Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod ntz » stř kvě 1, 2024 20:45

nevim, co jsem rekl nepochopitelnyho .... zkus si to prosim precist znovu ...

+++

ElCheco píše:Koukám, že i fórum doběhl moderní trend a stírají se rozdíly s fejsbůčkem ...
Ale já už mám toho za sebou opravdu hodně a hodně. Během té doby jsem viděl nejrůznější situace , takové ve kterých by si se vážně nechtěl ocitnout. Mezi nimi i takové pro které by byla výše popsaná záchrana více než vhodná. Pokud si takovou situaci neumíš představit, tak to spíš naznačuje, že nevíš o čem mluvíš.

hmm, mila slova ... mozna ses mohl zeptat na fejsbuku mistre, nechapu, na co se ptas tady .. prijdes a resis tady "obskurtni" zachranu na ferrate a planujes ferraty s partakem, "co neni zdatny lezec" ... Neco ti doporucim - pokud nevis jak na to, tak prosim nikoho nezachranuj ... ty se mi snad zdas :D .. apropos - ja taky leccos videl, nicmene moje dojmy z toho jsou ze v 99% pripadu se ty "divne" veci dely lidem, co ty "divne" veci aktivne vytvareli ..

precti si tento nesmrtelny post a zkus se najit v nejake kategorii :D .. mozna tam tvoje kategorie chybi, nebo mas nejake presahy ... ja tupec zase na tolika ferratach nebyl, me spis bralo normalni lezeni ... kdyz jsme ale v ramci aktivniho odpocinku pri rest dayi na nejakou ferratu sli, tak ja osobne jsem se snazil byt spise co nejlehci .. ze by nekdo tahal dobrovolne zachranou vybavu - o tom jsem fakt v zivote neslysel .. pokud nekoho potrebujes zachranit na ferate (protoze nekde visi), tak k nemu normalne dolezes (a nebo pripadne slezes dolu) a proste mu pomuzes .. tvuj zachranej set s lanem a kladkou je proste ptakovina ... nedekuj ;), rado se stalo
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod ntz » stř kvě 1, 2024 22:03

ted se dopredu omlouvam za nejapny humor :D debata vyse mi naprosto jasne pripomela tohle :D ... podle me to proste dokonale sedi :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2024 0:17

:roll: to asi zase budes jediny. Kdyz nemas k tematu a dotazu co rozumneho napsat, tak prosim nebud jako apuka a nic nepis. Dotaz je naprosto v poradku a vlakno taky. A odpoved tazatele na tvuj nejapny prispevek taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49521
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 6:22

@mike - ja mam k tematu co rict ... tak znovu pro tebe

- lidi si normalne na feratu zachranej set skladajici se z lana navic neberou
- lidi si normalne planujou takove feraty, aby to dali ... pokud muj kamarad neni zdatny lezec a ja ho vezmu na takovou feratu, kde bude potrebovat zachranu, tak je chyba na me strane
- lidi by se nemeli pokouset nikoho zachranovat - specialne v horach a na skalach - pokud to neumi a jeste nedej boze na bazi rad z nejakeho fora ...

navic moje prvni input snad byl v klid a vecnej ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod apuka » čtv kvě 2, 2024 11:32

@ElCheco: Snad jsi precetl odpovedi ve vlaknu pred Tvym prispevkem... Tam je dost odpovedi i na Tvoje dotazy - i kdyz asi v jinem smyslu, nez cekas.

ntz (snad mu nebude zase vadit, ze reaguji i na jeho prispevek) pise ve svem prvnim prispevku naprosto spravne - od zachranneho setu je lepsi bud ferata obtiznosti, kterou oba zvladnete nebo na tezsi feratu jit s nekym, kdo to zvladne.

Jen par vybranych bodu k zamysleni, zdaleka ne vycerpavajici prehled:

1) ferata se ma vybirat jen obtiznosti, kterou zvladnou vsichni (!!!) ve skupine. Jinak je zadelano na pruser.
V mnoha feratovych oblastech najdes cvicne feraty, kde je na rel. malem miste moznost si vyzkouset useky ruznych obtiznosti i ruzne technicke casti (ruzne typy lanovych mustku, zebriku, ...) vyrazne bezpecneji nez na skutecne ferate. Navic tam casto je jednodussi moznost si lezeckym vybavenim (jen nekdy delsim lanem) cloveka jistit napr. zvrchu.

2) zachrana by se mela dopredu nacvicit v mistech k tomu vhodnych, aby kazdy vedel, co delat v pripade problemu. Jinak je zadelano na pruser.

3) (v navaznosti na 2)) pokud budes zachranovat nekoho, komu pad zpusobil psychicky sok (coz bude v pripade prvniho padu v zivote a hloubky pod sebou skoro zarucene), tak budes mit problem. Proto se musi trochu nacvicit i pady, at jsou vsichni pripraveni. Zachranovat cloveka v soku, jeste hure v panice neni vubec jednoduche a bez dobre zvladnuteho nacviceni teto situace bude velky pruser. Takoveho cloveka - i vahove lehkou a rel. slabou holku - sam zachranit tezko zvladnes i s nejlepsim vybavenim.

4) Pocitej s tim, ze "nelezce" i v pripade, ze je v rel. klidu, budes tezko instruovat "zvrchu", co vsechno ma delat, abys jej mohl vytahnou. Kdyz nezna prusiky, nezna uzly, nic. Takze bys mel pocitat, ze si budes muset v kazdem pripade udelat stand a slezt k nemu dolu a sam s nim "vylezt". Coz s tim jednym tenkym lanem nebude nic bezpecneho.

5) nezvladnuta nebo spatne delana zachrana na ferate muze ohrozit spadleho, zasahujiciho - ale i vsechny ostatne lidi na ferate pod Vama.

6) zachranna prace v pripade "provopadistu" vetsinou nekonci vytazenim. Dotycny casto (spise v drtive vetsine) nebude psychicky pripraveny absolvovat zbylou cast feraty ani slezt po ni dolu. Navic pokud spadne do brzdy a ta se rozpare, tak dalsi pad mu nezabrzdi...

7) k "zachrannemu setu": bud budes chtit odlehceni a minimalizmus nebo budes chtit mit plnohodnotny set umoznujici zachranu. Silne doporucuji si na strankach HZS.sk vyhledat nejake zachranne akce na feratach na Skalce a podivat se na fotky, resp. videa. Budes se hodne divit, co vsechno se k zachrane pouziva, kolik lana a jisticich prostredku tam maji a taky ze rozhodne neni zachranar sam. Ma to sve dobre duvody, najdes je i v bodech vyse. A to ty feraty na Skalce jsou sice extremne obtizne, ale nejsou ani dlouhe ani extra vysoke. Tj. pomerne jednoduse z nich cloveka spusti "na zem".

Takze jak se psalo predtim, nejlepsi je prubezne jisteni, aby dotycny nespadl nebo alespon ne hluboko. Na kolmych usecich zvrchu, na traverzech byt na useku lana spolu s jistenym hned vedle nej.

Jeste existuje jedna docela dobra vecicka pro jisteni samotneho feratistu - AustroAlpin Ferata Bloc. Je to "treti ruka" feratoveho setu. V podstate odsedka, ale z blokantem na ocelovem lane, tj. si odsednes i uprostred kolmeho lana. Navic ma v sobe i castecnou brzdu, takze v pripade padu i trochu zabrzdi, vice nez obycejna odsedka.
Je to sice urcene hlavne na svisle useky, kde v pripade padu zafunguje okamzite - ale i pri traverzech zachyti pad rychleji nez feratova brzda a nepusti spadnout tak do hloubky (a taky brani proti uplnemu roztrzeni feratove brzdy). Samozrejme, je to dalsi vec, ktera muze, hlavne zacatecnikovi, zkomplikovat manipulaci, musi se to pouzit smerove spravne, jinak proklouzne, ale pokud se pouzije spravne, urcite poskytne minimalne psychologickou vyhodu. "Fyzicka" vyhoda je v tech kolmych ussecich - je rozdil, jestli clovek spadne par desitek cm, i kdyz mozna do mene odpruzeneho a volnym padem pada napr. 5 metru, kym zacen ucinkovar feratova brzda....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16675
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Horolezectví