Turistika a jištení se

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pon bře 28, 2011 23:47

Nerikam, ze zaruci, jiste riziko zustane vzdycky. Objektivne asi o neco vetsi, nez kdy jde lidi vic. Na druhou stranu, jsem si toho rizika naprosto vedom a myslim, ze jsem diky tomu opatrnejsi. Ovsem tohle uz se na muj vkus prilis blizi tematu "Posledni slova pred smrti" ;-)

Jeste k te repce. Beru to tak, ze lezt nekam s tim, ze mam prece repku, je koledovani si o pruser. Na druhou stranu, kdyz do pruseru omylem vlezu, tak mi muze pomoct se z nej dostat. Chci rict, ze to vidim jako prostredek posledni zachrany, ne standardni zpusob, jak se dostavat pres teren, na ktery nemam.
Mozna to byl Murpy sam :twisted:

Horsti pruvodci ti reknou, ze do hor nemas chodit sam, ale s pruvodcem :twisted: Nekteri poradi aktualni situaci, ale dokud te neznaji, tak porad hodne defenzivne. A nekteri ti napovidaji uplne bludy, vloni v GP mi na infocentru zavolali nejakeho Francouze a ridit se podle jeho rad, tak uz tu asi nejsem. Vsechno uplne naopak, taky mi to bylo hned podezrele. Cimz muj vztah k zabozroutum rozhodne nevylepsil ;-)

Jo a k tomu vylezu/slezu, ne vzdycky jdu dolu stejnou trasou. Spis vetsinou ne. Treba po te prihode s balvanem jsem to pri sestupu radeji vzal asi hodinovou oklikou pres ledovec do druheho sedla, nez abych slezal po tech lamavych skalach. Sice jsem vubec netusil, jak to tam bude vypadat, ale tak silny pocit, ze puvodni trasou nesmim, jsem snad jeste nemel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » úte bře 29, 2011 5:41

Tak mě napadá, když je pořád řeč o te reepce. Přeci když polezu (tedy budu sestupovat) dolu na dva prameny takové 6tky. Tak jde už "defakto" o lano, alespoň průměrem. To by šel použít na jištění prusík ne ? A tím vyřešit problém, že ji v kritické situaci neudržím v ruce....
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » úte bře 29, 2011 7:16

mike píše:Ovsem tohle uz se na muj vkus prilis blizi tematu "Posledni slova pred smrti" ;-)

Tak tomu není, jen prostě počítám s tím, že i když se připravím na všechno, něco vyjít nemusí. Život mám rád a zrakvit se nahoře rozhodně nehodlám :wink:
mike píše:vloni v GP mi na infocentru zavolali nejakeho Francouze a ridit se podle jeho rad, tak uz tu asi nejsem. Vsechno uplne naopak, taky mi to bylo hned podezrele.

Asi chtěl mít v černé kromice další křížek, aby se mu zvýšily tržby :twisted:
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Eric » úte bře 29, 2011 7:41

TooMooX: Ved to tu stale vsetci piseme. Zlanit na repke (6mm) na dvojito nemoze byt problem, samozrejme ze aj prusik vo vhodnom priemere (cize nie 6mm ale mensi) by mal drzat, ale to uz sme zase tam, kde aj predtym. Tym padom musis mat aj sedak (neviem si predstavit Dulferov sed v reepke, alebo ze by si si ten prusik uviazal o putko na nohaviciach:). No a ked mas uz sedak, preco nemat aj tu osmu, alebo aspon karabinu, ze?
Nie je jasna odpoved, ci je jednoznacne lepsie mat sosebou tu reepku alebo nie, pretoze niekedy fakt moze zachranit zivot, ked mi pomoze zliezt - zlatit tazky usek a niekedy, tak ako tu niekto pisal uz predtym, moze kludne pomoct do hrobu.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod David » úte bře 29, 2011 8:52

Kup raději 30m 7,8mm dynamického lana, třeba Tendon Master (38g/m), váha tedy něco přes kilo. Pak buď nějaký ultra lite sedák, nebo se dá sedák nouzově sestrojit ze smyce

Na slanění pak HMSku a prusík.
K tomu ještě sežeň nějaké starší smyce/prchačky (staré zbytky lanovice) ať máš s čeho slaňovat, né vždycky se dá lano kolem něčeho obhodit a pak ještě stáhnout.
Ale hlavně si najdi někoho, kdo tě bezpečně seznámí s technikou slaňování, vytvoření slaňáku a případně jak stáhnout lano i se smyčkou ze které slaňuješ, ať se to harampádí v horách moc nehromadí :-)
Určitě to bude bezpečnější než spoléhání na přidržování se 6mm reepky a vejdes se do 1.5kg ;)
Přílohy
smyce_sedak.gif
David
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř bře 18, 2009 17:23
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » úte bře 29, 2011 11:03

mike píše:
Eric píše:Ale vseobecne... sa mi zda, ze tato debata je nejaka divna. Z mojej strany by som to uzavrel asi tak, ze pokial sa teda jedna o turistu, ktory sa z roznych pricin zapraska, tak si jednoducho musi pomoct ako vie.

Presne tak. A cela diskuse je o tom, vymenit si zkusenosti, jak si pomoct. Blbe je, ze jsme (my turisti) se toho moc nedozvedeli.

to bych ani neřekl, že nedozvěděli, ty to prostě slyšet nechceš :wink: nebo myslíš, že existuje nějaká finta, kterou ti lezci záměrně tají? pokud se dostaneš do těžkého terénu, který je na nebo nad hranicemi tvých možností, máž při sestupu jen málo možností: inkriminovaný úsek slanit, vypomoci si repkou, zavolat horskou, pokusit se to slézt. imho je na každém jaký způsob si zvolí.
a pokud ti jde o ty zkušenosti, nebo spíš případy kdy co a jak, tak jsem se do takové situace dostal jednou, je dávno tomu v julkách (ferrata, já bez setu), no a normálně jsem to slezl. tedy normálně - podělanej strachy, odřenej jak od struhadla, ale v pořádku.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » úte bře 29, 2011 11:20

amigo píše:Inkriminovaný úsek slanit,

máš-li silnější repku či lano, nejelegantnější řešení. Jedna smyce na sedák a jedna HMS na půlloďák se už tak nepronese.
amigo píše:Vypomoci si repkou,

Není špatný umět Dülfera, jen u repky to už je o některé orgány.
amigo píše:Zavolat horskou,

Občas to stojí hodně peněz a občas jsi za blbce (někdy prostě nejde slézt blbejch pět metrů a to se běžně neskáče).
amigo píše:Pokusit se to slézt,

což občas bolí, kor, když slézáš na chodník čířky police a pod ním je stometrová díra (stačí svah).

Mám doma 27 m odřezek z Lanexu, kterej bych pči troše dobrý vůle nacpal do kapsy a je to férový lano. Sólistům alpinistům jedině doporučuji (plus nějakej ten trénink i za cenu toho, že si zaplatíte vlez na stěnu, chytnete toho, kdo má službu a pěkně jej tam potrápíte svými dotazy a on výs praktickým nácvikem).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » úte bře 29, 2011 12:09

přípluv: k těm výhradám - no tak samozřejmě se málokdy stane, aby řešení ideálně pasovalo na daný typ situace, kdyby jo, asi by nebylo tohle vlákno, mi šlo spíš o různé možnosti, vybrat si tu "svojí" musí už každej sám :wink:

píšeš, že slanění je nejelegantnější řešení, ale to bereš ze svýho pohledu, pač se slaňováním máš zkušenosti, ale řeč je o turistovi, který je v situaci nad rámec svých možností a neví kudy z toho ven. si nedovedu dost dobře představit, jak bude v takový situaci řešit slaňovací stanoviště, když to před tím nikdy nezkoušel.

jinak souhlasím, že krátké (cca 30 m) tenké lano, nějaký ten ultra lite sedák, háemesku - to unese každý - mike jistě nebude souhlasit :twisted: - a trénovat, je asi nejjistější způsob, tedy krom toho vůbec se do takové situace nedostat.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » úte bře 29, 2011 13:16

to nebyly výhrady, to byla podpora woe :supz:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 18:46

amigo píše:to bych ani neřekl, že nedozvěděli, ty to prostě slyšet nechceš :wink: nebo myslíš, že existuje nějaká finta, kterou ti lezci záměrně tají?

Jo, presne to si myslim :twisted: Zamerne ji taji, protoze chteji, abychom se v horach pozabijeli a oni je meli jen pro sebe :twisted:

Teda, uznavam, ze v porovnani s chemtrails konspiracni teorie nic moc, ale nejak se zacit musi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 19:10

David píše:Kup raději 30m 7,8mm dynamického lana, třeba Tendon Master (38g/m), váha tedy něco přes kilo. Pak buď nějaký ultra lite sedák, nebo se dá sedák nouzově sestrojit ze smyce
...
Určitě to bude bezpečnější než spoléhání na přidržování se 6mm reepky a vejdes se do 1.5kg ;)

Urcite, ale 15 m sestky repky je jen 330g a to uz je rozdil ;-) Dik za nakres sedaku ze smyce, to by se mohlo hodit. Vyzkousim, jestli se to da pouzit aniz by se pritom clovek vykastroval ;-)

Jinak presne tohle lano mam a nosim 25 m na ledovec spolu se skialp sedakem (~250 g), ale jako nouzovka na trek mi to porad prijde tezke.

pripluv píše:máš-li silnější repku či lano, nejelegantnější řešení. Jedna smyce na sedák a jedna HMS na půlloďák se už tak nepronese.

Konecne se nekam dostavame. Takze rekneme 15 m repky 330 g, smyce 70 (?), HMS 100, dohromady neco pres pul kila. Jako vylozena nouzovka samozrejme.

pripluv píše:Občas to stojí hodně peněz a občas jsi za blbce (někdy prostě nejde slézt blbejch pět metrů a to se běžně neskáče).

A obcas si ji nemas jak zavolat, protoze neni signal. Spis vetsinou, az mne prekvapilo, jak spatne to v Alpach je. Dobre to bylo jedine v Dolomitech, kde je skoro vzdycky v dohledu nejake obydlene udoli. BTW, s AV by to nemelo stat nic.

pripluv píše:
amigo píše:amigo píše:
Pokusit se to slézt,

což občas bolí, kor, když slézáš na chodník čířky police a pod ním je stometrová díra (stačí svah).

Tys tam byl se mnou? :-k :twisted:

BTW, takhle nejak vypada jedine zajistene misto na Antelau kousek pod vrcholem. Asi 4 m komin, v nem rezave lano ukotvene jen na konci a dole mala plosinka, na kterou se prijde ze strany. Za plosinkou dira, kterou je myslim videt az do vesnice pres 2 km hluboko. Nahoru pohoda (II), ale dolu se to lano celkem hodi prave kvuli te dire. Pricemz nemyslim, ze by poskytlo vetsi oporu, nez ta diskutovana repka (ze ktere aspon nelezou draty). A kupodivu tam nejsou zadne krizky, prestoze je to porad turisticky vrchol. Ledaze by byly v mistech dopadu :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » úte bře 29, 2011 19:19

Ta smyce se mi taky zdá zajímavá + ještě něco na ukotvení, pokud nemáš co obhodit. pro krizovky s trochou praxe na stěně se zdá být rozumnou variantou. Jen bych volil spíš lano než repku, zdá se mi praktičtější i když něco váží.

@Mike btw - na kolik kg se sbalíš na 3-5denní tůru?
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 19:30

Na ukotveni asi dalsi smyce, jak pise David. Jinak v tomhle celkem nevidim rozdil mezi lanem a repkou (muzu se plest), z hlediska zatizeni by mela stacit i 4 mm a holt si predem nacvicis, kolikrat je treba karabinu obtocit, abys to udrzel.

Tezko rict, zalezi kam jedu a co s sebou tahnu. Nalehko do 15 kilo, s vybavou na ledovce to bylo vloni pres 17 a zezacatku docela peklo. Sice to bylo na 10 dnu, ale ono to vyjde skoro nastejno, rozdil je jen v jidle a v pulce jsem doplnoval zasoby.

Voko píše:
mike píše:Ovsem tohle uz se na muj vkus prilis blizi tematu "Posledni slova pred smrti" ;-)

Tak tomu není, jen prostě počítám s tím, že i když se připravím na všechno, něco vyjít nemusí. Život mám rád a zrakvit se nahoře rozhodně nehodlám :wink:

No, ja celkem nerad mluvim o tom, ze kdyz je clovek sam, dava si vic pozor, ze funguje intuice apod. Asi jsem povercivy, ale Murphy je fakt zlomyslna mrcha ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » úte bře 29, 2011 19:36

Vážil jsem teď batoh na MF a vešel jsem se do 15kg, s trochou změn (spacák peří + žďárák) tento limit nepřesáhnu. pak není problém vzít lano (aspoň pro mně)
Jídlo řeší travellaunch :twisted:
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 19:47

Ja to mam i s perakem, zdarakem a Travellunch, takze prostor pro snizovani moc neni. Vaha strasne omezuje, s 15 kily nastoupam maximalne 2/3 toho, co s 8. V lete to planuju i s lanem, krasna trasa, ale znamena prejit s plnym nakladem v podstate pres vrchol ctyrtisicovky... si to furt nedokazu uplne predstavit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » úte bře 29, 2011 19:49

trochu jsem googlil a toto vypadá jako rozumná příprava mountain-academy pro nezkušené - celkem mně to zaujalo Pro Tebe Miku to nejspíš nebude - jsi na to až moc horami protřelý :mrgreen:
ještě mně zajímá jak se jistíš na tom ledovci s lanem - navážeš motýly, hodíš za sebe a jdeš?
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » úte bře 29, 2011 19:51

mike píše:BTW, s AV by to nemelo stat nic.

To ne, ale ruku na srdce, maji vsichni alpiniste AV? No nemaj. A pak, vysvetluj pilotovi, ze ty ctyri metry na chodnik dolu proste nesly. To mozna prvne skocit, dolamat si haxny a pak volat :mrgreen: .
On takovej desetimetrovej kus sestky repky se hodi i na jine kratochvile. Vypnuti celty (bashy, autoigelitu), snura na pradlo, muzes tim nekoho serezat... toho je. A v nejhorsim metr ufiknes a udelas smyci nahore (jasny, zrovna ten metr ti bude co nevidrt chybet :D ).
Az budu mit cas, prectu si tu debatu celou.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 19:56

Kdyz jsou blbi, tak nemaj ;-) Coz je ovsem jejich problem, nekdo ty naklady zaplatit musi a pilotovi to bude sumak. I kdybys skocil, tak to nejpsis vyjde nastejno, bezna pojistka urcite skakani nezahrnuje ;-)
Precti, ty jako jeden z mala lezcu po horach i chodis, takze postrehy se budou hodit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod DAV » úte bře 29, 2011 19:57

Ten sedák z té smyce jsem jednou zkoušel a je to opravdu dost na živo, ale pořád lepší než to valit na dulfera, kór tedy na takovém provázku jako je šestka repka. :mrgreen:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 20:01

Voko píše:trochu jsem googlil a toto vypadá jako rozumná příprava mountain-academy pro nezkušené - celkem mně to zaujalo Pro Tebe Miku to nejspíš nebude - jsi na to až moc horami protřelý :mrgreen:

Coz o to, nacvik se vzdycky hodi, ale jednak uz mam jiny plan a jednak neverim lidem, kteri pouzivaji tri vykricniky ;-)

Voko píše:ještě mně zajímá jak se jistíš na tom ledovci s lanem - navážeš motýly, hodíš za sebe a jdeš?

Sam? Nijak, rozhlednu se a jdu. Detektor trhlin nebo antigravitacni sedak bych opravdu ocenil ;-) Jake motyly?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » úte bře 29, 2011 20:03

no navážeš na lano smyčky a doufáš, že když se propadneš, tak se lano za smyčku na laně zasekne. K čemu jinak na ledovec taháš lano a sedák?
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 20:07

To jen kdyz nahodou nejdu sam. Neverim, ze by te nejake smycky chytily, to bys musel mit obrovske stesti a kdybys ho mel, tak se nepropadnes do trhliny ;-) Fakt tomu neverim, za co by se mely chytit?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » úte bře 29, 2011 20:09

Ten improvizované sedak ze smyček je v pohodě.

Dulfer na tenké repce znamená cucflek u koulí a na krku ale vlastni žlázy se nepoškodí, to by jsi musel být oceněný darwinista...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » úte bře 29, 2011 20:12

mike píše:To jen kdyz nahodou nejdu sam.

Hledal jsem logické vysvětlení, proč to sebou taháš, když sóluješ - už jsem ho dostal :wink:
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 20:24

@Indy: jak dlouha smycka je asi potreba? Asi to vyzkousim i s tou repkou, zaujalo mne to ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod DAV » úte bře 29, 2011 20:33

Nejlepší je si vzít nějaký provaz, ovázat se jak je na obrázku a jednoduše změřit, plus nějaká rezerva.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » úte bře 29, 2011 20:41

Cosi mezi 3-4x obvodem přes zadek, podle toho jak se může měnit oblečení a co vezme uzel. Ten doporučím hadicovy. Nezapomeň vyhradit 30 - 50cm repky kterou to spojis ať můžeš manipulovat s HMS aniž by to padalo.

Jo a toho dulfera se tak nebojte a naučte se Ho taky, jen s lanem a aj toho s karabinu
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 20:44

Uzel? Podle Davidova nakresu staci karabina, jestli jsem to teda spravne pochopil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod DAV » úte bře 29, 2011 21:02

Von ten Davidům nákres je totiž od šešívané smyce od Petzla, jsem to viděl právě na letáčku od smyce a podle toho zkoušel.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » úte bře 29, 2011 21:11

tak sesivana smyce je jistota az na veky jak se sovetskym svazem... 50let myslim da.

vazana muze mit sirsi pouziti.

ale svazat to na sobe repkou je zaklad. spadne a je v prdeli. a z dalsiho kusu udelas prusika. myslim teda macharduv omotavaci uzel, a nemusis resit ze ma stejny nebo aj vetsi prumer nez to po cem slanujes.

a kdyz pridas este 3-4mm repku stejny delky, muzes za cenu ztraty delky lana do bambulovyho uzlu slanit a aj to po sobe stahnout, cili mas za par gramu navic plnou delku ke slaneni, ale to asi vis.

jo a de udelat aj prsak, ale to je snad jasny kazdymu kdo ty dnesni osmicky videl.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví