Ferraty v ČR a SR

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod vonkreuz » pon srp 26, 2013 22:48

Na Slovensku vznikla další ferrata.
Malá Fatra - Martnské hole - Mlynická dolina - (Pivovarský potok).
Trochu více info je tuna.

Další známější ferraty jsou cvičné ferraty Slovenského klubu turistu Javorník ze Žiliny v lokalitě Hoblík ve Višnovské dolině hned za Žilinou.

Potom celkem velká ferrta ve vojenském výcvikovém prostoru Lešt - ale ta myslín není moc přístupná veřejnosti.

A řetězy a kramle v Tatroch do toho nepočítám...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Vachon » úte srp 27, 2013 8:31

2andreus: Na ferátu (jakoukoliv) potřebuješ jen sedák, ferátový set a helmu, hoděj se i rukavice a může se hodit odsedka.

2vonkreuz: Jen mě zaujalo, ne že bych tam chtěl jezdit, ta feráta ve VVP, co má za pointu? Jako že tam cvičej vojáci? Nebo je starší a armáda oblast zabrala později?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod vonkreuz » úte srp 27, 2013 8:56

@ Vachon - co jsem pochopil, je to určeno pro min. vnutra a obrany - takže vojáci, fízlové, hašiši, profesionální horská služba. A čas od času se tam prochází civilové, které tam "dostane" nějaký voják kamarád/známý/člen rodiny.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Vachon » úte srp 27, 2013 10:30

#-o Něco takovýho snad můžou mít jen v Bělorusku nebo na Slovensku... I když to papalášský lyžařský středisko v KLDR taky není špatný.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod vonkreuz » úte srp 27, 2013 11:01

Tak jsem zkusil hledat - VVP je Lešť, ale skála se jmenuje Bralce.
Tady je ofi-cicinální popis.

Viděl jsem od tama fotky - kamarádky otec je paragán a tak tam byla celá rodina a ta ferrata je dost velká - stoupání, traverzy, myslím že i lanový most.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Vachon » úte srp 27, 2013 12:12

Hezký... Tak aspoň je dobrý vědět, že budou slovenští horští myslivci dobře vycvičeni, kdyby někdy pronásledovali narušitele na rakousko-italské hranici.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » úte srp 27, 2013 16:23

Jen aby to nebyla madarsko-nemecka hranice ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mvaldo » úte srp 27, 2013 18:20

Via ferrata Vodni Brana bola spomenuta?
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod vonkreuz » úte srp 27, 2013 18:44

@ mvaldo - hned první příspěvek.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod andreus » úte zář 3, 2013 14:01

Keby chcel niekto vidiet cvicnu ferratu Bralce, tu je fotoalbum z vycviku.. Prakticky to vypada ze by sa tam dalo vbehnut aj bez povolenia, ale pre istotu by som to neriskoval
http://ladosomr.rajce.idnes.cz/Hasici_T ... ta_BRALCE/
andreus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát dub 13, 2012 17:47

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod JohnyFK » stř zář 11, 2013 8:51

hzs.sk píše:Cez víkend záchranári z Veľkej Fatry za účasti asi 300 návštevníkov otvorili prvú voľne prístupnú ferratu na Slovensku


Více na http://www.hzs.sk/typy-aktualit/otvorenie-noveho-chodnika-na-martinske-hole/
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod petrbw » stř čer 11, 2014 11:06

Ferata HZS na Martinské hole už má otevřenou i spodní část.Začíná u konečné autobusové zastávky Martin stráně a je celá nově značená červenou zn.Přístup k feratě je cca hodinku a půl, celý vede údolím potoka a mnohokrát ho křižuje.Je tam vidět spousta práce.Chodníčky, lávky přes vodu, lavičky a stolky.
Byli jsme tam v neděli, lidí hodně ale celkem to odsejpalo.Přestože to není nijak náročné, zarazilo mě kolik lidí a rodinek s dětmi lezlo bez jakéhokoliv jištění.nechápal jsem jak obtloustlá rodinka v keckách s dítětem cca 6-8 let bojovala s těžší variantou.Jedinné dítě mělo sedák a asi metrové lano na kterém ho ničím nejištěný otec vlekl feratou ](*,) Paňmáma se pravidelně zasekávala na každém místě kde bylo potřeba použít i ruce.A těšně před námi si mladý Polák rozbil ústa protože nebyl uvázaný a uklouzl na mokré skále.Kdo by to čekal u potoka, že :D
Byli jsme z dětma (12 a 15) a museli se jistit všude.Alespoň si procvičili přecvakávání karabin v klidu.Bude se jim to hodit.Kdo to má do Martina kousek, doporučuji.
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Michal82 » pon čer 30, 2014 7:16

Ahoj mám tady typ pro případné zájemce hlavně z jihu čech:

Tábor
http://ferraty.unas.cz/tabor.htm

Bechyně
http://www.stochejle.cz/2408-bechynska- ... a-otevreni
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Chmeld4 » pon čer 30, 2014 11:19



Protože je to prakticky doma, tak sem si zapůjčil potřebné věci a v sobotu to byl prubnout. No ke zvonečku sem nedolezl páč sem byl zrychtovanej jako kůň. Je vidět že se flákám a nemakám rukama :? Prostě při představě toho že se ještě musím vrátit a stavu sil v rukách sem srabácky poseděl na lavičce a pak se s maximálním úsilím dostal z5 na začátek. Dneska mě bolí polovina zad a stehna ze předu jako sviňa. Byl sem na delší ferratce v Rakousku, ale to byla jen taková procházka po hřebínku proti tomuhle :D
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod MT7 » pon čer 30, 2014 11:36

Pekne tak dolu asi radeji slanit :mrgreen: To je asi podobna prasarna (urcite ale kratsi) jako HTLka na Hohe Wandu. Tam mi taky odesli ruce a dolu jsem to potom radeji frcel po expresce :mrgreen:
Uživatelský avatar
MT7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob kvě 24, 2014 6:14

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » pon čer 30, 2014 14:47

:shock: Po čemže si frčel dolů ?
Po tomhle ?
Přílohy
_vyr_300QD-Hawk-DYN-11_blue.jpg
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod MT7 » pon čer 30, 2014 17:47

Nj no... Vsak chudak ma v sobe ted hezkej zarez jak jsem s ni hobloval to ocelove lano. Proste mi odesli ruce - tvrde jak beton. Tak jsem si tam tak visel,ale uz bych to nahoru nedolez.lano jsme nemeli a na rukach jsem se uz nezvladal udrzet (v prvni casti je tech stupu misty poskromnu,pripadne hladke jak led.Tak jsem se zaprel do skaly a trenim oceloveho lana v te expresce se pomalu sunul dolu. Prislo mi to lepsi nez capnout do ferataku
Uživatelský avatar
MT7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob kvě 24, 2014 6:14

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Michal82 » pon čer 30, 2014 18:40

:shock: aby nebylo pak poničené to lano ocelové, když to takhle bude dělat každej :shock: Si moh skočit do řeky ne? *
------------------------------------
sorry - tys to dělal jinde - tak to jo tam ,,můžeš,, :mrgreen:
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Vachon » pon čer 30, 2014 19:29

Ještě žes někde nevytrhnul tím vzepřením oko, to bys letěl jak balvan a ještě jim poničil ferátu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon čer 30, 2014 19:54

Zastavil by se o dalsi, ne? Tohle by ferata mela v pohode vydrzet, jinak je blbe udelana. A clovek pro zachranu zivota udela cokoliv ;-) Tohle je celkem kreativni, ale mozna by se pro takove pripady hodilo mit s sebou dva prusiky a normalne s nima po lane sesplhat. Na feratovem lane by snad drzet mely, nezkousel jste to nekdo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Vachon » pon čer 30, 2014 20:13

Řekl bych že na kovovém laně by nebyl prusík to pravé ořechové. Navíc bys ho musel na každém oku rozvazovat.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon čer 30, 2014 20:36

Myslis, ze by nedrzel? Ta lana mivaji docela clenity povrch. I tu presku musel precvakavat, tohle by mi prislo bezpecnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Vachon » pon čer 30, 2014 20:40

Držel, ale zadrhával, případně i mohl předřít (ty kabely bývají dost "ježaté"). Navíc tam jsou často dlouhá zakončení, které by prusík nepřejel.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod libe » pon črc 7, 2014 6:31

Mě by zajímalo, na čem tu expresku měl MT7 připlou, na odsedce nebo feraťáku? Jinak ten HTL Steig jsem minulý rok taky lezl a je to na ruky záhul, já jako nelezec jsem to taky všechno tahal rukama po tom ocelovém laně ](*,) a asi v polovině stěny jsem měl do krve rozedřené prsty a nemohl jsem se pořádně držet, tak jsem musel zastavit a omotat si prsty naplastma a pak jsem to se zaťatymi zuby dolezl =D> Měl jsem cyklo rukavice, ale opravdu to chce spešl rukavice na feraty, to je můj postřeh. Taky jsme lezli bez lana a příště bych určitě sebou nějakou dvacítku na dojištění či pomoc vzal, nevím, co bychom dělali, kdybz se někdo seknul. :(( Holt první feraty. [-o<
libe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned zář 7, 2008 7:12
Bydliště: Rožnov p. R.

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Vachon » pon črc 7, 2014 6:55

Řekl bych že na odsedce, na feráťáku by se těžko vzepřel.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon črc 7, 2014 15:47

libe píše:Jinak ten HTL Steig jsem minulý rok taky lezl a je to na ruky záhul, já jako nelezec jsem to taky všechno tahal rukama po tom ocelovém laně ](*,) a asi v polovině stěny jsem měl do krve rozedřené prsty a nemohl jsem se pořádně držet, tak jsem musel zastavit a omotat si prsty naplastma a pak jsem to se zaťatymi zuby dolezl =D> ... Taky jsme lezli bez lana a příště bych určitě sebou nějakou dvacítku na dojištění či pomoc vzal, nevím, co bychom dělali, kdybz se někdo seknul. :(( Holt první feraty. [-o<

Prvni feraty a lezes E obtiznost? :shock: #-o

Obecne by mne ale zajimalo, jak tohle resit. Kdyz se nekdo v pulce feraty zasekne a nemuze ani nahoru, ani dolu. Pomocne lano by nemuselo stacit, zvlast pokud ma za sebou nejaky obtiznejsi previsly usek. Proste jak se po tom ocelovem lane dostat bezpecne dolu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » pon črc 7, 2014 17:20

mike píše:.......Obecne by mne ale zajimalo, jak tohle resit. Kdyz se nekdo v pulce feraty zasekne a nemuze ani nahoru, ani dolu. Pomocne lano by nemuselo stacit, zvlast pokud ma za sebou nejaky obtiznejsi previsly usek. Proste jak se po tom ocelovem lane dostat bezpecne dolu.

Vrtulníkem ! :twisted:
Jinak je to dost zásadní chyba, asi jako když si Partička Toniho Kurze a Andrease Hinterstoißera stáhla lano z traversu na Mordwandu a taky, v Tebou uvedeném případě, jde o jednoznačné přecenění sil.
Nalízt do něčeho, kde mi v půlce dojde a nebudu štont se ani vrátit, ani to dolízt, je hovadina.
Když budu tak v prdeli, že to nemůžu ani vylízt, ani slízt, tak je dost pravděpodobný, že nebudu ani moct, nebo udělám chybu při slanění.
Na možnosti ústupu je třeba myslet celou dobu a já osobně třeba v horách lezu tak o dva tři stupně lehčí věci, než na skalách, kde když nemůžu, tak si holt hupsnu. V horách skákat do zrzavejch skob nechci a tak lezu to, co dokážu i slízt, nebo vím, že pokud mě netrefí šutrolavina, tak to dolezu. To nejni jak na skalkách, kde hodim tři tlamy, pak mě to přestane bavit, tak to zasakuju a slanim půl dýlky na zem.
Jako jedinej možnej způsob bezpečnýho zdrhu, mi přijde slanění.
Průser je, že na Ferraty málokdo bere třeba šedesátku lano a slanění se díkm častému přesedání stává fysicky a hlavně psychicky náročné (Kurva kde je ta blbá zem, dyk tolik sme toho snad nevylezli)
No a v převislejch úsecích musíš jet podle drátu (si do něj při slanění cvakneš odsed abys nevodlít).
Ale základ je, když vidim, že sem přetáh nápřah, to včas otočit.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon črc 7, 2014 17:43

No, nasedat do vrtulniku v kolme stene nebo jeste lip, pod previsem, ktery nemuzes prelezt, asi taky nebude nic moc ;-)

Chyba to rozhodne je, ale chyby se stavaji (ovsem nalezt do Eckove feraty bez zkusenosti uz je IMO za hranici chyby). Slaneni fajn, ale tipuju, ze vetsina lidi s sebou na feratach lano vubec nema a vubec bych se nedivil, kdyby prevazne ani slanovat vubec neumeli. Ty na to koukas z pohledu lezce, ale na feraty chodi vic turisti, nez lezci. Ale furt je tam to ocelove lano, ktere by samo o sobe ma slezeni stacit melo. Aspon tak, jak psal MT7, coz mi prijde o hubu, ale aspon neco.

Jinak spravna ferata ma nejtezsi usek na zacatku, aby zavcas vytridil slabsi kusy. Jenze se muze stat, ze ho takovy horko tezko preleze, odpadne nekde vys a pak bude pri vraceni se ten zacatek problem...

Nejake dalsi napady pro pripad, ze pomocne lano proste neni?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod pavproch » pon črc 7, 2014 17:47

zrušit fšecky feráty (železo stejně do hor nepatří) a bude klid .... ve všech ohledech.... na kopec má lízt enem ten, co na to má vylízt tam po svých a za svoje... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví