Nový Návštěvní řád TANAPu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nový Návštěvní řád TANAPu

Příspěvekod progym » úte zář 3, 2013 19:15

Horalové a milovníci Tater,

Občanská iniciatíva Naše hory spolu s turistickými a horolezeckými spolky se pokouší o změnu návštěvného poriadku TANAP.
Možná si říkáte, že je to boj s větrnými mlýny nebo, že už to tady bylo.
Osobně se mě jejich iniciativa líbí a jako "tatranský srdcař" bych se rád dožil zpřístupnění vrcholů, které v minulosti dostupné byly nebo jsou dostupné pro běžného vysokohorského turistu.
Předsedovi OI Naše hory Martinovi Poradovi jsem nabídl pomoc v šíření dobré myšlenky do ČR.
Mrněte tedy na jejich stránky: http://nasehory.sr/?Kto_sme myslím, že nebudete nesouhlasit :supz:
Monopol slovenských gajdů na kopce VT je zřejmý a je snad světovým unikátem. :axe:
Mám informace, že časem by mohla vzniknout i nějaká petice...
Možná jsem příliš naivní, ale věřím, že čím víc lidí se ozve a tuto iniciativu podpoří, tak je možnost změny a TANAP pod tlakem veřejnosti začne jednat. :-k

Co říkáte, nechtěli byste svobodně chodit dle těchto návrhů?
http://nasehory.sr/?U%C5%BEito%C4%8Dn%C3%A9_info:%C5%A0pecifik%C3%A1cia_n%C3%A1vrhu_na_roz%C5%A1%C3%ADrenie_pr%C3%ADstupu_do_Tatransk%C3%A9ho_n%C3%A1rodn%C3%A9ho_parku

Díky za pozornost Jara
Naposledy upravil progym dne úte zář 3, 2013 19:28, celkově upraveno 1
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Nová iniciativa změny TANAPu

Příspěvekod pavproch » úte zář 3, 2013 19:24

enem dodatek: stávající návštěvný poriadok TANAPu fakt není friendly, už několik let se ale chystá nový, který sice taky nebude ani zdaleka optimální, ale určité posuny správným směrem by přinést měl... pokud ho teda někyd vůbec schválejí...

viz tuná
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nová iniciativa změny TANAPu

Příspěvekod progym » úte zář 3, 2013 19:32

To Pavproch: jedná se snad co do VT jezdím a nic....
Nedá se asi nikdy vyjít vstříc všem stranám, ale současný letitý stav je jako ušitý na míru zájmovým skupinám.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Nová iniciativa změny TANAPu

Příspěvekod Bobesh » sob zář 7, 2013 8:43

kdyby se to podařilo, bylo by to špica
Uživatelský avatar
Bobesh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: sob zář 24, 2011 12:44
Bydliště: Boskovicko

Re: Nová iniciativa změny TANAPu

Příspěvekod AlexBeck » ned bře 9, 2014 11:39

:mrgreen: infiltruji se nasivkou :mrgreen: Jen vtipek kamarad donesl...

http://i61.tinypic.com/33xv4w1.jpg
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Nová iniciativa změny TANAPu

Příspěvekod Ricci70 » úte bře 11, 2014 13:59

Je to legrace, v případě prolomení ledů by se to rovnalo objevení života ve vesmíru. Gajdi ve VT se rozdělili na dvě skupiny, ti starší, konzervativní a ti mladší, drsnější s důrazem na bysnys. Mezi nima jde kolikrát o život, což znamená i ovlivňování místní politiky, správy NP apod. Vše samozřejmě s nálepkou tatranské tradice a ohrožení malých slovenských hor :rolleyes: Dobře to mají chlapci vymyšlení!!!

Je to úplně stejné, i když v případě VT s nálepkou vyšší oficiality, jako když se kámoši odvažovali lézt v Dubníku u Prešova do dolů kvůli opálům. Za ty roky tam bylo pár náhodných smrťáků... Kucííí si to holt ohlídají.
Nahoře/na hoře nemyslím, páč nechám vše za sebou dole. To je pro mne pravý smysl, na kopci jen být...
Ricci70
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 28, 2012 14:21
Bydliště: Lužické hory and Earth.

Re: Nová iniciativa změny TANAPu

Příspěvekod pavproch » čtv čer 15, 2017 11:28

Po zjištění, že platný návštěvní řád Tanapu nebyl vlastně platný vydali aspoň provizorní vyhlášku:

apuka píše:platna vyhlaska :-)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nový Návštěvní řádTANAPu

Příspěvekod pavproch » čtv čer 15, 2017 11:31

Proštudím a postnu sem své dojmy, učiňte totéž (kromě apuky a mika, kterým to výslovně zakazuju, nemám náladu číst ty jejich rádoby "legislativní" výmysly...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nový Návštěvní řádTANAPu

Příspěvekod pickard » čtv čer 15, 2017 11:55

Já jsem to prostudoval. Rozumím tomu tak, že jedu do Tyrolska.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Nový Návštěvní řádTANAPu

Příspěvekod apuka » čtv čer 15, 2017 12:01

Proc, nahodou je sranda zjistit, ze bezkovat muzes na Slavkovsky stit po modre tur. znacce - ale od Slavkovske vyhlidky jenom mimo snehove pokryvky :-D.

Jinak moc velka zmena oproti navstevnimu radu neni, krome toho, ze pro skialpisty je uz presne dane, ze se jako skialpova oblast vetsinou neurcuji "plochy" ale "linie", takze uz ne cely zaver Studenych dolin, ale jenom primo mezi danymi body, tj. napr. ze Zbojnicky na Terinu pres Priecne sedlo a jeste danou oblasti.
V horolezeni tam prakticky zadna zmena neni, teda jedna jo - uz nelze lezt "tezsi nez II UIAA" ale "alespon III UIAA", takze II+ je mimo povoleni.
Jo a ted se odvolava ohledne horskych vodcu a pruvodcu na zakon o Horske Sluzbe a ne na nejaky predpis ministerstva skolstvi a zivnostensky zakon a je to ponekud presneji specifikovane.

Edit: na jednu zmenu jsem zapomel - uz neni treba hlasit (mimo tur. pristupne) dopredu na ktery vrchol se chce vystoupit, nejsou tam uvedene limity poctu lidi jeden den na jednom vrchole.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový Návštěvní řádTANAPu

Příspěvekod ratel » čtv čer 15, 2017 13:15

apuka píše:

Edit: na jednu zmenu jsem zapomel - uz neni treba hlasit (mimo tur. pristupne) dopredu na ktery vrchol se chce vystoupit, nejsou tam uvedene limity poctu lidi jeden den na jednom vrchole.

toto nekdy fungovalo ? Zkousel to nekdo nekam volat ? Byl v limitu ? A co když nebyl ?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Nový Návštěvní řádTANAPu

Příspěvekod apuka » čtv čer 15, 2017 14:51

Melo to fungovat - ale moc nefungovalo.

Guidi - (typicky, jako na vetsinu veci) nevolali, kakali na to
horolezci - (typicky, jako na vetsinu veci) nevolali, kakali na to, vetsinou (jako o mnoha jinych vecech) o tom nemeli ani tuseni, nekteri ale ano, hlasili
instruktory VHT - vetsinou hlasili (ochranari a HZS je prave chvalili, ze s nima v teto oblasti problem neni, na rozdil hlavne od guidu a vetsiny horolezcu)
horsti pruvodci - netusim, nevim, kolik jich tam vubec fungovalo

a nikdo dalsi prakticky neni, HZS, ochranci, straz prirody hlasit nemuseli.

Kdyby ochranci nekoho nahore kontrolovali a nebyl nahlaseny, tak hrozila 66 EUR pokuta, obcas se to dokonce i davalo (hlasivali to napr. nekteri guidi, kterym se nelibilo, ze i mimo ne nekdo jde na Gerlach - pricemz samozrejme sami nic nehlasili, ale vedeli, ze stejne budou drive dole, nez by nejaka kontrola prisla #-o). Kdybys to hlasil a nebyls v limitu, tak jako kdybys to nehlasil, tj. jsi tam stejne nemel co delat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový Návštěvní řádTANAPu

Příspěvekod mike » čtv čer 15, 2017 15:02

pickard píše:Já jsem to prostudoval. Rozumím tomu tak, že jedu do Tyrolska.

:smt023 a to jsem to nemusel ani studovat ;-)

pavproch píše:kromě apuky a mika, kterým to výslovně zakazuju, nemám náladu číst ty jejich rádoby "legislativní" výmysly...

Tak to zas prrr, muzes mi vycitat leccos, ale tohle ne. Pres extremni legislativni konstrukce je tu jen apuka, mne legislativa celkem nezajima, jen mne obcas s*re a nadavam na ni. Tohle bych nestudoval, ani kdybys mi platil a ani kdybych mel v umyslu jeste nekdy jet do Tater, coz nemam. Mj. prave kvuli tem jejich dementnim navstevnym poradkum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový Návštěvní řád TANAPu

Příspěvekod pavproch » čtv čer 15, 2017 17:24

srry, sem to blbě napsal... mělo to být "apukovo nekonečné legislativní konstrukce a mikovo rovněž nekonečné komentáře k nim"
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nový Návštěvní řád TANAPu

Příspěvekod mike » čtv čer 15, 2017 19:06

Tak to pak jo. Njn, kdyz ctu ty jeho silenosti, tak se holt neudrzim :oops:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nový Návštěvní řádTANAPu

Příspěvekod ratel » čtv čer 15, 2017 19:46

apuka píše:Melo to fungovat - ale moc nefungovalo.

Guidi - (typicky, jako na vetsinu veci) nevolali, kakali na to
horolezci - (typicky, jako na vetsinu veci) nevolali, kakali na to, vetsinou (jako o mnoha jinych vecech) o tom nemeli ani tuseni, nekteri ale ano, hlasili
instruktory VHT - vetsinou hlasili (ochranari a HZS je prave chvalili, ze s nima v teto oblasti problem neni, na rozdil hlavne od guidu a vetsiny horolezcu)
horsti pruvodci - netusim, nevim, kolik jich tam vubec fungovalo

to by mne zajimalo, odkud to vis. Nemaji nakonec nejaky poradnik na jednotlive kopce a doliny ?
do TA3 to mam 2-3 hod, na rozdil od Tirol. Ale toto mne spolehlive odrazuje od castejsich navstev. Bud at to (oblast) zavrou, nebo nechaji otevrenou bez vyjimky, povolovani atd.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Nový Návštěvní řád TANAPu

Příspěvekod honza83 » čtv čer 15, 2017 20:57

Vyhrazují tam místa pro skialpinismus od 20.12., ale jaksi tam vůbec nejsou sezónní uzávěry...Jen nepochopím jednu věc - proč rovnou nepustí už dávno připravený nový Návštěvní pořádek, který už několik let visí i na oficiálních webovkách TANAP-u.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Nový Návštěvní řád TANAPu

Příspěvekod apuka » pát čer 16, 2017 9:22

ratel píše:by mne zajimalo, odkud to vis. Nemaji nakonec nejaky poradnik na jednotlive kopce a doliny ?
Hlavne nekolik verejnych rozhovoru (TV, rozhlas, noviny, web) vysoce postavenych ochranaru, obcas mene verejne nize postavenych, vyjadreni nekolika guidu (at uz osobne nebo neumyslne vyslechnute nekomu jinemu), ale i obcasny jemny dotaz na miestach, kde by o tom meli neco vedet.

Zadny poradnik nikdy neexistoval.
ratel píše:toto mne spolehlive odrazuje od castejsich navstev
Znovu se ptam, co Te na teto vyhlasce odpuzuje od navstev, co nebylo uz v Navstevnim radu, ktery ted, predpokladam, doted neodpuzoval.

@honza: Oni by chteli novy Navstevni rad vydat do zacatku uzaver, takze by to nemelo smysl. Ale vzhledem k tomu, ze tam je skialpinizkus, bezkarstvi, atd., rekl bych, ze spis na to jednoduse zapomeli.
K novemu Navstevnimu radu se musi (resp. mohou) vyjadrovat ruzne jine organy a musi se jejich pripominky zpracovavat, jsou na to nejake lhuty, atd. Pokud dobre vim, i doted to stalo na podobnych vecech. "Jednoduchou" vyhlasku vydat mohou i bez toho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nový Návštěvní řád TANAPu

Příspěvekod honza83 » pát čer 16, 2017 10:27

Apuko - ten připravený nový návštěvní pořádek byl samozřejmě předem projednaný se všemi, co do toho mohou primárně vstupovat a vázlo to na tom, že pořád není hotová zonace. Zajímavé je, že ze stránek TANAP-u ten návrh nového návštěvního pořádku najednou zmizel...
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Nový Návštěvní řád TANAPu

Příspěvekod eimles » pon lis 22, 2021 16:35

Máte nějaké nové info o novém Návštěvním pořádku? Slyšel jsem že má být schválen příští rok a že značně omezuje lezení?
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché


Zpět na Horolezectví