Turistika a jištení se

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pon bře 7, 2011 20:39

Dobry bod, conny =D> Tohle je urcite potreba brat v uvahu.

Jinak k te repce, ma puvodni poznamka asi nebyla spravne pochopena. Repku ne na jisteni, to je nesmysl, nema dynamicke vlastnosti, takze i kratky pad do ni je prusvih. Ciste k usnadneni sestupu podobne, jako kdyz si clovek sestupuje podel feraty a chyta se lana. Taky by to v pripade horsiho padu nijak nepomohlo (bez sance se udrzet), ale pomuze pri udrzovani rovnovahy, jako jisty chyt a taky psychicky. Mimochodem, clovek, co mi to poradil, mel k sedesatce a co rikal, tak po horach chodi pres 30 let, obvykle sam. Z cehoz jsem usoudil, ze asi vi, o cem mluvi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod deckardph » pon bře 7, 2011 21:08

To o čem mluvíš jestli sem to dobře pochopil, je lezení useků do III UIAA a to se dělá tak že co vylezeš nahoru to musíš bejt schopnej slízt dolů (třeba i exponované sólo bez jištění, mokrá nebo zaledněná skála atd).
Lezení dolů je ale vždycky těžší proto se tu tolik debatuje o tom slaňování. Ono slejzat mokrou skálu za III UIAA v pohorkách, neni žádný labůžo a nikdy nevíš co tě může potkat za podmínky, to lano ti klidně může zachránit život i když chápu že zrovna lano je velká zátěž.
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Kuba Turek » pon bře 7, 2011 23:11

Pes je zakopaný právě v tom 4x4.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » čtv bře 17, 2011 1:27

Tak zatím jsem se do terénu díky počasí stále nedostal. Týden volna a týden oblačnosti :(( Tedy u nás spíše týden smogu, který občas slunce prozáří :vom:

První teoretické poznatky jsou:

--> OK nechci slaňovat chci se jen přidržet při sestupu :D Proto si vystačím jen se sedákem (který se na slanění s batohem stejně nesmí používat) + HMS karabinou a kýblem.
--> 50m 10,5 mm (Beal Antipodes 65 g/m) je fakt pěkně těžká okolo 3,7kg :( a velikáááá. Objednal jsem 30m Spelenium UniCore 8,5 mm 49 g/m to by mělo být pro mé účely dostatečné... a pokud ne tak začnu asi fakt uvažovat jen o té 6 reepce.
--> Sedáky se dělají jen pro anorektiky :D V pase bych problém neviděl to se dělá většina nad 100cm, ale stehna... Tak tak... :| Kdo jezdil na kole ten má smůlu a po skalách si nezalozí. Beal Aero-mountain II putuje tedy zpět. Ještě, že Beal AERO Classic dělají v 115x75cm \:D/
--> Stejný problém je pravděpodobně přilba :(( Cyklo mám 63 cm a to bez čepice :( Uvidíme jak jsou široké PETZL Ecrin Roc x Camp Armour x EDELRID Targa (ta jen půlce webu vedena jako 64cm :finga: jenže na druhé jen jako 62cm tak kdoví kde je pravda) No na mojí turistiku je to stejně možná zbytečné tahat škopka.
--> Koukal jsem i po Tiblocu, ale ta cena ??? :shock: Za odlitek ze slitiny v hodnotě cca 5 kč chtít 100 násobek :vom:
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Simi » čtv bře 17, 2011 10:33

TooMooX píše:--> OK nechci slaňovat chci se jen přidržet při sestupu :D Proto si vystačím jen se sedákem (který se na slanění s batohem stejně nesmí používat) + HMS karabinou a kýblem.

Tady si trochu protiřečíš, ne? Nechceš slaňovat, ale jen se držet. Na co je ti pak sedák? Jak už se ti tady ostatní snažili vysvětlit, tak to není nejlepší řešení. I když se budeš jen lana přidržovat, stejně potřebuješ spolehlivý "slaňovací bod". Prostě buď bys daný terén měl zvládnout slézt bez jištění nebo bys to měl slanit. Přidržováním si sice pomůžeš, ale stejně si tím můžeš zadělat na průser...

TooMooX píše:--> Sedáky se dělají jen pro anorektiky :D V pase bych problém neviděl to se dělá většina nad 100cm, ale stehna...

A co si na horské popolézání pořídit sedák s nastavitelnýma nohavičkama...? ;-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » čtv bře 17, 2011 10:57

To by šlo také... Nejspíš podle cíle si nabalím. Od nic sebou, jen 6 repku pro sychr, až po asi budou úseky skal s ledem a beru lano a sedák.

A to je třeba který ? Ocůn: COACH a pásky si mám nadšít ? Ten Beal AERO Classic sice není nastavitelný, ale 75 cm bude určitě už OK
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kakos » čtv bře 17, 2011 11:34

sedak kup feratovej nebo skialpinistickej, nohavicky na nich sou vpoho stelovaci :wink:
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » čtv bře 17, 2011 20:23

Jj, mam takovy na ledovce, vazi asi 250 g, stelovaci nohavicky a pri chuzi o nem clovek skoro nevi. Na rozdil od opravdoveho lezeckeho. Ovsem sedet v nem dyl nez pet minut bych teda nechtel.

TooMooX píše:--> OK nechci slaňovat chci se jen přidržet při sestupu :D Proto si vystačím jen se sedákem (který se na slanění s batohem stejně nesmí používat) + HMS karabinou a kýblem.

Uz to komentoval Simi, ale radej jeste jednou. Bud se budes pridrzovat nebo slanovat, nic mezi nejde. Tj. bud slezas s jednou rukou na lane nebo sedis v sedaku a rukama obsuhujes jistitko. Fakt bych ti doporucoval si slanovani vyzkouset nekde v bezpeci a hlavne s jistenim dalsim lanem, pak uvidis sam. Zkouset to poprve sam nekde v horach je pokus o sebevrazdu.

TooMooX píše: Koukal jsem i po Tiblocu, ale ta cena ??? :shock: Za odlitek ze slitiny v hodnotě cca 5 kč chtít 100 násobe
Srovnavat cenu vyrobku s cenou materialu je fakt chytre #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod conny » sob bře 19, 2011 9:00

mike píše:Uz to komentoval Simi, ale radej jeste jednou. Bud se budes pridrzovat nebo slanovat, nic mezi nejde.

ne simi pise, ze bud slanovat nebo slezat, ale pridrzovani je propustka do pekel.

je jisty nezanedbatelny rozdil mezi 6 repkou a feratovym lanem. minimalne v prumeru a v tom, ze feratove lano je bezpecne pridelano v dvou bodech. nehlede uz vubec na to, ze na feratach si sice mizerne, ale predce jenom jistenej.
snurka povesena buhvikde nemuze tvorit pevny chyt.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pon bře 21, 2011 18:39

Tady je hezky videt rozdil mezi lezci a turisty ;-) (no offence)

conny píše:je jisty nezanedbatelny rozdil mezi 6 repkou a feratovym lanem. minimalne v prumeru

Je. Vsak jde taky celou dobu o nouzovku v pripade, ze clovek naleze do terenu, na ktery nema (obvykle psychicky). Takze potrebuje nejakou berlicku, ktera mu z pruseru pomuze.

conny píše:a v tom, ze feratove lano je bezpecne pridelano v dvou bodech.

V realu uz jsem nekolikrat zazil volne povesene ocelove lano nebo lano, kde bylo nekolik jisticich bodu vyrvanych ze skaly.

conny píše:nehlede uz vubec na to, ze na feratach si sice mizerne, ale predce jenom jistenej.

Na feratach je clovek bud jisteny relativne dobre (set) nebo vubec. Mluvim o tom druhem. Feratovy set sebou taham jen kdyz jdu na feraty, do hor ne. Kdyz je ovsem k dizpozici ferata, tak si lanem pomuzu nebo ji prelezu bez jisteni, kdyz se na to citim (naposled vcera). Popravde, naprostou vetsinu jistenych useku jsem lezl bez jisteni, protoze jsem na ne proste narazil po ceste.

conny píše:snurka povesena buhvikde nemuze tvorit pevny chyt.

Zadne buhvikde, musi byt povesena tak dobre, jako kdyby se po ni melo slanovat. Chyt je mizerny v tom, ze je tenka a neni pevna, ale i tak to muze byt lepsi, nez nic.

Jinak jsi nekde predtim psala, ze se repka hodi ke spusteni batohu. Rozhodne ano, taky uz jsem zazil a fakt to pomuze. Minimalne v tom, ze pak uz clovek k tomu batohu slezt proste musi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod conny » úte bře 22, 2011 12:19

miku: s lezcema to nema nic spolecnyho. muj muz je spis horo nez skalolezec a ja v horach nelezu prakticky vubec. jezdili jsme spolu na VT tury (dokud to jeste slo) a ani jednoho vec s repkou nenapadla. (a to mnohda radsi vyhulil krabku cigaret, aby me nezabil :mrgreen: )

nejak mi dochazi chut diskutovat, i ten posledni prispevek byl jenom kvuli tomu, ze si prekroutil simiho vyjadreni. kdyz se chcete mermomoci zrakvit, tak jak je libo.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Voko » úte bře 22, 2011 17:30

Zajímá mne, jak to dělají sólisté lezci v horách - myslím VHT - víte někdo, nebo máte zkušenosti?
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 22, 2011 17:35

@conny: Slo mi spis o myslenkovy background. Lezec (aspon myslim) zacne nekde ve skalkach nebo na preklizce, nauci se pracovat s lanem, jistit, slanovat, metodiku a kdyz se pak casem vyda do hor, automaticky to pouziva. Protoze mu to tak prijde spravne (je) a bezpecne. Turista chodi po kopeckach, pak se dostane do hor, chodi stale dal a vys a obcas narazi na kus skaly, kterou je potreba prelezt. Takze to proste nejak udela a pomuze ci cimkoliv, co je zrovna k dispozici. Retez, fixni lano, ferata apod. Casem splhacich useku pribyva a turista driv nebo pozdeji naleze do terenu, na ktery se neciti a kde uz obvykle zadne pomucky nejsou. Opet si tedy pomuze necim, co je zrovna po ruce. Protoze jina alternativa je volat vrtulnik, kdyz je nahodou signal. No a priste si rekne, ze by se na takovou situaci mel aspon trochu pripravit, a vezme si treba tu repku.

Mne ta diskuse prijde prinosna prave kvuli tem dvema svetum. Nerikam, ze ty a Simi nemate pravdu (a jestli jsem Simiho prispevek prekroutil, tak neumyslne), mate. Jenze je tu i druha stranka veci. Kdyz s sebou potahnu veskerou lezeckou vybavu, tak mne to zpomali coz muze byt v dusledku taky nebezpecne. Mozna i vic, unaveny clovek dela chyby. Kdyz se treba balim na tyden a vim, ze na trase je 100 m feraty, tak set a uvazky proste nepotahnu a pocitam s tim, ze to nejak prelezu. Coz muze vest k prusvihu. Bylo by fajn najit nejaky rozumny kompromis, ja v nem jasno nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod eimles » úte bře 22, 2011 19:41

raději by si ten Turista měl říct že by se příště neměl do něčeho takového pouštět.

Když teda beru v úvahu to že chce použít repku při sestupu z Gerlachu konkrétně Batizovskou próbou, a bude se pouze přidržovat, tak pro psychickou podporu proč teda ne?
ikdyž tam nemá co dělat, ikdyž bude zdržovat případné ostatní lidi, a ikdyž to jde sejít v teniskách bez lana, ikdyž ta repka případný větší pád nezachytí

ale furt mi není jasné jak se ten člověk dostane nahoru na Gerlach (bez vrtulníku, a bez jištění)
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 22, 2011 19:58

Kdyz on tam ten turista obvykle nenaleze schvalne. Obcas se holt neco nepovede, popis v pruvodci neodpovida realite, zhorsi se pocasi nebo podminky, turista zabloudi atd. Je to jen otazka casu a komu se to jeste nestalo, tak nejezdi do hor dostatecne dlouho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kakos » úte bře 22, 2011 21:11

eimles píše:..ale furt mi není jasné jak se ten člověk dostane nahoru na Gerlach (bez vrtulníku, a bez jištění)

normalne tam vyleze :mrgreen:
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod timo » úte bře 22, 2011 22:14

Nejjednodušší je, když se z turisty stane lezec :wink:, pak nemusí řešit repku.
''Jsou jediný dva opravdový sporty: býčí zápasy a horolezení, všechno ostatní jsou jenom hry''.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 22, 2011 22:25

Vsak jsem nekde na zacatku psal, ze mi obcasne stenolezeni velice pomohlo :) Ale problem s nedostatecnou vybavou to porad neresi, sice jsem ted v terenu jistejsi, ale v zasade se jen posunula hranice, vzdycky bude teren, na ktery nemam a vzdycky do nej muzu omylem zabloudit. A pak se nejaka berlicka hodi ;-) Jestli myslis lezec v plne polni, tak to nepujde, turista neni soumar :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod conny » úte bře 22, 2011 23:13

miku, ty neresis problem nedostatecne vybavy, ale nedostatecnych schopnosti.
ani lezecka vybava ti v terenu bez znalosti moc nepomuze. kdyz tam nejsou standy nebo slanaky, musis mit docela hodne zkusenosti, aby sis udelal svuj vlastni (bezpecny). a obycejne k tomu potrebujes nejaky dalsi material.

a prozradim ti male tajemstvi: zadny pricetny lezec s vykonnosti X na preklizke nepujde do hor lezt cestu s obtiznosti X. ale rozhodne nizsi. tak by mel postupovat i pricetny turista, proste mi rezervu, nejenom casovou, to se omila stale, ale take vykonnstni a schopnosti.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » úte bře 22, 2011 23:58

Proc myslis? Samozrejme, ze kdyz mam vybavu, tak ji taky musim umet pouzivat, wtz. Resim co delat, kdyz ji nemam.

Jasne. U mne je to v tuhle chvili X-2 az X-3, coz by snad mohlo stacit. Jenze nekdy se proste stane, ze o rezervu prijdes. Hory nejsou preklizka ani skalky a jsou veci, ktere bud neodhadnes nebo neovlivnis. A nekdy si uvedomis, ze rezervu nemas, az kdyz uz neni cesty zpatky. Takze resim co delat a jak si pomoct v nouzove situaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod eimles » stř bře 23, 2011 7:27

kakos píše:
eimles píše:..ale furt mi není jasné jak se ten člověk dostane nahoru na Gerlach (bez vrtulníku, a bez jištění)

normalne tam vyleze :mrgreen:


v tom případě by mělo platit co vylezu to si taky slezu
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 23, 2011 17:14

Ti nevim, mne to dolu pripada vzdycky horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kakos » stř bře 23, 2011 20:35

@ eimles: jj mike ma pravdu :D
ja na tym gerlachu byl(ted v zime) :wink: , smerem nahoru to celkem slo, ale pri prelejzani toho druhyho skalniho prahu sem uvazoval, ze dolu by to neco chtelo, pac hlavne ten led pod nim byl vyzivnej a vyslovene si o tu repku za posledni kramli rikal, cca 5-8m pridrzovani se, mam ale prej mensi pud sebezachovy(obcas me tak nekdo pomlouva :mrgreen: ) a nakonec sem to neudelal, ale v duchu sem si rikal, ze priste tu lenost vytahnout repku musim radsi premoct :oops:
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » stř bře 23, 2011 20:37

@mike, kakos: o to právě jde.
@mike: jinak k té diskutované repce: už jsi to někdy zkoušel?
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod vonkreuz » stř bře 23, 2011 20:43

Já jo. Lezl jsem od sousedů do svého zamčeného bytu přes balkon a i když to byla popruhová smyčka, klouzalo to jak sviňa. Spíš to byl takový řízený dopad na balkon. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » stř bře 23, 2011 20:49

přes balkón je nejlepší přeskok :)
ptám se proto, aby ta kýžená berlička v terénu nakonec opravdu nebyla vražedná :? ta repka je fakt strašná ludra řezavá.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 23, 2011 20:50

@amigo: repku vylozene ne, posledne jsem si akorat par tezsich metru spustil batoh a hned to bylo lepsi ;-) Uz jsem ale psal, ze jednou jsem takhle pouzil starou slanovaci smycku, nekdo ovazal balvan na vrcholu asi ctyrmetrovym popruhem, a tak jsem ho urizl, privazal nad kritickym mistem a slezl. Asi bych to zvladnul i bez nej (dneska uz urcite), ale jako psychicka podpora to bylo k nezaplaceni. Predevsim kvuli predstave, ze kdyz spadnu, tak budu delat salta zlebem asi tri sta vyskovych metru. Pricemz podotykam, ze popruh se urcite drzi lip, nez repka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kakos » stř bře 23, 2011 20:55

mno sam myslim jednou v dierach na MF a jednou sem "jistil" :oops: drahou pulku v zledovatelejch rohacich, ale souhlasim s opozici, ze je to fakt "hrana", reseni jen kdyz nekam blbe nalezes, ale tak to bylo myslim v dotazu mysleno
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 23, 2011 20:58

Vlastne jeste jednou: na nejmenovanem miste na severu je stezka ke skalam, ktera vede pres nekolikametrovy balvan, ktery byva hnusne kluzky a zvlaste sestup je vyzivny. Nejaky dobrak tam uvazal kus horolezeckeho lana a protoze bylo kratke, nastavil ho svihadlem :twisted: Pouzivam ho prave takto, na pridrzovani a udrzeni rovnovahy na oslizlych stupech, jelikoz chyty nejsou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 23, 2011 21:01

@kakos: tak, ona je to z vetsi casti psychicka berlicka. Taky jsem uz parkrat potkal dvojice, kdy sla zenska s lanem kolem pasu a chlap za ni a to lano drzel v ruce. Co by se stalo, kdyby fakt spadla, je asi jasne, ale ona nespadne, protoze se citi bezpecneji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví