odsedací smyčka

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod antoaneto » stř bře 10, 2010 21:10

Já mám tuto:
http://www.hudy.cz/vybaveni/lezecky-mat ... chain.html
a jsem s ní docela spokojenej.
Těch možností zkrácení je tam dost. :D
Uživatelský avatar
antoaneto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř kvě 13, 2009 19:00
Bydliště: Hořice

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod pripluv » čtv bře 11, 2010 6:53

Já májm kus nějakýho špagátu, metodici by zaplakali

[-X Používejte odsedky renomovaných značek, nebo budete dědicům pro smích [-X

Jinak, ta lanovice je brutální. i cenou.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod kobowski » čtv bře 11, 2010 8:29

Ta s jednim pramenem stojí 490,-, je dělaná odhadem z 1m lana, odečti tak 100,- za šití a když to přepočteš, tak 50ka lano ani ne za 20 tisíc, to ujde :wink: Zajímalo by mě jestli je to nějakej spešl matroš, nebo je to jen sešitá obyčejná dynamika. Mě by u odsedky z lanovice vadily ty uzle.
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod deckardph » čtv bře 11, 2010 22:14

Tak u týhle debaty by se dobře pobavil kamarád co lezl přes 10 let písky s 6 reepkou jako odsedávačkou :mrgreen:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod pripluv » pát bře 12, 2010 6:04

ono to stačí, při statickém zatížení ti šestka repka vydrží nějakých 720 kg. jako zdrhačky mám pětky (smyce do abalaků, na stromy...), jednou jsem zoufale (a hodně rychle :mrgreen: ) slaňoval na oku ze dvou trojek.
Na druhou stranu, každýmu jde především o sebe, když bude mít někdo odsedku z řetězu, jeho věc!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod pepin » pát bře 26, 2010 16:07

Prave jsem si koupil svoji prvni Dyneemu a asi i vzhledem k tomu, ze jsem zacatecnik, tak jsem cetl instrukce v letaku. Vyrobce uvadi nosnost 22KN smyce na ktere je zrejme vudcovsky uzel pouze 10KN..

Tezko rict jestli se ma clovek znepokojovat, protoze ve vsech metodikach maji smyce s uzlem. Dokonce jsem videl, ze do toho uzlu na odsedavace cvakaji guida pro slaneni, zrejme proto, aby se jim lip vazal prusik pod guidem...

no nic jestli motam pate pres devate, tak me ignorujte
pepin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát bře 26, 2010 16:00

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod pripluv » pát bře 26, 2010 19:29

uzlu na zakoupenem certifikovanem vyrobku bych se nebal
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod vonkreuz » pát bře 26, 2010 21:45

pepin píše:Tezko rict jestli se ma clovek znepokojovat, protoze ve vsech metodikach maji smyce s uzlem. Dokonce jsem videl, ze do toho uzlu na odsedavace cvakaji guida pro slaneni, zrejme proto, aby se jim lip vazal prusik pod guidem...

Beal má u své nového modelu průmyslově v továrně dělané odsedky z dynamického lana uvedeno v brožurce, že při nadlezení nad štand a následném pádu/dynamickém odsednutí: 1, odsedka z PAD dutého popruhu vydrží několik pádů (3-4 myslím, ale nechci zbytečně kecat) 2, odsedka z deneemy nevydrží pád žádný!! 3, BEAL odsedka vydrží, dokud jí nerozedřete nebo neříznete (nebo tak nějak).

Ano cvaknutí do uzlu při použití BD ATC Guide/kyblík/jiné slaňovátko je proto, že na slaňovátko vidím a také si můžu prusík cvaknout do opasku a mám rezervu, aby se mi nedostal do slaňovátka. No a toho uzlu bych se nebál, pokud odsedku zatěžuješ staticky (no dobře, odrážení od skály při slanění nepočítám).

Prostě, pokud člověk nedělá kok*tiny a nenadlézá si nad štand, ale prostě v něm visí, tak se nemůže nic stát.

Ad uzel na dyneeme - taho tam dělám, když zkracuji smyčku při lezení po vlastním a už jsem do toho i houpnul a přežil jsem, ale nelze to brát jako závazné.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod begbye » sob dub 3, 2010 22:50

A co rikate na [url=http://www.sunshop.cz/horolezectví-lana-a-smyčky-smyčky-smyčka-singing-rock-safety-chain-detail-RSZ0000101-return_url-mainform.aspx]tuto?[/url] Pry ze inovovana (=pretocena). Ma to nejaky vyznam?
begbye
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř čer 24, 2009 14:20

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod vonkreuz » ned dub 4, 2010 9:50

Jedno pretoceni je dobre, kdyz si vazes smycku na sedak pomoci "lisciho uzlu". Ale dvojite pretoceni? Mozna to pomaha, kdyz mas na "karabinovem" konci udelani lodni uzel a v nem danou karabinu. :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod David » ned dub 4, 2010 10:01

Dokud neuděláš chybu ta ne :)
Ono se to blbě vysvětluje,
jednak díky dvojitému protažení získáš vyšší pevnost než kdybys dělal uzel, ale a díky protočené smyčky se ti nekroutí
ale co je hlavní když si blbě cvakneš do karáble nějaké oko a došlo by k rozpárání švů, pak nemůže dojít k tomu že ti smyčka z karabiny vypadne, vždycky ti zbude alespoň jedno protažení na konci smyčky
no lépe to snad pochopíš z článku na Lezci Když praskne guma
David
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř bře 18, 2009 17:23
Bydliště: Praha

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod vonkreuz » ned dub 4, 2010 10:13

Ten clanek znam. No, stejne verim radeji 20kN smyci, co si sam uvazu :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Leštěnka » pon zář 17, 2012 19:28

Tak jsem se ve své paranoie k dyneemě jako odsedce rozhodla zakoupit Kong Slyde. Ale narazila jsem na nepřekonatelný problém, jak nainstalovat lano skrz, abych mohla plynně regulovat délku. Asi mám dlouhé vedení, ale napoví mi někdo, abych se nemusela celý večer věšet od stropu? Nepomohl mi ani obrázek. Ať zkracuju, jak zkracuju, tak to prostě třením nebrzdí :oops: :((

Předem díky moc! :prayer:
Uživatelský avatar
Leštěnka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: pon říj 11, 2010 19:43

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod deckardph » pon zář 17, 2012 19:54

Leštenka : ty se chystas padat do vodsedky ? Muzu se zeptat jak a proc? :-D
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » pon zář 17, 2012 19:57

Kam jinam to napsat než do tématu o odsedávačkách.
Bacha na jednu věc. Při lezení je sice ta možnost snížená, ale třeba odsedka okolo stromku a dá se to taky.
Sejřilo mě když se mi točily karáble v odsedávačce, zvláště pak třeba ta v žimarovým fousu v práci, no a tak jsem nelenil a koupil botičky Petzl (takový ty gumový serepetičky na expresky) a šup s tim na všechny odsedávačky. Ale pak sem se v práci přecvakával na kostrukci u hrany střechy, někdy do smyčky, někdy přímo vodsedkou, no a jednoduše jsem jeden pramen procvakl a v tom okamžení se dostane karabina na tu špatnou stranu. No a pak už jenom stačilo vydat se po padesátce plechový střeše k hřebenu a vpůlce cesty si odsednout do žimaru. Vona ta guma, i když pézl prdlajs vydrží, takže tradadá ke kraji střechy no a pak sedm pater mezi tůristy na václavák. Ale nedopadlo to, nebo vlastně dopadlo.
Vod tý doby tam mám blbouzle a sem v klidu, nicméně bacha na to, taková blbinka a může to dost bolet.

P.S. mám pocit, že to snad zmiňoval i Pít Šůbrt v Síchrhajt und ríziko.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Leštěnka » pon zář 17, 2012 20:06

@deckardph: Nechystám, tedy ne úmyslně. Že bych nacvičovala něco na odsedce a tak podobně, to nehrozí. Jen jí prostě nevěřím a sobě taky ne.
Občas nadlejzám nad štand při jištění - "posedět na vrbě", a to není zrovna vhodný, pokud člověk není na loďáku. Už se mi to jednou podařilo, čímž jsem se málem zařadila mezi slepou vývojovou větev. Takže jsem se uchýlila k tomuhle řešení.
Uživatelský avatar
Leštěnka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: pon říj 11, 2010 19:43

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod vonkreuz » pon zář 17, 2012 20:12

Jestli řešíš prokluz ze strachu z příliš statické odsedky z popruhu - kup si dynamickou odsedku Beal. Jestli je na tebe moc drahá - kup si dynamickou odsedku Edelweiss. Stojí zhruba o 1/3 až 1/2 méně a navíc je dodávána i s karabinou. Lepší busines než s kucíma vychytralejma z Bealu. Navíc Edelweiss finančně, majetkově či tak nějak patří pod Beal, takže to nejspíš bude stejný výrobek. :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod pavproch » pon zář 17, 2012 20:15

aby to časem nebylo s dynamickou odsedkou jak s dynamickýma feratosetama :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Leštěnka » pon zář 17, 2012 20:23

Díky za rady, ale nic takového nechci a ten Kong už mám doma. Není to z mé hlavy a jako odsedka se osvědčil. U Bealu mi vadí, že si nemůžu moc nastavit délku. Pokud tedy mluvíme o té samé. Daisy chain sešitý ze smyc je ok, ale ty prachy jsou šílený..
Uživatelský avatar
Leštěnka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: pon říj 11, 2010 19:43

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » pon zář 17, 2012 20:30

Nevím, jak je to s výsledkama při testech na trhačkách a v laborkách, ale osobně jsem vomet do půldruhametrový vodsedky (měl jsem jí na dvě dýlky, jako odsed i jako šáhlo před cvakáním) ze svlečnýho vopletu z juty, svázaná protisměrákem a na obou koncích ševce, takže v sedáku a karábli byla vlastně najednoducho a vydržela (a nebylo to sklouznutí v rajbasu), byla to sice šlupka, ale ne nic k nepřežití. To taková šestnáctka do statický juty to je jinačí mrda, skoro taková, jako vosm metrů na jutě do prsíček (obé jsem bohužel vyzkoušel na vlastní kůži).
Takže řešit dynamickou vodsedku, vhodnost šitejch popruhů, je víceméně akademická debata, obzvláště přihlédneme li k faktu, že při odlézání s cvaklou odsedkou má převážná část druhu homo sapiens cvaklej i kruh, nejt....... (jako v laně).
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Leštěnka » pon zář 17, 2012 21:13

Tak jsem záhadu Slydu po chvilce používání mozku a gůglu rozluštila. Chyba byla v mém dlouhém vedení #-o ](*,)
Uživatelský avatar
Leštěnka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: pon říj 11, 2010 19:43

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Dr4k3 » úte zář 18, 2012 10:26

nejvtipnější je, kolik offtopicu (navíc v tématu tisíckrát prodiskutovaném skrz naskrz) dokáže vygenerovat jeden dotaz na správné provlečení lana Slydem...
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

uvázání odsedávací smyčky

Příspěvekod pruzkaty » pát črc 5, 2013 0:36

Ahoj,
chtel jsem se zeptat, jaky je doporuceny zpusob uvazani odsedavaci smycky?

Chtel bych si koupit ploche-sesite lano. Cetl, jsem, ze na strane karabiny je nejlepsi pouzit lodni uzel. S cim si ale nejsem jisty je uzel na sedaku. Cetl jsem lisci uzel, ale v tom pripade presne nechapu, jak je uvazenej? Ze by za vsechny 3 oka?

Diky moc,
Petr
pruzkaty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát črc 5, 2013 0:32

Re: uvázání odsedávací smyčky

Příspěvekod karitapepe » pát črc 5, 2013 7:01

osobně používám daisy chain a naprostá spokojenost.
Jinak klasická odcedka - u sedáku na hlavní oko liščí smyčka a u karabiny lodní smyčkou
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod pavproch » pát črc 5, 2013 12:23

kura, jabysme tu už neměli na tohle théma jedno velmi rozsochaté vlákno! :axe:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Harak » ned kvě 22, 2016 0:54

Mám v tom trochu guláš, pokud se používá plochá smyčka, váže se liščákem na jistící oko, nebo na jedno, druhé, či obě pevnostní poutka sedáku zároveň?

Dále je možné v případě potřeby zkrátit popruh odsedky jeho provlečením, podobně, jako se to dělá například u expresek pro alpine climbing?

Nechává se odsedka navázaná permanentně, nebo si ji člověk má přivázat až na štandu?
Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » ned kvě 22, 2016 8:43

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Harak » ned kvě 22, 2016 9:15

To mám samozřejmě pročtené, ale odpovědi na své otázky jsem tam nenašel.
Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod dudy » ned kvě 22, 2016 9:32

Tak prosím osvětli, co jsou "pevnostní poutka sedáku", co jsou "expresky pro alpine climbing" a jak máš na mysli to "zkrácení popruhu odsedky jeho provlečením".
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: odsedací smyčka

Příspěvekod Harak » ned kvě 22, 2016 9:58

Asi nejlíp udělám, když použiji obrázky, špatně se to popisuje.
Přílohy
Bez názvu-2.jpg
cypher-ceres-alpine-draw.jpg
cypher-ceres-alpine-draw.jpg (36.43 KiB) Zobrazeno 11429 krát
701E9B51-7508-E211-9281-001A64A1C5EA_1.png
701E9B51-7508-E211-9281-001A64A1C5EA_1.png (113.12 KiB) Zobrazeno 11429 krát
Harak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned dub 15, 2012 19:25

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví