Turistika a jištení se

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod timo » úte bře 29, 2011 21:23

Ty motýlci znamenají motýlkový uzel, který se váže na laně cca po 1,5m mezi jednotlivými členy lanového družstva. Jakmile jeden zahučí do trhliny, lano se vypne a zařízne do sněhu na hraně trhliny a díky uzlům se pád zastaví. Opravdu to funguje.
Šitá smyce na nouzový sedák určitě 150cm. Nebo si kup metráž a nastav si ji přesně na postavu.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 22:07

To je jasne a ve dvojici snad i nutne (pouzivam), ale nam tady slo o solochozeni, kde to IMO nema vyznam.

Ad smyce: jo, myslel jsem sesivanou a mate pravdu, ze asi nejlepsi bude zkusit lano a zmerit.

@Indy: myslis, ze jsem takove nemehlo, ze by se mi to pri manipulaci s karabinou mohlo rozjet a spadnout? :-k Asi mas pravdu, jsem :twisted:

Diky vsem, tohle urcite stoji za vyzkouseni a nacviceni. Jesteze mam v praci asi 2.5 m vysoko tyc, ta je na hokus pokusy s lanem a repkou idealni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » úte bře 29, 2011 22:22

zeptej se sutru co ti prileti na palici, jestli si mysli ze Te muze trefit, kdyz se mu ted nemuzes vubec venovat a mas plny ruce prace se slanovanim....

mit prilbu je jedna vec, ale v horach pokud pad kameni je technicky mozny (pokud nad Tebou neco je a tak) tak bych to celkem resil.

chytnes hitovku, rozjedes se, dalsi hitovka bude od steny a je to...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2011 22:34

Tohle ale resi prusik, ne? Myslel jsem provazani toho provizorniho sedaku. Kazdopadne mas pravdu v obou pripadech, urcite neuskodi a muze pomoct.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » stř bře 30, 2011 9:36

Takze pri slanovani nasadit kapuci a prostor mezi ji a hlavou vycpat minimalne nahradnima ponozkama. Kdo ma malej spacac (takovou polskou husu treba :twisted: ), muze vycpat jim :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod DAV » stř bře 30, 2011 9:47

Jsem to včera znovu zkusil a podařilo se nejdříve navléct osmu a krajní boky přehodit přes osmu. Musím to vyzkoušet, slaňování na tkaničce s půllodákem mi nějak nesedí. Bavím se samozřejmě v rozměrech improvizace, bezpečnost a komfort je na nižší úrovni. Nezkoušel jsem se si tím slaňovat s 15 batohem na zádech. To, že to z pasu padá má Indy pravdu, jde ovšem přidat další smyci jako bederák, to už bude ale lepší tahat lehký sedák. :finga:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » stř bře 30, 2011 9:47

@přípluv: jo ták, díky za podporu woe :mrgreen:
ještě k tomu slaňovacímu stanovišti, tahle debata původně vznikla, pač toomax chtěl slaňovat v zimních podmínkách, pak je potřeba (v případě že nebude volnej kus skály) umět slaňovat z takovejch věcí jako abalakovy hodiny v ledu, sněhový hrušky, nebo šroubů, pokud nevadí dotyčnému, že je tam nechá, což jsou do jednoho už samy o sobě sebevražedné techniky :twisted: , alespoň ve srovnání s tím, když lano protáhnu erární majlonkou na vynejtovaným štandu :wink:
a protože počet sebevražedných sólistů v horách rekordně roste :mrgreen: , hudy sport pružně zareagoval a má v nabídce 30 m lano od milletu s podivným názvem trek hydro 30 - v dalším katalogu pro příští zimní sezonu bude v průvodci outdorovými aktivitami prý pózovat mike v sekci "ready to solo"
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » stř bře 30, 2011 9:55

mike, motame se dokola. doporucil jsem prusik, ty jsi se ptal jsestli je treba resit to ze ti to muze rozjet, ja rikal ze ano, protoze stat se to muze a ty pak rikaz ze kvuli tomu je tam prusik....

ten kousek repky kterym to svazes aby to na tobe drzelo prusik neni. sice by se to dalo vymyslet aj udelat takhle, ale ta hlavni vyhoda tim jaksi pada, ze to spojis, pak rozpojis kdyz budes prusik zakladat... vsak vis co mam na mysli.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2011 16:28

Nemotame, jen si nerozumime. U mne "rozjet" znamenalo, ze se ten provizorni uvazek rozpadne. U tebe ze se nekontrolovane rozjede slanovani. Mne uz je jasne, ze je potreba jak provazat uvazek, tak brzdici prusik.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2011 16:30

pripluv píše:Takze pri slanovani nasadit kapuci a prostor mezi ji a hlavou vycpat minimalne nahradnima ponozkama. Kdo ma malej spacac (takovou polskou husu treba :twisted: ), muze vycpat jim :mrgreen:

Konecne nejake poradne lezecke improvizace :twisted: Mozna by bylo lepsi si ten spacak natahnout pres hlavu. Clovek pak neuvidi tu silenou diru pod sebou a v pohode to sleze ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » stř bře 30, 2011 16:45

Sme tak v Rusku lezli ledy, vycpaná čepica ponožkama :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2011 16:50

Pouzityma? :twisted: Vsak rikam, ze jsi ten spravny clovek, co by tu mel odpovidat ;-) Akorat z toho mozna skalni metodiky klepne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » stř bře 30, 2011 16:55

amigo píše:Abalakovy hodiny v ledu,

Abalakovovy když už ;) . Nicméně bez šroubu, repky a ti metodičtější majlonky to nedáš.
amigo píše:Sněhový hrušky,

potřeba cepín (jo, při zimní turistice by mohl/měl být k dispozici), super sníh (spíš led), morál a hodinu čas. A ještě morál.
amigo píše:Šroubů, pokud nevadí dotyčnému, že je tam nechá,

potřeba šroub, případné know-how jak to udělat, aby jsi tam tu skrutku nemusel nechat. A třikrát tolik morálu (ale docela to jde).
amigo píše:Díky za podporu,

Abys neřek' že nensu kemoš, tak totok je druhá potvora. Teda, podpora.

Protože se bavíme o slanění v turistice, předpokládám, že repka půjde vždycky někam přes nějakou smyci přivázat. Jde spíš o uvědomnění si software na software, tedy, když si hodím smyci přes nějakou romantickou sosnu s tím, že ji tam nechám a skrz tu protáhnu repku, na které budu slaňovat (s tím, že tuto si stáhnu), tak že v případě šmrdlání o sebe se to může až prošmrdlat (OK, ne na pětimetrovém slanění, ale i tak.)

Pozor, nebudu-li slaňovat přes půlloďák, ale rozhodnu se táhnout ještě osmu, tak tato jde lanem obmotat nadvakrát oproti standardu, ale ani nevím, jestli to metodika pobírá. Vím, že to tak dělali třebas kaňonysti při slaňování ve vodopádu či hasiči, když na sobě měli navázanýho chlapa, tedy poměrně tlak či váha.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » stř bře 30, 2011 16:56

mike píše:Akorat z toho mozna skalni metodiky klepne ;-)

To asi jo, ale tajemný TF tu už nějaký čas nebyl :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2011 17:07

Tajemny TF sice pro formu obraci oci v sloup a lomi rukama, ale jinak ma docela pochopeni a obcas z nej vypadne, co kdy kde sam provadel, kdyz jeste nebyl bezpecakem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2011 17:13

amigo píše:ještě k tomu slaňovacímu stanovišti, tahle debata původně vznikla, pač toomax chtěl slaňovat v zimních podmínkách, pak je potřeba (v případě že nebude volnej kus skály) umět slaňovat z takovejch věcí jako abalakovy hodiny v ledu, sněhový hrušky, nebo šroubů, pokud nevadí dotyčnému, že je tam nechá, což jsou do jednoho už samy o sobě sebevražedné techniky

On chtel puvodne slezat z Gerlachu a tam se tusim obcas najde kus zeleza, za ktere se da lano zavesit. I kdyby ho mel vykopat ze snehu, furt lepsi, nez tohle. Osobne bych se radej spolehnul na macky a cepin, nez provadet neco z toho, co pises (nemluve o tom, ze to neumim ;-)).

amigo píše:a protože počet sebevražedných sólistů v horách rekordně roste :mrgreen: , hudy sport pružně zareagoval a má v nabídce 30 m lano od milletu s podivným názvem trek hydro 30

Hudy píše:Nezbytnost na dno batohu. Lano na ledovcové túry tvoří jednu ze základních věcí pro pohyb v horách.

Prani (prodat) otcem myslenky a solistech evidentne nikdy neslyseli ;-)

amigo píše:v dalším katalogu pro příští zimní sezonu bude v průvodci outdorovými aktivitami prý pózovat mike v sekci "ready to solo"

Pravoverny solista nikdy nikomu nepozuje :twisted: Ledaze by nabidli osmimistnou castku, pak bych mozna zauvazoval ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » čtv bře 31, 2011 8:56

pripluv píše:Abalakovovy když už ;) . Nicméně bez šroubu, repky a ti metodičtější majlonky to nedáš.

kýho čerta dyk to je úplnej jazykolam, to je dřív vyvrtáš, než třikrát za sebou vyslovíš :mrgreen: myslím, že na to prodávají nějakou předraženou vyfikundaci, ale s mojí šikovností by led dřív roztál, než bych to sestrojil.
pripluv píše:potřeba cepín (jo, při zimní turistice by mohl/měl být k dispozici), super sníh (spíš led), morál a hodinu čas. A ještě morál.

zkoušels to někdy? bych to snad radši dolů slezl, než z něčeho takto pochybnýho slaňovat :mrgreen:
pripluv píše:Abys neřek' že nensu kemoš, tak totok je druhá potvora. Teda, podpora.

dík podruhý potvore :wink:
mike píše:Osobne bych se radej spolehnul na macky a cepin, nez provadet neco z toho, co pises (nemluve o tom, ze to neumim ;-))

tak v tom jsme za jedno :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Kuba Turek » čtv bře 31, 2011 11:54

Nějak nedokážu rozlišit, kdo se v této debatě jen tak baví a kdo je doopravdy magor.

Největší neštěstí v horách je totiž něco improvizovat a vymýšlet vymyšlené.

Turisti, kteří tuší, že by se mohli dostat do těžkého terénu, nosí v Alpách: cepín, mačky nebo aspoň nesmeky, přilbu, celotělový úvazek, lano 8-9 mm cca 40 m, pár smyček a několik karabin. Všechno lze váhově redukovat, ale nelze to vynechat. Vynechat nelze ani pečlivý nácvik předem.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » čtv bře 31, 2011 12:09

ono nejde ani rozlisit mezi tema kdo si tohle uvedomuji a tema kdo si to uvedomuji a este to explicitne pisou :)

ten co se ptal o radu si byl zjevne vedom toho ze se to musi rutinne naucit, jinak jde plnit pytle a statistiky.

zadani bylo minimalisticka vybava pro teren, kde se s tim podle dostupnych udaju nepocita, ale kde se to muze hodit kdyby neco...alespon tak jsem to pochopil ja.

navic neslo o lezeni, ale ciste a vyhradne o slaneni. nebyl bych tak prisny, obzvlast kdyz je venku tak pekne, ne?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » čtv bře 31, 2011 14:13

magoři se ptají na rady zkušených a místních, a když na ně dají - brodí se po kolena a po pás ve sněhu :roll:
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2011 18:13

Indy píše:zadani bylo minimalisticka vybava pro teren, kde se s tim podle dostupnych udaju nepocita, ale kde se to muze hodit kdyby neco...alespon tak jsem to pochopil ja.

Presne tak.

Indy píše:navic neslo o lezeni, ale ciste a vyhradne o slaneni. nebyl bych tak prisny, obzvlast kdyz je venku tak pekne, ne?

Spis o to, jak se v ramci moznosti co nejbezpecneji dostat dolu.

Kuba Turek píše:Turisti, kteří tuší, že by se mohli dostat do těžkého terénu, nosí v Alpách: cepín, mačky nebo aspoň nesmeky, přilbu, celotělový úvazek, lano 8-9 mm cca 40 m, pár smyček a několik karabin. Všechno lze váhově redukovat, ale nelze to vynechat. Vynechat nelze ani pečlivý nácvik předem.

Promin, sice uznavam, ze mas spoustu zkusenosti a chapu, proc pises, co pises, ale nesouhlasim. Kdyz jdu v lete na nejake tritisicovky mimo ledovce a firnove svahy, tak macky a cepin neberu, protoze je to zbytecna zatez. Nekdy, kdyz neni jiste, na co narazim, tak nesmeky. Jelikoz chodim prevazne solo, tak zbytek taky vetsinou ne. Ono totiz zalezi, jak definujes tezky teren.

No a taky dodam, ze te beru ponekud s rezervou od te doby, cos mi napsal tohle:

Kuba Turek píše:Co je to za bláznovství? Padesátistupňový led už připadá horolezci jako skoro kolmý, jistí se v něm ledovými šrouby a leze se dvěma cepíny.

Ledolezeni jsem si pak nekolikrat vyzkousel a padesatistupnovy led mi jako skoro kolmy neprisel ani nahodou. Spis pohodovy. Pricemz se nepovazuju za horolezce, ale za turistu. Padesatistupnovy firn jsem zvladnul s jednim turistickym cepinem, pravda, do ledu bych urcite chtel dva. Takze co pises sice beru, ale delim dvema ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » čtv bře 31, 2011 22:19

mike píše:To jen kdyz nahodou nejdu sam. Neverim, ze by te nejake smycky chytily, to bys musel mit obrovske stesti a kdybys ho mel, tak se nepropadnes do trhliny ;-) Fakt tomu neverim, za co by se mely chytit?


Tohle ukazoval v jedno dílu Man vs. Wild a asi to fakt funguje. Udělal na nějaké reepce/provázku z padáku uzly, k tomu přivázal batoh, který táhl za sebou. Pak tam do jedné trhliny úmyslně hupsl a opravdu se zasekl.

Já se zajímal o jištění v defakto turistickým terénu. Něco jako je Batizovská průba. To snad nikdo nemůže nazvat horolezeckým terénem. Možná bez té ferraty co je tam nainstalována. Takhle tam natáhnout lano a muže se tam s ferratovým setem vydat úplně každý...
Včera sólo turistickým výstupem pokořeno \:D/ Z Vyšných Hágu na vrchol za 4hoďky a to jsem po fyzické stránce troska a šel jsem hodně velkou pohodu.
Největší adrenalinem bylo, že jsem dal na rady a vykašlal se na slaňování. Při sestupu pod tou skobovou ferratou bylo pár okamžiku, Kdy jsem vše sázel na jednu kartu (chyt) Byl to sice jen cca 10m dlouhý úsek. Jenže drsně vyledováný tenkou vrstvou na skále = cepín a mačky k ničemu + ten sklon a balanc nad tím příkrým žlabem. 2x jsem visel na cepínu za úvazek (jsem si ho k němu smycou přivázal) :lol: PŘESNĚ TO KVŮLI ČEMU JE CELÁ TATO DISKUZE. Ano dalo se to slézt bez lana, ale to riziko bylo myslím nesrovnatelné !!!
Potkal jsem i skupinu nějakých PL horolezcu. Svazaní k sobě lanem, ale to jejich tempo :shock: Možná tam vůdce táhl nějaký lowatý turisty.. Nebo, že by šli koukat na západ slunce? :mrgreen: Docela čuměli na můj sestupový styl :D Jak jsem se řítil dolu s cepínem na rameni připravem, kdyby se to moc rozjelo "vyhodit kotvu" \:D/
Dnes jsem se zašel fyzicky dorazit na Koprovský štít.

Ano jediné riziko turistického sestupu s lanem je k čemu jej přivázat (včera by to nebyl problém.Tam bylo skob...) Nad tím nejvíce přemýšlím. :(( Skoby/smyce mi přijdou moc finančně nákladné...
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Kuba Turek » čtv bře 31, 2011 22:37

Asi si nějak nerozumíme. Takže to vidím takhle:

1) Nejsem žádný velký lezec a ani nějak moc zkušený, ale už jsem se mohl několikrát zabít a několik mých kamarádů je mrtvých. Při VHT i horolezectví.

2) Jakmile myslíš na lano, jdeš do sakra těžkého terénu, kde prostě nesmíš udělat chybu. Nejvíc lidí hyne právě v takových terénech, kde zdánlivě o nic nejde.

3) Nevím, co si představuješ pod pojmem 50 stupňů, ale je to třeba Pallaviciniho kuloár na Glockner http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=35 Když je v něm firn, stačí ti síla a vytrvalost. Když je v něm led, je to docela těžká túra. Moje zkušenost před pár lety: Asi do 2/3 byl firn, lezli jsme bez jištění, jen v mačkách a se dvěma turistickými cepíny. Pak se to na dvaceti metrech změnilo nenápadně v led. Stačili jsme se navázat a začít jistit. Dva dni před námi se to nepodařilo dvěma Rakušákům a přesně z těchto míst se zřítili.

Takhke vypadá necelých 50 stupňů ve firnu:

Obrázek

Instruktážní ledové výstupy vedou nedaleko v okolí chaty Oberwalderhütte na Johannisberg a Bärenkopf http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12304 Oba mají 45 stupňů.

Zatímco na Johannisbergu byl hluboký sníh a stoupali jsme každý sám, na Bärenkopfu byla slabá vrstva sněhu a pod ní vodní led a už jsme se museli jistit.

Viz video: http://www.youtube.com/watch?v=yIhaTfxQgVs

Takhle vypadá nějaká šedesátka:

Obrázek

A takhle to samé na videu:

http://www.youtube.com/watch?v=6-iObGRu8jA

Samozřejmě je každý svého života strojvůdcem, a tak přeju co nejlepší lezení a hodně štěstí!
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2011 22:43

TooMooX píše:Tohle ukazoval v jedno dílu Man vs. Wild a asi to fakt funguje. Udělal na nějaké reepce/provázku z padáku uzly, k tomu přivázal batoh, který táhl za sebou. Pak tam do jedné trhliny úmyslně hupsl a opravdu se zasekl.

No prave, potrebujes mit na druhem konci zatez, jinak se lano nenapne, nezarizne a nezasekne. Tahnout za sebou batoh mi prijde dost neprakticke a hlavne bych tomu fakt neveril. Prijde mi lepsi jit tak, abys do trhliny nespadnul, i kdyby to melo znamenat kazdy krok sondovat cepinem (zazil jsem). A jak by to melo vypadat pri chuzi z prudkeho kopce?

TooMooX píše:Včera sólo turistickým výstupem pokořeno

Gratuluju, ale bacha. Jestli budes hory "pokorovat", tak brzo pokori tebe. Ono to chce trochu (hodne) pokory.

TooMooX píše:Největší adrenalinem bylo, že jsem dal na rady a vykašlal se na slaňování.

Kdyby ses nevykaslal a predem si to poradne nenacvicil, tak o tobe nejspis cteme ve zprave HZS.

TooMooX píše:Při sestupu pod tou skobovou ferratou bylo pár okamžiku, Kdy jsem vše sázel na jednu kartu (chyt) Byl to sice jen cca 10m dlouhý úsek. Jenže drsně vyledováný tenkou vrstvou na skále = cepín a mačky k ničemu + ten sklon a balanc nad tím příkrým žlabem.

No jo, chybejici nacvik lezeni. Macky se velice dobre hodi i na namrzle skale. Jinak vim, ze fotka zkresluje, ale nevypada to nijak desive. Jaky je tam doopravdy sklon? Nikdy jsem ma Gerlach nesel, protoze nez abych resil stupidni navstevny poriadok, tak radej jezdim do Alp.

TooMooX píše:2x jsem visel na cepínu za úvazek (jsem si ho k němu smycou přivázal)

:shock: tos ho jako pustil? #-o Obavam se, zes prave dal za pravdu KT vyse...

TooMooX píše:Docela čuměli na můj sestupový styl :D Jak jsem se řítil dolu s cepínem na rameni připravem, kdyby se to moc rozjelo "vyhodit kotvu" \:D/

Se jim ani nedivim #-o Cepin pripraveny na brzdeni se drzi uplne jinak.

TooMooX píše:Ano jediné riziko turistického sestupu s lanem je k čemu jej přivázat (včera by to nebyl problém.Tam bylo skob...)

O spolehani se na stare skoby v horach ti nejspis reknou neco lezci.

Suma sumarum: kup si prosimte Horolezeckou abecedu a precti si aspon zakladni veci (cepin!).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2011 22:58

Kuba Turek píše:1) Nejsem žádný velký lezec a ani nějak moc zkušený, ale už jsem se mohl několikrát zabít a několik mých kamarádů je mrtvých. Při VHT i horolezectví.

Rozhodne zkusenejsi, nez vetsina lidi tady. Hele, ja to co pises beru, jen mi prijde, ze pro jistotu docela nadsazujes a tim se to stava trochu neverohodnym.

Kuba Turek píše:2) Jakmile myslíš na lano, jdeš do sakra těžkého terénu, kde prostě nesmíš udělat chybu. Nejvíc lidí hyne právě v takových terénech, kde zdánlivě o nic nejde.

Spis ze jdu do takove terenu, ve kterem uz se necitim jiste. Nebo nevim, jak to tam bude doopravdy vypadat. S tou chybou mas rozhodne pravdu a pro solochodce to plati obzvlast. Popravde, ja jsem nesl lano z techto duvodu na vrchol jednou. Protoze mne pet let predtim ta hora doslova vyhnala a vydesila tak, ze jsem si fakt nebyl jisty. Nakonec jsem ho ani nevytahl, za ta leta uz jsem nabral dost zkusenosti na to, aby to slo i bez nej a v pohode.

Kuba Turek píše:3) Nevím, co si představuješ pod pojmem 50 stupňů, ale je to třeba Pallaviciniho kuloár na Glockner http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=35 Když je v něm firn, stačí ti síla a vytrvalost. Když je v něm led, je to docela těžká túra. Moje zkušenost před pár lety: Asi do 2/3 byl firn, lezli jsme bez jištění, jen v mačkách a se dvěma turistickými cepíny. Pak se to na dvaceti metrech změnilo nenápadně v led. Stačili jsme se navázat a začít jistit. Dva dni před námi se to nepodařilo dvěma Rakušákům a přesně z těchto míst se zřítili.

Priblizne jako na te prvni fotce. Tj. ze kdyz si potrebujes odpocinout, tak se v podstate pohodlne opres kolenem. To co pises vyse nijak nezpochybnuju, na ledu bych se bez jisteni docela bal i se dvema lezeckymi cepiny. Slo mi ciste o tu citaci tj. ze to horolezci pripada skoro jako kolme, coz fakt ne. Kdybys napsal 70 stupnu, tak neprotestuju.

Kuba Turek píše:Samozřejmě je každý svého života strojvůdcem, a tak přeju co nejlepší lezení a hodně štěstí!

Diky, urcite budem vsichni potrebovat. Tobe to same :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2011 23:05

Jeste pridam svou ilustracni fotku. Stopy jsou me pri sestupu a +/- 50 stupnu jsem odhadl sklon vysvihu tam vzadu (fotka zkresluje). Presne nevim, ale vic nez 45 to bylo. Firn, macky a turisticky cepin. Fotka je klikaci, na nahledu to neni az tak dobre videt.
pietro.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Eric » pát dub 1, 2011 10:25

mike: Velmi pekny hreben, kde to je?

To all: Nechapem pristup - skoby + smyce sa mi zda pridraha zalezitost.
Do kelu, ved to beriem iba pre nutne pripady, ked sa zapraskam, nie? O.K., skoby je brat blbost, lebo to je uz potom nutne brat aj kladivo, ze ano, ale bavime sa tu o turistike, takze o terene, kde by nemal byt problem najst na kazdych 2 metroch zub (hlavne v Tatrach) kde sa da obhodit slucka. Ta slucka stoji 150 korun pokial viem. Ja neviem, asi som z nejakej inej planety, ale s kamaratom chodime liezt aj do Tatier a sme z tych, co minimalizuju naklady, nemame peniaze na rozhadzovanie. Ale ked odniekial zlanujeme, nemame problem v ceste zanechat aj 6 sluciek, dokonca mam z toho dobry pocit, ze som tam nechal nieco pre druhych. No hej, raz som bol nuteny na Gerlachu nechat frienda a to uz sralo :))))
Dobra rada - netreba na tento ucel kupovat funglace slucky, staci mat stare lano a vyrobit si z neho par zdrhaciek. Do Tatier odporucam aj take - maxi tatranske :)
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » pát dub 1, 2011 10:49

tak.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pripluv » pát dub 1, 2011 11:16

tak.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » pát dub 1, 2011 11:45

mike píše:Gratuluju, ale bacha. Jestli budes hory "pokorovat", tak brzo pokori tebe. Ono to chce trochu (hodne) pokory.

Právě, že Já se na celý výstup a hlavně sestup (toto téma, koupě zakladních horolezeckých krámu) připravoval několik týdnu.

mike píše:Kdyby ses nevykaslal a predem si to poradne nenacvicil, tak o tobe nejspis cteme ve zprave HZS.

Pořád mi nedochází v čem by to riziko bylo ? Ano kotvicí bod (slaňovací stanoviště), řekněme, že ten bude OK. Byli tam vidět uřezané staré skoby a "zalapené" nové. Na takhle profláklé byznys trase o to asi pečují.
Sestupoval bych na 2 pramenech 9 lanu + kýbl + na krátko nad ním ještě prusík tak co by se mohlo stát ???

mike píše:No jo, chybejici nacvik lezeni. Macky se velice dobre hodi i na namrzle skale. Jinak vim, ze fotka zkresluje, ale nevypada to nijak desive. Jaky je tam doopravdy sklon? Nikdy jsem ma Gerlach nesel, protoze nez abych resil stupidni navstevny poriadok, tak radej jezdim do Alp.

No moje turistické mačky s už trochu obouchanýma špicemi + sklon + pád dolů do žlabu. Prostě mi tam chybělo něco za co se přidržet. Se to tam všechno tak nehezky svažovalo dolu do těch žlabu a já defakto traverzoval přes jejich hranu. http://tatry23.xf.cz/aP1240479.jpg
Pro někoho jaký ty je to tam brnkačka s prstem v nose... Sklon tam muže být tak do 40° ? Občas krátce při překonávaní převisu možná víc. Už mám na blogu fotky

mike píše::shock: tos ho jako pustil? #-o Obavam se, zes prave dal za pravdu KT vyse...

Nepustil, ta smyce byla kratší. V kombinaci s mojí dlouhou rukou sem se zasekl nejříve o úvazek. Šetřím zápěstí :D Jinak mám poutko Raveltik Freehand

mike píše:Se jim ani nedivim #-o Cepin pripraveny na brzdeni se drzi uplne jinak.

Jak jsem psal výše jde o turistický sklon do 40° tak proč to nevzít pěkně šupem v obloučkách jako na lyžích. Mi přišlo právě fajn ho mít na rameni. Sebou bouchnout tak ho hned zaseknu....
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví