Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mitau » sob kvě 27, 2017 23:32

Jen abych poreferoval. U toho Edelridu mi nakonec karabiny celkem sedly. Délku popruhů jsem srovnával proti SR Tofana. Ten kratší je zhruba jako maličko prodloužený popruh u Tofany a ten delší je podobný maximálně natáhlému popruhu u Tofany. Že by byly krátké tedy spíš problém nebude (maximálně bude ten delší trochu překážet a bude to opruz, ale to snad přežiju).
mitau
účastník
účastník

Příspěvekod mike » sob kvě 27, 2017 23:46

Prezijes, jestli o nej nezakopnes a nespadnes z feraty :twisted:
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod jdr » pon črc 3, 2017 12:21

Ahoj, s prichodem leta se zase resi ferraty. Doted jsem si ferratak pujcoval, ale uz asi bych koupil vlastni. Nicmene vzhledem k tomu, ze normalne lezu a uz tak se mi doma vali hromada matrose, napadlo me, jestli by nebylo jedodussi koupit jen samotnou paraci tlumic (napr. neco takovyho http://www.lezeckavystroj.cz/ocun-cushi ... padu-p1817) a k tomu jen pripojit smyce/repky s karabinama a je to.

Jde mi hlavne o usporu objemu a hmotnosti, i kdyz penez samozrejme taky. Jediny potencialni problemy me napadly ze:
a) tyhle samostatny tlumice se prodavaji spis jako pracovni a mozna jsou delany na uplne jiny sily a brzdny delky?
b) je zahodno mit pevnejsi karabiny ('K') a v obchodech se samotny blbe hledaji.

Vi nekdo, jestli ty paraky jsou stejny? Pripadne neco, co jsem prehlidl? Diky
jdr
nováček
nováček

Příspěvekod pickard » pon črc 3, 2017 13:04

Moc mě nenapadá, jak by na tomhle šlo rozumně ušetřit. Ten tlumič stojí 600,- Kč, K karabiny od 500,- za jednu, pár smyček...

Normální set stojí dva litry nebo tak. Úspora nula nebo 200 korun.
pickard
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod pickard » pon črc 3, 2017 13:09

Jinak ted ještě koukám na výrobce a tam píšou max délka pádu 2m... Skoro bych řekl, že to je na cvaknutí se k zábradlí na lešení a ke ztlumení pádu, když člověk z takovýho lešení spadne. Zřejmě to nebude na feratový pády, kde můžeš letět tři, čtyři metry než to vůbec vo něco zabere.
pickard
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod booze » pon črc 3, 2017 13:20

jdr píše:b) je zahodno mit pevnejsi karabiny ('K') a v obchodech se samotny blbe hledaji.

Ano je.
jdr píše:a) tyhle samostatny tlumice se prodavaji spis jako pracovni a mozna jsou delany na uplne jiny sily a brzdny delky?

ano jsou.
kup si normalni feratak jako bonus ocenis K karabiny a smyce s gumou
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod pid » pon črc 3, 2017 16:28

jdr píše:b) je zahodno mit pevnejsi karabiny ('K') a v obchodech se samotny blbe hledaji.

S tym hladanim to nie je az take zle ... napr. Petzl Vertigo wire-lock ci Singing Rock Via Ferrata su relativne beznym sortimentom.
pid
nováček
nováček

Příspěvekod Ado » sob čer 30, 2018 23:42

Ahoj, měl bych dotaz k nové normě EN 958 (debata o několik postů výše). Rozhoduji se mezi Ocun Torq 2 a Singing Rock Phario Palm. Jsou stejné nejen cenou, ale například i váhou a funkcemi (tj. oba mají například okénko na kontrolu použitelnosti). I když by u takových věcí asi neměl rozhodovat primárně design, Ocun se mi líbí mnohem více. Jenže... A zde se dostávám k mému dotazu: Našel jsem na internetu dvě protichůdné informace. V obou případech se jedná o Ocun model Torq 2, nikoliv Torq 1. Zde se výslovně píše o normě EN 958:2016, zde se ale píše o normě EN958:2017... A aby toho nebylo málo, tak ještě informace jako je uvedena například zde, viz: "Model 2018. Nový tlumič pádu na zajištěné cesty a lanové parky dle nové normy EN 958:2016!" Chápu, že internetovou stránku obchodu nelze považovat za spolehlivý zdroj informací, ale i tak by mě zajímalo nějaké vysvětlení... Je tedy vysvětlením pouze to, že Torq 2 se začal šít podle normy 2017 bez toho, aby se jakkoliv změnil design nebo název výrobku? Nebo to znamená, že novou normu splňoval už předtím a byl pouze "přetestován" a získal tak novou certifikaci? Anebo...

Díky za vaše odpovědi!
Ado
nováček
nováček

Příspěvekod vonkreuz » ned črc 1, 2018 0:52

Napiš výrobci, tohle ti tu těžko kdo zodpoví.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
vonkreuz
Moderátor
Moderátor

Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod NNNTomas » ned srp 5, 2018 23:22

Zdravím,
vybírám ferratový set, už si ho nechci půjčovat z půjčovny.
Přemýšlím nad:
Ocún Via Ferrata Webee Pail set
nebo
Singing Rock Packet Ferrata EXP

Je nutný na lezení v horách s batohem prsák? Zatím jsem ho nikdy neměl, ani tam u nikoho neviděl... Který set byste zvolili?
NNNTomas
nováček
nováček

Příspěvekod mike » ned srp 5, 2018 23:25

NNNTomas píše:Je nutný na lezení v horách s batohem prsák?

S tezkym batohem urcite. Jinak si pri padu muzes poskodit bederni pater a viset hlavou dolu taky neni nic moc. Ja ho teda vetsinou nosim i nalehko, nepohodli je minimalni, tak proc zbytecne zvysovat riziko. Ano, vetsina lidi ho nepouziva, ale vetsina lidi se chova v horach nebezpecne, aniz by o tom vedela.
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod vonkreuz » pon srp 6, 2018 10:55

Prsák ano.
Avšak není prsák jako prsák. Základní modely mají tvar osmicky. Lepší modely (BD Vario Chest) mají v místě navazování popruhy k sobě v pravém úhlu, jsou z měkčích materiálu, takže ho pod batohem vubec necítíš a mají lehčí hliníkové spony.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
vonkreuz
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod NNNTomas » pon srp 6, 2018 10:56

Na Dachteinu jsem lez bez prsáku s batohem, a bylo tam i plno "horolezců", plně vybavených - batohy, cepíny,hole, lano, mačky...ale prsák neměl ani jeden...nebo jsem si nevšiml... :) Jde o to aby mi pak neželel ve skříni.
NNNTomas
nováček
nováček

Příspěvekod NNNTomas » pon srp 6, 2018 10:58

vonkreuz píše:Prsák ano.
Avšak není prsák jako prsák. Základní modely mají tvar osmicky. Lepší modely (BD Vario Chest) mají v místě navazování popruhy k sobě v pravém úhlu, jsou z měkčích materiálu, takže ho pod batohem vubec necítíš a mají lehčí hliníkové spony.

Akorát to navazování při oblékání/svlékání furt....nebo to stáhnu i bez rozvázání?
NNNTomas
nováček
nováček

Příspěvekod vonkreuz » pon srp 6, 2018 11:05

Nastuduj si metoditu.
Sedací a hrudní uvaz se spojuje svazovanou plochou smyčkou. Tlumič pádu se umysťuje jako spojnice spodního a horního oka vzniklého uzly na spojovací smyčce. Takže při případné změně oblečen jsi stále jištěný.

Osobně si na lezení (lezení, ne ferraty) beru jednotlivé vrstvy takové, že mají rozepínání zipu i od spodu. Takže začnu spíše v tenké vrstvě a při ochlazení nebo čekání na štandu a zimě si na sebe obleču další vrstvu přes hrudní úvaz.

vonkreuz
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod NNNTomas » pon srp 6, 2018 11:13

To vím, jak se to váže...ale zkušenost s prsním úvazkem nemám.

Bundu přes to obléknu, ale už jí nezapnu :) Spodní zip nemá.
NNNTomas
nováček
nováček

Příspěvekod apuka » pon srp 6, 2018 11:30

Vsak Ti ale VK pise, ze vyhoda je v tom, ze si muzes prsak dat dole, oblecte se/vyzlect se a potom zase oblect prsak a stale jsi jisteny...

Jinak jasne, na feratach vidis, ze prsak se moc nepouziva - ale to je jak, ze se na feratach nepada... Vyhody prsaku zjistis a ocenis, az nekdy nekde bez ni spadnes do brzdy. Idealne nekde, kde jsi sam, zustanes viset hlavou dolu (tezsi ruksak) tak, ze se nebudes moci otocit ani "vytahnout sam" a dalsi clovek tam prijde kdovi kdy. Do te doby to bude vzdy jenom otrava. Uplne stejne, jako napriklad i feratova brzda nebo vetsina zabezpecovacich prvku pri horolezeni. Vsak taky nekteri chodi i D-ckove feraty uplne bez jisteni nebo lezou volnym lezenim bez zajisteni - az do doby, kym nekde se jim neco stane osudnym.

Jinymi slovy, debata neni o tom, jestli je nutny prsak nebo ne ale o tom, jestli je pro Tebe na feratach dulezitejsi bezpecnost nebo pohodli. Pokud to prvni, tak prsak rozhodne ano.
Naposledy upravil apuka dne pon srp 6, 2018 12:02, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod NNNTomas » pon srp 6, 2018 11:34

Ok, tak to pak vezmu ten Singing Rock - asi má i lepší sedák, a lepší helmu (ta mi seděla dobře)...

Díky.
NNNTomas
nováček
nováček

Předchozí

Zpět na Horolezectví