...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Bruca » úte úno 20, 2024 19:55

Oodoow - díky moc za zhrnujici příspěvek.

Podcast nebyl špatný, poslouchal jsem teď v práci. První jsem si říkal, co je to za paka, ale klobouk dolů před něma. Tohle bych zažít nechtěl.
Bruca
účastník
účastník

Příspěvekod mike » úte úno 20, 2024 23:44

@oodoow: diky :smt023 Takhle je to mnohem rychlejsi a rekl bych, ze i naprosto dostacujici.
mike
Moderátor
Moderátor

...a další československý kříž...

Příspěvekod Kjuba » pon úno 26, 2024 16:39

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_tbr

Ty woe. Lavina v Kyrgyzstánu. Čtyři mrtvoly a zasypaná celá skupina 23 Čechů..... Ostatní se vyprostili svépomocí....

Docela bych se divil, kdyby tam nebyl někdo ze zdejších....
Kjuba
účastník
účastník

Příspěvekod Hafi » pon úno 26, 2024 17:09

Nakonec jen 3. Nejspíš cestovka Layno tour, aktuálně tam maj zájezd. Celkem to sleduju neb tam ve čtvrtek jedu.
Hafi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » pon úno 26, 2024 20:00

...ctvrty byl Slovak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod lojzmen » ned bře 3, 2024 18:00

Pád z Velkého Hangu, zatím žije.
lojzmen
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod apuka » ned bře 3, 2024 18:38

lojzmen píše:zatím žije
:roll:
Proc toto vyjadreni??? Nic nepsali o kritickem, dokonce ani o vaznem stavu. "Pouze" podezreni na uraz patere a dalsi zraneni... Vzhledem k delce a mistu padu spise "pozitivni" vysledek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 4, 2024 11:10

Ty bláho :shock:
to mi připomnělo skok Jamieho Pierra. Ten po nepodařeném skoku na lyžích ze skály taky letěl 80 metrů hlavou napřed. Na rozdíl od pani to dopadlo prakticky bez zranění. Tak "pani! ať se z toho vyhrabete bez trvalých následků" [-o< jako Jamie Pierre.
EjdouuRotacak
účastník
účastník

Příspěvekod Kuba Turek » stř bře 27, 2024 15:28

Kuba Turek
účastník
účastník

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 5, 2024 18:19

Článek k smrtelnému pádu dvou turistů ze Sněžky:
Turisté zemřeli na Sněžce kvůli fotce.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod eimles » stř črc 10, 2024 5:53

nevím vložím to sem, před časem tu proběhlo něco o horských průvodcích apod. tak třeba se to nějak posune
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ ... oprava_cfr
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
eimles
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » stř črc 10, 2024 8:04

Hm, bohuzel asi nekdo (novinar nebo ti, co na tom pracuji) neco nepochopil.

DU mel zkousky a opravneni na organizovani zajezdu a vedeni lidi po feratach (ma/mel "narodni" zkousku MSMT pro horske pruvodce /mezinarodni zkousku nemel/, melo to byt jen na vodeni po CR, bohuzel kvuli EU predpisum se platnost takove "narodni" certifikace prenasi na celou EU ](*,). Jeho problemem bylo ale neco uplne jineho - kaslal na doporuceni, kam kolik lidi ma vest, nekontrolovall schopnosti ucastniku a v podstate ani nedelal vedouciho (nechtel, aby jeho "vyjezdy" do A se braly jako organizovane vystupy, protoze vedel, ze to by v pripade pruseru znamenalo reseni zodpovednosti vedouciho). No a to jsou veci, ktere nevyresi zadna dodatecna zkouska.

Navic se tam klasicky micha dohromady horsky vudce a horsky pruvodce a jejich opravneni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » pát črc 12, 2024 1:37

Při sesuvu bahna a kamení v Tatrách zemřela Češka

Clovek by rekl turisticka stezka, naprosto bezpecny teren...
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Etheric » pát črc 12, 2024 5:35

Něco podobnýho jsem zažil, je to cvrkot jako prase. Dokonce to hejblo obrovským balvanem, na kterým jsem seděl. Kolik může vážit šutr jako Ford transit?

Další moje "oblíbený" jsou stezky v roklích u vody, která je postupně podemílá. Tak dlouho, než se to s někým urve. Nikdy nevíš, jestli to nevyjde zrovna na tebe.
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod apuka » pát črc 12, 2024 8:10

Byls tam a spominas si, jak to tam vypada???
...
Momentalne je problem s Cogne pod Gran Paradisem... Stane se to kdekoliv v Alpach.
Naposledy upravil mike dne sob črc 13, 2024 4:09, celkově upraveno 1
Důvod: omylem zeditovany prispevek
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod apuka » pát črc 12, 2024 12:33

Tady jsou fotky toho spadleho bloku na Lavarelle.

Pred:
Lavarella1.JPG

Po:
Lavarella2.JPG

Pro predstavu velikosti je treba si uvedomit, ze od vrcholu dolu na "spodek" kamenneho udoli, kam videt (mysleno na 2. fotce!) je vyskovy rozdil cca 600-700+m.
Znacka vede nastesti docela vys.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Kuba Turek » pát črc 12, 2024 23:41

Ono to bylo takhle nějak: https://www.horydoly.cz/tragedie/dve-ze ... trach.html
Smrt v přístřešku v Belianských Tatrách byla naprogramovaná. Nebylo otázkou, zda, ale kdy. A ruka osudu dosáhla na dvě nešťastné ženy a třetí zemřel v nemocnici.

V důsledku vydatných srážek dnes 11. července odpoledne došlo v Monkovej dolině k výraznému sesuvu bahna a Rígeľský potok nabyl sílu horské řeky.

Bahenní lavina sjela ze Žlebínského sedla (1350 m), pod nímž se sbírají vody bezejmenného levostranného přítoku Rígeľského potoka, který pramení v Širokém sedle (1823 m). Bohužel konfigurace terénu a umístění turistického přístřešku hrály proti turistům. Svah pod sedlem mezi Hlásnou skalkou (1602 m) a Žľabinou (1411 m) strmě klesá na východ k přístřešku u Rígeľského potoka (cca 1090 m) a ještě k tomu se zužuje do trychtýře. Ve sněhové lavinové terminologii se tomu říká terénní past. Masa materiálu, která se uvolní nahoře ve širokém svahu, se dole zrychlí a stlačí do úzkého koryta, ze kterého není pro oběti úniku.
monkova_dolina.jpg
Naposledy upravil mike dne sob črc 13, 2024 3:52, celkově upraveno 1
Důvod: z externiho prilis velkeho obrazku jsem udelal prilohu
Kuba Turek
účastník
účastník

Příspěvekod mike » sob črc 13, 2024 4:07

mike píše:Byls tam a spominas si, jak to tam vypada???

Byl a vzpominam. Na prvni pohled a z hlediska obtiznosti naprosto bezpecna turisticka stezka a cloveka nenapadne, ze z ni muze byt takova past. O to mi slo.

mike píše:Momentalne je problem s Cogne pod Gran Paradisem... Stane se to kdekoliv v Alpach.

Ano, kvuli tomu ted nejedeme do Grand Paradisa. Puvodne jsme tam chteli dojit z Aosty pesky pres Mont Emilius, kdyz je silnice znicena, ale z infocentra nam napsali, ze nemame jezdit, jelikoz nektere stezky jsou uzavrene uplne a dalsi jsou poskozene. Sluzby funguji jen pro mistni, vozi tam potraviny vrtulniky. Plus se tam pohybuje tezka technika a neni dobre se tam motat. Mne to blaboleni italske ministryne, ze tam budou vozit vrtulniky i turisty, prislo hned uhozene a to nejen kvuli cene letu :roll: Ale jak moc je to spatne jsem az do te odpovedi netusil, takze narychlo menime plany.

Jinak jsem ruznych sesuvu v Alpach videl celkem dost, to neni nic noveho ani neobvykleho. Neobvykle je, ze to v Tatrach zabije turisty na jednoduche stezce.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod mike » sob črc 13, 2024 4:14

Oujeee... omylem jsem apukovi znicil prispevek vyse. Misto abych klidnul na citace jsem kliknul na upravit (to maji moderatori navic), nevsimnul si toho a odeslal. V historii uz jsem puvodni text nenasel...

Omlouvam se, nestalo se mi to poprve, ale asi poprve je skoda nevratna tj. nedokazu prispevek uvest do puvodniho stavu. Holt bych nemel odepisovat v 5 rano, kdyz se chystam jit spat.

:sorac:
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » ned črc 14, 2024 15:09

@Mike: no co uz, stane se...
mike píše:Na prvni pohled a z hlediska obtiznosti naprosto bezpecna turisticka stezka a cloveka nenapadne, ze z ni muze byt takova past.
Prave ze to je stezka pomerne nebezpecna prave kvuli strmosti terenu a moznostem sesuvu. Vubec to neni o turisticke obtiznosti.
Podle mne je vetsi cast te stezky, malem az nohoru takova, ze se sesuvy skal a pudy mohou spustit kdykoli po delsich a silnych destich.

V podstate presne, jak pise zachranar tady (jo, bulvar, ale sdeleni zachranare je doslovne citovane a je hodne relevantni):
V Belianskych Tatrách je terén náročný a pôdny kryt nestabilný. Erózia je tam trvalý problém a keď spadne taký objem vody naraz, na takom malom území a v strmých svahoch, tak sa zosuvom pôdy nedá nijako zabrániť,"
...
tá dolina je strmá vo všetkých častiach. Spadlo tam násobne viac kamenných lavín. My sme ich narátali asi šesť, sedem a jedna z nich zasiahla to miesto, kde sa schovávali turisti,"

Neni to az tak neobvykle na Slovensku, jen mozna ne vzdy zabije nekoho. Sesuvu byva i v Tatrach vice, jak jsem psal, jeden je na magistrale hned nad Hrebienkom, skalne sesuvy, ktere se prezenou az pres frekventovany chodnik (napr. obe Studene doliny) jsou taky skoro kazdy rok - za spatneho pocasi, coz asi je duvodem, proc v tech casech tam skoro nikdo nebyva.
A jedna takova skalnato-bahenni "lavina" pred casem dojela v Male Fatre az ke spodni stanici lanovky - pres turisticky chodnik. Nastesti ani tehdy tam v tom pocasi nikoho netahlo chodit...

@Kuba Turek: Mas overene, ze jeden zraneny zemrel v nemocnici? Tu informaci prinesla televize JOJ, ale nikdo ji oficialne nepotvrdil. Taky krome odvolani se typu "pry" na JOJ o tom nemohu najit zadne info.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 15, 2024 20:28

Nemocnice zprávu nepotvrdila ze dvou důvodů: 1) Jeden ze zraněných bylo dítě - za zákona nelze k nezletilým cokoliv bližšího uvádět. 2) Příbuzní nemocničnímu personálu zakázali podávat jakékoliv údaje o zraněných či mrtvých.
Kuba Turek
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » úte črc 16, 2024 10:31

Kubo, to je ponekud blbost a ne uplna pravda.

Nemocnice muze klidne uvest, ze z hospitalizovanych jeden umrel. Bez dalsich upresneni, tj. nemusi se vedet, ze byl nezletily. Tim nic neporusuji. Navic na Slovensku nemocnice oznamuji takove umrti pri havariich, nehodach i s upresnenim, ze se jednalo o dite/nezletilou osobu.

No a pribuzni nemaji pravo zakazovat nemocnicnimu personalu "podavani jakychkoliv udaju o zranenych ci mrtvych". Max. mohou zakazat podavani konkretnejsich udaju o konkretnim pacientovii.

Takze jeste jednou se ptam: Mas to treti umrti v nemocnici odnekud potvrzene?

Do nemocnice zachranari odvezli tri lidi " 57-ročného muža s pomliaždeninami nohy, 50-ročného muža so zranením hrudníka a maloletú osobu s poranením predkolenia" (pry info od zachranaru), dva lidi po osetreni propustili, asi toho 57-leteho a decko (na "poranenie predkolenie" se neumira) a nechali si tam jeste muze z Polska. Ale zadne dalsi umrti nepotvrdila ani policie a dokonce i na JOJ uz neni ani zminka o treti obeti.

Edit: Dnes odpoledne jsem si vsiml novy rozhovor s urbarem postizene oblasti a stale se spominaji jenom dve obeti.
Myslim si, ze by fakt bylo vhodne si pocet obeti radne overit a tady i webu Horydoly sirit pouze pravdive informace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Kuba Turek » úte črc 16, 2024 14:17

Neřeším, co mají či nemají právo příbuzní. Nemocnice to tak prostě oznámila. Proto nejsou známy podrobnosti.
Kuba Turek
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » úte črc 16, 2024 19:15

Kubo, stale jsi se nijak jasne nevyjadril k te otazce: mas odnekud potvrzene to treti umrti?

BTW, ja jsem nasel pouze jedno jedine vyjadreni mluvci nemocnice a to kratce po hospitalizaci - cca. ze zraneni nedali souhlas, takze nesdeluji zadne podrobnosti. Ale taky, ze dva ze tri hospitalizovanych byli propusteni, jeden tam zustal.
Nikde nic vice se ("oficialne") nevyjadrili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Předchozí

Zpět na Horolezectví