Ferraty v ČR a SR

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Kuba Turek » úte čer 25, 2013 20:46

video říká jasně co by se stalo

Ve skutečnosti je lidské tělo silný tlumič. Takhle by to opravdu ve skutečnosti nevypadalo. Ukázka je to ale působivá.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Indy » úte čer 25, 2013 21:16

no ale s tema frantikama a makaronama je to pravda.

davno uz nejsme dobrodruzi z vychodu. tak leda na facebooku.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » úte čer 25, 2013 22:37

Kuba Turek píše:Vždycky se něco může stát. Třeba právě ten smrťák v superhyperodpruženém moderním setu.

Promin, ale to je demagogie. Smrtak byl jeden a prasknul pujceny a velmi opotrebovany set. Na zaklade nehody se stahovala a menila spousta setu. Navic, co si vzpominam, tak se se to stalo v kolmem useku Eckove feraty, takze s odsedkou by asi dopadl stejne.

Kuba Turek píše:Nebrojím proti bezpečnostním pomůckám, ale nabádám ke kritickému pohled na věc.

Nejak jsem si nevsiml. Spis mi prijde, ze obhajujes lezeni s mizernym vybavenim ve stylu vzdyt o nic nejde. Coz je celkem prekvapive, jelikoz mam pocit, ze jsi instruktor.

Kuba Turek píše:A feráty nejsou zase tak nebezpečná hra, jak se tady v diskusi může zdát.

Nic takoveho tu nikdo netvrdil. V tehle diskusi jde ciste o to, jestli mit doporucene vybaveni nebo ne. I v aute mas airbagy, ktere pres 99% procent lidi nevyuzije, ale kdyz uz na ne dojde, tak mohou zachranit zivot. S tema setama je to stejne.

Kuba Turek píše:Ve skutečnosti je lidské tělo silný tlumič. Takhle by to opravdu ve skutečnosti nevypadalo.

To je pravda. Tlumi telo, tlumi protazeni uvazku a utazeni uzlu. Takze by se mozna odsedka neutrhla, ale tlumici by to moc neprospelo. Na vlastnim tele bych to rozhodne zkouset nechtel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Indy » stř čer 26, 2013 0:20

nacelniku, uber, ac se mi to prici, KT ma tentokrat pravdu. vztazeno na CZ jakoze ferratu, jde to podle vseho bez jisteni, a ostatne se to tak driv lezlo. ty lana byly na pridrzeni... asi by se tam nic zavazneho nestalo ani pri padu.

pred 20ti lety jsme byli za odsedky vdecni, dnes kdo nema supr cupr set, prsak, prilbu tak je hazarder - co se zmenilo za tech 20let? skala je jina? hromosvod je jinej?

ne, to lidi jsou jini, umi hovno, vi hovno do ceho jdou a riti se stredem, troubi u toho a kdyz jim neco reknete, poslou vas do prdele, nekriticti k sobe, uplne vymatlani. to jediny se zmenilo.

tech malo jedincu co na to maji ale jejich vybaveni nekopiruje posledni trendy vazne za nic nemuze.

a jeste jednou... taky jste v horach potkali dvojku na 30m lane co lezou oba a vrchni zaklada, spodni sbira, ale taky leze, zadny jistitko ani nema a kdyby se snad spadlo, inš allah. dej se vůle boží. no ano, potkal jsem jich vic nez par. hazard? no, borci to byli. hazard se to nazve, az to jednou nevyjde. a ano, ta doba jednou prijde.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2013 0:49

Indy píše:co se zmenilo za tech 20let? skala je jina? hromosvod je jinej?

Jo. Puvodni feraty byly na pridrzeni (Dolomity, vojaci). Ted uz je jich spousta vylozene sportovnich. Hele, kdyz nekde v Alpach na nejakou pridrzovaci narazim, tak samozrejme vybaveni netaham, protoze ho ani nemam. Vetsinou jde o par desitek obtiznejsich metru a jde o to usnadnit nebo spis umoznit nejakou turistickou cestu logickym smerem. Bcka se daji bezne, klidne i C. Sportovni jsou ale jinde, treba Alpiner Grat v Zittau (5 minut pesky od hranic) bych nez jisteni nedal a je to taky C. Nejsem lezec a psychicky bych na to nemel. Videa normalne nesnasim, ale na tomhle je celkem videt, jak je to vedene a ze je kam padat: http://www.youtube.com/watch?v=ffLpKXlcmRc.

Indy píše:to lidi jsou jini

Ano. Driv slo o par nadsencu, dneska si to chce vyzkouset kdekdo. Plati to i pro spoustu lidi tady na foru.

Indy píše:tech malo jedincu co na to maji ale jejich vybaveni nekopiruje posledni trendy vazne za nic nemuze.

Ale zrovna o ty (mne) vubec nejde. Kdyz takhle Kuba leze sam a/nebo se svyma detma, je to jeho vec. Ma na to a je nejspis s odsedkou bezpecnejsi, nez ja se setem. Ale nelibi se mi, kdyz se tvari, ze je to tak v pohode pro vsechny, protoze neni.

Indy píše:hazard se to nazve, az to jednou nevyjde. a ano, ta doba jednou prijde.

Uz prisla. Staci se kouknout do libovolne diskuse na iBlesku nebo Novinkach u clanku o nejake nehode v horach nebo na skalach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod eimles » stř čer 26, 2013 5:43

to keijei:
(skoro celo) společenský názor na feraty v česku lze najít třeba na lezci.cz pod nějakým článkem o feratách
statistiky úmrtnosti na feratě v česku (asi) nejsou, myslel jsem že se bavíme o statistikách úmrtnosti obecně
nejčastější příčinou úmrtí na feratě je blesk, jestli má člověk výbavu nebo ne je více méně jedno
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod vonkreuz » stř čer 26, 2013 7:45

Chcete-li statistiky úrazovosti, potom se podívejte na stránky DAV (Duetscher Alpenverein).
Viaferraty jsou pod pojmem "klettern".
http://www.alpenverein.de/Suchergebnis/?q=statistik
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Chmeld4 » stř čer 26, 2013 7:50

Indy píše: ...ne, to lidi jsou jini, umi hovno, vi hovno do ceho jdou a riti se stredem, troubi u toho a kdyz jim neco reknete, poslou vas do prdele, nekriticti k sobe, uplne vymatlani. to jediny se zmenilo...


pro většinu smutná to pravda :/
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod karitapepe » stř čer 26, 2013 9:25

jak by řekl Terasky, čo bolo, to bolo. Když je dnes dostupné dobré a vyzkoušené vybavení, tak se má používat.
Osobně pokaždé používám helvu na každé feratě, a protože jsem lezec, tak na bečkových feratách se třeba nejistím, ale na sportovnějších(D-E) určitě mám i prsák a párací brzdu.
Odsedkou bych se nikdy nejistil, to bych byl pěkná čura-ona :? .
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Ricci70 » stř čer 26, 2013 9:32

Před třemi týdny jsme lezli v RAXU, což jsem už psal, a navečer šli asi béčkovou, horizontální ferratu na Karl-Ludwig-Haus, myslím s názvem Bismarcksteig. Celá ferrata je tak na hoďku, na dvou místech bylo lano cca 10m pod sněhem, což jsme museli nadlézat, a to celé bez jištění. Sety jsem prodal a lano se sedáky jsme z báglu nevytahovali.
Manže jsem řekl, že pokud chce letos na vícedélky, tak to musí "nafoukat", jinak to nejde, aneb, hurááá s morálem nahoru (myšleno duševně). Expozice byla, rizika také, dokonce jsme pouštěli klasické zajištěné feratisty, nalezli na skálu apod. Vše ale v klidu, na jistotku, i když dvě místa byla typická - prověšené ocel.lano, na nohy nic, takže se zavěsit zadkem dolů a botky na tření.

Můj názor je takový, že se dá dělat všelicos, ale ne všechno se dá doporučit, hodně věcí není pro každého a hlavně, jak psal mike, 100x se nic nestane a po sto první je to v řiti! Tohleto znám, páč mimo prům.ekologii se živým jako odb.způsobilá osoba v BOZP a PO. Když jsem začínal v roce 1992 ve sklárně jako cucák a vezl svůj první případ utržného palce do nemocnice, tak ten pracovník také tvrdil, že se to tam stejným způsobem dělalo 20 let, a že mu ty vrtulky míchající sklovinu namotaly ruce poprvé. Naštěstí se na posl.chvíli odtrhl, čímž si "pouze" utrnul palec, jinak by přišel o ruce a snad i o ramena :vom:

Od té doby jsem to slyšel snad stokrát. "My to takhle dělali vždycky" a jupí čerte, celých utržených rukou mám za sebou několik (naštěstí team ve Vysokém je fakt profi a od nás relativně kousek), řidič cisterny poleptaný kyselinou, tepenné krvácení ... samé jedlé věcičky. Pozn.pod čaru: Faktem je, že jsem ošetřil každého, zavázal, ovázal, zpevnil apod., ale jakmile bych to viděl u sebe, tak nevím, nevím, asi bych se poblil [-X No hnus-

Ricci
Nahoře/na hoře nemyslím, páč nechám vše za sebou dole. To je pro mne pravý smysl, na kopci jen být...
Ricci70
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 28, 2012 14:21
Bydliště: Lužické hory and Earth.

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Kuba Turek » stř čer 26, 2013 9:38

mike píše:
Indy píše:co se zmenilo za tech 20let? skala je jina? hromosvod je jinej?

Sportovni jsou ale jinde, treba Alpiner Grat v Zittau.

Bez jištění bych do toho taky nešel, ale do sportovní feráty má zrovna tenhle poměrně lehký kvak dost daleko. Viz: http://youtu.be/3RjstEwwKL8
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod karitapepe » stř čer 26, 2013 9:49

Ricci70 píše:Před třemi týdny jsme lezli v RAXU, což jsem už psal, a navečer šli asi béčkovou, horizontální ferratu na Karl-Ludwig-Haus, myslím s názvem Bismarcksteig.

jj, tu jsem taky před měsícem šel, taková pohodička a taky jsem byl bez jištění, ale pro jistotu jsem měl sedák na sobě a v batohu brzu, jo a pokaždé mám v batohu 30 m lana(1/2) - pro strýčka příhodu :wink: .
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Indy » stř čer 26, 2013 13:51

este jednou, nemam nic proti primerenemu pouzivani dobreho a vhodneho vybaveni, ale tam kde o prd jde, nebudu asi zpochybnovat lidi co do toho jdou s vybavenim horsim, nebo zadnym. to rikam v kontextu tehle diskuze, mimo ni to bude pripad od pripadu.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Tomáš T. » stř čer 26, 2013 15:22

Jsou ferraty a ferraty, ale například na takové Tabarretta Klettersteig nebo Kaiser-Max Klettersteig bych jenom do odsedky spadnout nechtěl. Docela kolmé, takže nějaké zpomalení třením o skálu moc nehrozí. Nehledě k tomu, že pád nemusí být jenom z důvodu, že člověku dojdou síly nebo na to nemá. Stačí když spadne kámen na ruku a už to jede.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Tomáš T. » stř čer 26, 2013 15:37

"Ví se snad jenom o jednom případě v Evropě za poslední léta, kdy se člověk na ferátě doopravdy zabil přímo po pádu do úvazku. A to byl právě ten (asi) opotřebovaný set s moderním tlumičem."

To není pravda. Na ferratě HTL-steig v Hohewandu se zabil místní lezec, protože lezl pouze s odsedkou a při přecvakávání mu došly síly. Na ferratě Kaiserchild-Klettersteig v Ennstálerských Alpách se zabil taky rakušák, protože špatně používal ferratový set a při pádu nefungovala brzda. Jinak to jsou taky ferraty, kde nějaké tření o skálu při pádu nehrozí. Taky kolmé a také tam padají kameny.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2013 17:26

Kuba Turek píše:Bez jištění bych do toho taky nešel, ale do sportovní feráty má zrovna tenhle poměrně lehký kvak dost daleko.

Myslel jsem sportovni ve smyslu ze vede odnikud nikam a je tam ciste proto, aby si lidi zalezli na ferate. Nonnenfelsen je na tom podobne. S obtiznosti nebo delkou to nema nic spolecneho. Treba feraty v Saskem Svycarsku uz bych takhle nevidel, ty tam vetsinou historicky zpristupnuji nektera mista nebo k nim aspon velmi zkracuji cestu. Jako puvodni feraty v Dolomitech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Kuba Turek » stř čer 26, 2013 17:28

HTL-Steig? To je ten maník, co měl jenom jednu odsedku a prostě ji vycvaknul, ale už nestačil cvaknout do dalšího kusu lana? Nebo ještě někdo jiný?

Ennstal? O co tam přesně šlo, prosím?

Bez tření? Abys padal bez zpomalení, musel bys letět kolmo podél skály a ničeho se nedotknout. Reálně si ovšem vždycky o skálu brnkneš a to znamená na jednu stranu zranění, ale zároveň obrovské snížení síly, která pak působí při zastavení pádu.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Kuba Turek » stř čer 26, 2013 17:31

mike píše:Myslel jsem sportovni ve smyslu ze vede odnikud nikam.

Tak to jo. Označení sportovní feráty se ale spíš používá pro fyzicky náročné lezení po trase schválně vybudované těžkými místy stěny.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2013 18:02

Ricci70 píše:Od té doby jsem to slyšel snad stokrát. "My to takhle dělali vždycky" a jupí čerte...

Jj, to je presne ono. Pripomnelo mi to, jak jsem kdysi malem prisel o prsty pri lyzovani. Je to tak +/-25 let. Vlek byl jen ocelove lano a clovek si vozil kotvu s sebou. Ocelova kotva, ktera se zavesila na lano, od ni lanko z umeliny a na konci prkenko pod zadek. Jezdil jsem tak od detstvi a tenkrat jsem si uz pri dojezdu odmotaval kotvu, udelal posledni oblouk pod vlek a jeste za jizdy ji nahazoval. Asi jsem mel nejake tuseni, protoze chvili predtim mne napadlo, ze jsem to uz delal aspon 1000x a ze to naprosta rutina. Jenze tentokrat se mi na lanku udelala smycka a jak vlek zabral, utahla se mi kolem prstu. Nastesti jsem mel solidni kozenou rukavici a ruku jsem okamzite vyskubl. I tak jsem mel prsty vecer cerne a musel si na pohotovosti rict o prasek proti bolesti.

O par let pozdeji tyhle vleky zakazali. I tenkrat spousta lidi tvrdila, ze neni duvod a ze jsou statisticky docela bezpecne. Tech par utrzenych prstu (nekteri nemeli stesti jako ja), rozbitych hlav (kdyz blbe nasazena kotva vystrelila zpatky) nebo dalsich zraneni prece neni nic proti tomu, kolik lidi na tom bez nehody jezdi. Dneska uz po nich nikdo ani nevzdechne. S tema odsedkama je to podobne, rika se tomu vyvoj a pokrok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2013 18:06

Kuba Turek píše:Označení sportovní feráty se ale spíš používá pro fyzicky náročné lezení po trase schválně vybudované těžkými místy stěny.

Ja vim, tohle je moje zmateni pojmu :) Slo mi o to, ze se nektere ty hromosvody skutecne zmenily.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Kuba Turek » stř čer 26, 2013 18:58

Taky jsme na těchto vlecích jezdil. Nebyly zakázané, ale prostě je překonal vývoj. Ještě před pár lety jsem na jednom takovém jezdil u Klínovek.

Teď se holt padá z lanovek, lyžaři se práskají do hlavy o jedoucí sesle... vždycky se něco stane.

V této debatě neříkám, že máme používat vždy to, co je překonané, ale máme používat staré i nové vybavení s rozumem a spoléhat především na sebe a až potom na výstroj a výzboj.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2013 19:08

U nas skoncily kvuli zakazu, aspon to provozovatele tvrdili. Nektere mely dlouho vyjimku. Ale to je fuk, podstatny je ten vyvoj, o to presne jde. Sice se vzdycky muze neco stat, ale jde o pravdepodobnost.

Kuba Turek píše:V této debatě neříkám, že máme používat vždy to, co je překonané, ale máme používat staré i nové vybavení s rozumem a spoléhat především na sebe a až potom na výstroj a výzboj.

S tim naprosto souhlasim, jen nevidim duvod pouzivat prekonanou vystroj a uz vubec ne ji doporucovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Tkuh » stř čer 26, 2013 22:19

Přátelé, se zaujetím čtu vaši diskuzi.

Chtěl bych se ale zeptat, jaký je rozdíl mezi ferratovým setem a horolezeckým podsedovým úvazkem? Moc jsem tomu neporozuměl. Předem dík za odpověď :D
Tkuh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned čer 16, 2013 14:12

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2013 22:33

Neni v tom zadny rozdil, protoze jsou to dve ruzne veci ;-) Horolezecky uvazek mas na sobe pri lezeni s lanem i na feratach. Na feratach si k nemu pripnes feratovy set, coz jsou dve karabiny na popruzich a brzda. Karabiny cvakas na feratove lano a kdyz spadnes, sjedes po lane k nejblizsi kotve, o tu se karabiny zarazi a brzda ztlumi naraz, ktery by jinak pretrhl popruhy nebo tebe (o cemz je tahle diskuse).

Zajsi si nekam do outdooroveho kramu a nech si to ukazat. Nebo si najdi obrazky, pripadne videa na Netu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Indy » stř čer 26, 2013 22:41

no a predstavte si ze kdybych mel vhodny pozemek, klidne na nem ten vlek se zvratkou, jak se ta pakarna jmenuje zprovoznim. jen tak, pro srandu a za par drobnych... a to se mi nelibila, a jezdilo se mi na ni blbe, nicmene, pro malo vyuzivany svah to bylo reseni za par penez. celkovy prinos, dostupnos lyzovani snad za to pitome reseni stal.

takze ano, je mozno pouzivat starsi vybaveni. ostatne, taky jezdim historickymi vozy. tam je ale jiny duvod, libi se mi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod mike » stř čer 26, 2013 22:52

Provozovat pro sebe si ho klidne muzes. U nas byly dva a oba bez nahrady zavreli (jeste tam rezavi), protoze nikdo nechtel mit odpovednost za to, az se tam nekdo zmrzaci. Pak by mohlo dojit na soudy, nahrady skod a dozivotni placeni. Neco jineho je delat to pro sebe a par znamych a neco jineho pro verejnost.

Jo, rikali jsme tomu zvratka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Tomáš T. » čtv čer 27, 2013 9:37

"HTL-Steig? To je ten maník, co měl jenom jednu odsedku a prostě ji vycvaknul, ale už nestačil cvaknout do dalšího kusu lana? Nebo ještě někdo jiný?"

Ano. To je ten případ.

"Ennstal? O co tam přesně šlo, prosím?"

Používal Y set jako V set, takže měl při pádu zapnutý pouze jeden pramen a druhý měl připnutý na oku sedáku. Ten jeho set měl krátké prameny, takže při pádu až se oba prameny napnuly se v jejich spojení set rozthrl a došlo ke smrtelnému pádu.
Jinak ještě určitě došlo ke smrtelnému pádu na Seewandu u Hallstattu a na Tabarettě u Ortleru, ale tam lezl maník bez sedáku sólo, takže zas tak bezpečná hra to není.

"Bez tření? Abys padal bez zpomalení, musel bys letět kolmo podél skály a ničeho se nedotknout. Reálně si ovšem vždycky o skálu brnkneš a to znamená na jednu stranu zranění, ale zároveň obrovské snížení síly, která pak působí při zastavení pádu."

Však jo. Pád na takové ferratě je stejný jako při lezení, letí se kolmo podél skály (ty ferraty jsou i převislé), jenomže při lezení pád utlumí lano, jistítko a tělo druholezce. A navíc pádový faktor nepřesáhne nikdy hodnotu 2. Při pádu na Tabarettě, Kaiser-Maxovi a mnoha jiných může dojít k pádovému faktoru klidně 4-5 a utlumení, pokud není brzda, není žádné. Takže pokud se nepřerve odsedka, tak se ti určitě něco utrhne v těle.
Naposledy upravil Tomáš T. dne čtv čer 27, 2013 9:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Indy » čtv čer 27, 2013 9:50

nevidim rozdil mezi normalni CZ cvicnou stenou. taky ta jsou v primem prenosu asistovany sebevrazdy bezna vec.

klicovy je ten papir, co musi kazdy podepsat. ze byl mrtvy uz kdyz tam prisel.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod Kuba Turek » čtv čer 27, 2013 21:59

Tomáši, ilustruješ mé tvrzení, které tady melu od začátku - když nemyslíš, můžeš se zabít.

Zatím totiž pořád všichni tady víme jen o jednom selhání úvazku + setu. A to byl paradoxně moderní set s tlumičem. Všechny ostatní smrťáky byly z čiré blbosti - buď přecenění schopností nebo neznalost, jak s věcí zacházet.

Na ferátách se při tom pohybuje obrovské množství lidí bez úvazku, s odsedkou, se setem, jak je libo.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v Ceske republice

Příspěvekod andreus » čtv črc 25, 2013 20:33

Prepacte za mensi (vacsi) off topic, ale rad by som sa spytal na ferraty a nechcem koli tomu zakladat zvlast vlakno. Chcel by som ist s kamaratmi a priatelkou na ferraty do Talianska ku Cortine. Myslim ze som s priatelkou najslabsia cast tymu, zvladame liezt cca 5 +- obtiaznost na umelej stene, oblubujeme skor bouldering.
Chcel by som sa spytat ake su obtiazne ferraty pri Cortine, napr Michielli Strobel, Ivano DIbona, De Luca, Ettore Bovero. Vsetko by to mali byt Ccka, max D.

Nad ferratami rozmyslame dlho, avsak neviem najst nejaky kompletnejsi zoznam aj s obtiaznostami. Boli by pre nas tieto ferraty vhodne?

Co sa tyka vybavy, mame Y sety Mammut a planujem do batoha pribalit 29 m dynamiku (9,5 mm) + nejake tie karabiny a slucky na odsedaky. Bolo by na tychto ferratach nutne aj nejake ine vybavenie? (mam nejaky ten Ascension, kladky, zlanovacie veci, dake to zelezo)

Pripadne by som bol velmi vdacny ak by ste mi (kludne aj PM) napisali odporucane cesty.

Este raz sry za off-topic, ale radsej sa chcem poinformovat ked tu clovek cita same zaujimave veci
andreus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát dub 13, 2012 17:47

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví