odsedací smyčka

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » ned kvě 22, 2016 12:07

Ta protažená odsedka je úplně na hovno.
Já mám odsedky na fix a nesundavám je.
Na zkracování je lepší Daisy Chain, ale ta má svý úskalí a může být, při špatném použití, i životu nebezpečná (což ostatně u lezení všechno, tady se za chyby platí draho).
Nejlepší je, podle mě, mít stálou odsedku, dlouhou tak, abych v sedě dosáhl na karábli a kldyž chci zkracovat, tak, buďto si dublovaně sednu do expresky (popř. víc pres) či smyčky požadované délky a s odsedkou vůbec nemanipuluju a nebo a to častěji, zrátím lano ke štandu a dřepím v tom fousu a odsedka je jako sichr.
Jinak kam jí namotáš je v principu fuk, nosný je jak oko, tak pas a nohavičky.
Já mám, na lezeckém sedáku, provázaný oboje, čímž mi vzniká jakési pomocné oko (i když s blbě zatěžovanym uzlem), ale třeba na prasáckym sedáku mám navázanej odsed jen za oko, na UL ani jiná možnost není.
Ale třeba na pracovním mám přidanou delta majlonu s dvouma odsedkama, abych si nezasíral navazovací oko.
Přílohy
Lezeckej.JPG
Lezeckej detail.JPG
prasosedák.JPG
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » ned kvě 22, 2016 12:09

pokr.
Přílohy
prasosedáki detail.JPG
UL.JPG
UL detail.JPG
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » ned kvě 22, 2016 12:09

záv.
Přílohy
Pracovní.JPG
Pracovní detail.JPG
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Yopo » ned kvě 22, 2016 13:07

Ta odsedka z tenkej dyneemi je idealna na smrtak. Dyneemove smycky by sa nemali pouzivat na odsedavaky (tvrdia to aj vyrobcovia). DMM ma pekne video z dynamickych testov. Ak to uz pouzivat, tak tam aspon neviaz ten uzol. Sam som robil staticke testy a vzdy sa to prepalilo v uzle. Mimo ine, ta tenka dyneema krasne rozreze smycku na sedaku. 6-11 mm smycky z dyneemi proste nie su na odsedavak.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Harak » ned kvě 22, 2016 13:13

Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » ned kvě 22, 2016 13:37

Ale kuš už.
Do odsedky nepadám.
Uzel sníží pevnost o 60%, takže ta smyčka má 8,8kN a to, si troufám tvrdit, 90ti kilovýho dudyho unese.
A než ta deneema (ostatně přoč deneema piluje víc než nedeneema?) přepiluje sedák, tak se stejně sedák rozpadne.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Harak » ned kvě 22, 2016 14:31

Na zahraničních fórech se o tom do krve hádají, ale pádový faktor 1 při použití jednoho uzlíku to vydrží. Na kolik to sníží liščák na sedáku netuším.
Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » ned kvě 22, 2016 20:17

Tvl, to sem to dopracoval.
Po třiceti letech lezení a pětadvaceti letech vejškovek, mě, školitele ČHS a bývalého metodika oddílu a člena materiálové komise ČHS, tu budou školit za odsedku z deneemy, použitou s plným vědomím možných rizik, kluci, co se ptaj, kam se vůbec odsedka váže.
(to není na Yopa, s kterým o tom můžeme zapříst zasvěcený rozhovor, plný kompromisů)
Navíc, odsedka z deneemy je naprosto OT, neb šlo o místo navázání.
Já jsem si, vzhledem ke své praxi a vhledu do problematiky, plně vědom možných rizik a nikterak nepropaguju použití spectra smyc pro odsedky pro neznalé ba, ani nenaznačuji, nic o použitých materiálech.
Kdybych měl odsedku z hajzlpapíru, tak je to, v kontextu dotazu na místo jejího navázání, naprosto bezpředmětné.

P.S.: Taky byste mě mohli zjebat, že tam mám bezzámkovku.
Pardon metodicky je správně karabina s pojistkou zámku, neb zámek mají všechny.

P.S.P.S:Vědomé použití deneema smyčky na odsedku mi přijde, pokud není člověk naprostý idiot, zhruba stejně nebezpečné jako jízda autem bez kolenních airbagů.
Naposledy upravil dudy dne ned kvě 22, 2016 20:28, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Harak » ned kvě 22, 2016 20:27

Moment já nikoho neškolím, jen píšu co jsem se dočetl. Rovněž nekritizuji.

Nicméně není od věci, když už a to přišla řeč, uvést jak to s odsedkou z deneemy je, pač se o tom prostě dost lidí pře. Ty otázky co jsem položil také nebyly jen tak vycucané z prstu, ale došlo na ně, až jsem narazil na to, že se o tom lidi prostě hodně hádají. Mimochodem to, že by se deneema neměla v žádném případě vázat proti oku sedáku je hodně omílané téma.
Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod pickard » pon kvě 23, 2016 10:08

Odpor proti dyneemovým odsedkám jsem nikdy nepochopil. Neumím si představit, jak by to mohlo být při správném použití odsedky jakkoli nebezpečné.
Pokud se někdo zlobí, že to nemusí vydržet pád z nadlezenýho štandu, měl by přestat nadlízat štandy.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Layy » pon srp 31, 2020 12:23

Zdravím, chtěl jsem se zeptat na uzly u odsedky. V obchodě mi bylo porazeno si koupit 1m dlouhou odsedku, jenže ta je sama o sobě strašně dlouhá když ji uvážu na sedák. Potom jsem dostal radu ji k sedáku uvázat dvojitou dračí smyčkou s pojistkou, uprostřed udelat uzel (předpokládám vůdcovský) a ke karabine loďák a tím se to prej zkrátí na akorátní délku. Momentálně ji mám jen loďákem ke karabině a liščí smyčkou k sedáku. Mé otázky zní jestli je ten dvojitý dračák ok a uvázat ho za oko stejně jak tu liščí? Vůdcovský uzel prej pomůže při slaňování? Díky za rady.
Obrázek
Layy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned kvě 13, 2018 16:08

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » pon srp 31, 2020 12:35

A nebylo by ono jednodušší, koupit si správně dlouhou odsedku?
Ideálně tak, aby, když v tom člověk dřepí, dobře dosáhl na štand.
Já mám 60 cm odsedky...
(viz. výše)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Stani » pon srp 31, 2020 15:55

Nechceš skúsiť aj daisy chain? Použíbam ho už nejaký rok, neriešim tak dĺžku smyčky, len si vyberiem oko z vhodnej vzdialenosti. Žiadne uzlovanie. Používal som aj odsedku a ako píše dudy, je to lepšie s vhodnejšou dĺžkou, ako ťahať so sebou zbytočne dlhú smyčku.

On aj ten daisy chain je dlhší, ale voľný koniec si pri lezení založím za sedák a nevadí mi. Pri doleze len vytiahnem a nacvaknem na vhodné oko. Používam pri neznámych cestách. Ak lezieme už známu cestu, tak beriem len smyčku, kde už viem akú dlhú treba.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Layy » pon srp 31, 2020 16:23

To jsem si taky říkal, ale on tvrdil, že se mi to bude hodit a můžu s tím dělat více věcí, proto se ptám jestli je v pořádku udělat to co jsem popsal?
Layy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned kvě 13, 2018 16:08

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Stani » pon srp 31, 2020 17:03

Používame odsedávaciu smyčku, tá je v cca v polke od oka sedáka - niekde na úrovni hrude - rozdelená napol vodcovským uzlom. Do nej cvakám kýblik pri zlaňovaní. Niekedy, ak som blízko štandu a idem sa zaistiť, tak využijem tú kratšiu časť.

Uzly - líščí a vodcovský máš správne. No priznám sa, nastavovať si dĺžku smyčky lodným uzlom ako ti dotyčný vravel, som teda neskúšal.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » pon srp 31, 2020 19:56

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Layy » úte zář 1, 2020 9:53

Tím pádem mi teda radíte koupit si buď kratší odsedku nebo tu dvojitou, ale nevázat ty uzly na tu, co již mám pokud to chápu dobře?
Layy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned kvě 13, 2018 16:08

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod apuka » úte zář 1, 2020 10:18

Rozhodne mas jeste jeden bezpecny a velice jednoduchy zpusob, jak si udelat z metrove odsedky cca pulmetrovou - prehnout to v pulce a pouzivat "dvojite"... Bo jak tak prepocitavam, tak pouzitim tech uzlu a smycek, tak budes na skoro stejne delce...

Ale ja nejsem zadny lezec, tak to ber jen jako mnou zprostredkovanou radu od horskeho vudce, resp. nekolika z nich, co to v pripade potreby takto pouzivaji kdyz je to nutne a (uz) nemaji spravne delky. Samozrejme, ze odsedka akuratni delky je nejlepsi.

Edit: Tady mas neco o (ne)pouzivani uzlu od CT.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Stani » úte zář 1, 2020 15:54

apuka - prehnúť dvojitú smyčku ešte raz na pol? To je na manipuláciu zbytočne moc materiálu, akurát sa to pletie, zvlášť ak doliezaš k štandu, kde už trochu klepeš a potrebuješ sa rýchlo zaistiť, nešpekulovať.

Tak ako dudy, aj ja mám odsedávaciu smyčku cca 60cm - prehnutá aj s uzlom má niečo cez 50cm. Na sedák upínam líščim uzlom (slučkou), tak ako sme sa to učili v horoklube a má to aj HUDY v lezeckej príručke.

To že sa ti už nemá takto robiť, ako je to v apukovom príspevku od CT, tak to som ani nevedel.

Mňa najviac zaujala možnosť Petzl Dual Connect Adjust - ako tu dával dudy. To je šikovné, ako sa viem potom dotiahnuť k štandu, resp. si to trochu uvolniť. Díky za odkaz.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod apuka » úte zář 1, 2020 18:12

Stani, jak bych to rekl asi takto - samozrejme mas pravdu, ale je to reseni spise pro nouzove situace (proto je tato cast v mem prispevku zvyraznena).

Potom je tady otazka, kdy a proc chces tu odsedku pouzivat. Kdyz je to necekane, kvuli unave, pocasi, uprku, atd. to je jedna vec.
Ale kdyz jdes postupne a vis, ze budes ze standu jistit/spoustet spolulezce, vis, ze potrebujes prave takovou delku odsedky a jinou nemas, tak si to muzes nachystatv klidu dopredu, pripnout si to na sedak a na miste jen odepnout/pripnout na stand a ne resit to az na standu, davat dokopy zajisteni odsedkou (privazani karabiny/na sedak, zkracovani, atd.) az tam. V tom pripade nemas problem se "zbytecne moc materialu".
Rekl bych, ze v takovem pripade to improvizovani na standu je primo hazard. I kdyz mas spravne dlouhou odsedku, protoze jsi jistym zpusobem pod tlakem a zvysuje se pravdepodobnost chyby. A to i za cenu toho, ze napr. budes muset mit o jednu karabinu vice a teoreticky Ti muze zavazet pripnuta odsedka - ale bavime se tady o necelem pulmetru (spise 35-40 cm), to je malo pravdepodobne, ze se o neco zachyti.

Ale ta "dudyho" Petz odsedku vypada fakt (skoro) idealne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod mike » úte zář 1, 2020 18:23

apuka píše:Ale ta "dudyho" Petz odsedku vypada fakt (skoro) idealne.

Jo, ale zas pomer cena/vykon. Lehce jsem zagoogloval a 60 cm odsedka stoji asi 120 Kc. Nebylo by teda lepsi si ji proste koupit? Ta delsi se obcas muze hodit na neco jineho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Horolezectví