...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob srp 13, 2022 17:27

Velka sance u 2 - 5 metroveho lana? Mozna v 5 % terenu, jinak je to spis nebezpecne. Zrovna ty vyse zminene manzele jsem potkal na sutovem sestupu, kde kdyby zena ujela, tak muz poleti s ni uplne bez sance ji chytit. Proto jsem se ptal.

Spousta lidi proste pouziva lano nesmyslne a nebezpecne, treba tady: viewtopic.php?p=373906#p373906 (a to maji mezi sebou lana vic).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod tor88 » sob srp 13, 2022 19:01

Jo i krátké lano, ale v horolezeckém terénu tj 2+UIAA. Ne na VHT turistice a na traverzech sněhových polí/hřebenech
Půjde i o lenost. Třeba šli nějakým takovým terénem a pokračují v choďaku. Na krátko je to totiž nijak neomezuje/nezpomaluje. Ano tam je to navázání riskováním.

Myslíš že gujd co vede nezkušené turisty v choďaku na Gerlach dělá co? Ma je taky nakrátko a "jistí" se/je jen v obtížnějších pasážích. Dělat to 100% metodický bezpečně tak to maji na několik dni.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » sob srp 13, 2022 22:12

No jiste, ale pak je otazka, k cemu je takovy vudce. Kdyz nedokaze zabezpecit ani sam sebe. Na Gerlachu je to ovsem spis vyberci vypalneho a pak na jisteni moc nesejde ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » ned srp 14, 2022 19:15

tor88 píše:Na krátko je to totiž nijak neomezuje/nezpomaluje.
Teda kdyz nas navazal guide na prekonani tam 70-80 stupnove skaly po prednych hrotech macek (nastesti slo jen asi o nejakych 7-10m) na co cca 1 - 1,2m, tak to bylo hodne nebezpecne, protoze kdyz jsem udelal ukrok dopredu, tak jsem obcas narazil mackou na macky toho prede mnou, ktery tam "zapomel" nohu (nebyl si jisty, ze ji muze zvednout), pricemz telem se uz pohnul. Taky kdyz me ty hroty neudrzely (cepin mel jen guide ](*,)) a sklouzl jsem dolu, tak jsem, samozrejme strhl oba vedle sebe. Nastesti ani ne pul metru pode mnou bylo zrovna trochu nanosu sterku, takze jsem se tam zastavil a mohli jsme se vsichny vystverat znovu, ale kdyby sterk nebyl, tak leti dolu cela skupina. Pravda mozna tak 10 m, potom se zastavi ma kraji ledovce ale i tak mi toto hodne kratke navazani prislo nebezpecne. Guide to vysvetloval, ze takto (mozna) sousedi zadrzi toho, co uklouzne. Coz evidentne nezafungovalo - a taky nebylo, ve skupine jsem byl po guidovi jediny, kdo mel za sebou alespon neco malo s mackami a na ledu. Taky bez cepinu, jen na "zabu" trenim na tak strme skale obalene vice nez centimetrovou hodne tvrdou vrstvou ledu (predni hroty slo nakonout tak na milimetr, stejne tak mel guide s cepinem) to jednoduse jit nemuze.

Stejne navazane skupiny jsem videl u mnoha guidu i v mnohem horsich podminkach, kdy on sel vepredu a pet klientu bylo tak na peti metrech lana za nim natlacenych na sebe, zakopavali jeden o druheho. Na ledovci, v pomerne strmem traverzu nebo na podobnem hrebeni jak je mikova fotka, jen "po rovine" a s delsim ledovcovym nebo firnovym svahem. Kdo a jak by mel moznost zareagovat na pad nebo ukouznuti kohokoliv???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » ned srp 14, 2022 19:24

mike píše:To bych se teda divil. Ze bych mel takove "stesti"?
To nevim, ale urcite do toho zahrnujes ty, co jsem psal, ze kdy je odmyslis (nerikam, ze jich neni ve vetsich mestech hodne velka vetsina).
mike píše:Ona se vas boji. Jo? A proc mi teda jde zezadu po nohach a steka u toho jak jebnuta?!
Vsak prave proto, toto je typicka reakce (a jeste vice maleho) psa, ktery se boji. :wink: - Aby bylo jasne, toto taky nesnasim a vetsinou dotycneho majitel/-ku "jemne upozornim".
mike píše:Co prosim? NP Grand Paradiso ma rozlohu 710 km^2 a byl zalozen prave na ochranu kozorozcu. Tech tam ziji minimalne stovky, naprosto divoce a v mistech, kde chodi minimum lidi.
Silene na tom je prave to, ze lidi pousteji k sobe tak blizko. To by totiz divoke zvirata nemela delat.
Znovu zopakuji, i kdyz budes jakkoliv dlouho pozorovat, jakkoli dlouho jsou zvykla na lidi, oni ten stres v sobe pri te blizkosti maji.

S tim psem bybyl problem, jak jsem psal, kdyby o ne projevil jakykoliv zajem - stekani obzvlaste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » ned srp 14, 2022 21:23

apuka píše:Teda kdyz nas navazal guide na prekonani tam 70-80 stupnove skaly po prednych hrotech macek (nastesti slo jen asi o nejakych 7-10m)

Ha, zacinam tusit, kde je apukavesmir. Na Mesici s sestinovou gravitaci :twisted: Protoze tohle by v pozemske gravitaci nikdo pricetny neudelal a kdyby to zkusil, tak by to spatne dopadlo. Druha moznost samozrejme je, ze zase silene prehanis. Ledy jsem parkrat lezl a tvuj popis je proste absurdni nesmysl.

apuka píše:Vsak prave proto, toto je typicka reakce (a jeste vice maleho) psa, ktery se boji.

Jasne, ja se ho snazim zahnat, rvu na nej, naznacuju kopy a ten kreten furt bezi za mnou a dorazi. Kdyby se bal, tak mozna steka zdalky. Zenska je bohuzel nesoudna, neni zdrava, neni uplne pohybliva a poridi si mladeho cokla, ktereho absolutne nezvlada. Navic strasne hlasiteho, nastesti bydlim dostatecne daleko, ale kdyz vyleze ven, je to slyset po celem sidlisti. Protoze ta hysterka steka uplne na vsechno. Vadi to i jinym coklochovcum a to je co rict.

apuka píše:Silene na tom je prave to, ze lidi pousteji k sobe tak blizko. To by totiz divoke zvirata nemela delat.

Chapes, ze ten NP takhle funguje uz 100 let a ze za tu dobu si i zvirata zvyknou, ze od lidi jim nic nehrozi?

BTW, mne takhle blizko pusti i divocaci tady za Prahou a srny ne o moc dal. Proste si zvykli, ze tam lidi bezne prochazeji a ze jim neublizuji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » ned srp 14, 2022 21:46

tak hlavne na 70 stupnove skale by hrozilo, ze ho predchozi spise kopne do hlavy, nez ze by se potkala macka s mackou
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Olchor » pon srp 15, 2022 6:18

Že se zvířata nebojí člověka by vlastně měl být normální stav. Zvíře se bojí toho, kdo mu ubližuje. V divočině bez lidí se zvěř taky nebojí.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2022 10:22

Hafi píše: hlavne na 70 stupnove skale by hrozilo, ze ho predchozi spise kopne do hlavy, nez ze by se potkala macka s mackou
Hm, pri vodorovnem traverzu :-k?

Bylo to u Obergurglu, prechod pres Rotmoosferner na Rotmoosjoch a dal na Zwickauer hutte. V miste, jak se cesta z ledovce dostala pod skalni sraz. Normalne to tam nebyval problem, jen se cesta kvuli trhline posunula trochu vys a primo pod skalu. No a ke vsemu na bezne suche skale, kde se dalo alespon trochu chytit a na co stoupit v dusledku horka v predchozim obdobi zacala tect voda ze snehoveho pole nad tim. No a my jsme sli, kdy se jiz par dnu ochladilo, na tu skalu nezasvitilo slunce cely den a ta voda na ni primrzla a vytvorila takovy hoodne tvrdy a hladky led, ktery prikryl uplne vsechno. Rozbit cepinem to vubec neslo.
To neni ledolezeni, to je prekonani kousku ledem pokryte skaly. On ten led nebyl po cele delce toho traverzu, jen tak na cca pulce, 3-4m - to proto navazal guide tak nablizko, myslel si, ze by tam vetsina lidi uz mohla byt na suchu, nekteri i uz za nebo pred traverzem. Jen se trocha asi prepocital na vzdalenostech mezi sebou - nas bylo 7+ guide. Kdyby nechal tak 2 m, to by mohlo fungovat, takto ale byla na lede bud skoro nebo cela pulka skupiny a ten zbytek sice uz na suchu, chyty a stupy dostatecne pro udrzeni, ale ne pro zachyceni nekoho, hlavne ne kdyz tam stoji na skale v mackach lidi, kteri macky na nohou nikdy nemeli. Jak jsem psal, obejit se to nedalo. Zase kvuli tomu ochlazeni alespon pres ten usek tehdy nepadaly kameny.

Dalsi krat jsem v te oblasti byl asi dva roky pote a to se uz pres ten ledovec normalne nechodilo, bo to bylo hodne nebezpecne samo o sebe.
Kdyz najdu fotku (ale to musim hledat na ext. disku) tak sem dam fotku - i kdyz si myslim, ze jsem o tomto uz na OF nekolikrat psal a daval jsem sem i fotku. Stejne je ta focena tak (zespodu a dal od steny), ze zplostuje a tezko se odhadne sklon.
mike píše:ja se ho snazim zahnat, rvu na nej, naznacuju kopy a ten kreten furt bezi za mnou a dorazi
Ano, je to presne reakce bojiciho se maleho psa. Skoro urcite na Tebe dorazel jen, kdyz jsi byl otoceny od nej, nikdy k Tobe nebezel a nedorazel, kdyz jsi se na nej primo koukal.
mike píše:Chapes, ze ten NP takhle funguje uz 100 let a ze za tu dobu si i zvirata zvyknou, ze od lidi jim nic nehrozi?
Jo, pro pozorovatele je to fajn, jenze je to znamka toho, ze ztraceji svoji ostrazitost. V GP jim nic moc nehrozi, max si musi davat dobry pozor na uplne mala mladata pred orly a orlosupem (ale ty asi maji dost koristi, ktere dokazou chytit jednoduseji), obcas je chranit pred liskou, ktera ale bude mit velky strach z dospelych jedincu. Ale momentalne tam medveda nebbo vlka nemaji, resp. se sice neco pozoruje, ale je to docela vyjimecne a rozhodne se neda rict, ze se jich uz musi bat.
Tj. nemaji nepritele - jenze rozsireni vlku (a pravdepodobne i medvedu) je jenom otazkou casu a s tou ztratou ostrazitosti jim hrozi, ze jich padne hodne. Totiz ani vuci nim nemaji zazity strach, taky nevedi, ze se jich musi bat - odvolavat se na instinkt a geneticky zakodovany strach je blbost, to same totiz plati pro ne i na lidi. Uz ted hodne klesa jejich stav kvuli umrtnosti mladat - o pricinach ceho se nic nevi, jen ze asi 75% jich neprezije.
Pro toto to povazuji za "silene", je to spatny smer vyvoje.

BTW, proc by ale meli mit jiny postoj ke psum? Lisky se neboji a vetsi selmy tam nemaji, teda mozna sem-tam zije nejaky rys, ale neni to jiste. Takze kdyz jim tam psy taky neublizovaly, tak by mely mit k nim podobny postoj jako k lidem, ne? Teda k tem, co o ne nejevi zajem. Takove stekani a utoceni je neco jineho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte srp 16, 2022 0:20

apuka píše:Hm, pri vodorovnem traverzu :-k?

O vodorovnem traverzu jsi predtim nic nepsal. Podle druheho prispevku to vypada uplne jinak, nez podle prvniho. Co kdyby ses ve svych textech zameril na kvalitu misto na kvantitu?

apuka píše:Skoro urcite na Tebe dorazel jen, kdyz jsi byl otoceny od nej, nikdy k Tobe nebezel a nedorazel, kdyz jsi se na nej primo koukal.

Ne, ten zmetek na mne (na kazdeho) dorazi, kdy jsem k nemu celem a snazim se ho zahnat. A bezi primo ke mne, protoze ho zenska nezvlada ani na voditku. Jednou ho nekdo poradne nakopne a bude pokoj.

apuka píše:Tj. nemaji nepritele - jenze rozsireni vlku (a pravdepodobne i medvedu) je jenom otazkou casu a s tou ztratou ostrazitosti jim hrozi, ze jich padne hodne.

Predpokladam, ze a) Taliani nejsou takovi dementi jako na Slovensku a selmy tam rozsirit nenechaji a b) vlk nebo medved v 3000 m n.m? Okolo te vysky je vetsinou potkavam, slezaji maximalne na 2500.

apuka píše:BTW, proc by ale meli mit jiny postoj ke psum? Lisky se neboji

Protoze je to selma, to uz jsem psal na zacatku. Jestli se boji nebo neboji lisky netusim, zadnou jsem tam nepotkal. Lisky potkavam casteji v Praze, nez v Alpach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » úte srp 16, 2022 11:15

mike píše:O vodorovnem traverzu jsi predtim nic nepsal.
A o lezeni vertikalnim smerem snad ano? Nebo "prekonani skalY" je pouze "vylezeni nahoru" nebo "slezeni dolu"? Mimochodem, dalo se to z toho docela dobre pochopit - jen to bys musel dat dokopy souvislosti. Navazani na 1,2m si myslis, ze da jit nahoru, i kdyby sikmo? Psal jsem, ze jsem narazel na macky toho, co byl prede mnou, kdyz jsem udelal ukrok.
mike píše:Vlk nebo medved v 3000 m n.m? Okolo te vysky je vetsinou potkavam, slezaji maximalne na 2500.
No jo, Ty je ale setkavas pouze v "ne-zimnim obdobi". V zime se za potravou stahuji vyrazne niz, az k lesu. Jinak by nemely co jist a vyhubily se.
Taky nejvetsi nebezpeci v normalni prirode jim od selem hrozi prave v tomto obdobi a na tech nizsich mistech.
Proc by nemohl vlk zit klidne nad 3000m? Pokud tam ma na primereny dosah potravu (tj. kamziky, kozorohy - tyto dva spise mimo skalnatych srazu, sviste, ruzne "kury", zajice a pod. a nize - v dostupne vzdalenosti, coz je pro vlci smecku docela velka - jeleny, srnky, ..., v neposledni rade pasouci se ovce, to nevim, jeslti v GP jsou). V Himalajich ziji vlci i vyrazne nad 4000m.
No a co se tyce medveda, kdyz muze "navstevovat" v tatrach Ladovy stit (tj. 2600m), tak v Alpach vyrazne nize na jih, tj. s posunutymi hranicemi pasem vegetaci i fauny proc by nemohl tam i nad 3000m?
mike píše:Protoze je to selma, to uz jsem psal na zacatku.
Ty stale nechapes...

V podstate ty kozorozce drzi uz nejake stoleti+ v izolovanem prostoru, chranene pred vsemi prirozenymi neprately (clovek, medved, vlk). U lidi se pekne ukazuje, ze se prakticky uplne zbavily ostrazitosti, instinktu. Ty si myslis, ze to neni naprosto stejne s ostrazitosti a instinktem pred predatory (ne selmami!)??? Kdyz se s nim a nesetkavaji a neobnovuji si instinkty, tak je ztrati naprosto stejne jako s lidma, mozna jeste i vice. Neni zadny duvod, proc by to melo byt jine - i clovek byl jejich velky nepratel, mozna i nejvetsi a maji to zapsane nekde v "kolektivni pameti", takze kdyz vuci nemu se ztratil instinkt, tak neni opravdu zadny duvod, aby vuci jinym nebezpecnym predatorum to nebylo stejne.

To je ten duvod, proc opakovane pisu, ze je to naprosto silene. Vlci i medvedi se tam urcite objevi, to nebude otazka jestli je tam Italove budou chtit nebo ne ale jen otazkou casu. Navic si myslim, ze je Italove, hlavne ochranci velice radi uvidi - oni maji nezastupitelnou roli v prirode a kde nejsou, bohuzel dusledky toho obcas videt. Clovek jejich roli nedokaze dostatecne zastoupit.

Konec koncu, bez umozneni prirozeneho rozsireni vlku i medvedu nevidim smysl, k cemu by jim takova izolavana rezervace kozorohu byla. Zadneho z nich nemaji sanci vypustit do "opravdove" prirody, kde se s predatory setkavaji, protoze bude prvni na rane. Takze z nich mohou mit pouze a vylucne uzavrenou zoologickou zahradu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » úte srp 16, 2022 20:37

apuka píše:Mimochodem, dalo se to z toho docela dobre pochopit - jen to bys musel dat dokopy souvislosti.

A co kdybys to radej napsal jasne a srozumitelne? Na lusteni hlavolamu je jine forum.

apuka píše:V podstate ty kozorozce drzi uz nejake stoleti+ v izolovanem prostoru, chranene pred vsemi prirozenymi neprately (clovek, medved, vlk). U lidi se pekne ukazuje, ze se prakticky uplne zbavily ostrazitosti, instinktu. Ty si myslis, ze to neni naprosto stejne s ostrazitosti a instinktem pred predatory (ne selmami!)???

Rozdil je v tom, ze s lidma se setkavaji, zatimco se selmami ne. Plus vrozene instintky, spousta lidi ma treba fobii z pavouku, ac u nas zadni nebezpecni neziji. Kde se asi vzala? Nebo proc zenska jeci, kdyz vidi poprve v zivote mys?

apuka píše:Vlci i medvedi se tam urcite objevi, to nebude otazka jestli je tam Italove budou chtit nebo ne ale jen otazkou casu. Navic si myslim, ze je Italove, hlavne ochranci velice radi uvidi - oni maji nezastupitelnou roli v prirode a kde nejsou, bohuzel dusledky toho obcas videt.

Jasne, 100 let udrzuji NP pro kozorozce a pak si tam pusti selmy :roll: Taliani jsou sice chaotici, ale ne debilove.

apuka píše:Konec koncu, bez umozneni prirozeneho rozsireni vlku i medvedu nevidim smysl, k cemu by jim takova izolavana rezervace kozorohu byla.

Ze ty nevidis duvod opravdu nic neznamena :D

apuka píše:Zadneho z nich nemaji sanci vypustit do "opravdove" prirody, kde se s predatory setkavaji, protoze bude prvni na rane. Takze z nich mohou mit pouze a vylucne uzavrenou zoologickou zahradu.

OMG, ta opravdova priroda je prave NP Grand Paradiso. Docela slusna vysokohorska divocina, proto tam rad jezdim. Opakuju, ze ma 710 km^2, ty zoologicka zahrado. Coz je mimochodem vic, nez nejvetsi NP v CR a priblizne stejne, jako oba tatranske NP na Slovensku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř srp 17, 2022 8:03

Ach jo, miku, jak TY muzes mit takove klapky na ocich a videt jen tu uzkou vysec ... ](*,). Abys zase nepsal, ze vim lip jak Ty, co si myslis, tak na predchozi vetu by stacilo - v kontextu s celou diskuzi - jen toto:
mike píše:ta opravdova priroda je prave NP Grand Paradiso. Docela slusna vysokohorska divocina, proto tam rad jezdim. Opakuju, ze ma 710 km^2, ty zoologicka zahrado.
Kdyby to byla "opravdova priroda", tak tam - logicky - nemohou chybet predatori, protoze ty se tam vyskytovaly pred prichodem cloveka a je tam vyhubil clovek, ktery chtel prirodu podle sveho vlastniho uvazeni.
Kdyby tam byly "selmy", tak kozorozi by mohly zit uplne stejne v pohode a mohly by byt i uplne stejne chranene - ony jsou chranene OD lidi (taky se proto ten park, resp. jeho predchudce vznikl), ne od selem. Presneji receno, chranily by se lip, protoze ty predatory by zabezpecily lepsi zdravi populace.

Jen by kozorozce pravdepodobne zustaly vysoce ostrazite, a to i vuci lidem, takze by si je urcite bezne nepoustely na 5-10 metru.

Kdyz nechapes, proc pisu, ze z toho udelali zoologickou, tak sorry, ale problem bude nejspise v Tobe. Jedna z uloh ZOO je chovat ohrozene zvirata, chranit je pred predatory, lidma i jinym nebezpecim, vice-mene v kontrolovanem prostoru, aby prezily. Ale taky s vedomim, ze do vratit je do "opravdove prirody" je potom hodne obtizne, musi se nejdrive naucit o sebe starat, hlavne se branit nebezpecim - a to je musi postupne ucit lide. Jediny rozdil GP oproti beznemu ZOO je, ze tam kozorozi (asi, nevim) nejsou prikrmovani.
BTW, vis, ze v Innsbrucku v Alpskem ZOO kozorozi malokdy prijdou na 5-10 m ke plotu, kde jsou lide. I kdyz je tam jen jeden-dva lidi a siroko-daleko nikdo jiny. A to jsou zvirata, ktera jsou na lidi zvykla urcite vice nez v GP, dokonce vetsina z nich je uz nekolik generaci rozena v zajeti v ZOO nebo zvirecich parcich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř srp 17, 2022 8:14

mike píše:A co kdybys to radej napsal jasne a srozumitelne?
Mne jen nedoslo, ze kdyz napisu o prekonani kratke useku na skale pri ceste po ledovci, tak hned vsichni si myslite, ze to je jedine ve vertikalnim smeru. I kdyz je to uz jen z delky navazani uplna nemoznost.
mike píše:Plus vrozene instintky, spousta lidi ma treba fobii z pavouku, ac u nas zadni nebezpecni neziji. Kde se asi vzala? Nebo proc zenska jeci, kdyz vidi poprve v zivote mys?
Ach jo, takto krasne michat naprosto odlisne veci... #-o.
Vrozene instinktem je u kozorozce i strach z lidi. Mozna mensi - nebo jiny - nez u jejich predatoru (ne selem - i takova lasice je selma a ji se asi zadny kozorozec neboji), ale je.

Srovnavat vrozeny instinkt s fobiemi #-o #-o #-o. Fobie rozhodne nema nic spolecneho s vrozenym instinktem vytvorenim mnoha generacema.
mike píše:Ze ty nevidis duvod opravdu nic neznamena
Jasne, ze neznamena - ale Ty tam vidis nejaky duvod (v soucasnosti a za soucasnych podminek)? Krome toho okukovani lidma, tj. mnou spomenute ZOO.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř srp 17, 2022 16:06

apuka píše:Kdyby to byla "opravdova priroda", tak tam - logicky - nemohou chybet predatori, protoze ty se tam vyskytovaly pred prichodem cloveka a je tam vyhubil clovek, ktery chtel prirodu podle sveho vlastniho uvazeni.

Jiste, nasi predkove vyhubili velke selmy v cele Evrope a vedeli proc. Nejhorsi jsou dogmatici tveho razeni resp. nejhorsi je, kdyz dostanou moznost uskutecnit sve silene predstavy o jedine spravne prirode.

apuka píše:Kdyz nechapes, proc pisu, ze z toho udelali zoologickou, tak sorry, ale problem bude nejspise v Tobe.

Nadherna ukazka zenske logiky :lol:

apuka píše:Jediny rozdil GP oproti beznemu ZOO je, ze tam kozorozi (asi, nevim) nejsou prikrmovani.

Plus nejake malickosti jako o nekolik radu vetsi rozloha a chybejici mrize a ploty :twisted: Z tohodle pohledu je i TANAP ZOO, ten je na tom podstatne hur, protoze krajina je civilizovanejsi a pohybuje se tam podstatne vic lidi.

apuka píše:Jasne, ze neznamena - ale Ty tam vidis nejaky duvod (v soucasnosti a za soucasnych podminek)?

Podstatne je, ze ho videl zakladatel NP a vidi ho dnesni spravci. Nepsal jsi nekde, ze se to ma nechat na odbornikach? :P

Hele, ted vazne. Tohle je nejaka soutez jaky dokazes napsat nejdementnejsi prispevek? Dneska opravdu perlis, ale ten o migrene asi neprekonas ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod tor88 » stř srp 17, 2022 17:44

Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř srp 17, 2022 20:24

mike píše:nasi predkove vyhubili velke selmy v cele Evrope a vedeli proc. Nejhorsi jsou dogmatici tveho razeni resp. nejhorsi je, kdyz dostanou moznost uskutecnit sve silene predstavy o jedine spravne prirode.
Jo, jenze to Tys zacal psat o "opravdove prirode" a ta umela, lidmi vytvorena (tj. vyhubeni nekterych velice dulezitych clanku prirodniho kolobehu s tim, ze my, lide je nahradime podle sveho uvazeni) neni "opravdova", ale je to jista forma skanzenu.
Ja jsem taky nepsal nic o "jedine spravne prirode", to spise Ty se snazis vnucovat svoji predstavu, ze "predkami" vytvorena "priroda" je ta "spravna" pro lidi...
mike píše:Podstatne je, ze ho videl zakladatel NP a vidi ho dnesni spravci.
Je verejne zname (najdes to i v materialech NP GP), ze "zakladatel" tohoto chraneneho uzemi (Viktor Emanuel II - tehdy se to jako chranene uzemi nebralo v tom smyslu jako dnes) jej zalozil proto, aby chranil kozorozce pred pytlaky, protoze to bylo jeho "osobni loviste" tech kozorozcu a nejak mizely nejak rychleji nez je lovil sam; jinak receno se obaval, ze za chvili nebude mit co lovit :wink:.

Jinak opravdu, kdyz nechapes, proc je to ZOO, tak to fakt neco rika o Tobe...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » stř srp 17, 2022 21:06

Jj, ze vidim zasadni rozdil mezi NP vetsim, nez Sumava, a ZOO o mne fakt neco vypovida :D Treba ze mam na rozdil od tebe aspon nejaky smysl pro realitu? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » čtv srp 18, 2022 12:47

Nechci vám tu vstupovat do vaší vášnivé debaty, ale v Julkách, co si tak pamatuju, tak se kozorožci taky nebojí lidí. Dokonce jsem viděl na uzounké cestičce, ferrata tak A-B, traverz ve skále, kde se člověk přidržoval lana, zástup lidí, pak kozorožec a pak zase zástup lidí. Asi prostě jiná cesta nahoru nevede, tak se zapojil do fronty. :)
Na nejvyšším vrcholku v okolí většinou sedí ten největší a všechno pozoruje, když k němu konečně dolezeš , tak se ani nehne. Nebojí se, bo ví, že kdyby ho nějaký člověk prudil, tak stačí trknout a borec letí dolů. :twisted:
V Julkách medvědi žijí, jen si tedy nedovedu moc představit, že by za nimi lezl někam tak vysoko. Myslím, že tam žádné předátory nemají, možná kdysi v dávné minulosti tam žily nějaké větší kočkovité šelmy, které je lovily.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv srp 18, 2022 16:01

Njn, holt jsou Julky taky ZOO :twisted: A Tatry vlastne taky, tam sice nejsou kozorozci, ale kamzika na par metru jsem tam taky potkal. Hazel po turistech kameny ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod milarepa » stř srp 24, 2022 17:54

podrobnější info o té tragédii...

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/horolezec-radek-jaros-high-point-smrtelna-nehoda-adrspach.A220824_143753_hradec-zpravy_kvi

Radek Jaroš mohl být třetí obětí toho bastarda.......... potřebné podmínky k tomu se jemu ale nesešly
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ntz » čtv srp 25, 2022 0:01

Ja jsem rad ze se Mara (Holecek) vratil celej z ty jeho posledni ptakoviny ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 25, 2022 20:54

Tak ten borec, co to způsobil, to je dobrej magor... tak hlavně, že za usmrcení seniorky dostal jen podmínku, v klidu si 20 let porušuje zákaz řízení, opakovaně páchá trestnou činnost a běhá po svobodě...

Řidič je pro policii známá firma, dříve srazil seniorku
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv srp 25, 2022 23:56

Bezzubost prava v CR. Svym zpusobem za to muze. Kdyby to hovado slo po tretim poruseni zakazu rizeni sedet a po kazdem dalsim dyl, tak nejspis mohla zit i ta seniorka...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ntz » pát srp 26, 2022 6:56

takze kdyz bych si zacal prividelavat jako najemnej zabijak a pouzival k tomu auto, tak minimalne prvnich par zakazek je skoro beztrestne v pohode ,,,
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » ned zář 4, 2022 23:55

Druhá letošní česká smrt na Ortleru na normálce.
https://www.horydoly.cz/tragedie/ortler ... -obet.html Podobné příčiny, skoro stejné místo.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon zář 5, 2022 2:37

Tohle je prevzata zprava CTK, kterou zverejnil kazdy bulvar. Kde je nejaka pridana hodnota? Treba presne misto, kde se to stalo, fotky z nej apod. Plus co presne znamena, ze nemela spravnou obuv a vybaveni? Tohle by nas tu zajimalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mifr » pon zář 5, 2022 7:11

Přesně to jsem si říkal, když jsem to četl...Hlavně, že tam píší: "Během pádu zavadila o další dva horolezce, kteří „jako zázrakem nespadli“..." Přidaná hodnota je tedy asi ten zázrak #-o
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Lipon » pon zář 5, 2022 7:46

myslím, že do toho zbytečně šťouráte
vzhledem k tomu, jak je to čerstvé asi pár dní potrvá, než se detaily dostanou mezi lidi z širšího okolí a z komunity
vždycky to tak bylo - napřed tisková zpráva, často ještě pisálkovsky upravená a zkomolená a až za pár dnů nebo týdnů probublaly detaily, které 98% čtenářů lidových periodik už nezajímají, tudíž je pisálkové už nešíří
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví