Kategorie "GPS"

na nové kategorie, zlepšení apod.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kategorie "GPS"

Příspěvekod djx1 » pon črc 14, 2008 8:22

Jen me tak napadlo. Tyhle krabicky se geometrickou radou mnozi a tak jsem si rikal, zda by nebylo mozne zde udelat kategorii "GPS" a tam vkladat vse, co se kolem toho nachomejta (problemy, navody, odkazy na mapy, POI.......)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod teoretic » pon črc 14, 2008 8:29

dobrý nápad - možná bych to trošku zobecnil na GPS, buzoly, mapy apod - s názvem sekce Orientace nebo něco takového - co vy na to?

zbytek je pak samozřejmě na Vojtosovi

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod djx1 » pon črc 14, 2008 8:35

Presne tak.... vse kolem orientace. Takhle se to ztraci vetsinou v Pokecu nebo Ostatni a je to skoda....dost spatne se to hleda.

Jeste bych tam treba pridal i "Pocasi". K orientaci vlastne taky patri:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod Dena » pon črc 14, 2008 8:37

Jen mě taky tak napadlo .. kdypak se už konečně vrátí Tomík, aby si dal zase tu práci a zpřehlednil by to? :wink:
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod Aldo » pon črc 14, 2008 9:23

Vzhledem k tomu, že jsem novopečený majitel GARMIN 60 CSx a v používaní celkem začátečník, tak bych taky přivítal něco takového. :((
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod teoretic » pon črc 14, 2008 9:29

Dena píše:.. kdypak se už konečně vrátí Tomík, aby si dal zase tu práci a zpřehlednil by to? :wink:
a my ostatní jsme vosk? no počkej!

zatím nic nezmůžu, dokud nebude vytvořena sekce GSP apod. Šlo by sice dát do jednoho vlákna odkaz na jiná vlákna, jako to je v cestování apod, ale pokud se ta jiná sekce bude dělat, tak bych počkal - musí se vyjádřit Vojtíšek

t.

edit: hotovo 8)
Naposledy upravil teoretic dne pon črc 14, 2008 9:58, celkově upraveno 1
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Kimit » pon črc 14, 2008 9:51

Aldo píše:Vzhledem k tomu, že jsem novopečený majitel GARMIN 60 CSx a v používaní celkem začátečník, tak bych taky přivítal něco takového. :((


Tohoto pacholíka (60 CSx) už nějaký ten pátek mám, tak jsem k dispozici :wink:
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » pon črc 14, 2008 13:33

Ja sem pro sekci orientace a pocasi... :wink:

GPS budu mit snad tento tyden... Vyhral Garmin ETrex Vista HCx
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod brhel » pon črc 14, 2008 14:19

Vilík píše:Ja sem pro sekci orientace a pocasi... :wink:

GPS budu mit snad tento tyden... Vyhral Garmin ETrex Vista HCx
však von se Ti rozbije a budeš ho muset reklamovat zrovna v době, kdy ho budeš nejvíc potřebovat :lol:
aspoň mě to 60CSx provedla
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod djx1 » pon črc 14, 2008 14:25

Vilík píše:Ja sem pro sekci orientace a pocasi... :wink:

GPS budu mit snad tento tyden... Vyhral Garmin ETrex Vista HCx

U me taky vyhrala tahle Vista. A spokojenost.

Jinak ted vysla od Garminu nova GPS: Oregon ....s dotykovym displejem. Tak jsem si rikal, jak na tom ti lide budou mackat v palcakach:-)))) No jo...dela se to pro ty lidi, co potrebuji navigovat mezi panelakama:-)
Naposledy upravil djx1 dne pon črc 14, 2008 15:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod omik » pon črc 14, 2008 15:03

taky mam vistu hcx. ale zatial sa s nou len zoznamujem, tak tuto sekciu by som tiez uvital...super napad
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod jonza » úte črc 15, 2008 23:21

djx1 píše:....s dotykovym displejem. Tak jsem si rikal, jak na tom ti lide budou mackat v palcakach:-)))) No jo...dela se to pro ty lidi, co potrebuji navigovat mezi panelakama:-)


Vis co je to pokrok? To je neco, kdy se zkousi nove technologie a postupy :) I kdyz nekdy muzou byt nevhodne a spatne, ale treba to bude uspesne. Dokonce jsou i lide, kteri nevyrazeji do extremu a takovou vec potrebuji. Mozna by stalo za to se nekdy rozhlednout a vsiml by sis, ze tady ne kazdy chodi v palcacich a tezke podminky znaji jen z televize.

Jsem schopny moje PDA s dotykacem ovladat i v rukavicich. :twisted:
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » úte črc 15, 2008 23:39

jonza píše:
djx1 píše:....s dotykovym displejem. Tak jsem si rikal, jak na tom ti lide budou mackat v palcakach:-)))) No jo...dela se to pro ty lidi, co potrebuji navigovat mezi panelakama:-)


Vis co je to pokrok? To je neco, kdy se zkousi nove technologie a postupy :) I kdyz nekdy muzou byt nevhodne a spatne, ale treba to bude uspesne. Dokonce jsou i lide, kteri nevyrazeji do extremu a takovou vec potrebuji. Mozna by stalo za to se nekdy rozhlednout a vsiml by sis, ze tady ne kazdy chodi v palcacich a tezke podminky znaji jen z televize.

Jsem schopny moje PDA s dotykacem ovladat i v rukavicich. :twisted:


Pokrok? Treba Colorado? Plne chyb. Navic posledni verze softu dost zkolabovala... Vydrz baterek tak na vejlet za barak do lesa. Vodotesnost dle uzivatelu taky hrozna. Tomu ja pokrok nerikam:-) Misto tech zbytecnych vychytavek by meli konecne udelat poradnou GPSku. Vola po tom spousta lidi. Jenze prednejsi jsou prachy a masa lidi, co si ty GPSky berou do parku jako chlubitko. Z takovych lidi polezou penize, proto ten "pokrok" :D
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod jonza » stř črc 16, 2008 1:38

Ale ja netvrdim, ze jsou uzasne, ale ze prosste je spousta modelu a kazdemu je urceno neco jineho.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod tulak » stř črc 16, 2008 7:48

djx1 píše:.............
Pokrok? Treba Colorado? Plne chyb. Navic posledni verze softu dost zkolabovala... Vydrz baterek tak na vejlet za barak do lesa. Vodotesnost dle uzivatelu taky hrozna. Tomu ja pokrok nerikam:-) Misto tech zbytecnych vychytavek by meli konecne udelat poradnou GPSku. Vola po tom spousta lidi. Jenze prednejsi jsou prachy a masa lidi, co si ty GPSky berou do parku jako chlubitko. Z takovych lidi polezou penize, proto ten "pokrok" :D

ve vývoji v přírodě je spousta slepých uliček :-) a ty "vychytávky", jen zpřístupnění toho, co stejně najatá skupina trpaslíků uvnitř umí a využivá vnitřně třeba pro výpočet trasy .........:-) podívej se o 2 - 3 roky zpátky kdo se tady zmiňoval o GPS. většina na tu "kouzelnou krabičku" nahlížela, jako na výmysl ďábla ..... a dnes se tady dohadujeme, který typ a které mapy ...... to je díky té "mase lidí"..... já jsem kupoval totiž svou MAP60CS ještě za 22,-kKč bez map. ty jsem si musel dokoupit později a dnes oregon s TOPO CZ 2.0 za 10 490,- (takhle to napsali a nikdo neví jestli tu topo mapu tam nezapoměli započítat .... :-) )
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod djx1 » stř črc 16, 2008 8:03

Ale jo, ja proti vyvoji nic nemam. Ale bohuzel spousta lidi vola po dobre GPS. Krizence Visty a sedesatky. Vybrat z techto pristroju to nej a udelat opravdu kvalitni a fungujici GPS. Neni to muj nazor, je to nazor spousty lidi, co GPS opravdu vyuzivaji k navigaci.
Taky si vem, jak dnesni clovek (myslim ten, co GPS opravdu vyuzije a nema to jen jako dalsi hracku, aby se mohl vytahovat v parku pred kamarady) GPS vybira. Bud sedesatku a nebo HCx. Colorado mezi temahle lidma moc v kurzu neni. Pro nas Colorado nic neprineslo. Ba naopak....spatna odolnost vuci vode, jeste nizsi vydrz baterek (to je spis vysmech), nejaka 3D mapa ktera se nacita strasne pomalu, spatny software ktery uz se cca pul roku nepodarilo vypilovat.... Jedinou vyhodou je kvalitni displej, ale na ukor baterek.
Staci se podivat, jak se lide rozhoduji. Mam koupit sedesatku nebo Vistu (i ja to dost resil)? Jedna ma to a jedna zas to. A skoro kazdy rika, ze by byl nejlepsi krizenec. I majitele to rikaji. Ja jsem s HCx spokojenej, ale chybi mi presne to, co ma sedesatka....krizovej ovladac a trosku vetsi displej.
Jo, at si vyvijeji multimedialni krabicky s funkcema, ktere jsou na nic, ale at udelaji jednu "armadni", ktera bude mit nejdulezitejsi funkce, ale hlavne bude fungovat. Spolehlivou krabici do prirody a do drsnych podminek. Krabici, co vydrzi dele nez 10h provozu. A bude za normalni peniz (cim vic zbytecnych funkci, tim drazsi).

Je to jako s fotakama. Tam se vyvyji az hruza. Krabice plne funkci, ktere clovek ani nevyuzije a ani mozna na ne neprijde. Ale ze je ta skatulka plastova, lehce rozbitna a vuci vode neodolna, to uz je na druhem miste. Dost lidi vola treba po jednoduche zrcadlovce, ktera bude mit zakladni funkce, ale bude mit kvalitni telo. A hlavne dobrou cenu.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod tuso » stř črc 16, 2008 8:08

Přesně tak. Kupoval jsem GPS do auta - že to má prohlížeč fotek, kalkulačku a mp3 přehrávač jsem prostě zkousnul, protože s tím nic nenadělám. Ale že jsem musel shánět na netu model, který se už přestal dělat, protože začali vyrábět model se zabudovaným foťákem? Já vím, že na trhu jsou mraky GPS. Ale když tě něco zaujme svýma funkcema, proč k tomu musíš za každou cenu dostat / a zaplatit/ mraky nepotřebných "vychytávek". Někdy mám pocit, že za chvilku budeme mít zabudované foťáky i v hajzl papíru.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Kimit » stř črc 16, 2008 8:13

Souhlasím, ať je Colorade sebevíc barevné a 3D, podstatná v terénu je výdrž baterek.

A stejně jsou všechny GPS limitované rozměry displeje. Bohatě mi stačí rozměr na 60CSx s tím, že pro určení aktuální pozice a +- okolí to stačí. Pro to ostatní je naprosto nepostradatelná klasická papírová mapa. A myslím si, že vždycky bude (teda dokud vývoj nepůjde tak daleko, že bude nějaká supertenká A4, na kterou se budou dát nahrávat mapy a bude to i navigovat :mrgreen: ). Pak se tady těm krabičkám budeme smát. :)
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod omik » stř črc 16, 2008 8:17

ono je to hodne o marketingu. su trhy, kde tento material je spotrebny a pre tych ludi nie je problem kupovat kazdy rok novu "hracku". aj ked ju realne nepotrebuju (alebo nepotrebuju vymenit). A aby mali dovod hracicky vymienat, tak im stale do nich pridavaju nove a nove funckie (viz. fotak v gps). U nas sa hold riesi cena a nezbytne funkcie.
Typicky priklad su mobily. Mobil uz dokaze robit milion veci a pritom vela ludom by stacilo, keby dokazal iba poslat mms, sms a telefonovat. Ale taky uz nezozeniete. Je to hold dan pokroku. Casom si na to zvykneme :). Potom pribudaju v telefonoch nezmysly ako 3MPX fotak. Naco? Kvalita fotky bude kvoli objektivu rovnako uboha ako s 1MPX. Zoom na telefone? Vysmech... Ale ak by neboli taketo vychytavky, tak firmy vyrabajuce telefony by nemohli chrlit kazdy rok 10ky novych modelov, stagnoval by zisk a potazmo by stagnoval dalsi vyvoj....
.
A biela je kazdy rok belsia... Proste sa z nas stane stado konzumentov, aneb "pokrok nezastavis" :mrgreen:
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod djx1 » stř črc 16, 2008 8:21

@Kimit...ja myslim, ze to jednou dopadne tak, ze rozbalis papirovou mapu a tam uz bude puntik, ktery ti ukaze kde jsi:-) A pak ji zabalis a ono te to bude hlasem navadet:-)

@tuso...presne tak. Meli by mit ucelenou radu, kde si vybere kazdy. Bohuzel to tak neni.

Drive byl problem, ze sedesatka mela lepsi prijimac. Vista tim trpela. Byla sice mensi, ale mela horsi prijimac. Vista upadala. Ale po ctyrech mesicich dali i do Visty lepsi prijimac. Ja se tenkrat radoval a rikal jsem si...jo, kluci chteji zdokonalit GPSky pro nas. Prijde cas, kdy udelaji pristroj o velikosti Visty a displejem a ovladanim ze sedesatky. Omyl. Prisel pro spoustu lidi zbytecne Colorado. A ted Oregon... Chjooo. Kdyby ty veci alespon fungovali...

A pak nechapu. Krabice do prirody. Chlubi se, ze vas vytahnou z pruseru. Ze by ji mel mit kazdy cyklista, turista. Je to vas kamarad na cesty.... Ale to si panove z Garminu delaji srandu ne? S 10h funkcnosti (kamaradovo Colorado drzi 10-12 hodin)? Vzdyt to mi ani nestaci na odpoledni prochazku:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod Kimit » stř črc 16, 2008 8:23

Z průseru v přírodě člověka především vytáhne co nejdůkladnější příprava před cestou. A GPS je jen jeden z malých velkých pomocníků, kteří jsou u toho nápomocni. Stejně tak jako kvalitní mapa, kvalitní hadry, kvalitní obuv a kvalitní jánevímcoještě. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » stř črc 16, 2008 8:25

@omik..jasne. Je to tak. Bohuzel je to vse o penezich a ne kvalite:-( Bohuzel zrovna u GPS by to melo byt alespon trosku obracene. Clovek ocekava oporu od te krabicky. Nemuze si dovolit, ze mu dojde baterka. Nebo ze mu klekne stroj jen kvuli nedokonalosti softu... Clovek sice pouzivam papirovou mapu, ale nikdy nevis. Kamaradovi tenkrat tahle krabice v Tatrach zachranila zivot.... A asi by byl nasranej, kdyby mu v tom pruseru klekla baterka:-) Nebo se pristroj bloknul:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod omik » stř črc 16, 2008 8:25

@kimit: amen :). k tomu sa neda asi nic dodat
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod djx1 » stř črc 16, 2008 8:30

Kimit píše:Z průseru v přírodě člověka především vytáhne co nejdůkladnější příprava před cestou. A GPS je jen jeden z malých velkých pomocníků, kteří jsou u toho nápomocni. Stejně tak jako kvalitní mapa, kvalitní hadry, kvalitní obuv a kvalitní jánevímcoještě. :mrgreen:


Presne tak. Ja planuji a cestu mam v hlave. Ale jak jsem psal...nikdy nevis. Muze se stat pruser a zrovna ta krabicka te z nej vytahne. Uz jsem psal o kamaradovi. A taky tu nekdo zdejsi psal, ze uz mu jednou pomohla.
Ale na druhou stranu. Je spousta lidi, co se spolehaji prevazne na GPS (cykliste dost casto a chapu to). Pro ne je taky neprijemne, kdyz jim GPS klekne...
Proste clovek neco kupuje a ocekava od toho spolehlivost.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod omik » stř črc 16, 2008 8:30

@djx1> no samozrejme. lenze ked si vezmes, kolko tych GPS sa predava a kolko ludi ich naozaj potrebuje na take akcie, kde im to moze zachranit zivot, tak si myslim (a je to samozrejme iba moj nazor nepodlozeny statistikou ani inym dokazom), ze vacsinu ludi ohuri skor moznost z GPS aj telefonovat ako to, ze mu ta GPS vydrzi o 10 hodin na baterkach dlhsie.... :).
GPSu mam kratko a pouzil som ju v hroach zatial len na jednej akcii, ale fungoval som sposobom, ze som v nej mal mapu a urobenu trasu s bodmi, cez ktore som musel prechadzat ale vacsinu doby bola vypnuta. K tomu vzdy mam normalnu mapu (a idealne 1:20t/25t) a GPS pouzijem iba v pripade, ze uz fakt neviem co dalej, kam dalej. A na obcasne skontrolovanie vysky.
To podla mna vcelku staci, aj ked mozno by nebolo od veci si nechat robit track log, kvoli backtracku v pripade ozaj vazneho pruseru :). To este musim nejak domysliet...
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod Kimit » stř črc 16, 2008 8:34

Souhlasím. A zrovna na kole je GPS naprosto návyková záležitost. Pěšky ji až tak moc nesleduju, protože se dívám pod nohy a navíc se mapa v přístroji mění dost pomalu, ale na kole, to je to to pravé ořechové. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod Kimit » stř črc 16, 2008 8:41

@omik: Track logy jsou super věc, v horách mám GPS běžně zapnutou a nosím s sebou i náhradní baterky (2x). Jednak člověk při ztrátě orientace ví, jak se vrátit (např. letošní Západní Tatry na skialpech = dolů jsme jeli vyloženě podle tracklogu a předem připravených bodů; a věděl jsem, že i když skoro nic nevidím, jedu ve známém terénu).

Druhé využití tracklogu je už spíš taková fajnová nadstavba. Doma si v klídku sednu k pecku a k fotkám ještě přidám export z Mapsource dané trasy + výškový profil.
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » stř črc 16, 2008 8:43

djx1 píše:Muze se stat pruser a zrovna ta krabicka te z nej vytahne. Uz jsem psal o kamaradovi. A taky tu nekdo zdejsi psal, ze uz mu jednou pomohla.


Jo já s pavprochem. Cesta v mlze z Wildspitz-u. Kdyby ne GPS, tak chodíme dokola po ledovci, protože začalo sněžit a byla mlha.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod djx1 » stř črc 16, 2008 8:44

@omik....no ja GPS ani tak pro navigaci nepouzivam. Mam ji opravdu jen jako "rychle se nalezeni v mape" a pro zaznam trasy (ale to spis kvuli zpetnemu prohlizeni v PC). Porovnam GPS a papirovou mapou a vim mnohem rychleji kde jsem. Je to spis lenost:-) Driv mi to trvalo dele...hadal jsem, porovnaval mapu s okolim, zameroval...:-)
Ale ani ted to tak casto nedelam. Me bavi navigovat. Mam to jako hru. Takze v posledni dobe zase vic pouzivam hlavu, busolu (v GPS) a klasickou mapu:-) A v GPS mam jen "body zvratu" (krizovatky...). Je fakt, ze ted je chuze plynulejsi. Clovek nemusi moc stavet a hledat se.

@kimit...kolo. Prave. Spousta cyklistu se spoleha jen na GPS. Doma naklikaji trasu a pak jedou. Nekdo ji pouziva (ja) jen jako nahradu mapniku s mapou. Je na riditkach a ja presne vim, kam jedu. Zas tam mam jen dulezite body (klikat trasu v PC me nebavi), takze si dam navigovat mimo silnici a pak uz na GPS vidim, ktera cesta vede mym smerem:-) A to mi staci:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod Jan » stř črc 16, 2008 8:59

Ono treba rozlišovať marketing a účel, ktoré vytvárajú veľmi zložitú, až neopísateľnú zostavu. Marketing (foťák v GPS a pod.) je pre nás zdanlivo zbytočný, ale keďže sa vďaka nemu vo svete predáva stále viac a viac GPS (lebo rozmaznaná stredná trieda chce mať stále nové modely), tak stláča cenu prijímačov aj u nás. Marketingu však bežne podliehame aj my v Strednej Európe, keď GPS používame namiesto papierovej mapy a stále častejšie a častejšie sa sťažujeme, že to nie je dobrá náhrada papierovej mapy a neuvedomujeme si, že to nikdy náhrada papierovej mapy nebude. GPS v našich zemepisných šírkach a pri bežných stredoeurópskych outdoorových aktivitách ešte dlho predlho nebude ničím iným, než ťahačom z menších (nájdenie prístrešku či stratenej značky), stredných (vrátenie sa po tracklogu v hmle) a veľkých (udanie polohy, kam má priletieť vrtulník) prúserov...

Alebo inak: všimli ste si, koľko áut už má dnes nalepených GPS na prednom skle? Vôbec to nepotrebujú, celé roky chodia iba na chatu a naspäť. Ale kúpia si to, lebo je to už dostupná hračka pre mužov (toy-for-boy). A pre nás, čo GPS využívame aspoň trochu účelnejšie, je to dobre - stláča to cenu dole a vytvára iné výhody (potreba aktualizácie máp a pod.)... Skrátka, GPS podobne ako iné toys-for-boys, nie je ani tak vecou technológie, ako sociológie, psychológie a marketingu ... :-)
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Další

Zpět na Návrhy