Jaké pořídit nesmeky?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » stř led 12, 2022 21:21

@AlexBeck: Podle fotek bych rekl, ze mas ty Campy nasazene uplne blbe - vepredu vytazene prilis vysoko. Ty "predni hroty" maji byt tak min. o 2-3 cm hloubeji pod podrazkou, resp. vrsek te gumy vepredu by mel byt jen kousek nad obsazkou, ne uprostred snerovani... Skoro bych rekl, ze muzes mit ten spojovaci drat malem jako predny uchyt macek.
No a pri pouzivani na horni hrane velikosti bych se na ten suchac uplne vyprdnul, ja jsem jej nosil asi prvni mesic, potom me prestalo bavit se s nim hrata od te doby zustava permanentne v obalu. To ma smysl, kdyz mas na spodni hrane velikosti nebo prilis uzke boty, potom nim muzes trochu stahnout gumu k sobe aby retizky nebyly volne. Na dostatecne velke bote gumicka drzi, ze ani nahodou nespadnou. Teda pokud nejsi "sikovny" a nekde gumu nerozriznes poradnym zakopnutim o ostrou skalu - ale to by musela byt fakt pecka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod AlexBeck » stř led 12, 2022 22:49

Mike: to jsi mě potěšil, že nejsem jediný kdo na to šel obráceně. Přitom už z obrázku v navodě je zřejmé, ze zapínací přeska nemá být na patě :D

Toho jsem si všimnul, ale pak ta natahovací síla te modré gumy bude ještě větší. Přemýšlím, že na patu (té gumy) dam nějaké očko. Za něj to zkusím natáhnout. Moc nevěřím, že ta guma je tak extra elastická a nevystřelí mi oko 8)
Naposledy upravil AlexBeck dne stř led 12, 2022 22:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » stř led 12, 2022 22:50

To budou zas titulky. Cesty turista si v Tatrach vystrelil oko! :twisted:

Vsak kdo by koukal na navod, ze ;-) Jenze ja jsem te predem varoval tady v odpovedi na tvuj prispevek :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » čtv led 13, 2022 11:31

AlexBeck píše:pak ta natahovací síla te modré gumy bude ještě větší
No jo, jak jsem psal,je hodne velky rozdil v "gume" na mych Vertigach a synovych Snowlinech (tam je nejaky high-tech vyvinuty matros). A podle vseho (i jak jsem na chvili mel v rukou nejake CAMPy) u Tvych je guma jeste pevnejsi.

Jen pro pobaveni: nekdy tady (OF-nebohy) uzivatel wawrick psal, ze si nesmeky nandava/obouva hodne rychle, klidne i na kratoucky usek, ze to netrva ani 10 vterin. Ja jsem se skrabal na hlave, jak to, ze ja si musim nekam sednout a potom s kazdou botou hrat tak minutu, nekdy i vice.
Potom jsme koupili synovi ty Snowliny a dodatecne jsem wawricka pochopil, navic on nemel boty na horni hranici velikosti. Fakt bys mel nekde alespon osahat ty Snowliny a zkusit, jaky velky je tam rozdil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod AlexBeck » čtv led 20, 2022 10:13

Sice jsou to turistické mini mačky Je pravda, že delkou hrotu viz předchozí strana i jo. Zase tuhle "srandu" dávat do temátu o mačkách? To spíš zajemce najde zde.

Simond Bobcat
https://www.decathlon.cz/p/turisticke-mini-macky-bobcat/_/R-p-9184?mc=8133601&c=ORAN%C5%BDOV%C3%81#v1227237

ObrázekObrázekObrázekObrázek

+ važí polovic a rozměrově zaberou v batohu tak 1/3 místa (uchýtky pasku na "kloubech" takže po složení jen placka s hroty)
+ nic se nanastavuje, pasují na každou botu
+ snadne nasazení, nelítají, neposunují se, nelepí se ně sníh,
+ snadná chuze sněhem. Nizká váha, chybějící prední hroty "nečeří sníh" :D Prostě jsem o nich ani nevěděl.
+ zvládnou i sestup po ledě, ale rozhodně bez pocitu bezpečí :mrgreen:

- použitelné jen na sněhu (neušlapanem do ledu)
- nepoužitelné v mixech (houpat se na tak malém těžišti :roll: )
- v prudším stoupaní chybějíci přední čast mačky

Vhodné asi na CZ kopečky v kombinaci s obyč nesmekami. Na horách to nemá velké využití :((
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Mačky

Příspěvekod ntz » pát úno 3, 2023 11:48

Mam doma asi 3je nesmeky .. takovy docela obycejny, ty gumovy ... na neco mensiho se tedka chystam (dam si snezku - jedeme do pece pristi vikend, pujdu ale hodne brzo, treba ve 3 rano) .. jaky by jste mi teda doporucili nesmeky ?

Ja byl v zime na snezce nekolikrat, ty nesmeky jsem ale skoro nikdy nepouzival, protoze ty co mam, jsou uplne na hovno .. Mam se na nesmely vykaslat a nebo si mam zkusit koupit nejaky poradny co fungujou ? Pripadne jaky ? Ty turisticky macky jsem zatim jeste nekoupil (jak jsem se na ne ptal pred mesicem .. nedostal jsem se od te doby do Hanibalu, mam je ale v hledacku)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod sobb » pát úno 3, 2023 12:08

Přesunuto do správného vlákna, není důvod se ptát na nesmeky ve vláknu o mačkách.
Tak si to tady pročti, odpovědi najdeš.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod oodoow » pát úno 3, 2023 12:40

Snowline Chainsen Light - zrovna na Sněžku brzo ráno jsem v nich šel asi dva týdny zpátky.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Etheric » pát úno 3, 2023 12:55

Taky mám Snowlite a spokojenost, byly 3 verze - light, plnotučná a prostřední /tu mám já/
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » pát úno 3, 2023 14:02

Ono to zavisi nejvice od konkretnich snehovych podminek. Bezne na Snezku Ti ty Snowliny urcite poslouzi v pohode (ja bych radeji doporucoval PRO misto Light, vydrzi dele a i mirne horsi teren, maji delsi hroty a lepsi usporadani na bote). Nejlepe, kdyz bude dobre uslapany tvrdy snih nebo led.

Jeste lepsi na vetsi snih jsou tyto Nortecy. Nahradil jsem nima stare Veriga, hodne podobne tem Snowlinum. Ty Nortecy maji delsi hroty, lepsi rozlozeni, ve velkem svahu drzi vic, uz se to blizi lehcim mackam (ale jen blizi).
Jak takove, jak jsou Snowliny, tak i ty Nortecy vyrabi vice firem. Osobne silne doporucuji si je pred koupi vyzkouset na botach, se kterymi se budou nosit. Jednak kvuli velikosti - tabulka velikosti vyrobce je hodne orientacni - a jednak jsou mezi nimi rozdily a hlavne hranicni velikosti (co Ty, myslim mas - ja mam 47 pohorky) se u ruznych modelu ovladaji ruzne (blbe :twisted:). Suverenne nejlepsi "gumu" maji Snowline, to je bez diskuze, ta je pomerne mekka a dobre natahovaci, ale pritom drzi fajn. Nekteri vyrobci davaji hodne tvrdou a malo roztahujici se gumu, coz je dost blbe na manipulaci. Na nekterych modelech je dobre tam dat i ten suchy zip, aby se nesvlekaly, ja to nikdy nepouzil ani u jednych, stejne tak manzelka ani syn - ja jsem mel spise problem nesmeky sundat z bot nez ze by se sundavaly same :-).

Plati tady ale prima umera - cim delsi hroty, cim je jich vice a cim lip je mas rozlozene, tim lip a vetsim rozsahu podminek drzi. Bohuzel taky ze vazi tim vice.

Pokud ale bude snehu hodne nebo "blbe konzistence", tak Ti nemusi stacit zadne nesmeky, v tech nejhorsich podminkach ani macky (kdyz je "akurat" snehu, ze jej seslapnes do tvrde vrstvy az po hroty macek, ale jeste neco malo zustane jeste neco malo a pod tim vsim je led nebo zledovateli snih - v tomto Ti moc nepomuze nic; macky obcas zaberou, ale spolehat se na ne ve svahu se neda). No a pokud budes mit tak 30 cm dobreho snehu, tak nepotrebujes zadne nesmeky ani na strmsich usecich - jen to nesmi byt 30 cm prasanu na ledove vrstve.

Jeste pocitej s jednou veci - zase za jistych snehovych podminek se mohou na nesmecich nabalovat snehove koule, a to i docela velke. Je to ale zavisle nejenom od snehu ale nekdy asi od vule pana boha :-). Tyto situace jsem zazil s Vertigami, Nortecami, syn i manzelka a jak jsem si vsiml venku, tak obcas prakticky kazdy s jakymkoliv modelem. Ale, bohuzel, nektere modely za jistych okolnosti nabiraji vic, nektere min - a potom za jinych podminek se to obraci.
U Verig jsem mel zkusenost, ze jeden konkretni nesmek z paru delal koule vyrazne casteji a vetsi nez druhy - nezavisle, na ktere noze jsem jej mel. Mozna to bylo dano tim, ze je pouzivam uz par let s jednou roztrzenou casti gumy (kde jsou dva pasy), nepamatuji si, jestli to tak bylo i predtim. Ale podobne neco jsem si obcas vsiml i u jinych lidi.
Kazdopadne, pokud se Ti koule budou delat, tak je musis neustale odkopavat, bo jinak je to dost nebezpecne - noha TI nedrzi vubec, ani jako kdyz mas jen boty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pát úno 3, 2023 17:52

Ja bych si teda na Snezku aktualne vzal spis sneznice. A mozna lavinovou vybavu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod oodoow » pát úno 3, 2023 18:10

Ty Nortecy jsou těžký jako prase. :)
Jinak souhlas, že je dobrý vyzkoušet, mně třeba sedí skvěle a ani se nehnou, ale přítelkyni na botech trochu plandaj. Nijak zvlášť to nevadí, ale je lepší když se to neděje, je pak lepší jistota kroku v běhu a míň se pod tím hromadí sníh.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » pát úno 3, 2023 22:51

mike píše:Ja bych si teda na Snezku aktualne vzal spis sneznice. A mozna lavinovou vybavu :twisted:
Tento tyden bych si vzal spise tezkou kotvu- od pondeli kazdy den foukal vitr v narazech vyraznenad hranici orkanu. (Coz je taky priklad toho jak je takovy vitr v nasich podminkach zridkavy :evil: .)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod pavproch » sob úno 4, 2023 13:08

Zvjedavost (nehodlám pořizovat nesmeky) - není tu někdo, kdo má zkušenost/porovnání s nesmekama (na normálních teniskách) vs. tenisky s hřebama (např. ty co mám já - LaS Blizzard)?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Quido » sob úno 4, 2023 13:45

jsou nesmeky a nesmeky - já mám radši nesmeky, ty co drží a nesmekají se z boty, tedy pravé nesmeky :mrgreen:
rozdíl je zásadní, když dojdeš na místo bez sněhu / ledu...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Vexo » úte bře 14, 2023 23:38

Mel bych jeden dotaz: behem unora jsem stravil 4 dny v Jesenikach a chodil v Hanwag polobotkach s nesmeky (chainsen pro). Pote jsem si vsiml asi 2cm dlouhe uzke trhliny v podrazce na pate. Velikost bot 45, nesmeky XL, boty maji cca 3.5K km, takze uz by nejaky narok na opotrebovani mely. Podrazka je Vibram UltraGrip II, ktera se radi k mekcim, pouziti A/B. Muze to byt tim nebo je to ciste nahoda? Zatim to nicemu nevadi, ale rad bych se tomu vyhnul az je nasadim na novejsi boty. Dekuji za pripadne postrehy.
Přílohy
hanwag-trhlina.jpg
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » stř bře 15, 2023 11:22

Reknu TI to takto - nasad si ty nesmeky na boty (jen tak, ne na nohou) a koukni se, jestli v miste trhliny se muze neco zarezavat. Podle mne jedine, co prichazi v uvahu je ten spojovaci clanek mezi retezem a pliskem s hroty. Ale aby TI to udelalo 2cm trhlinu, to se mi nezda, videl bych to spise max. na vytlaceni dirky tim zahnutym koncem, jinak bys musel mit pod podrazkou cely ten clanek.

Podle mne, pokud teda vubec ty nesmeky k tomu trochu prispely, tak hlavni problem muze byt uz v "unave" materialu podrazky a tlaku na cast gumy, ktera uz neni natolik odolna.

Myslim, ze je tady dost lidi, kteri v tech nesmecich pochodili vyssi stovky kilometru (muj syn taky) a na podrazce jejich bot se zadny problem neukazal. Coz na druhe strane jeste nemusi znamenat, ze Tve nesmeky s Tvymi botami toto udelat nemohly.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod milarepa » stř bře 15, 2023 12:39

pavproch píše:Zvjedavost (nehodlám pořizovat nesmeky) - není tu někdo, kdo má zkušenost/porovnání s nesmekama (na normálních teniskách) vs. tenisky s hřebama (např. ty co mám já - LaS Blizzard)?


to se nedá porovnávat, v hřebovkách je ten komfort někde úplně jinde..........jediná výhoda nesmeků oproti hřebovkám je, že je nasadíš jen když potřebuješ a pak zase rychle sundáš.....hřebovky zbytečně dojebáváš mimo sníh a led..........osobně to dělám tak, že když je na trase spodní úsek bez sněhu, tak ho běžím ve starých křuskách, hřebovky mám v ruce, po pár km se rychle do nich přezuju, a křusky schovám pod první křak........cestou zpět si je zase nazuju a doběhnu v nich k autu nebo vlaku, opět s hřebovkama v ruce......nevýhoda je, že se teď takhle nedá běhat Smrk - Lysá, tak si aspoň ten Smrk vyběhnu a seběhnu ze všech jeho stran, vždycky po hranici sněhu a ledu
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Předchozí

Zpět na Ostatní vybavení