, když nedělá tolik modelů jako Ocún nebo Saltic.

Hledám nějakou relativně levnou a pohodlnou lezečku na obtížnost 6-7.
Díky za všechny reakce
katsafarova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř říj 21, 2015 22:55

Re: Lezečky Triop

Příspěvekod remy77 » čtv říj 22, 2015 5:30

Ak ti sedia dobre, tak si ich kup. Pri obtiaznosti 6-7 to je este vzdy viac o komforte resp. nie je potrebna agresivna lezecka, cize daj na pocit.

Btw: Ocun ma v ponuke aktualne 14 modelov a Triop 18 :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lezečky Triop

Příspěvekod Happy » čtv říj 22, 2015 6:52

Dvě témy pod tebou je menší vlákno o lezkách, pouhých 13 stránek. :mrgreen: Tak tě určo sloučí.
Jinak v obtížnosti 6-7 Íá je jedno v čem polezeš. Nejspíš začínáš, tak je spíš důležité aby ti byly spíš pohodlný, ale zase se ti nesmí protočit bota kolem nohy, takový zlatý střed. Já mám doma aktuálně asi šest páru lezek a beru si boty podle aktuální potřeby Většinou 2x podražený sto let starý Rp koupený v akci za 500,- 8) Muiry mi tak leží protože mi je líto je ničit v 6-7. Tož tak. Přeji mnoho vertikálních km.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Lezečky

Příspěvekod neliCZka » ned pro 13, 2015 20:01

Ahoj,
chtela bych se zeptat, jak je mozne, ze kdyz mam nohu 35-36, tak v lezeckach velikosti 37 mi malem umiraji prsty?
Mam Saltic Sepia a posledne jsem se na boulderu vubec nemohla zaprit spickou, jak strasna bolest to byla.
Muze to byt tvarem? Vim, ze bych mela mit lezecky spis mensi nez vetsi, proto to moc nechapu...uz tak kdyz jsem nohu vytahla, tak jsem mela prsty uplne zkrivene. Tak me napada, ze jsou treba moc uzke, ze velikost by mohla byt i OK, ale potrebuju jiny tvar...?

Lezt planuju na stene - hlavne boulder...(chtela bych i venku na skalach, ale nemam partu :()

Diky moc za rady
neliCZka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte lis 10, 2015 20:37

Re: Lezečky

Příspěvekod Happy » ned pro 13, 2015 20:23

Otázka je, jak dlouho lezeš. Chvíli trvá, než si noha zvykne na lezky. Jestli lezeš chvíli, tak budeš ze začátku trochu trpět. Jinak mě nejvíce bolí klouby prstů. :D Taky je otázka, jak dlouho máš lezky. Chvíli trvá, než se přizpůsobí noze....
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Lezečky

Příspěvekod neliCZka » ned pro 13, 2015 21:22

Lezla jsem jako decko trochu, ale to jsem mivala pujcene lezecky od kamosky a nic me nebolelo.
Lezecky, co mam ted, jsem kupovala asi pred 3 rokama, byla jsem v nich parkrat na boulderu a pak dlouho nic az ted zase..takze prizpusobene nejsou, ale fakt se v tom neda vydrzet..musela jsem porad jen premyslet jak stoupat, abych se nedotkla nijak cele spicky nohy a padani dolu bylo taky nesnesitelne..muzu to jeste parkrat zkusit, jestli se nejak prizpusobi, ale vubec si pak lezeni neuzivam.. :cry:
neliCZka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte lis 10, 2015 20:37

Re: Lezečky

Příspěvekod remy77 » pon pro 14, 2015 0:27

neliCZka:
Jednoducha odpoved. mas zle lezky. Bud ti nesedi kopyto, alebo velkost. Alebo dokonca oboje. Lezky maju primerane tlacit, ale nie aby si citila bolest. Pochybujem, ze sa ti to niekedy podda.
K tomu "umieraniu" prstov. Lezecka sa logicky kupuje s mensim cislom, no niektori vyrobcovia lezky "zmensuju". Tj. 5-ka nie je 5-ka ale v skutocnosti 4-ka.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lezečky

Příspěvekod HelenaJura » úte říj 4, 2016 8:35

Prosím pěkně, nebyl by tu někdo, kdo by se zbavoval lezeček 33 a 35?

Znáte to, jakmile člověk dětem koupí něco novýho, tak hned vyrostou .. s bazarovýma věcma takovou zkušenost nemám .. tak třeba to klapne.
HelenaJura
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte říj 4, 2016 8:32

Re: Lezečky

Příspěvekod monaro » sob říj 29, 2016 14:07

nelliczka - ešte by som podotkol, že je možné, že SALTIC má mierne úchylný systém číslovania. Nehovoriac aj o svojskej predstave návrhára o ľudskej anatómii v určitých prípadoch... jedno s druhým a máš lezky určitéhho čísla, ktoré ti nesedia. To číslovanie v prípade leziek treba brať len ako orientačné a riadiť sa tým, ako mi pri skúšaní daný typ lezky v danom čísle sedí/nesedí a podľa toho hľadať ďalej. Keby sa mi chcelo tak stvorím maluál ako si kupovať lezky :)
V2 foreva
monaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon bře 19, 2012 14:55

Re: Lezečky

Příspěvekod sup » sob zář 5, 2020 11:58

Partnerka začala lézt a koupila si tu samou velikost a typ lezeček, co používala v půjčovně, kde jí ty naprosto ty samý boty byly dost pohodlný a nikde nijak nebolely. No a teď v těch nových upí. Jak se dá pomoct tomu, aby se roztáhly do pohodlnosti, které dosahovaly boty z půjčovny? Dočetl jsem tu teorie o tom, že pomáhá, když se noha potí, dá se to nějak nasimulovat třeba teplou vodou?
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Lezečky

Příspěvekod mitau » sob zář 5, 2020 12:42

Kdyz jsem mel male lezecky, tak jsem se k tomu samemu snazil nanij nejake tipy. Nakonec jsem stejne nic extra nedelal, pretrpel nekolik tezsich lezeni (aby je clovek propotil). Pak byly porad tesne, ale uz to slo. Ano - velikost novych a vytahanych z pujcovny bude dost jina, ale to ti ted uz nepomuze.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Lezečky

Příspěvekod sup » sob zář 5, 2020 13:24

Jasně, mě ale jde o to, že ty boty evidentně mají schopnost se zvětšit na pohodlnou velikost. Tak jí možná pošlu do sauny :-D.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Předchozí

Zpět na Horolezectví