Koupe lana

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koupe lana

Příspěvekod Robur » stř srp 11, 2010 8:50

tak jsem to celé pročetl, ale stejně furt nevím.
Kdo koupe lana?
a v čem?
a proč?
:(( :twisted:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Koupe lana

Příspěvekod zbuddy » stř srp 11, 2010 9:38

@ Robur: chlapec si už díkybohu koupil, takže diskuse snad skončila. Dena si také při jejím čtení rvala své husté vlasy :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Koupe lana

Příspěvekod cvejnula » stř srp 18, 2010 14:49

Já bych doporučila na začátek koupit jednoduché lano a až pojedeš do hor, tak přikopit dvojčata-půlky. Je to nejběžnější postup.

Délku bych ti radila 60 m. Je to univerzální délka. Průměr se mě osvědčil 9,8 mm, ale pokud budete hodně topropovat možná nebude ideál (jen pro topropování je výborná statika, neprotáhne se při odednutí, je levná a docela vydrží, ale na lezení na prvním je absolutně nevhodná).
Co se týká značky, tak Tendon je v současnosti dost drahý. Dorporučila bych lana Singing Rock nebo Ocún Guru. Jsou levnější než Tendon a v Tendonu se stejně vyrábí.
Konkrétně Ocún Guru = Tendon Ambition 9,8, jen je o 600 levnější.
cvejnula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: pát bře 26, 2010 14:12

Re: Koupe lana

Příspěvekod Bossinko » pon dub 23, 2012 13:26

V blízkej dobe má čaká kúpa lana a potreboval by som poradiť.

Bude to lano určené na športové lezenie. Teda určite jednoduché. Neviem, ale akú dĺžku zvoliť, 40, 50 či 60m? Zatiaľ som liezol najviac na Tendon Smart 10 ,30m. A tiež nejakom Mammute, priemer okolo 10 dĺžka 50 a 70m. Tá 30tka je,ale veľmi krátka a stačí to málokde. Minimálne 40m. Akú dĺžku by ste poradili? Je treba aj nejaká úprava, alebo stačí standard? Často sa na ňom bude liezť top rope, veľmi často.

Zatiaľ som našiel:

http://www.hudy.cz/lana/51212,tendon-10-smart.html 40m stojí 53 Eur
http://www.hudy.cz/lana/72255,free-10-5.html
http://www.hudy.cz/lana/72258,kio-10-2-model-2010.html
http://www.hudy.cz/lana/57852,smart-9-8-lite.html

Nejaké iné návrhy? Nemusí to byť u Hudy, kľudne inde. Tú značku Roca nepoznám, takže nejaké skúsenosti?
Naposledy upravil Bossinko dne pon dub 23, 2012 13:33, celkově upraveno 1
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Koupe lana

Příspěvekod Indy » pon dub 23, 2012 13:32

roca momentalne vypada podivne. udajne zde byly padelky...

tendon nebo jejich oem veci, a kdyz si koupis 70ku, muzes ji v pripade ze to seknes zkratit v porusenem miste a je pekna sance ze zbude pouzitelne dlouhe lano. to s 50kou uz tak pravdepodobne neni...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Koupe lana

Příspěvekod deckardph » pon dub 23, 2012 13:35

Na začátek je to prakticky jedno co si koupíš za lano ...
Jinak já mam 50tku a bohatě mě tady u nás stačí, jen z některejch věží se musí slaňovat na víckrát, ale to v podstatě nevadí.
Hodně záleží v jakejch oblastech polezeš nejčastějc a jak velký jsou tam skály...
Bejt tebou bych so povohlížel po 60 tce, to máš na Top rope ideálně na 25m skalky ... :wink:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Koupe lana

Příspěvekod Bossinko » pon dub 23, 2012 13:38

Ale myslíš, že pri športovom lezení je veľká šanca, že ho tak poruším?

No to s tou Rocou neni nič moc, že by to boli napodobeniny, asi preto sú také zlacnené.

Nechcem kupovať univerzál na ľadovec, do hôr a na športové lezenie. A keby neberiem v úvahu seknutie, akú dľžku by si bral, čo tá úprava lana?

Ten Tendon smart lite je na tom ako? je to asi nový model, ale má viac pádov oproti 10.
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Koupe lana

Příspěvekod Indy » pon dub 23, 2012 13:41

zalezi to na skalach na kterych budes, treba pisek a slepence oplety zerou.

taky zalezi s jakou kulturou budes lano pouzivat.

je realne ze opotrebis a opadas konce lana. tim padem kdyz vezmes z kazde
strany -5m, mas zase pomerne svezi, skloro nove konce, a ty jsou zatezovany nejvic.

z dlouheho lana kratke udelas, opacne to nejde :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Koupe lana

Příspěvekod deckardph » pon dub 23, 2012 13:43

Při sportovním lezení prakticky nulová šanca, neboj se toho :wink:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Koupe lana

Příspěvekod Bossinko » pon dub 23, 2012 13:49

Hmm, s tou dĺžkou to vidím asi najskôr na tú 60m. Dlhšie lano mi bude zbytočné si myslím, aj z hľadiska ceny. Z 60m po čase môžem niečo skrátiť na nejaký použiteľných 50-52m ako radíte.

Ostanem asi pri úprave Standard, teda bez. A priemerovo, na ten spomínaný top rope by ste čo doporučili? Tá smart lite 9,8 nebude málo?

Ono niektorí ľudia povedia, že aj 10.0 smart je o ničom lano, ale leziem na ňom a podľa mňa sa s ním robí dobre. Len je trochu čierne od dávneho istenia cez osmu. V čom môže spočívať jeho slabina, málo pádov?
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Koupe lana

Příspěvekod Indy » pon dub 23, 2012 13:51

tak to asi lezu nesportovne. ale musi byt nejake vysvetleni pro to ze se mi premnozily 30m a kratsi, a ty delsi ubyvaji....
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Koupe lana

Příspěvekod Dr4k3 » pon dub 23, 2012 14:03

Teď nedávno jsem se bavil s jedním týpkem a ten říkal, že nic jiného než 80m už nekupuje, právě kvůli zkracování.
Na spoustě míst třeba na Bořni je slanění přesně 30m, takže aspoň 60m to chce, aby člověk nemusel přesedat. A když plánuješ zkracovat...
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Koupe lana

Příspěvekod Simi » pon dub 23, 2012 19:24

Píšeš, že chceš lano pro sportovní lezení, ale je taky dost důležitý, kde budeš lézt? V ČR a SR na většině skalek vystačíš s 60kou. Ve Francii, Itálii, Španělsku atd máš často cesty delší než 30m a mnohde se předpokládá 70m lano, občas i 80m.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Koupe lana

Příspěvekod Bossinko » úte dub 24, 2012 8:56

Leziem len u nás na Slovensku. Ohľadom tej dĺžky zostanem pri 60ke.
Stále mi, ale vŕta v hlave priemer lana. Tá 9.8 Tendon vychádza cenovo najlepšie, ale bojím sa o životnosť.

Spomínaný Smart má 10.0 a má 6 pádov 91 Eur.
Ten nový Smart Lite má 9.8 a pádov má 8 a cena 91 Eur.
Ešte mi pripadá v úvahu Tendon Ambition 10.5 s cenou 109 Eur.
A spomínané Roca, cenovo sú s poštovným tiež 100 Eur.
Všetko sú to 60tky.
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Koupe lana

Příspěvekod HappyCZ » úte dub 24, 2012 9:05

Osobne bych sel do 60-tky, prumer neco mezi 9-10. Vice uz rozhodne ne, preci jen casem trochu "zchlupati" a ztloustne. Na pocet padu bych zas az tak extreme nehledel, jestli 8 nebo 10 mi prijde prakticky jedno. Uvedom si, ze se bavime o normovanem padu, coz je v realu takova slupka, ze ji s velkou pravdepodobnosti nikdy nedosahnes.
HappyCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř pro 30, 2009 12:09

Re: Koupe lana

Příspěvekod Indy » úte dub 24, 2012 9:06

to bych bral tu 9.8
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 24, 2012 10:39

Na obou Tendon Smartech 10 a 9.8 jsem něco polezl.
Obě se dobře podávají, pád do nich není jak do nějakého kabelu, ochlupacení není žádné velké, jsou tuhá na podání, ale akorát měkká zároveň na pád nebo uvázání.
Kamarád má ten prumer 10 už asi 3roky a říká, že na začátek si poridil výborné lano. Moc nepadá protože nehrotí velká čísla, takže ještě ani nezařezával.
Prostě dobré lano na začátek nebo nepravidelné lezení.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod Dr4k3 » úte dub 24, 2012 13:09

akorát to chce používat plachtu, protože je bez impregnace a víc se špiní
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 24, 2012 14:16

Špiní se každé lano.
Muj Beal Booster 9.7 má imprg. opletu a stejně se špiní, když nevezmu plachtu, to samé Tendon Master 9.2.
Nejvíc špiní ruce duralový otěr z karabin a jistítek, který ulpí na laně.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod Dr4k3 » úte dub 24, 2012 16:26

no právě že někomu se lano špiní výrazně víc než jinýmu, a pořád nemáme s jistotou potvrzený, čím to je
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Koupe lana

Příspěvekod axi12 » pon lis 19, 2012 17:28

Beal Yuji 10 20m - na stěnu? Za tu cenu docela ujde, ne?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Koupe lana

Příspěvekod Indy » pon lis 19, 2012 17:37

jen na malo stenach staci 20m... cena ale dobra.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Koupe lana

Příspěvekod axi12 » pon lis 19, 2012 17:49

Mno.. u nás v Budějkách na všech stačí :mrgreen:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » pon lis 19, 2012 18:01

Já měl pocit, že Lanovka je vyšší, ale taky jsem tam byl před tŕemi roky naposled. :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod axi12 » pon lis 19, 2012 18:02

Hele... má asi max 9m ... no ale u v Písku je teda větší no :D kurník, asi taky neideální volba...
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Koupe lana

Příspěvekod CABi88 » úte lis 20, 2012 17:49

pokud sháníte někdo lano tak sem asi včera narazil na aukru ted nekdo prodává nový Tendon Ambition 9.8 40m asi za 1900 peněz..na hoblování překližky dobrý
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Koupe lana

Příspěvekod Stani » pát bře 15, 2013 18:55

Prosím, má význam ísť do univerzálu Tendon Master 8.9mm CS 60m?

Slúžil by na:
1. na nutné resp. núdzové - zlaňovanie, zatiaľ ešte nie riadne lezenie (zima, leto, VHT, Vysoké Tatry, aj ak by som šiel sám)
2. tréning - lezenie v skalách typu Dreveník (Slovensko) a pieskovce v Sedmihorkách.
3. výhľadovo už na riadne lezenie aj v Tatrách.
Frekvencia lezenia cca 15x do roka.

Začali sme minulý rok, postupne trénujeme. Mám skúsenosť s Beal Edlinger 10.2mm (60m) zo začiatku lezenie top rope, neskôr aj klasika istením len z dola. Používam kýblik Mammut Bionic (pre priemery od 7.5 do 10.5mm). Ťahať skoro 4kg na túry aj do Tatier sa mi nechce. Lano je už staršie, pozerám sa po novom.

Alebo nešpekulovať a rozdeliť to:
1. polky/dvojičkyTendon Master 7.8mm Complete shield 60m......či polky Tendon Master Alpine 7.9mm CS 60m = hlavne kvôli hmotnosti
2. jednoduché - trebárs Tendon Master 9.8mm Protect shield 50m
3. spolulezec dokúpi druhý prameň lana a máme na lezenie v Tatrách.

4. skalky - ak by som vzal len 7.8mm mastery, zatiaľ jeden prameň, preložíme ho na dvojmo, nebudeme na tých skalkách s dvojičkami za blba? Radšej by som tu predsa bral jednoduché a tu sa mi videl ten kompromis 8.9m ako výhodný, ale na druhej strane pre mierne pokročilých by sa asi viac hodilo hrubšie lano s vyšším počtom pádov.

Vďaka.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » ned bře 17, 2013 17:13

Na Tendon 8,9 Master jsem už lezl. Jištění p.omocí BlackDiamond ATC Guide a Petzl Reveso 3. Odsednutí, odskočení nebo i to spouštění a slaňování bylo v pořádku.

Ale raději bych šel např. do Tendon Master 9,2 jako jednoduché - lezu s ním na něm s přítelkyní, která začala lézt pořádně až se mnou a jistí mně na něm v pohodě a bez překážek, ikdyž je mezí nám váhový rozdíl cca 25-30kg.

Na hory a vícedélky mám Tendon 7.8 a o moc větší pruměr a tim i vyšší hmotnost nechci - kdo by se s tím tahal...

Toho menšího počtu pádu se neboj - těžko to kdy dosáhneš v reálu. Mám pocit že Pitt Schubert v knize Nebezpečí na skále a sněhu simulovatl přes 100 padu normálně dosahovaných na skále a lano to vydrželo (ne předepsaných laboratorních tvrdých padu).

edit: a k tématu "dvojčata" na skalky - když jsem hodně lenivý, tak je taky vezmu. Pokud vím, že nepolezu na skalách vyšších než 25 metru, tak klidně beru jeden pramen, abych si zase pošetřil kus neseného závaží v batohu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod Indy » ned bře 17, 2013 19:24

UIAA normovany pad kdyz da dnesni lezec, jde bud domu, nebo do spitalu anebo se jen zbytek dne valet.

nejspis nebude pokracovat v nacviku.

na skalach skutecnych padu vydrzi dnesni lano tolik, ze bude mit prvolezec tolik letovych hodin jak pilot ruskych aerolinek.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Koupe lana

Příspěvekod Dr4k3 » pon bře 18, 2013 11:14

mimochodem, třeba Angláni lezou na skalkách hodně po vlastním, s půlkama lanama (tzn. cvakání vždy jen jednoho pramene)
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví