Jaké pořídit nesmeky?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » ned lis 11, 2018 22:36

Hm..... tak abych se vrátil (s nechutí) k těm nesmekům.

Existuje něco bez té gumy na nějaký řemínek? Koukám, že to mají všichni skoro stejný max u nějakých odlehčených spodek pro hroty není ploška v kuse ale děleno na 1-2 hroty a spojeno řetízkem.

https://www.nortecsport.com/en/product/alp-forest/

Neměl někdo tyhle - nebo jiné od nich - ta guma bude asi stejná.

Ty hroty mi přijdou delší než u jiných nesmeků co sem viděl.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 22:42

Pierre111 píše:Sam jsem si udelal na Mnt Blancu asi 3-4cm dlouhy zasek do holene. Jak ale mrzlo ani to moc nekrvacelo.

Jj, mne ta moje dira v lytku taky ne. V tu chvili jsem mel jine starosti (je to spravne sedlo? mam slezat dolu do te mlhy?), vecer jsem na bivaku umyl krev a dalsi dny jen obcas citil, ze to tam tuhne. Ozyvalo se to vic az po navratu :)

Pierre111 píše:Moje chyba, mel jsem mit rukavice.

Jj, to je dalsi zasada :) Kdyz cepin, tak rukavice. I kdyz je horko.

Pierre111 píše:Jinak chodit s mackama po tvrdem povchu neni nic zvlastniho.

Neni, ale taky to neni zadna hitparada. Taky je nesundavam, kdyz prechazim skalu nebo sut a za chvili bych je musel znovu obouvat. Myslim ale, ze v tech KTS se bude bez snehu chodit stejne (blbe) jako v mackach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 22:43

@Mike, typove dlouha ledovcova tura typu Venedigerkrone (5 vrcholku po jednom nahornim ledovci) a podobne, proste chodecky teren, F obtiznost a podobne. Na neco, kde bych cekal jakekoliv lezeni, spis ne...Proste je to v mekcich botach pohodlnejsi s mekcima mackama, coz ten flexbar trochu dela. Ne moc, a na jakekoliv lezeni bych v tom na prednich hrotech i u tech airtechu (coz jsou celkem spis chodici macky) nechtel. Samozrejme, asi bych je nebral na tvrde boty, tvrdy teren a podobne. Kdyz potrebujes zpevnovat botu mackama, je to spatne, ohybani zeleza je blby na jeho zivotnost, tvrdy zelezo na mekcich botach prdne to zelezo jako prvni.

@Pierre111, nastesti to u mne skoncilo vzdy jen u natrzenych kalhot a navleku, ale MB jeste ne, tak uvidime ;) Macky klidne i v Alpach v brzkem lete, klidne i na hromosvody (VF). Kdyz zrovna namrzne, tak to jinak po skale moc nejde...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 22:52

@Mike, je na to krasny graf nekde v Schubertovi nebo metodice, uz si nevzpominam na zdroj. Volny pad mysleno jako volny pad, tj 9.8m/s cca. Samozrejme nejake treni prida obleceni a vystroj (matros na sedaku a spol), ale zase neco ubere nylonove obleceni co klouze jak svin ;)
Naposledy upravil FrantaKrajta dne ned lis 11, 2018 23:48, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 22:53

Zrovna po ledovcich pod Venedigerem jsem toho nachodil celkem dost a puvodni pasky mi nijak nevadily. Zas ale nemam porovnani s tema flexi, nikdy mne nenapadlo, ze by tam bylo neco ke zlepsovani :)

Celou Venedigerkrone jsem jeste nesel, chybi mi usek mezi Schwarzewand a Rainerhornem a zrovna tam mi prislo, ze je docela strmy traverz, nez se vysvihne na hrebinek Rainerhornu. Koukal jsem na to jednou prave z toho hrebinku, byla tam jen jedna nic moc stopa od macek a rikal jsem si, ze tohle radej pujdu nahoru, nez dolu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 23:00

FrantaKrajta píše:Volny pad mysleno jako volny pad, tj 9.8m/s cca.

To se mi nezda. Zrychleni je primo umerne sile a ta se rozlozi do trojuhelniku podle sklonu svahu.

Vyvratit se to da snadno pomoci myslenkoveho experimentu. Kdyby na sklonu svahu nezalezelo, tak i na nejmensim moznem sklonu mas 9.8 m/s^2. Coz evidentne neodpovida zkusenosti, jinak bys na namrzlem chodniku a nemel sanci a rozmaznul se o nejblizsi zed ;-)

Myslim, ze zrychleni bude 9.8 x sinus sklonu svahu. Coz je pri 30 stupnich skoro 5 m/s^2 a to je porad sakra hodne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 23:31

mike píše:chybi mi usek mezi Schwarzewand a Rainerhornem a zrovna tam mi prislo, ze je docela strmy traverz, nez se vysvihne na hrebinek Rainerhornu.


Je pravda ze jsme meli naposled dobry snih. V nejake ledovce to mohlo byt urcite dost horsi, ale uplny strmak to myslim neni i tak. Stupne neodhadnu, ale slo chodit s opiranim o cepin. Je pravda ze ze Schwarzewand to jde dost pres odtrhove trhliny a pak celkem docela nahoru, ale kdyz neni uplne namrzlo, slo to i normalne. Ale to je uz hodne OT :) Kazdopadne s temi flexbary i v takovemto terenu mi subjektivne prislo prijemnejsi chozeni. Zkus to, stoji par stovek ;) Ale jak jsem psal, ani na lehke mixy kde balancujes na tech prednich hrotech nebo cokoliv strmejsiho bych je asi nebral.

K tem rychlostem padu, nevim, nejsem fyzik ani matematik, trigonometrie je mi cizi, ale nezalezi tam vic (z meho laickeho pohledu) na treni nez na sklonu? Pres nejaky trochu delsi casovy interval, kdybys mel svah 15st. a nulove treni, tak se taky dostanes na rychlost volneho padu, ne? Protoze ten vektor na stranu je mnohem kratsi v realnych pripadech nez vektor gravitace. Ale mozna to rikam blbe, nevim. Proste jsem citoval cisla od DAV/OEAV/metodiky :)

Ale to je uz hodne mimo nesmeku...

@Michal82, ja doufam, ze ty AustriAlpin nebo podobne koupis a vyzkousis jako nesmeky na chozeni, jinak se fakt vic nedozvime, kdyz budem jen spekulovat ;) A taky bych rad nejake lepsi reseni nesmeku, nez retizky s gumou, nebo rovnou macky. Ale bojim se, ze i kevlarove pruhy by na podrazce odesly driv nez retizky a jeste by se na ne mnohem vic lepil snih....
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 12, 2018 0:33

Asi ne... ste mě vystrasili s tím ze si v tom zlámu nohy :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon lis 12, 2018 0:57

FrantaKrajta píše:Stupne neodhadnu, ale slo chodit s opiranim o cepin. Je pravda ze ze Schwarzewand to jde dost pres odtrhove trhliny a pak celkem docela nahoru, ale kdyz neni uplne namrzlo, slo to i normalne.

Podle AV mapy ma bocni svah 35 - 40 stupnu a mne to taky tak prislo. Zalezi ale na tom, kudy presne jdes, mozna ta stopa byla blbe. A taky to shora obvykle vypada hur, nez kdyz tim jdes nahoru :)

FrantaKrajta píše:Zkus to, stoji par stovek

Zvazim to, ale kdyz ja obvykle opravdu predem nevim, do ceho vlezu ;-)

FrantaKrajta píše:K tem rychlostem padu, nevim, nejsem fyzik ani matematik, trigonometrie je mi cizi, ale nezalezi tam vic (z meho laickeho pohledu) na treni nez na sklonu? Pres nejaky trochu delsi casovy interval, kdybys mel svah 15st. a nulove treni, tak se taky dostanes na rychlost volneho padu, ne?

Zalezi na obojim. Pocitam to pro nulove treni, jelikoz je to maximum, v realu to bude min podle snehu. Koukni sem, zrychleni je jak jsem psal, pri nulovem treni a = g x sin alfa. Rychlost ale zalezi na case, po svahu budes "padat" dyl. Tipuju (nechce se mi to ted pocitat), ze rychlost dole bude stejna, jako pri padu ze stejne vysky. Ale realne bude hrat vetsi roli treni a hlavne budes mit vic casu na brzdeni.

FrantaKrajta píše:Proste jsem citoval cisla od DAV/OEAV/metodiky :)

Jasne, jde o to, co presne tam bylo, tady na slovickach zalezi :)

FrantaKrajta píše:A taky bych rad nejake lepsi reseni nesmeku, nez retizky s gumou, nebo rovnou macky.

Pouzivam Grivel Spider, driv jsem je povazoval za hodne univerzalni reseni, ale po padu v Dolomitech jsem trochu zmenil nazor ;-) Maji sve vyhody i nevyhody. Bez snehu se v nich chodi mozna jeste trochu hur, nez v mackach (na namrzly chodnik nejsou), ale jak se maji do ceho zakousnout, tak se v nich chodi dobre. Hreben MF jsem v nich prosel na firnu skoro cely.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 12, 2018 7:56

Hm.... to už raději řetízkové nesmeky tohle nejde ani pod špičku.

Když koukám na ty gumy na nesmecích - proč tam aspoň není nějaký ocelový kroužek v těch dírkách pro řetízek aby to působilo trochu trvanlivě?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » pon lis 12, 2018 10:57

@Michal82: Jsi se me ptal, proc si myslim, ze TY Tebou linkovane mackosmeky maji hroty skoro jako macky. Primo na linkovanych strankach mas napsane, ze delka hrotu je 3/4 palcu, tj. cca 19mm. U vetsiny macek mas bezpecnostni upozorneni, ze je mas vyradit, kdyz delka hrotu klesne pod 2cm. Taky ruzne macky maji ruzne dlouhe hroty (ted ale nemyslim predni, ty jsou nejdelsi), pokud se podivas nekde, kde jich maji vice, mas vetsi vyber i v teto oblasti. Nejkratsi maji takove "bezecke" (na speed hiking) nebo na skitouring (tam je problem, ze casto byvaju s uchyty na lyzaky).

Co se tyce drzeni bot na tech "ouskach" (a taky reminku vepredu) - i kdyz TI vepredu i vzadu do uchytu dostane jen 2-3 mm podrazky na delku, tak kdyz si macky dobre utahnes reminkem, tj. bude predni i zadni cast "na doraz k sobe", tak macky na podrazce drzi jak prikovane. I ve traverzu. Musis ale davat bacha, aby jsi patu i predek "zacvaknul" do vystupnu, protoze kdyz zustanou stat na vystupcich, nemusi Ti dobre drzet.

Jeste se muzes podivat po necem jako tyto. Na rovine a mirnem svahu budou drzet lip nez nesmeky, ale v traverzech bych jim uplne neveril.

Jo, macky (ale ani nesmeky) tak uplne na blatu na trave nedoporucoval. Muzes na to jednou pekne doplatit. Na ciste trave se to pouziva (Allgau - travni lezeni), ale v blate... To bys mohl dopadnout velice podobne jako kdyz si pritlacis vrstvu cerstveho snehu na led, ale hroty se Ti do ledu nezakousnou - proste letis... A cepin sebou asi nebudes mit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod oodoow » pon lis 12, 2018 11:31

Michal82 píše:Hm.... to už raději řetízkové nesmeky tohle nejde ani pod špičku.

Jj, ty grively jsou nesmeky na zabití, už jsme to tu několikrát řešili a mike to asi málem potvrdil v praxi. :twisted: Řetízkáče jsou jiná liga.
Michal82 píše:Když koukám na ty gumy na nesmecích - proč tam aspoň není nějaký ocelový kroužek v těch dírkách pro řetízek aby to působilo trochu trvanlivě?

Ty gumový kroužky jsou nejslabší místo, ale pokud seženeš správnou velikost, tj. nebudeš je mít natažený tak, aby sis po těch kroužcích šlapal, vydrží dlouho. Mně to na Kahtoola Microspike prasklo až po x letech a mnoha kilometrech běhu po zmrzlých šutrech. A to mám menší velikost, takže jsem šlapal právě na ten napnutej gumovej kroužek. Teď jsem to vyspravil kroužkem z klíčů a fungují v pořádku dál. :)
Na bláto a trávu jsou právě nesmeky k nezaplacení, zvýší neskutečně grip. Třeba na MF jsou svahy, kde když déle prší, tak to skoro nejde nějak rozumně sejít (Poludnovy Grun, Baraniarky), tam se nesmeky hodí.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon lis 12, 2018 19:22

oodoow píše:Jj, ty grively jsou nesmeky na zabití, už jsme to tu několikrát řešili a mike to asi málem potvrdil v praxi. :twisted: Řetízkáče jsou jiná liga.

Moment, to rozhodne neni muj zaver. Pouzivam je dal a zmenu neplanuju, jelikoz si myslim, ze na me pouziti jsou porad nejlepsi. Moje nehoda nebyla zpusobena tim, ze by to byly spatne nesmeky, ale tim, ze to byl snih na macky. Naopak si myslim, ze jsem v nich mel nejvetsi sanci a moc mi nechybelo, kdybych prosel to misto, kde jsem spadnul, tak uz jsem byl asi v bezpeci. Proc jsem ujel prave tam mi bylo jasne, kdyz jsem tam byl pozdeji znovu bez snehu, to misto je opravdu neprijemne, kousek strmejsiho svahu pod skalou a cesticka se klopi.

Problem byl v delce hrotu a snehu. Tvrdy jako sutr, ale na povrchu porezni, neco jako pemza (vysublimoval na slunci) a kratke hroty pri traverzu neudrzel, vyjely bokem. Macky v tom drzely v pohode a nejspis by stacily i ty KTS, kdyby se je podarilo poradne zadupnout. Coz nevim, ten firn byl fakt extra tvrdy, i nesmeky jsem musel zadupavat na nekolikrat.

Kazdopadne, Spidery pro Michalovo pouziti nejsou, na namrzle tvrde povrchy se nehodi, chce to aspon centimetrovou vrstvu snehu nebo ledu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 12, 2018 19:55

Jo do bláta mokrou trávu na svahy sou fajn s tím mám bohaté zkušenosti - když neprší bude za deset minut.

Jenže sou dost krátké, nezabírá to tolik kolik by bylo třeba.

Apuka - já mám za to ze macky mají nějakých 30-35 délku hrotů - nikdy sem je nevlastnil ale v ruce sem je měl a odhadem bych to tak typoval. Takže pod 20 to asi nemá dostatečnou funkčnost když se mají pak měnit.

Ty Nortec Forest Alp ale i Alp mají 17mm
A ty Kahtoola KTS mají tedy 19mm - takže o 2mm víc jak klasické retizkace.

Zuby to taky nemá u okraje krom špičky a asi na patě trochu to vypadá takže dle rozměru hrotu a td spíše nesmeky než macky - z maček to má tedy spíše tu konstrukci vázáni a spojení základen listovou pružinou.

Našel jsem spousty maček - jak Grivel tak třeba Black Diamond - co mají vázáni na stejném principu ze jde reminek od paty kolem kotníku a špička je samostatně - tedy není spojena špička a pata řemínkem.

Tak když tento způsob používají i na drahých mackach kde budou jiné nároky na pevnost nevidím tedy moc důvod proč by to nemělo stačit na ,,mackosmeky”

Další věc je - pokud sou ty hroty o 2mm delší a cca podobne umístěny jak na nesmekach proč bych s nesmekama při padu brzdit mohl a s tímto už ne ;)

Tím neříkám nic - jen postřehy ;)

Našel sem par nesmeku co mají asi kovová/plastova očka v té gumě - ale většinou to sou ty odlehceny běžecký fidlátka s nízkými hroty - proboha když to Nortec dělá na odlehcenych modelech proč to nedělá na Alp / Forest Alp....?

Ano cepín nenosím - na trávu to vypadá divné, na Cuillin mi přijde taky k ničemu - do skály ho nezaseknu a metr sněhu tu snad byl jen v době ledové, ale namrzlo a brecka tu je a tam mi mensi hroty většinou nestačí a guma v traverzu povoluje a žvejka se.

A pokud koupím nové nesmeky co budou na fest tak jejich nandavani bude lahůdka :)

Asi začnu vyrábět nesmeky co budou mezi retizkaci a mackami - evidentně díra na trhu ;)
Posílejte objednávky :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 12, 2018 21:54

Jake macky nemaji spjeny kosik s patou? Hod sem link. Nemas na mysli automaty? :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » pon lis 12, 2018 22:34

Jo, asi mysli plnoautomaty, bo nevi v cem je rozdil...

@Michal82: Ty plnoautomaty se pripinaji ("zacvaknou do drzaku") jak vzadu, tak i vepredu a proto nepotrebuji ten reminek. To je ale neco jako lyzarske vazani (minimalne vepredu), takze to drzi festovne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » pon lis 12, 2018 22:46

Jeste jsem ted doma odmeril delku hrotu nasich macek od spodnku vyhazovace snehu(!!!) po spicku, zmeril jsem zadni a bocne.
Black Diamondy manzelky (dost stare, opotrebeni cca 1,5mm od novoti) - cca 22mm; maji tluste vyhazovace, nemeril jsem az po nejvetsi vycnelek/dulek, pouze hned vedle hrotu
Camp (asi Stalker?) 23-25 mm; maji jednoduche rovne vyhazovace

Takze zadnych 30-35 mm, to na turistickych mackach maji tak max. predni hroty. Ty nase rozhodne nepatri mezi macky s nejkratsimy hroty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 10:35

Tak je to rozseknuté - z Kahtoola mi odepsali že ty KTS na Meindl Super Perfekt 46 budou příliž malé.... :(

Tak asi opravdu budu muset zůstat u nesmeků....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon lis 19, 2018 12:49

Tem AustriAlpin jsi nezkousel psat jake maji velikosti?

Ale jestli to je na munros, tak i kdyz s nimi tady moc nemame zkusenosti, tak jen letmy pohled zrovna na tebou zminovany Cuillin ukazuje pulku tras jako grade 2-3 scramble a jen pulku jako walk, to bych asi neresil nejakymi nesmeky (zvlast bez cepinu!), ale normalne koupil ocelove macky (hlinik na tom vasem sneholedokameni oddelas za chvilku) a nejaky turisticky cepin a naucil se s tim. Tohle je trochu extremejsi prechod Cuillin, tak tam fakt asi nesmeky nestaci ;)

Taky nezapomen, ze z jednoduchy walking trasy se ti muze v zime snadno stat grade 3 scramble, kdyz zabloudis nebo musis utect kvuli pocasi. Ale to asi dobre vis :)

Bylo dost vlaken o nesmekach ci mackach na munros na UKC/UKH forech (UKClimbing/UKHillwalking), tak mrkni i tam :)

No nic, prestanu radit z tepleho kresla a jdu se tesit na nejaky snih a led :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 13:17

Ještě kouknu ale třeba Grivel byl jen do EU 46 což je málo jelikož ty mé klasiky sou 46 a Kahtoola podporuje až EU 48 - takže o 2 čísla víc a i tak mi odepsali, že na tyhle boty je to nedostatečné.

Já tam primárně ve sněhu nechodím - on se stejně spis drží jen takový poprasek či tenká vrstvička takže si moc neumím představit do čeho bych ten cepín měl zapichnout - když ho zaseknu o sutr a budu rozjetej tak se mi vyrve z ruky a když ho budu mít privazanej urve mi ruku.

Chodím tam za lepšího počasí ale někdy tam proste sníh je a led často pokud naprsi/nasnezi - a když ten sníh je chodím po kopcích - ne po skalách a tam třeba ve větší vrstvě ty nesmeky moc nestačí když je brecka nebo někde víc sněhu a pod tím led.

No budu muset pohledat ještě a eventuelně zas jen ty nesmeky - ty klasicky macky v tom zas asi pak nepůjde chodit zas ten terén co by byl na nesmeky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon lis 19, 2018 17:37

Michal82 píše:Ještě kouknu ale třeba Grivel byl jen do EU 46 což je málo

:roll: uz jsem ti jednou psal, ze ke Grivelum se daji dokoupit delsi spojovaci pasky. Tady jsou: http://www.grivel.com/products/ice/acce ... ar?lang=en. Maji 180 mm proti standardnim 160, coz dava vic, nez dve cisla navic.

Standardni jsou opravdu do 46. Na 45 Alaskach je mam na predposledni dirku, na 46 LaS jsem myslim mel posledni.

Michal82 píše:když ho zaseknu o sutr a budu rozjetej tak se mi vyrve z ruky a když ho budu mít privazanej urve mi ruku.

Ruku ti neurve. Spis vystreli a zasekne se ti do hlavy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 18:30

Mike jo ty pásky si psal - ale zas jak tu naznačil Pierre111 nebo kdo to byl zas bych ty boty nemusel narvat do těch paciček.
No a s tou dlouhou páskou to bude cca jak ty Kahtoola co sou na 48.


No budu to asi zkoušet něco najít ale i tak klasickým mackam - s dlouhejma zubama - sem se chtěl vyhnout.

Jdu koukat jaký se daji sehnat nesmeky krom těch co tu padli.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » pon lis 19, 2018 18:38

Michale, jeste muzes zkusit nekde najit lehke macky od Petzlu, co nemaji pasek zespodu ale ty dva dily se spojuji na obou stranach nejakou (asi) rip snurou. Je to (na macky) dobre skladne a na Tve ucely by to mohlo stacit. Na delku si tam muzes dat delsi snury a je to. Na sirku (ty "pacicky") jsem uz psal, ze Ti naprosto staci, kdyz tam budes mit jen 2-3 mm patu i predek, kdyz poradne zatahnes reminky, bude to drzet (na beznou turistiku) vice nez dostatecne. No a kdyz budes mit dostatecne dlouhe macky, tech par mm se tam vleze, Superperfekty nemaji hranatou podrazku.
Vem je nekam do obchodu jen tak si zkusit zvlast jak predek, tak i zadek, co se tam vleze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16553
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon lis 19, 2018 18:50

Michal82 píše:zas bych ty boty nemusel narvat do těch paciček.

To je pravda, muselo by se to vyzkouset. Nebo muzes napsat Grivelu. Nebo nekomu, kdo ma doma jak ty boty, tak macky.

Michal82 píše:No a s tou dlouhou páskou to bude cca jak ty Kahtoola co sou na 48.

Spis vic. Tak 49 - 50.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon lis 19, 2018 19:07

apuka píše:Na sirku (ty "pacicky") jsem uz psal, ze Ti naprosto staci, kdyz tam budes mit jen 2-3 mm patu i predek, kdyz poradne zatahnes reminky, bude to drzet (na beznou turistiku) vice nez dostatecne.

To by nebylo dobre. Macky by trcely moc dopredu a mohl by o ne zakopavat. Kdyz tak ale koukam na sve macky, nemel by to byt problem. Predni jsou uplne vepredu a tam spicka boty zajede a zadni bych zas rekl, ze se casem prizpusobi. Moje vypadaji, ze se lehce rozjely do stran a podrazka do nich zapadne lip. Jiste to nevim, potreboval bych na porovnani druhe macky, ale proti fotkam jsou rozjete vic. Pricemz na botach drzi perfektne.

Chtelo by to vyzkouset, ale spis mi pripada, ze Michal macky nechce a hleda si duvody, proc ne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 19:25

Mike - nechci - vadí mi (asi nechodil sem v tom) ty dopředu vystrceny hroty a pak mi přijde ze většina maček má hroty už moc dlouhé.

Ale vemu je někam a vyzkousim jestli to vůbec někam tedy vleze.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 19:32

Apuka - sou to tyhle?

https://m.petzl.com/US/en/Sport/Crampons/LEOPARD-FL

Když půjdu přes ostré kameny - neprereze se mi ten provázek?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon lis 19, 2018 21:17

Grively (ostatne vetsina vyrobcu) maji k dokoupeni prodluzovaci spojovaci pasek, ja mam boty (disclaimer - jine nez tvoje, s jinou podrazkou a nejspis i uzsi, takze se to neda srovnavat) 48 a s prodlouzenym paskem mam na nem jeste tak dve dirky k dobru.

Ty hlinikove Petzly jsou delane spis na skialpove tury, kde nelezes po zadnych sutrech, ale mas treba cisty led. Na kameni (i na ledovcich je ho nekde spousta, ale to zde neresime) ten hlinik myslim dost rychle odejde. Snurka je z Dyneemy, ale predrit se muze samozrejme vsecko. Delaji i odolnejsi hybrid model, ktery ma predni cast z oceli a zadni z hliniku. Ale stejne jsou urcene spiz na cisty snih a led ve vyssich horach. S globalnim oteplovanim je vsechno cim dal kamenitejsi, a co jsem slysel, tak zvlast na Munros v UK (ci budoucim svobodnem Skotsku :D ) o kameni neni pod tenkym snehem ci mistnim sneholedem nouze :)

Nesmeky s gumou (pokud ti nesednou zadne z tech polomacek) ti urcite na spoustu mist stacit budou, ale na dost z munros budou nejspis malo (to by ale nejspis byly i ty 8-hrote macky bez prednich hrotu). Tezko se ale radi po internetu tisic kilaku daleko :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon lis 19, 2018 21:43

FrantaKrajta píše:Ty hlinikove Petzly jsou delane spis na skialpove tury, kde nelezes po zadnych sutrech, ale mas treba cisty led. Na kameni (i na ledovcich je ho nekde spousta, ale to zde neresime) ten hlinik myslim dost rychle odejde.

Hlinik rychle odejde i na ledu, v podstate se hodi jen na firn. Prvni macky jsou koupil prave hlinikove (Grivel AirTech Lite) kvuli vaze, protoze jsem si naivne myslel, ze kdyz budu jen chodit po ledovcich a nikam nepolezu, budou stacit. Ani nahodou. Na ledu se hroty strasne rychle zakulati, v radu minut a na tvrdem ledu klouzou. Vyradil jsem je po par docela neprijemnych zazitcich, ktere se s ocelovyma uz neopakovaly.

No a konkretne tyhle jsou opravdu akorat zalozni na skialpy, vsechno je podrizeno nizke vaze. Na bezne pouziti se IMO vubec nehodi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod oodoow » pon lis 19, 2018 22:00

Michal82 píše:Když půjdu přes ostré kameny - neprereze se mi ten provázek?

S největší pravděpodobností ti to rupne během chvíle. :) Známá, co má pod 50kg, si koupila tyhle s ocelovým lankem a moc dlouho nevydrželo.
Nějaké petzl šnůrce s tvojí vahou a batohem bych dal po šutrech tak kilák, možná dva. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení