Jaké pořídit nesmeky?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 8:02

Ja to vnímám právě jako něco mezi nesmeky a mačkami - proto sem to dal ještě sem.

V podstatě mačky jako takové s předními hroty nechci.

Chci turistické nesmeky ale v nějakém masivnějším provedení - trošičku delší hroty.

Co se mi líbí je že to nemá klasickou gumu se kterou jsem zápolil a bál se že to praskne.

A hlavně se mi líbí že to má ty řemeny na stahování a né řetízky co jdou přes botu - jelikož bych to chtěl na ty nové Super Perfekty co nemají gumovou obsázku tak si myslím, že by to mohlo být hodně šetrné k botě a zárověň pevně držet.

Chci to na turistiku, chození po zledovatelem terénu ve sněhu a právě taky jako zálohu kdyby náhodou.

Žádné lezení po ledovci

Ty vyhazováky to má - ale to už ste vyřešili.

Teď se mi jedná hlavně o to zda to funguje dobře, jaká je životnost, co hroty zda se neohýbají, zda nepraská to péro (ta ocelová listová pružina) a td - prý to umožňuje dobrý ohyb měkké boty jak bylo vidět na videu, takže SP by neměl být problém, jelikož jsou tvrdé.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 8:14

Mike - ano mačky nemám a asi bych je ani nevyužil jelikož nelezu a nechodím po ledovci v Alpách.

Staré nesmeky co mám mají malinke hroty což stačí když je na cestě ledovka ale jakmile je někde břečka nebo sníh přes led tak se to obalí a moc to nepomáhá.

Musím koupit nové tak jako tak - jelikož ty Super Perfekty jsou obří tak je na ně nenarvu.

Takže buď něco jako tahle Kahtoola RVS nebo klasiku jako Nortec Alp Forest

https://www.nortecsport.com/en/product/alp-forest/

Jenže si říkám ze na té špičce to na kůži bez obsázky nebude to pravé ořechové a tu gumu - zapolil sem s tím a na ty SP i když koupím největší si myslím se to bude rvát blbě.

Ta Kahtoola RVS vypadá že má trosku delší hroty což by na ledovku s novou vrstvou sněhu a brecku mohlo byt lepší. A pokud se dobře dívám tak ty dva přední hroty jsou hned na špičce což by mohlo byt lepší pro chůzi do kopce než u nesmeku kde sou hroty až dál od okraje boty.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 9:43

Pokud jste zmínili klasické mačky tak Grivel G1 vypadá docela podobně - taky ohebné pro turistickou botu, jen tedy hroty už klasické ,,mačkovní” to nevím zda už na turistiku není přeci jen moc.
A u Grivelu sem našel většinou podporovanou velikost 44-46.
Ta Kahtoola má 48.

Jelikož ty Super Perfekty jsou opravdu velký tak by to mohl byt problém - ale hlavně nevím do úplně klasických maček se mi přeci jen moc nechce to mi vážně přijde na moje účely zbytečný a hlavně často chodím takové ty úseky klidně bez sněhu kde je zmrzlé blato a td a to by asi na hodně vysokých hrotech nebylo moc ok.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » ned lis 11, 2018 11:49

Michale, ty "macky" Ti budou - podle mne - zbytecne. Sezen si dobre retizkove nesmeky (Snowline Chaisen Pro), ktere maji ne klasickou gumu ale jz jine smesi, se kterou se docela dobre pracuje i na velke bote.
Jinak ja plne chapu problemy s gumou na vetsich botech - moje starr nesmeky jsou sice do 47, ale moje stare boty Asolo Granite s hodne vysokou podrazkou zvladaly jen s velkou namahou (a to uz nerikam kdyz jsem na podrazce jeste mel i predni a zadni vystupky pro macky, jsem je nechal odbrousit). Proto jsem si nakonec koupil ty Chaiseny pro boty 48 - 51 nebo kolik. Bohuzel, Granity se rozpadly a Salewa Crow jsoumnohem mensi a jsou tam velke. Proto je prodavam. Skoda ze nejsi pobliz, mohl bys je vyzkouset (ta velikost XXL se blbe shani).
Jinak nemej obavy ohledne kuze pod retizkem - nic se ji nestane. Graity maji obsazku jen vepredu, navic mame zkusenosti i sIslandami, ktere maji nizkou obsazku, retizek se tam dost opira o nubukovou kuzi a bez problemu. Jedine, co je casem videt je spise od macek od tech plastovych kosicku, jak se stahuji ke kuzi, tak je tam kuze "otlacena" ale nic ve funkcnosti. Je to na Perwangerech i na nubuku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 12:19

Apuka - já ti nevím to má snad ještě menší hroty než ty moje a než Nortec Alp Forest a nemá to pevnou základnu - už vidím jak s tím bojuju když se mi při nasazování pootáčejí zuby a zachytají se za vzorek podrážky.

Opravdu bych rad něco s většími hroty protože když jdu někde kde je na spodku led a přes to novej prašan tak to ,,neprošlápnu” obalí se mi to a podkluzuje mi noha s tím ze občas se chytne a občas ne. V takových těch břečkách bláto sníh mi taky přijdou krátký - mám Climbing Technology Ice Traction.

A ty Kahtoola KTS mají i ty vyhazovače sněhu - dle recenzí to funguje skvěle a pokud nejde přímo o lezení po ledovci tak je doporučují právě na turistické použití a jsou výrazně pevněji chycené.

Váha je jen trochu větší.

Jo právě to promačkání kůže sem myslel - funkci to nevadí, ale srdce krvácí ;)

No ještě uvidím ale uvazuji o tom ze bych je testnul - leda by se našli nesmeky s většími hroty a určitě základnami v kuse jako třeba CT/Nortec.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod fps » ned lis 11, 2018 13:00

Michal82 píše:Chci to na turistiku, chození po zledovatelem terénu ve sněhu a právě taky jako zálohu kdyby náhodou.

na to úplně stačí řetízkové nesmeky, já dvě zimy používal Snowline Spikes Light, jako zálohu do batohu, mají v XL velikosti slušných 287 g i s obalem, a jak píší ostatní, na turistiku nepotřebuješ žádné mačky, ani ty Kahtoola
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 13:27

fps - a pokud mám vyzkoušené že mi klasické nesmeky mnohdy nestačí.....?

Do klasických velkých maček se mi jít nechce jak sem psal - ale něco mezi tím bych uvítal.

Delší hroty, jiný systém než ta guma, pokud možno aby mi nešel kovový řetěz přes kůži boty, aby to šlo dobře nandat na velké boty, spodní hroty na pevno spojeny - tedy třeba jako CT/Nortec a td prostě pevná plošinka - né jednotlivé hroty na řetízku.

Rad uvítám jiný navrh než je ta Kahtoola RVS, jen sem nic takového ,,mezi” nenašel.
Nějaký systém na vyhazování sněhu by byl velké plus.

Materiál hrotu jednoznačně ocel - hliník ne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod fps » ned lis 11, 2018 13:31

mě tedy vždy stačili všude kde jsem kdy byl řetízkové nesmeky nebo mačky nebo sněžnice, nic mezi tohle to já nepotřebuji
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 13:49

fps - a to je ono.

Pokud jdeš někde kde ti nesmeky nestačí pouzijes mačky - což je jasný.

Já ale pro trvalé využití maček nenajdu důvod a ano někde by se občas hodili spíš než nesmeky, ale nevyužil bych hroty do předu a myslím si že ta délka hrotů by už byla zbytečně moc.
Na druhou stranu délka hrotu na nesmeku mi často nestačí a ta konstrukce mi nevyhovuje - třeba u traverzu je cítit jak to povoluje do boku a má tendenci popojíždět po botě a ta guma dostává záhul v místě uchycení řetízku.

Pokud jdu po cestě kde to nesmeky zvládají je to fajn na druhou stranu pokud jdu někde v terénu který jsem popisoval tam už mi nesmeky nepomáhají, tam by se hodily základní turistické mačky - jenže ty bych zas využil jen na pár úseků a oboje naráz nosit nehodlám.

Kdybych nemusel řešit ze mi současné nesmeky sou malé asi bych na to kaslal a používal je dal, ale pokud musím koupit větší tak chci něco co bude pro mne lepší než to co mám vyzkoušené a mám k tomu výhrady.

Proto bych rad něco trochu mezi nesmeky a mackami.

Můj typický problém :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 13:53

Tím neříkám ze to musí byt zrovna Kahtoola RVS.

Jen z klasických nesmeku sem asi verzi s největšími hroty našel Nortec Alp Forest - a pořad je tu problém s gumou a bezpečným uchycenim plus řetězy přes kůži.

Nic mezi sem jinak nenašel.

Jestli někdo ví o něčem budu rad.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Pierre111 » ned lis 11, 2018 16:09

Nesmeky jsou podle me vhodny spis na namrzly cesty. Jakmile teren prituhne a jdes do prudsiho svahu a nebo travers budes so hodne opirat do retizku tak ti podle me muzou poskodit kuzi na botech. Me macky vyryly diru i do gumove obsazky kdyz jsem je pouzival v tezkem terenu, kde uz to chtelo automaty. Navic u tebe fakt nema smysl setrit na vaze a objemu, kdyz tvoje boty, batoh a bunda vazi co moje komplet vybaveni. :D Vaha macek se ti tam uz ztrati.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 16:35

pierre111 - ha ha ha :) - myslím tu váhu

Viď přesně na zmrzlou cestu sou ty nesmeky super, ale často je beru do sněhu pod kterým je třeba led nebo do brecky a ono i jen do bláta na svahu sem je parkrat použil a tam ty malé hroty proste nezaberou a hlavně to nedrží na pevno na bote.

Dle mne sou ideál na běhání, na procházky kolem města na ledovku - tvrdou - ale do mekciho/hlubšího bordelu už proste nefunguji.

Macky s hroty do předu nechci ještě bych se nakopl a hlavně už to má velký hroty což zas po tvrdsim terénu jako zmrzla cesta by bylo na nic.

Ty Kahtoola ty hroty vypadají trochu delší než u Nordic Forest Alp to jo ale zas výrazně kratší jak u macky. Hlavní plus vidím v tom vázáni což vypadá a dle recenzi funguje tak ze drží pevně na botě a nemá tendenci nějak ujížděl jako ,,natahovaci” guma na nesmekach.

Samo macky budou zas dal ale to už je pro mne zbytecne.

Rad bych koukl i na jiné ,,mačkosmeky” takové konstrukce ale nic sem nenašel zatím.

Ty K10 prý nedrží tak pevne díky tomu jednoduchému reminku na špičce - jednoznačně doporučuji ty KTS.

Eventuelně by se dalo koupit klasické macky a upilovat zuby - ale do toho se mi opravdu nechce když je tu alternativa.

Váha je myslím celkem slušná - u mne nečekaně :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 16:48

Pierre111 a navíc si myslím ze zde mám tendenci tu váhu setrit - měl bych byt pochvalen.

Neb po zkušenostech s nesmeky bych měl jinak tendenci jít do turistických maček což je vyšší váha ;) a navíc mi nepřijdou zas tak vhodne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 18:24

Obecne gumove nesmeky i v XXL velikosti se mi blbe nasazuji na klasicke velke site kozene boty (vel. 48 stare italske Bestardy v 2.8mm kuzi s nordickym sitim jsou fakt obri potvory, skoro jak ty SP :) ), je to proste hodne natesno na tyhle velikosti a velky boty s sitou (tj sirokou) podrazkou. Plus se pri dlouhem chozeni s kopce ci do kopce tak nejak trochu posunuji po bote. Proto asi chapu, ze koukas po necem jinem. Zase dlouhe predni hroty jako u macek na chozeni fakt nechces, to bys akorat jeste vic zakopaval a pak nekde spis sletel :)

Otazka je, jestli by se ti siroke boty do tech K10 a podobnych vubec vlezly (hlavne vpredu). To musis vyzkouset.

Na druhou stranu, mam oboji a beru podle destinace bud retizkove nesmeky nebo macky. Retizkace jsou levne, lehci a i pres mirne posunovani na bote na vsechny zimni destinace po cestach u nas celkem staci. A kdyz potrebujes proslapavat cestu, mas mit sneznice ;) :D Jestli najdes retizkace, ktere se pohodlne vejdou na tve boty, asi bych to neresil. Akorat mne na nich stvou ty retizky, ted jsem pri kontrole pred zimni sezonou zjistil, ze se mi jedno oko vyhaklo, a nejde to zaboha narvat zpatky...:( budu je muset sesroubovat :D Odrbavani bot retizkem je jina vec, ale boty mi odrbava i predni popruch na mackach (mam poloautomaty)...

Z recenzi tech Kahtoola jeste drobna nevyhoda - zapinaji se plastovou rychlosponou, ve ktere muze zamrzat snih a pak pujdou dost tezko otevrit na konci tury :) U KTS mi prijdou uz moc vystrcene ty predni hroty, abys nezakopaval :)

Podobne tem Kahtoola jsou jeste Hillsound Trail Crampon Pro, nebo AustriAlpin EASY, 8-hrote (bez prednich hrotu). Oboje vypada lip jak ty K10. Pokud by ti na chozeni nevyhovovaly retizkove, ty AustriAlpin mi prijdou jako nejlepsi alternativa, maji klasicke vazani misto plastovych rychlosponek, antiboty a dokonce certifikaci EN/UIAA153. A o polovinu levnejsi jak Kahtoola KTS.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » ned lis 11, 2018 19:32

Michale, mne kdyz se na nesmecich (retizkovych) udelala boule pod botou, tak v te same situaci se delala boule i pod mackama s jinak dobrym vyhazovacem snehu. Jinak jsem nikdy nemel problem. Ale ja jsem taky nemel problem s posunovanim se retizkovych nesmeku - to je ale asi tim, ze byly na ty Granity uz male a drzely jak fras :). Jedine co se mi posouvalo byly ty XXL Chaisen Pro na Salewa Crowech - to je vsak uz o cislo vetsi nez je na boty treba. Myslim, ze do nich by se Ti SP podarilo dostavat.
Jinak je jasne, ze az se dostanes do traverzu, tak od jisteho uhlu a terenu Ti ty nesmeky nebudou dostatecne stacit - ale vzal bych na to jed, ze s tema dvema linkovanyma bys mel problemy taky. Ono to neni jen tak, proc maji macky predni kos utazeny a spojeny se zadnou casti i vrchem. Pokud to tak nemas, tak ten spodni kovovy pas muze dostat dobry zahul v treverzu a klidne muze prasknout. Nedavno jsem videl video, kde prasknul cloveku i na poloautomatech. Kdyby nemel tam to spojeni vrchem, byl by uplne v haji - ne ze by takto mu to moc pomahalo ve strmych mistech, ale prece aspon neco.

Ad predni hroty: za chvili chozeni se to naucis - ja si myslim, ze v tech SP budes kvuli tvrde podrazce stejne chodit tak, ze nebudes pokladat botu spickou dolu. Sam jsi psal, ze jako Robocop - myslis, ze on by zakopl? :lol:
Navic ty jedny z linkovanych maji "skoro bezne" predni hroty a jejich delka je jen malo mensi jako u macek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 19:36

Hele ty vypadají taky zajímavě i když mě asi víc zaujal ten jejich Forest model u těch 8 hrotych mi ty hroty přijdou už dlouhý.

Ta přezka by se dala v pohodě vyměnit za jiný způsob zapínání kdyby to zlobilo.
Prave že na šířku by to do těch KTS nebyl problém jelikož je celý předek tvořen popruhy co jdou nastavit na šířku a objem boty což vnímám líp jak plastové oko na klasických mačkách které by nějakou vůli mít mohlo ale kdo ví jak velkou.

No psal sem jim mail ohledně přesné velikosti tak uvidím.

Každopádně díky za typ něco takového bych si představoval spis jak retizkové nesmeky.

Ideální by bylo to vyzkoušet - ale to asi nenarazim na něco poblíž kde by měli něco z toho.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 19:51

Apuka - ti vážně přijdou ty hroty tak velký jak na mackach? Mě tedy přijde ze sou jen trochu větší než na nesmeku. Ty fotky zkreslujou na videu to vypadalo jinak.

Trochu sem nepochopil to s tím reminkem na mackach - jako ze ten popruh co jde přes nart zamezí tomu aby praskla spodní pruzina při bočním tlaku? Jako ten měkký ohebný popruh, který je tam na podélné stažení?

Hele jo tak sou ty SP tvrdý, ale já doufám.... a pevně tomu věřím, že jednou změknou :)

Koukám na klasicky macky jako Grivel G1 a G10 - špička v tom přeci nemůže být vůbec pevně chycená - v botě co má širokou špičku a tedy nezajede hluboko do té ,,plastové klece”

Já budu muset asi vážně zajít s botama něco vyzkoušet nasadit.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 20:08

Michal82 píše:Koukám na klasicky macky jako Grivel G1 a G10 - špička v tom přeci nemůže být vůbec pevně chycená - v botě co má širokou špičku a tedy nezajede hluboko do té ,,plastové klece”


Ten plastovy predni dil ji tam drzi jen z vrchu, do stran spicka nemuze protoze je pevne zaklesnuta mezi kovovymi kusy na kterych je upevneny ten plastovy predni kosicek. No a bota se sirokou spickou - proto se prave macky maji zkouset primo na bote kterou nosis, kazdy vyrobce je muze mit jinak siroke pro jiny styl boty (nekteri delaji nekdy i sirsi verzi, treba ten Grivel), abys poznal, zda se ti tam dobre vejde...

Michal82 píše:Prave že na šířku by to do těch KTS nebyl problém jelikož je celý předek tvořen popruhy co jdou nastavit na šířku a objem boty což vnímám líp jak plastové oko na klasických mačkách které by nějakou vůli mít mohlo ale kdo ví jak velkou.


Se podivej znovu, u vsech, i u tech KTS ma predni kovovy dil zvedla kovova "ouska", ve kterych je zaklesnuta bota. Bez nich by ta macka ani pseudomacka moc na bote nedrzela :) A kdyz se ti nevejde mezi ty ouska, tak s tim nic neudelas.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 20:24

FrantaKrajta - konkrétně zde třeba.

Mezi ty železné úchyty mi špička ale zajede maximálně par mm. Při mírném povolení řemenu a bočním tlaku třeba v traverzu přeci z toho musí bota snadno vyklouznout ne?
Některé mají ty kovové úchyty dál a tam to asi drží dobře ale tohle....?

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 20:29

Jo mas pravdu sou tam ty oka vystouplé..... hm tak asi leda otestovat někde.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 21:17

G1 nejsou zrovna nejlepsi priklad macek od Grivelu. Mam AirTech a tam je to, jak pise Franta. Spicka boty se zasekne mezi uchyty kosicku a ani se nehne. Priklopeny kosicek ji trochu pomaha, ma zevnitr taky lehce vystouple opory.

U Grivelu bys nejspis potreboval prodlouzene kovove pasky, daji se normalne koupit. Jestli by se ti tam vesla spicka je otazka, jedine vyzkouset.

FrantaKrajta píše: Zase dlouhe predni hroty jako u macek na chozeni fakt nechces, to bys akorat jeste vic zakopaval a pak nekde spis sletel

V zivote se mi nestalo, ze bych o predni hroty zakopnul a to macky pouzivam prevazne na chozeni (po ledovcich). Uz jsem si s nima parkrat roztrhnul kalhoty a posledne se mi jeden podarilo zaseknout do lytka kousek pod koleno, to zas jo :)

@Michal82: myslim, ze si neuvedomujes jednu vec. Tohle jsou sice mizerne macky, ale uz to macky jsou. A kdyz si beres macky, tak musis mit i cepin. Protoze kdyz uklouznes na firnu nebo dokonce ledu, tak bez cepinu nemas jak brzdit a muzes se zabit i na malem svahu. V nesmekach muzes brzdit nohama, u macek ti hrozi, ze se chytne hrot a zlomi ti nohu nebo te prehodi a zacnes metat salta. Mluvim z vlastni zkusenosti, divil by ses, jak snadno ta kost praskla a pri jak male rychlosti. Odhadem tak 10 km/h, celou dobu jsem brzdil cepinem, jenze na tvrdem ledu to nestacilo, a tak jsem pridal nohy, zacal zpomalovat a pak se hrot seknul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 21:51

Mike - tím jsi myslel ty Grively co sem dal obrázek tu G1 - že při brždění nohama se sekne hrot nebo si mluvil o těch ,,pseudomačkách” od Kahtoola?

Jako já fakt nechodím po ledovci.

Někdy je beru i v plusovych teplotách do bláta - protože jak je to tu měkké tak když jdu z kopce/do kopce a šlápnu tak mi třeba sjede noha 10-20cm blátem a na tohle by se mi trochu větší hrot hodil aby se pichnul do trochu tvrdší vrstvy nebo do struktury trávy.

Kdybys šel někdy na ledovec tak určitě s mackama a cepinem, ale škrábat se tak vysoko.... to bych musel odlehčovat ;)

Třeba u toho Nortec Forest Alp sem našel ze hroty jsou až 17mm - a když na to koukám a porovnávám tak bych typoval na těch KTS tak kolem 20 mm.....? To fakt hrozí ze se to už zasekne jak klasický mačky s hroty já nevím 30-35 mm?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 22:07

Airtechy mam taky, @Michal82 pak ti vyfotim jak mi v nich sedi bota ;) (sedi perfektne, mimochodem, a jde s nima i nejake lehke lezeni po skale, nejen chozeni po ledovcich). Ale treba par lidi taky rikalo, ze ty Grively jsou uzsi ve spicce, ne vsechny boty tam sedi. Proto chce opravdu zkusit s botama. I u tech osmihrotych jako ty zminovane.

Taky v mackach traverzujes i chodis trochu jinak (zvlast na prudcich svazich), je to o zvyku. K zakopnuti, chce to chodit zesiroka, nemit plandave kalhoty, ustrihnout volne ocka snurek na navlekach a podobne :) Nejakym deram se asi ze zacatku nevyhnes ;) Ja si vetsinou udelal diru vlastni blbosti nebo nepozornosti, treba na skale pri lezeni smerem dolu. U nesmeku, ktere maj hroty kratsi a ne na okraji podrazky, pak samozrejme muzes chodit vice "prirozene".

@Mike, dobra poznamka k cepinu. Urcite souhlas, na svahu radeji s cepinem a bez niceho na nohou nez obracene...

Jinak k vlaknu, asi bych vsem tem osmihrotym i bez prednich horizontalnich hrotu rikal macky. Terminologicky by mezi macky patrilo jen to, co splnuje ENxx/UIAA153 (norma na macky jako personal protective equipment), coz treba AustriAlpine jsou (a ty ostatni asi nejsou, i kdyz vypadaji stejne, jen nemaji certifikaci), a nesmeky vsemu jinemu co jen zvysuje treni (od tech mestskych na ledovku az po retizkace nebo pevne nesmeky pod stred boty).

Porad mi lehke retizkace prijdou na chozeni pro podminky v Cesku nejjednodussi, pokud na tvou botu sezenes velikost, aby sedely, a nejdes terenem, kde bys mel mt spis macky. I kdyz ten retizek nesnasim, jak se zadrhava a zasmodrchava kdyz je chces vyndat. Ale nezkousel jsem ty osmihrote bez prednich hrotu, tak jestli nejake @Michal82 koupis, aspon budeme mit dalsi zkusenost v ceskych podminkach :)

@Mike, i kdyz uz trochu OT k vlaknu, zkousel jsi na alpske ledovcove tury ty mekcci FlexBary k tem Airtechum? Muzu zatim doporucit, pokud mas mekci botu, mel jsem je v lete na asi trech spis turach (zadne lezeni a prudsi svahy, tam uz by mi prisly moc mekke), a je to fakt pohodlnejsi, a i s poloautomaty drzely. Oficialni odpoved od Grivelu na dotaz, na ktere vsechny macky jsou vhodne, jsem ale nedostal...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 22:15

@Michal82: pisu o jakychkoliv mackach. Proste jak to pevne sedi na bote a ma trochu delsi hroty na okraji boty, tak ti tohle nebezpeci hrozi. U nesmeku jsou jednak kratke hroty a i kdyby se chytly, tak se bud nesmek stoci na bote nebo praskne guma driv, nez tva kost.

S ledovcema to nijak nesouvisi. Tvrdsi firn nebo led kdekoliv a klidne jen 10 - 15 stupnovy svah. Podruhe jsem se prizabil v nizsich Dolomitech, kde zadne ledovce nejsou. Kvuli nesmekum, ktere na to nestacily. Kdybych mel cepin, nestalo se mi nic. Kdybych mel macky, klidne ty KTS, a nemel cepin, tak jsem nejspis mrtvej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 22:16

Michal82 píše:Mike - tím jsi myslel ty Grively co sem dal obrázek tu G1 - že při brždění nohama se sekne hrot nebo si mluvil o těch ,,pseudomačkách” od Kahtoola?


spis jde o umisteni hrotu, vsechny nesmeky maji hroty preci jen vic dal od hrany podrazky (bliz k stredu podrazky), zatimco macky (i ty osmihrote typu o kterych jsi psal) je maji uplne u hrany podrazky. Takze kdyz padas a brzdis hranou podrazky, u nesmeku mas jeste nejakou volnou hranu nez se ti zasekne hrot, zatimco u macek s hrotem na kraji brzdeni nohama automaticky znamena zaseknuti a bud premet nebo zlomenou nohu...

I kdyz uz pokud jdes v terenu, kde takovy pad hrozi (coz muze byt na firnu nebo zledovatelem snehu i docela "mirny" svah, mel by jsi mit cepin tak jako tak.

EDIT: se predhanime s @Mike v odpovedich ;) takze tak...(podle testu DAV na tvrdem firnu uz myslim 20 stupnu svahu dosahnes 90% rychlosti volneho padu, v mekcim snehu od 30 stupnu uz 70% volneho padu - tabulky se daji vygooglit).
Naposledy upravil FrantaKrajta dne ned lis 11, 2018 22:23, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 22:19

FrantaKrajta - tě asi zklamu ;) v ČR toho opravdu moc nenachodím :D

A co se těch retizkačů týče tak mi zas tak moc nevyhovují.... proto sem začal špekulovat nad tímto teď když na nové boty musím tak jako tak koupit něco nového.

Ach jo kdyby aspoň byly retizkače bez tý gumy - na nějakej stahovací pásek.... už vidím jak to rvu na svůj drobný střevíček, to u toho bude kurev víc jak na Václaváku :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 22:24

FrantaKrajta píše:@Mike, i kdyz uz trochu OT k vlaknu, zkousel jsi na alpske ledovcove tury ty mekcci FlexBary k tem Airtechum? Muzu zatim doporucit, pokud mas mekci botu, mel jsem je v lete na asi trech spis turach (zadne lezeni a prudsi svahy, tam uz by mi prisly moc mekke), a je to fakt pohodlnejsi, a i s poloautomaty drzely.

Nezkousel. Jak se to zlepseni projevi? Nikdy jsem nemel pocit, ze bych neco v tomhle smeru vylepsit potreboval, ale mozna se pletu. Nosim Hanwag Alasky, ktere jsou rozchozene mekci, nez by se mi na snehu nekdy libilo a lehke zpevneni mackama spis vitam :)

Nevim, jestli bych si to mohl dovolit. Treba posledne v Italii to byl po snehu vetsinou chodak, ale mel jsem tam dva kratsi useky (sestupy ze sedel), kde jsem sestupoval celem ke svahu po prednich hrotech a docela bych ocenil pevnejsi boty a druhy cepin...

Jeste pockam, jak se to vyvine a kdyz tak to cele presunu do vlakna o mackach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Pierre111 » ned lis 11, 2018 22:28

Ze zacatku to tu nepadlo ale to ozkouseni macek na botech je fajt dulezity. Nemusi totiz vubec sedet. Jinak ty zvysena ouska jsou i vzadu, brani to posunu macky po bote. Nastavis velikost tak akorat a predni kosik a pasek ti pritlaci macku ze shora k bote. Na ty pate to taky nemusi sedet, pokud jsou moc siroky podrazky.

Macky jsou trochu nebezpecny to je jasny :). Sam jsem si udelal na Mnt Blancu asi 3-4cm dlouhy zasek do holene. Jak ale mrzlo ani to moc nekrvacelo. Zakopnul jsem poradne jen jednou a to pri sestupu skoro na rovine a nejaky hrbol. Byl jsem uz ale hodne unaveny a pletl nohama. Bohuzel to skoncilo zaseklou lopatkou od cepinu v me dlani. Krve z toho teklo dost ale nic vazneho. Moje chyba, mel jsem mit rukavice.

Jinak chodit s mackama po tvrdem povchu neni nic zvlastniho. Kdyz lezu a na skale je sem tam snih tak macky mam na nohach Staci jedno uklouznuti po ledu a letis a pohorky klouzou fakt hodne.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 22:29

Nezklames. Jen si nepamatuji kam to chces :D Tak zkus ty Austri Easy, kdyz uz ne macky (i kdyz na scrambling zimnich Munroes vsichni nosi macky, jestli jsi nekde tam ;) ). Retizkace mi taky nekdy nevyhovuji, jak jsem psal. Ale cim vic se blizis mackam, tim vic to chce chodit jak v mackach :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 22:32

FrantaKrajta píše:podle testu DAV na tvrdem firnu uz myslim 20 stupnu svahu dosahnes 90% rychlosti volneho padu

Jak je tohle mysleno? Volneho padu po naklonene rovine? Sily se rozlozi podle sklonu svahu, takze je to vzdycky mensi, nez volny pad primo dolu, ale kvuli zlomyslne goniometricke funkci to roste se sklonem rychleji, nez je zdravo ;-)

Pocital jsem tenkrat svuj pad, kde to byl asi 30 stupnovy svah na extra tvrdem firnu a vyslo mi (cas a vzdalenost podle GPS), ze pocatecni zrychleni byl skoro 100 % volny pad, nez jsem zacal brzdit rukama (zlomeny prst, prodrene rukavice), nohama a celym telem otloukanim se o sutry :)

BTW, praskla mi i prezka na bederaku, asi chytnul o nejaky sutr, coz taky pomohlo brzdeni. Praskla resp. pretrhla se tahem, takze to musela byt fakt slusna sila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení