Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod pavproch » pon pro 19, 2011 13:09

tabulka velikostí byla tu:
tesil píše:používám jednolankový, bo mě to Dena naučila :ú
kouba dělá frendy pro hudy (jak jinak, že :wink: ), velikostní tabulka here:
Obrázek
bacha na rozdíl rozpětí u stejných velikostí v řadách flex a re-flex... čučel jsem na to v obchodě jak puk
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Simi » pon pro 19, 2011 13:22

Od BD bych jako zakladni sadu bral treba 0.5, 0.75, 1, 2.

A ke zdejsi diskusi ohledne CZ frendu x zahranicnim, tak podle me hlavni vyhodou Koubacu(Rock empire) je cena. Proverene zahranicni jako je napr. BD, DMM nebo Wild Country jsou o kus dal z pohledu zpracovani a detailu. Podle me zvlast po delsim pouzivani se chovaji lepe - aspon tak soudim z toho, co bud vlastnim nebo jsem nekdy mel v ruce.
Nicmene vetsina mych frendu je take znacky Kouba a musim rict, ze mi mnoho let dobre slouzi. Ale pokud bych nakupoval znova a zaroven pri nakupu neprihlizel k cene, sahnu po kouscich jedne ze zminenych znacek.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod pavproch » pon pro 19, 2011 16:59

kouba má konečně svoje stránky.... a uvádí tam i velikosti ... :smt023
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod amigo » pon pro 19, 2011 17:12

na skalkách nejčastěji použiju (Kouba Manta) č.1 a č.2 a sadu malých mosazných vklíněnců a pár smyc, občas se hodí i č.3. ještě plánuju dokoupit sadu Manta mini.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod timo » pon pro 19, 2011 17:25

Za sebe dopuručuji základní sadu Kouba Flex ve složení 1x1, 2x2, 1x3. Sám používám a jsem maximálně spokojený.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Kubajz.m » pon pro 19, 2011 21:51

Tak ono ale záleží na jakém kamenu lezeš nebo plánuješ lézt. Když jsme lezli na Slovensku na Vtáčníku používal jsem pravidelně, kromě běžných malých velikostí i 4 a 5 a byl jsem za ně docela dost rád. Podobná zkušenost je u mě i v Tatrách, protože není nic lepšího než dolézt ke spáře, která je širší než cokoliv máte u sebe, ono stačí jenom aby se rozšiřovala a po chvíli můžeš zjistit, že nemáš co založit.

Z dotazu jsem pochopil, že na to máš omezené finance. Já jsem toto vyřešil stylem, že jsem koupil celou sadu na inzerát za slušné peníze. tím jsem si pokryl dost slušný rozsah, a to s friendy, které ani zdaleka nejsou k zahození. Navíc jsem je, za ty samé peníze jako jsem koupil, zase za 2 roky schopen prodat dál, předpokládám, že už budu mít dost nového materiálu a nebudu je potřebovat.
"Bez rizika smrti neexistuje dobrodružství...."
Reinhold Messner
Uživatelský avatar
Kubajz.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 11, 2011 16:29
Bydliště: Ostrava

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Dr4k3 » úte pro 20, 2011 1:24

apropos, na Popině mají koubácký friendy jako celou sadu v akci, vychází to pak jeden na 530/kus

Taky se občas dají nějaký friendy sehnat zadarmo, když toho člověk hodně přeleze a má trpělivost a šikovný ruce, já si takhle odvezl z Tater jeden kousek a na druhej jsem tam smutně koukal z pěti metrů, bohužel jsem neměl koule na to, abych si pro něj dolezl a skillz na to, abych byl schopný se s ním vrátit.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod HappyCZ » úte pro 20, 2011 10:28

Tabulka velikosti BD-cek je pro srovnani k dispozici tu.

Osobne jsem zacinal taky s par Mantama od Kouby z druhe ruky a az kdyz jsem si s jejich pomoci udelal predstavu o tom, jake velikosti a kolik kusu od ktere bych asi tak vyuzil jsem poridil BD-cka. Ale ve sve dobe jeste beze cla za dobrou cenu se zahranici, takze ten cenovy rozdil nebyl zas az tak drasticky. A navic Kouba tehdy nedelal Axel, ktery je v podstate okopirovane BD-cko. Jako vyhodu BD pak vidim oproti Koubovi hladsi chod, otazka je, jestli je to s ohledem na cenovy rozdil odekvatni prinos.

Jinak nejvetsi BD-cko co mam je 3-jka, pro vetsi bych asi nemel prilis casto vyuziti. I tahle prijde na radu zejmena v Tatrach, nebo na zde zminovanem Vtacniku. A jeste na Velkym Rabstejne se vetsi velikosti docela hodily.
HappyCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř pro 30, 2009 12:09

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod suslos » ned bře 18, 2012 17:46

Ahoj, na léto plánuji nakoupit sadu friendů, vím, že to bude od Kouby (cena, dostupnost, kvalita, ČR), základní sadu a 1, 2 a 3 bude 2x. Chtěl bych je užívat zejména v Alpách a Tatrách - většinou lezení v pohorách - asi max IV-V a dojišťování věcí jako Studlgrat na GG a pod., samozřejmě na nějaké vícedélky (tam počítám s tím, že bych si zjistil jaké velikosti se na danou cestu hodí abych sebou netahal celý arsenál) Ale teď k tomu v čem tápu --> Manta nebo Flex?? Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké by byly pro mě na mé užití vhodnější? Děkuju moc za odpověď, Luboš
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod pavproch » ned bře 18, 2012 18:03

manta je dvoulanko, flex jednolanko

jednolanko se prý líp zakládá a vybírá, nicméně já mám na úplně stejný účel jako Ty (ta3, alpy, vícedélky) manty, č. 0.25 až 4 (0.25, 0.5, 075 , jednička a čtyřka jednou, dvojka třikrát, trojka dvakrát)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod suslos » ned bře 18, 2012 18:18

Děkuji za bleskovou reakci :wink: Sadu bych viděl ve skoro stejném složení jako máš Ty (děkuju za utvrzení, že to tak bude fungovat :ú ) A jestli vezmu Flaxy nebo Manty je tedy relativně jedno?
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod pavproch » ned bře 18, 2012 18:22

jak píšu, mám zkušenosti jen s dvoulankem, takže nemám srovnání.... ale já jsem spokojen, za asi 5let, co v TA3 friendy používám sem zápasil s vyndáváním zaseklého frenda enem raz... a nakonec sem ho vydoloval pomocí špáradla hrubé síly... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod suslos » ned bře 18, 2012 18:25

Super :D Nejlepší osobní zkušenosti, děkuju :wink: Takže až to bude na jaře aktuální tak se rozhodnu asi podle ceny :lol:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Eric » pon bře 19, 2012 13:13

Mam aj Manty a Flexy a za seba mozem povedat, ze lepsie sa mi robi s Flexami, ale neznamena to, ze Manty su nepouzitelne. V pohode su oboje.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Trafikant » pon bře 19, 2012 16:46

Taktéž používám oboje a Flexy mám raději. I když nejradši mám Link Cam od OP a Camaloty od BD =) a hodlám prubnout Campy nebo CTčka.

Ale zase já zase dost řeším i váhu, kromě jiného.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod pavproch » pon bře 19, 2012 17:44

Jarilo píše: Ale zase já zase dost řeším i váhu, kromě jiného.



neřeš to.... 10 frendů manta kouba, které mám (velikosti viz výše) váží mnohem, ale mnohem méně než kladivo a pytel skob, které sem s sebou do Ta3 tahal v době před-frendové..... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod suslos » pon bře 19, 2012 18:16

Děkuju za další reakce =D> Tak jestli se mi do té doby dostanu do šance založit oba dva, tak se rozhodnu dle manipulace s nimi :-)

@Jarilo: OP jsou určitě na jiné úrovni, ale hold ta cena je masakr, až mě třeba jednou bude někdo sponzorovat a pokud se mi vydaří plány tak proč ne :finga:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Trafikant » pon bře 19, 2012 18:34

Pp: Jasné, ale...

...se skobama sem se v Tatrách vláčel taky (protože prvolezec je stará škola a friendy moc nemusí), takže jsem poctivě vytloukal a můžu říct, že mě to bavilo =).

Navíc skoby osobně neberu jako minulost a do řady oblastí či cest není od věci jich pár vzít. Radši slaním v nouzi z poctivě zatlučené skoby za tři kila (ozkoušeno v praxi při sestupu z Černého štítu za tmy), než z méně důvěryhodného friendíka za sedm stovek nebo i víc =). Samozřejmě to platí, když není možnost dát smyčku.

Stejně tak jako se objevily první friendy, které byly lehčí než skoby, tak teď jsou nové friendy, co jsou lehčí než ty staré friendy. Pořád to jde dál.

To sáme s oblečením, batohama atd. Tzn. ano, Manty / bunda s dutým vláknem... jsou určitě lehčí než skoby / tři pletené svetry, ale když si můžu vzít ještě lehčí friendy, bundu z Primaloftu ONE nebo Climashieldu, tak šáhnu po tom =).

Ono aj skoby jsou lehčí než dříve.

Ale jak sem uvedl na začátku, plánuju mít i vlastní malou sadičku skob a lehké kladivo, neb to své využití mít určitě bude.

Navíc člověk pořád ladí ideální set a kombinace a pro každou oblast to je trochu jiné.

Výhoda u skob je pak mixové lezení, člověk nemusí vláčet kladivo =).

Pořád se učím a získávám zkušenosti a podle toho pak přehodnocuju svoji taktiku a výbavu.

Suslos: Jo cena je masakr, samozřejmě s ní ještě svedu lecos udělat, ale pořád to je výrazně víc, než ostatní hejblátka do spár. Každopádně toho mazlíka využívám ze všech nejvíc, je to fakt povedený kus železa, manipulace, zakládání, univerzálnost...paráda. Ano váha je vyšší, ale kompenzuje to právě ten rozsah.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod suslos » pon bře 19, 2012 18:49

@Jarilo: Ta váha se dle mne nemusí tolik řešit, na friendech náké ty gramy sem, gramy tam. V dlouhý a těžkých cestách - kde je třeba hodně cajků je to jiná.

Ale jak říkám - vybral jsem si Koubu hlavně kvůli té ceně no. :wink:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Trafikant » pon bře 19, 2012 19:20

Jo Kouba je cenově super dostupnej, kvalitní je dostatečně, přeci jen vyrábí i komponenty pro dost zahraničních firem.

Ad váha - Máš pravdu, na skály to není třeba tolik řešit. Protože je člověk blízko civilizace, jde většinou o jednodenní výlety nebo víkendové pobyty, zkrátka pohoda.

Ale v horách, kdy už se toho táhne hodně, je cítit každý gram.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod suslos » pon bře 19, 2012 19:31

Přesně tak :) S těmi horami to může být při delších pobytech/těžkých cestách vážně na nic, jak říkáš.
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Eric » čtv bře 22, 2012 11:30

A co mam hovorit ja, co nosim do Tatier aj skoby aj frendy? :))
Jarilo: Pokial som nezacal liezt zimu v Tatrach, tiez som si myslel, ze na skoby bude postacovat kladivocepin, no teraz uz nosim do mixov aj zbrane aj kladivo :)
Co sa tyka vahy. Praveze v oblasti matrosu je to podla mna jedno na kolko dni do hor ides. Vaha ruksaku sa meni v zavislosti od poctu dni uz len v objeme jedla. Teda aspon u mna. Ci idem na jeden den, alebo na tyzden na Zbojnicku, ruksak je v podtate rovnako tazky, tie zelezne svine ma tahaju do doliny a chaty su tak vysokooooo....
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Trafikant » čtv bře 22, 2012 12:33

Eric: Asi jsi mě špatně pochopil. Mluvil jsem o váze a ne objemu materiálu, tzn. matroše můžeš mít stejně na den i na týden, ale vážit může Tvoje a moje hromádka rozdílně. That´s my point =).
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Eric » čtv bře 22, 2012 13:05

Hej jasne, v pohode. Ja som reagoval len na tu dobu pobytu v horach/vahu ruksaku :)
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Simi » čtv bře 22, 2012 13:25

Eric píše: Pokial som nezacal liezt zimu v Tatrach, tiez som si myslel, ze na skoby bude postacovat kladivocepin, no teraz uz nosim do mixov aj zbrane aj kladivo

Jezkovy voci proc v zime kladivocepin i kladivo? :shock: Prosim te, co tam lezes za pekla, ze nezatluces skobu kladivocepinem? Lezu v Tatrach v zime uz radku let(byt ne kdovijak tezky cesty - cca do M5), ale takova vec mi prijde naprosto nepredstavitelna. Maximalne si to dovedu predstavit v nejakych brutalnich hakovackach za A3,A4...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Simi » čtv bře 22, 2012 13:41

A jinak co se tyce ty vahy, tak si myslim, ze neni uplne potreba resit ty gramy u beznych frendu(nemluvim o vahovych "extremech" typu Linkcam). Na vklinencich nejak zasadneji usetris jen na velkych, kdyz srovnas (obvykle) starsi kousky s plnym telem proti modernejsim dutym.
Spis se da hodne vahy usetrit na karabinach, jak jich clovek obvykle ma hodne. On je rozdil, pokud mas klasickou karabli s plnym zamkem vazici 45-50g nebo moderni lehkou dratovku kolem 30g. Tim udelas pul kg ani nemrknes. To plati i pro HMS a karabiny s pojistkou obecne, kde na kousku usetris klidne 30g.
A co si budeme povidat, samozrejme nejvic vahy usetris, kdyz netahas kraviny. Misto 10 frendu vezmu 5 = kg dolu, nevezmu k motykam dalsi kladivo ;-) = 0.5kg dolu apod...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Eric » čtv bře 22, 2012 14:27

No prave o ten komfort ide. Ja viem, ze nakoniec zatlcem aj s cepinom tu skobu, ale niekedy je to o riadnom trapeni, mam svoje skusenosti. Nemam problem do stien tahat viac matrosu aj za cenu vyssej vahy, tak to kladivo navyse ma uz fakt nezabije a ten komfort na miestach, kde sa fakt zle tlcie je nezaplatitelny :) Nehovorim, ze cepinom to nejde.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Trafikant » čtv bře 22, 2012 14:46

Eric: Jo však v poho, jen jsme se nepochopili :) .

Simi: Pravdu díš, karabiny jsou základ. Nic jiného, než drátovky bych dnes už nenosil, váhově se můžeš dostat na 23 - 29 gramů, což je super.

Samozřejmě k tomu ty nejtenčí dyneema expresní smyčky. Akorát si teď dávám dohromady nové sety a 20cm preska bude vážit 58 gramů, což je super.

To samé u karabin s pojistkou zámku, modely jako Attache 3D nebo Camp Nitro jsou jasnou volbou pro ty, co chtějí ušetřit hmotnost.

Tenké dyneema smyčky místo klasických širokých PA taky něco ušetří a hlavně nezaberou tolik místa.

Jinak třebas u vklíněnců je to opravdu spíš o velkých velikostech - proovnávání velikostí je občas problém, ale co teď zkoumám, tak Camp Pro Nut vel. 5 odpovídá zhruba Kouba Top vel. 7 (jako fakt) a tam je rozdíl 12g. To je díky tomu, že je Pro Nut dutý, u 4ky v porovnání se 6kou Topem je už váha stejná (4ka Pro Nut už není dutý).

A co si budeme povidat, samozrejme nejvic vahy usetris, kdyz netahas kraviny.


Svatá pravda. Nejen ve vercajku, ale v dalších věcech, co jsou v báglu. Dřív sem taky tahal tunu blbostí a zpětně se tomu směju, nebo spíš kroutím hlavou, ale na to člověk časem přijde sám. Samozřejmě jsou i lidé, kteří to neřeší, nebo se radši táhnou s více věcma, to je jejich svobodná volba a boj =).

edit: No třebas Eric je ten typ komfortisty :) .
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Simi » čtv bře 22, 2012 14:50

Co mas za kladivocepin, ze to byva riadne trapeni?
Samozrejme obcas je na tluceni min mista a tam kladivo muze mit smysl. Ale vzhledem k tomu, ze netlucu nekolik skob v kazde delce, tak me osobne to cca pul kilo navic v kladivu prijde jako zbytecna vaha.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jake velikosti friendu nejcasteji pouzivate?

Příspěvekod Simi » čtv bře 22, 2012 14:58

Jarilo píše:edit: No třebas Eric je ten typ komfortisty :) .

Asi. :-)
Osobně se beru jako typ lenoch-komfortista-zbabělec. :-) Což jsou dost protichůdné požadavky. Musíš pak mít co nejlehčí batoh, málo věcí a zároveň časté tutové jištění. :mrgreen: A z toho je jasné, že díky tomu dost narážím a buď táhnu těžkou mrchu na zádech a ověšený sedák nebo "bojim, bojim"....
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví