Slaňovací brzda...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Slaňovací brzda...

Příspěvekod Requied » stř říj 25, 2017 6:11

Zdravím,
Čím dál častěji se potkávám s potřebou viset někde na laně a něco u toho dělat. (údržba střechy, mytí oken, prořezávání stromů, atd...)
V současné době to řeším trapně osmou s prusikem a je to dost nepohodlná a trochu i nebezpečná varianta.
Rozhodl jsem se tedy pořídit nějakou samoblokovaci brzdu která mi toto usnadní.

Zatím v mém hledáčku vede
https://www.affekt.cz/p/petzl-brzda-petzl-stop-25016/

Nicméně rád bych si ale nechal od Vás zkušenějších doporučit případně jinou lepší/vhodnější variantu v ceně do cca 3tis.
Requied
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř říj 25, 2017 3:27

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod dudy » stř říj 25, 2017 10:39

Stop je na pikaču.
Normální grigri.
Jinak vosma se vomotává nebo zamyká a žádnej prusík nepotřebuješ.
Ale mám pocit, že tohle bys měl, pokud děláš co píšeš že děláš, znát ze školení.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod Requied » stř říj 25, 2017 13:36

Že se osma omotává samozřejmě vím a pro delší závěs používám.
Prusík mi ale umožňuje kdykoli pustit lano a trochu si práci ulehčit, nicméně stále se to nedovede ani přiblížit automatické brzdě.

Prací z lana se neživím, jen kolem domu je stále co dělat a kamarádům se taky blbě vysvětluje že to pro ně neudělám (když už tu možnost mám).
Na to snad žádné školení nepotřebuju...


U toho grigri se mi moc nelíbí že jde lano přes hranu a nevidím proti stopu žádnou výhodu.

Proč je ten Stop tak špatnej? (pro dané použití)
Requied
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř říj 25, 2017 3:27

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod apuka » stř říj 25, 2017 14:21

Requied píše:Na to snad žádné školení nepotřebuju...
Ja nechci mluvit za dudyho ani nikoho jineho, ani nejsem horolezec, ale docela dobre vidim (casto tady umyvaji okna, obcas se da s nima dat do reci), ze mezi horolezenim a vyskovymi pracemi je "malicky" rozdil, vsak se casto i pouzivaji jine pomucky a pracovni vybaveni. Takze ne vzdy a vsude muzes 1:1 pouzivat to a tak, co a jak delas na skale.
Mozna bys toto mohl obcas vysvetlit kamaradum misto "se blbe vysvetluje, ze to pro ne neudelam (kdyz uz tu moznost mam)". Nejlepe jeste predtim nez se neco poradne posere.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod dudy » stř říj 25, 2017 15:06

Ta věc, co se jmenuje STOP, by se správně měla jmenovat JEĎ.
Stop projíždí a musí se dodatečně blokovat omotáním (to ostatně uvádí v návodu i výrobce).
Na práci je samozřejmě nejlepší I'D nebo Rig což sou takový přifouklý grigríčka, navíc mají na práci certiftkaci.
Ale jsou to těžký, velký, neohrabaný a drahý krámy.
Grigri, ideálně 2, je ekonomickou a výrazně lehčí variantou.
Je naprosto spolehlivý a žádnej problém s lanem přes hranu jsem za posledních patnáct let, co na něm jezdím, nezaznamenal. Jedinej problém těhle brzd a to všech vč. Stopa, je jízda na mokrym laně popř práce na nějaký tlustý tvrdý statice.
Na to je osma nezaplatitelná.
A omotaná osma je blbuvzdorná, jede i na mokrym nebo tvrdym laně (prostě to omotáš míň) a lana taky nemusíš držet.
Splachovadlo mi k srdci nijak nepřirostlo.
Věř mi, příteli, vejškovkama se živim třicet let a slaňoval sem úplně na všem a Grigri je, momentálně, to nejlepší co můžeš mít.

Školení sice nepotřebuješ, ale je to jako jezdit bez řidičáku. Taky třeba umíš řídit, ale když se něco stane, tak je to průser jako kráva.
Rači řekni kámošům, až zas budou něco chtít, ať mi zavolaj. Já jim to za dva litry na hodinu udělám :twisted:

P.S. jeden minimálně použitej STOP (najezdil jestli dohromady kilák) mi visí už víc jak patnáct let v dílně. Jestli po něm tak toužíš tak ti ho za litr nechám. Popř. ti můžu nechat zadara jedničkový Grigri s ulomenou páčkou (to se dá zbastlit osmičkou očkovým klíčem a je normálně funkční).
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod remy77 » stř říj 25, 2017 22:17

Prikladnam sa k Dudymu. Asi pred dvomi mesiacmi som skusal Petzl stop a je to velka chobotina za vela penazi. A cim je clovek lahsi, tym slabsie to blokuje a vaic preklzava.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod dudy » stř říj 25, 2017 22:24

Requied píše:Že se osma omotává samozřejmě vím a pro delší závěs používám.
Prusík mi ale umožňuje kdykoli pustit lano a trochu si práci ulehčit, nicméně stále se to nedovede ani přiblížit automatické brzdě.



Naopak!
Omotaná osma ti umožní kdykoli pustit lano a oproti automatické brzdě k jejímu ovládání stačí jedna ruka.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod Requied » stř říj 25, 2017 22:31

S tou osmou si asi nerozumíme... když pustím lano, tak jsem okamžitě dole.
Před puštěním lana musím osmu omotat a pak teprve mám volné ruce.
S prusíkem můžu lano pustit kdykoli a stojím. Potom v klidu lano omotám.
https://www.youtube.com/watch?v=eV62hjtSKuI

Stop jsem tedy definitivně zavrhl..

Teď se mi asi nejvíc líbí:
http://outdoorfriends.cz/slanovaci-brzd ... -plus.html

nebo opravdu RIG, ale ten už je trochu nad můj plánovaný rozpočet a asi je i zbytečný pro to jak ho chci používat.
http://outdoorfriends.cz/slanovaci-brzd ... l-rig.html
Requied
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř říj 25, 2017 3:27

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod dudy » stř říj 25, 2017 22:50

Opravdu mi věř a nevymejšlej kundoviny.
Vejškovky dělám nepřetržitě od roku 1987, dělal sem školitele, mám instruktorák na lezení...
Za svou radu dám ruku do ohně.
Nejlepší je Grigri.
Sám na něm dělám vod tý doby, co to přišlo na trh.
I'D mi visí vedle Stopu v dílně a používám ho jen na akcích, kde je bezpečák kokot.
I'D je Rig s antipanicem a Rig je jenom zvětšený Grigri s možností založení lana bez odcvakávání ze sedáku.

A s tou osmou. To musíš vomnotat před nasednutím. Vona pak nejede, dokud do ní lano necpeš a máš celou dobu volný ruce a na šťouchání lana do vosmy ti, na rozdíl od všech ostatních udělátek, stačí jedna ruka. Na tomhle systému se dělalo třicet let, než přišly samobloky. V případě že se ti omotaná vosma nepozdává, zkus splachovadlo. To je samoblok, ale já to rád nemám, protože k odblokování je potřeba poměrně velká síla a na druhou stranu se může povolit při odlehčení c blbym směru, třeba v traverzech. Ale to umí i grigri. Když máš tenký lano a nadlehčíš se, třeba na konštrukci, tak ti může ujet prkno do doliny, ani nemrkneš.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod Miso » ned lis 5, 2017 15:16

Vycerpávajúce, úplne súhlasím. 8)
Miso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 2, 2017 20:19

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod Miso » ned lis 5, 2017 16:39

A ešte som si spomenul, že petzl má na svojich stránkach vela typov použitia grigri,
Včetne bezpečného zablokovania, zlaňovanie na dvoch prameňoch a iné. Tu je odkaz:
https://m.petzl.com/US/en/Sport/Belay-d ... t/GRIGRI-2
A teraz je aj vylepšená verzia grigri plus, tiež by to malo byť v tej uvedenej cene. Ale dvojka je lacnejšia. Grigri plus som ešte v ruke nemal, ale od pohladu tam sú niektoré vylepšenia. Na občasné použitie dvojka určite bude stačiť.
Miso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 2, 2017 20:19

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod seis » ned lis 5, 2017 18:42

Trochu levnější varianta než Rig je SIR od Singáče. Není možná tak vychytaný jako Petzl, ale pokud se nepoužívá denně, dá se :)
http://www.singingrock.cz/sir
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod revid4 » ned dub 1, 2018 0:12

Pokud se slaňovadlem budeš manipulovat denně, oceníš otočnou bočnici s otevíráním. Ta umožní založit lano bez nutnosti odepnout slaňovadlo. Ani jeden z vás nezmínil proč toho stopáka od PETZL používá 99% jeskyňářů v ČR :-) (1% používá Simple nebo rack) Pokud se dostanete do situace že konec lana nejde vyzvonit (přepínky) cokoliv co kroutí lano je nepoužitelný (ID, RIG, GRI-GRI o osmě ani nemluvím) Pokud někomu vadí že stopka projíždí (projíždí mi i ID, RIG když se blíží ke konci opotřebování!!) tak zkuste DESCENDER od R.E. stojí málo přes litr je certifikovaný na práci, nekoutí lano a drží dobře i na novým laně. (na speleo je nevhodný na tvrdým laně zase vůbec nejede). Nevýhoda grigri je že stačí na laně kousek ztvrdlé barvy nebo smůly i bahna a je potřeba obrovskou silou tlačit na páku. Nespočet lidí takhle tu forovou páku ulomili. Na čistým laně je GRIGRI... když neřeším kroucení, že se musí celé oddělat .. a že nemá certifikaci ... tak se dá :-) Jo a na STOP se dají snadno vymenit opotřebované segmenty ... to taky není zanedbatelná výhoda :-)
revid4
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát kvě 4, 2012 14:32

Re: slaňovací brzda...

Příspěvekod Requied » ned dub 1, 2018 0:28

Tak denní používání u mě rozhodně nehrozí :)
Nicméně už mám vyřešeno. Koupil jsem SINGING ROCK Double Stop Plus.
Už jsem na něm párkrát visel a dojmy zatím docela dobrý.
Requied
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř říj 25, 2017 3:27


Zpět na Horolezectví