Jaké pořídit nesmeky?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod deversorium » čtv led 21, 2010 17:56

Poraďte prosím ti, co již máte s konkrétními modely zkušenosti. Díky moc.
deversorium
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: úte lis 3, 2009 20:28
Bydliště: Praha

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Gisir » čtv led 21, 2010 18:25

tak nějak nevím co tě zajímá... mám tyto - hned první obrázek a fungují spolehlivě :t:t
akorát to nazouvání mi nejde tak dobře jako je vidět na videu "zimní běh" - prostě se musim opřít a pomáhat si oběma rukama, no ale mám je krátce, takže se to třeba zlepší.
taky si nějak nemohu zvyknout na přechod míst bez sněhu a ledu /např. beton/ - mám pocit že to nevydržej a že se hroty ohnou, ale zatím držej :)
Gisir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: ned úno 25, 2007 17:04

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod brhel » čtv led 21, 2010 19:29

a co boty s hřebíky?

u nesmeků bych asi hlavně kladl důraz na co nejjednodušší nasazování...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2010 20:59

Máme Peltz Spiky a moc spokojení nejsme. Luboš musel po pár akcích svoje rekmalovat, vypadávaly ty hroty. Já pak měla problémy s gumou, vyloženě "zteřela" a bylo po nesmecích. Navíc se velmi špatně nasazují na botu, zvlášt v mrazu, kdy guma nepruží a je problém ji na pohoru narvat. koupila jsem si pak znovu ty stejné, tehdy jiný výběr nebyl, ale až nám odejdou do věčných lovišť, zvažuji spíše Kohla Gdoder , připadají mi mnohem bytelnější, jsou z kovu, tedy nikde žádná guma, která umře.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2010 22:01

Pouzivam nesmeky Grivel Spider. Mam je uz hezkych par let a zkusenosti velice dobre. Ono je to spis neco mezi nesmeky a turistickymi mackami s odpovidajicimi plusy a minusy.

Plusy:
- nizka vaha, takze je mam celou zimu v batohu
- odolnost, zatim jedine poskozeni je jeden urazeny hrot, kdyz jsem sbihal z Velkeho Rozsutce a zakopnul o jakysi zelezny zebrik pod snehem, ci co to bylo.
- dobre pouzitelne i na snehu a firnu, pomahaji i v hlubokem prasanu
- hroty se zakousnou i do tvrdeho ledu, aspon pri me vaze 90+ s batohem
- v nouzi nahradi i macky, pri trose opatrosti drzi i na slusnem svahu

Minusy:
- trochu obtiznejsi nasazovani, je potreba spravne usadit pod botu, srovnat, zapnout a utahnout. Na rovine zadny problem, na svahu to chce udupat plosinku. Je taky dobre se kouknout do navodu, jsou dva zpusoby, jak je nasadit a jen jeden je spravne. Pri druhem za chvili upadnou, coz je skvele zvlaste v hlukokem snehu, jak jsem si zezacatku overil ;-)
- meni postaveni podrazky vuci zemi, podobne jako macky. Na snehu a firnu se to nepozna, na ledu je clovek rad za cokoliv, ale muze to mirne vadit v prasanu, ktery se proslapne az na zmrzlou zem.
- moc se nehodi na tenky led, tedy do mesta na zledovately chodnik, protoze hroty jsou celkem dlouhe. O to ale vic na zamrzle cesticky v terenu.

Nachodil jsem v nich uz spoustu kilometru a pres pocatecni obavy umela hmota nepraska. Predni hroty jsou uz trochu zakulacene, ale stale drzi. Jsou idealni do terenu, absolvoval jsem v nich treba hrebenovku Krivanske Fatry a velmi jsem je ocenil na konci rijna v Karnskych Alpach, kdy severni stana hrebene byla zmrzla a pokryta prasanem, pod kterym byl obcas led (potok na cesticce...). Sestoupil jsem s nima severni cestou z Mt.Peralby, kde se stridal firn, led a navaty snih (a jak jsem byl za ne vdecny :)). Dovedu si s nima predstavit i lehci ledovcove tury, treba na Venediger (ale macky jsou rozumnejsi).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Dena » čtv led 21, 2010 22:21

Zrovna dnes jsme ladili nesmeky hlavně pro můj pohyb s nošencem po zdejších ledovatých cestách. Zajímaly mě ty od Grivelu, ale mají hřeby vlastně jen pod klenbou nohy, pak Spiky od Petzla, ale není to pro mě to pravé ořechové. Nejvíce se mi zamlouvají také od Sure Foot Corp. (dodavatel BMI- jak píše Gisir)- ty Advanced. Přebily to All Purpose. Nedávno jsem s kočárkem vyjela do lesa, po 20m jsem to musela otočit. Pod nánosem sněhu byl roztátý a znovu zmrzlý rozšmatlaný led a nepomohlo se držet rukojeti- bylo to o držku. Do nich chci jít a snad tu tlamu s dítkem na sobě nehodím. Na webu píšou, že je lze nandat i sundat jednou rukou, což je pro mne důležité. Chce to však určitě trochu cviku. Mají mít výměnné karbidové hroty a snad bych v nich na chodníku a silnici neměla házet jiskry :) .
Pak sem pácnu teprve ty zkušenosti.
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2010 22:32

Ano, Grively maji hroty jen pod klenbou a na cistem ledu je potreba doslapovat kolmo a plnou vahou. Na vsechny hroty, jako v mackach. Pak se krasne zakousnou a drzi. Na snehu a firnu se da chodit normalne, na snehu co ma vespod led taky.

Zrovna v tom, co popisujes, bych se tech gumovych bal. Maji kratke hroty, takze zustanou ve vrstve snehu a na ledu pod nim ujedes. Na namrzly chodnik ve meste (jako dnes) jsou ale urcite lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod ZbynekN » pon úno 15, 2010 17:34

Kohla Gdoder, už je někdo zkoušel? Líbí se mi víc než ty, co se prodávájí nejčastěji - guma s hrotama. Chtěl bych něco, co mi pomůže jít v zimě v českých kopečkách a mačky bych nevyužil. Druhá možnost jsou ty Grivel spider. Hlavně Kohly jsou celokovové, což mi přijde lepší :-k
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod šíp » pon úno 15, 2010 19:14

Dávám sem krátkou recenzi na nesmeky Kohla Grödel 4-point crampon . Pořídila jsem si je před pár dny, testovali jsme je o víkendu na Lysé. Ve srování s Petzl Spiky plus mají jednodušší nandávání na botu /pásek versus guma/, jistota chůze je nesrovnatelná, ty Spiky jsou tak na rovinu, ty Kohla i do terénu, bez problémů zvládnou i prudší kopec. Jejich jediná nevýhoda je to, že pokud by se střídaly terény, nelze v nich šlapat /v těch Spikách klidně přejdu úseky se šutry, bez ledu/.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod zbuddy » úte úno 16, 2010 10:07

šíp píše:pokud by se střídaly terény, nelze v nich šlapat /v těch Spikách klidně přejdu úseky se šutry, bez ledu/.

To je ten zásadní rozdíl a definice:
- nesmeky gumové (á la Crocsy) se špicemi jsou vhodné do města, kvůli střídání mixu povrchů ( i když Dena se s nimi na jednom minikopečku na naší zimní vycházce lesy u Kladna šplhala bez námahy na rozdíl ode mne, který se klouzal)
- nesmeky s řemínky a velkými špicemi á la Kohla Grödel (a Grivel Spider) - do hor. Mám ale otázku na šípa, kde pod chodidlem se nacházejí špice? Uprostřed jako u Grivel Spider? Máš foto?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod šíp » úte úno 16, 2010 14:02

Večer nandám na pohory a nafotím.
JInak ty nesmeky, nebo jim podobné, mělo o víkendu hodně turistů na Lysé, zvlášt ročníky dříve narozené /tam by totiž pád dopadl hůře než u mladších lidí/.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Semo » úte úno 16, 2010 14:43

Tento system mi pride zaujimavy.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod zbuddy » úte úno 16, 2010 14:50

:smt023 výborný tip, Ty už bych nazval polomačkami...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod ZbynekN » stř úno 17, 2010 11:09

@semo: Alpinky vypadají zajímavě, ale nevím, kolik toho vydrží ten kov v popruhu :-k
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod šíp » stř úno 17, 2010 19:41

slíbené fotky
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Voko » sob bře 12, 2011 21:22

Ahoj,

chci se zeptat na aktuální poznatky k nesmekům. Dnes jsem byl na Lysé a dost mi chyběly.
Jaké používáte? Šipko máš nějaké dalčí poznatky k těm Kohlům?
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod DAV » sob bře 12, 2011 21:52

Já si koupil tyhle velikost se šteluje posunutím šroubku v dírkách na popruhu. Celkově to dobře funguje s návleky, hezky je přitáhne k botě. Držel jsem v ruce i gumové pro důchodce v prodejně se zdravotnickým materiálem, ale nepojal jsem v to nějakou důvěru. :-k
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod oodoow » ned bře 13, 2011 18:52

Já mám tyhle a spokojenost, Lysá i Smrk bez problemů :t:t. Dá se v nich i v terénu po kamenech, kde není všude sníh.
Jen kup správně velikost, já koupil eLko (Mka byly vyprodané a já je nutně potřeboval) a měl bych raději M, protože na mé měkké botě by držely lépe.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon bře 14, 2011 20:35

Aktualizuju svuj prispevek vyse ke Grivel Spiderum. Mam uz druhe. Prvni mi praskly koncem minuleho roku pri sestupu do Kralovan, kdyz jsem s nima naposled presel Rozsutce a Stoh. Po myslim sesti letech a spouste nachozenych kilometru uz mely narok. Ulomila se jedna pacicka, drzici reminek, v ohybu. Pri podrobnem zkoumani se ukazalo, ze nacate uz byly vsechny. Asi se to chce cas od casu kouknout a zavcas vymenit.

Koupil jsem znova a je hezky videt, jak moc byly stare ochozene, ocelove hroty proti novym dokulata. Vcera jsem mel nove poprve, v Jizerkach, asi tak 10 km. Na rozbredlem snehu zabiraly o neco vic, nez boty s ojetym vzorkem, na uslapanem snehu podstatne vic a na ledu bych se bez nich prerazil. Ve starych jsem vylezl nejvys na Antelao, v novych zatim na Jizeru ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Nesmeky

Příspěvekod an52 » pon led 2, 2012 19:16

Ahoj, uvažuji si pořídit na výšlapy nesmeky. Poradíte? Máte zkušenosti.

Dík
Uživatelský avatar
an52
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon led 2, 2012 19:12

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon led 2, 2012 19:21

Ano, poradime. Nez zalozis nove vlakno, koukni se, jestli uz podobne neexistuje. A jestli v nem uz treba neni odpoved na tvuj dotaz. Tentokrat jsem ho nasel za tebe a prispevek sloucil. Odpovedi viz vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod DAV » pon led 2, 2012 19:28

Kupodivu, velký arzenál nesmeků jsem odhalil v obchodech se zdravotními potřebami. \:D/
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod an52 » pon led 2, 2012 19:48

mike píše:Ano, poradime. Nez zalozis nove vlakno, koukni se, jestli uz podobne neexistuje. A jestli v nem uz treba neni odpoved na tvuj dotaz. Tentokrat jsem ho nasel za tebe a prispevek sloucil. Odpovedi viz vyse.


Už jsem zjistil, omlouvám se. To víš nováček #-o
Uživatelský avatar
an52
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon led 2, 2012 19:12

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod an52 » pon led 2, 2012 19:53

DAV píše:Kupodivu, velký arzenál nesmeků jsem odhalil v obchodech se zdravotními potřebami. \:D/


Ale ty jsou spíše na zledovatělé chodníky, ne? V horách musí vydržet trochu větší záhul. ooo
Uživatelský avatar
an52
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon led 2, 2012 19:12

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod kaarkull » pon led 2, 2012 20:15

ja mam taketo 'nesmeky dlouhe' ale nie je to uplna vyhra. chvilku sa v tom ide ok, hroty drzia dobre, ale hodne sa na ne lepi sneh a dari sa mi dost lahko skopnut predny pasik z boty pri chodzi :(
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod an52 » pon led 2, 2012 20:34

Uživatelský avatar
an52
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon led 2, 2012 19:12

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod DAV » pon led 2, 2012 20:38

Kaarkull to je problém všech popruhových nesmeků, jak se namočí okamžitě lepý, já si včil koupil gumové duchodcovské, ale samozřejmě od té doby není náledí. ](*,)
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod šíp » pon led 2, 2012 20:44

Gumové jsme kdysi užívali taky. Vydržely tak dvě sezóny, protože měly tendenci praskat.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon led 2, 2012 20:46

Naledi je. Na hranicich se Slovenskem. Rano jsem se pri nastupovani do vlaku malem zabil.

Do hor jsou ty me Grivel Spidery. Minuly tyden jsem v nich absolvoval cast hrebenovky MF a opet uplne v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod DAV » pon led 2, 2012 20:47

Jako za těch sto korun nečekám žádné zázraky, ale ta váha a rychlost nazouvání :-k , plánuji v tom běhat. :t:t
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Další

Zpět na Ostatní vybavení