Jaké pořídit nesmeky?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 22:02

Jj tak to taky škrtám :D

Hele o svobodném Skotsku se nežertuje - už jen ta představa jak by byla hodnocena libra ve mne vyvolává noční můry (nehledě na to ze je v ČR banky a směnárny odmítají brát - přitom je to tak hezký když si tu každá banka tiskne své vlastní peníze :) )

Kurnik já asi vážně zaukoluji kamoše ať mi u nej na fabrice nechá na laseru vyřezat ty dvě plosinky a pak ohnout zuby na mašině a nějaký řemínky už k tomu dokutím :)

No ne asi si v prosinci obejdu obchody s botou v batohu ale jak to tak vidím ono nebude moc z čeho vybírat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon lis 19, 2018 22:47

Michale, spolehame na tebe, ze nejake ty osmihrote mackosmeky koupis a vyzkousis! Uz jen pro pripadnou vystrahu ostatnim :D (vazne, vahove nejsou tak jine jako normalni retizkove nesmeky, a minimalne na botech by mohly drzet na chozeni lepe bez ledovcu a strmych svahu lepe). I kdyz skus si i normalni macky :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 23:14

Ty australský 8 hrotý cos posilal mi přijde ze mají moc dlouhé ty hroty.
A navíc asi bude problém na to narazit v obchodě abych vyzkoušel zda mi tam vejde bota a jestli to tam drží.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon lis 19, 2018 23:20

Rakousky ne australsky :) Takze do Brexitu muzes koupit online, opatrne vyzkouset a vratit ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » pon lis 19, 2018 23:29

Rakouský? Hm tak to není tak hrozný.... ale pořád mi ty hroty přijdou dlouhý ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon lis 19, 2018 23:42

To je spis vyhoda, ne? I kdyz mozna jak kde, na behani to nebude ;) Jim napis, delku ostatnich hrotu na mackach tu mas, ci zmerime :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » úte lis 20, 2018 6:28

FrantaKrajta píše:Michale, spolehame na tebe, ze nejake ty osmihrote mackosmeky koupis a vyzkousis! Uz jen pro pripadnou vystrahu ostatnim

Myslis, ze u nas nekdo zverejni zpravu ze skotske cerne kroniky? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » úte lis 20, 2018 14:15

Abych ještě nevypadal že se na zo chci vykašlat.

Tyhle by mne zajímali mnohem víc. Jen nechápu ze mají ten spojovací pas na pevno - to se přeci při chůzi nemůže ohýbat ne?

https://www.austrialpin.at/en/products/ ... -crampons/
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 20, 2018 14:59

Tak to je normální konstrukce turistických maček ne ? Trochu to v tom pásku pružit bude ale je to samozřejmě pevnější než šňůry a nesmeky. Já mám poloautomaty samozřejmě mají tento kovový pásek a je to v pohodě. Navíc ty tvoje boty jsou dost tvrdý ne ? To možná skoro ani nepoznáš rozdíl ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » úte lis 20, 2018 15:10

Pierre111 - no normální u turistických mi přijde ze je tam ocelové péro - plech co se napruží/ohne a ty plosinky se zubama sou zas z ocele co se neohejbá.

Tak to tedy chápu

A u maček na lezení dle mne přeci ohyb není žádoucí takže tvrdá bota a neohebna macka.

Pokud se nepletu - jak sem psal nelezu

- ale u maček na lov, myslivost, práci v lese a td se přeci má jednat o něco ohebneho ne?

Ano nesmeky sou jasný.

Jo Super Perfekty sou tvrdý - značejí to D - ale doufám ze já sem tvrdší a že boty podlehnou a zmeknou :)

A potom by mi tvrdá macka byla na....

U těch 8 hrotych mají ten spesl ocelový plech a tady ne - to nechapu.
Snad jen jestli tyhle macky nejsou třeba i na lezení po stromech.... ?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 20, 2018 15:24

Co já vím tak i turistické mačky mají tu spojovací část, kde nastavuješ velikost také z oceli a více méně neohebnou. Turistické mačky a poloautomaty se často liší jen tím, že zadní košík je nahrazen "vázáním" na drážku v patě. Vlastně poloautomaty jsou také turistické mačky, stejně jako nějaké automaty. Lezecké mačky mají často úplně jiné hroty, hlavně ty přední. Ty nejsou z "plechu" ale vykované a mnohem robustnější, delší a ostřejší. Přední hroty jsou často taky vyměnitelné a můžeš si zvolit zda monohrot nebo twin (dva hroty).


Tyhle tvoje mačky mají zvláštní hroty, klidně by mohli být i na lezení na stromy, ale já vůbec nemám tušení jak takové mačky vypadají :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Michal82 » úte lis 20, 2018 15:37

Pierre111 já taky ne ale vím ze se na to něco používá :D

To mě jen tak napadlo těmi drobnějšími početnými hroty.

Hm.... nikde sem nenašel jaká bota do toho vleze, tak jim asi napíšu :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » úte lis 20, 2018 16:01

Michal82 píše:normální u turistických mi přijde ze je tam ocelové péro - plech co se napruží/ohne a ty plosinky se zubama sou zas z ocele co se neohejbá. ...u maček na lov, myslivost, práci v lese a td se přeci má jednat o něco ohebneho ne?
Houbelec. Sice ten spojovaci ocelovy pas je mirne ohebny, ale to jen kvuli tomu, ze je to tenci a pruznejsi ocel. Ale podivej se na ty macky pod kloubem za prstama a na oheb na turistickych (lesnickych, loveckych) botach a zjistis, ze zrovna pod tim ohebem mas ten pevny ram, tj. se Ti tm bota neohne. Nebo mas nejake boty (a nohu :-D), ktere se Ti ohybaji nekde v klenbe?

Macky se prave neohybaji, kdyby se ohybaly, ten ocelovy pas by dostal vice zabrat a rychleji by mohl prasknout. Proto i kdybys do macek obul mekci boty, tak se Ti ohybat nebudou skoro vubec, ale Tebe v nich muze bolet noha, protoze podrazka neposkytne dostatecnou podporu. Nesmeky prave (v drtive vetsine) nemaji tak velky ram pod predkem boty a timpadem je muzes pouzivat prakticky v jakekoliv bote.

Jo, v mackach bys i v Alaskach a pod chodil trochu jako Robocop prave kvuli nemoznosti ohybani podrazky. Na to se musi zvyknout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » úte lis 20, 2018 16:39

Kdo je u tebe Robocop? [-X :twisted: Na macky jsem si zvykat nemusel, proste jsem je poprve obul a sel. Nechapu, proc s nima ma nekdo problem, na Alaskach jsou uplne v pohode. Poznat je akorat vyssi vaha, pul kila navic na kazde noze je holt znat.

Pasek je samozrejme uplne neohebny, ale muze se trochu hybat v prednim "zavesu", coz v B/C bote uplne staci. Takhle to maji snad vsechny turisticke macky (oznaceni semi-rigid). Uplne neohebne jsou ramove macky urcene na lezeni ledu. Treba neco jako Grivel Rambo 4.

Macky se daji zmekcit pomoci flexi pasku, co tady pred par dny doporucoval Franta. A ja jsem na to psal, ze nemam potrebu pasky menit, protoze mi macky nijak nevadi. Pro lidi s mackofobii by to ale mohlo byt reseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Grent » úte pro 25, 2018 21:55

Ahojte, uvazoval som ze sa vybavim nejakymi mackami tuto zimu, turisticke, liezt neplanujem..chcel by som si vybehnut nieco vo Fatre, prip. Tatry na nejake chaty. No dnes mi napadlo trochu pouvazovat aj nad sneznicami a uvazujem co je vsestrannejsie vyuzitelne na zimne hory, rad by som kupil iba jedno a idealne ta do 100€ .. Co si myslite vy? je mi jasne ze uplne univerazlna odpoved na to nieje ale tak aspon zhruba podla toho co som uviedol ze by som chcel ist :)
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod oodoow » úte pro 25, 2018 22:14

No, rozhodně sněžnice ti pokryjí v zimních horách u nás a na svk více terénu než jenom nesmeky/mačky. Ale sněžnice do 100€ to asi nebudou. Chce to nějaké s hroty dole, však si projdi vlákno o sněžnicích. Jinak k mačkám se většinou pořizuje i cepín a to taky celkově asi do 100€ nebude.
Za to nesmeky by do 100€ pořídit určitě šly, pak nebudeš nikde klouzat, ale pořád se budeš bořit, záleží jestli chceš více terénem anebo po hlavní turistických vyšlapaných cestách, tam bys s nesmeky obstál.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod FFA » čtv led 2, 2020 14:50

Ahojte

Chcel by som si kupit svoje prve macky/nesmeky a poprosil by som o radu. So zimnou turistikou este len zacinam, no postupne by som rad presiel aj o nieco (pre mna) narocnejsie trasy. Napr. Baranec, V. Rozsutec, Teryho chata, casti hrebena MF, NT a moja otazka znie, budu na podobne vyslapy staci klasicke retiazkove nesmeky, nieco ako Snowline Chainsen Pro Spikes alebo radsej zainvestovat do klasickych turistickych maciek? Priadne ake by ste poradili? Nejaka zlata stredna cesta, vyuzijem ich 4-5x do roka.

Topanky mam Trezeta Adventure TP. Uz som s nimi presiel lahsie zimne tury (Mincol MF, Poludnovy Grun, ch. pod Suchym) bez maciek a na pohodu. No na vyssie spominane vysplapy uz si bez maciek/nesmekom netrufam.

Vopred dakujem za rady.
FFA
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 18, 2017 10:36

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod remy77 » čtv led 2, 2020 15:06

FFA
Nesmeky ti budu stacit. Nedavno som pozeral na Chainsen pro XT s hrotmi aj vpredu na spici, co nemusi byt odveci najma nas strmsom kopci ak pri doslape viac na spicu ti nebude topanka tak podklzovat. A taktiez maju XT v elastomere vystuzene ocka. Aj ked Chainsen pro mam asi 3 roky a drzia aj tak.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » čtv led 2, 2020 17:05

Nesmeky budou stacit, dokud stacit nebudou ;-) Pak je dobre mit v ruce cepin a umet s nim dobre brzdit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod remy77 » čtv led 2, 2020 19:17

mike
Je jasne, ze aj na chodniku na Terynu su par dni v roku take podmienky, ze hore hangom na mackach s cepinom, ale ak pominieme take "extremy", tak nesmeky na zimnu turistiku stacia.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » pon led 6, 2020 12:35

@Grent, FFA: Muj pohled je takovyto:
- sneznice: nejmensi univerzalnost pouziti, nejvetsi investice s nejmensi navratnosti, pokud je nepouzijes jako napr. mike (tj. ze Te to vyslovene bavi se na nich vyradit a jako trenink ale jako nutny prostredek na ulehceni pristupu, kam by ses nekdy jinak ani nedostal. Zato prave za jistych podminek (mnoho snehu a nevychozene stezky/volny teren) je to nezbytnost, kde macky a nesmeky nepomuzou.
- nesmeky: nejvetsi univerzalnost a nejlepsi navratnost, ale lehce se dostanes na hranici jejich pouzitelnosti z hlediska bezpecnosti. Pouzijes je s jakoukoliv botou (krome slapek :-)). Pri vetsim nenosnem snehu se budes borit, uz pri nekolika cm noveho snehu se muze stat, ze se hroty nedostanou az k podkladu a budes klouzat. Navic se Ti pri "spravnem" snehu budou tvorit pod nima snehove boule. Muzes si je pribalit do ruksaku jako beznou soucast "emergency" vybavy, uneses to.
- macky: kde muzes pouzit nesmeky, muzes i macky (i kdyz to bude casto overkill), ale vetsinou (!) s vetsi bezpecnosti. Pomuzou Ti i v podminkach, kde jsou nesmeky uz za svoji hranici pouzitelnosti. Pre vetsim nenosnem snehu se v nich taky bydes borit. Boule se nebudou tvorit, pokud budes mit macky dobre vyhazovace snehu, z toho hlediska jsou asi nejlepsi Grively, ale pouzit se daji i ostatni. Jsou ale prilis tezke a velke si je jen tak pribalit "pro jistotu". Cepin k nim nutne nepotrebujes, zavisi hlavne na terenu, kam s nima vyrazis (a taky trochu na podminkach, kdyz budes mit vyfoukany strmy svah s nekolikacentimetrovou ledovou krustou, tak rozhodne je treba, na vystup napr. na Lysou horu pri podobne kruste je to zbytecnost).

Rozhodnuti je ale vzdy na Vas, to Vy musite vedet, ktere vlastnosti uprednostnujete. Ja jsem ted tyden pouzival ve VT nesmeky, ale - a to i na jednoduchych cestach - jsem si parkrat zanadaval, ze jsem si nevzal radeji macky. Napr. parkrat kvuli boulim a na Prednem Solisku kvuli malo snehu, ale dost ledu na skalach a jeste i kvuli popisovanemu klouzani (hroty pres snih nedosahly na led). Mimo tyto problemy bych si ale nadaval, ze jsem vlacil macky misto nesmeku, kdyby je mel :D. (Sneznice bych pouzil max pri vystupu na Predne Solisko - hlavne na kraji sjezdovky - a i to jen po chatu, dal by to byl jen boj.

@remy77: podle mne ty predni hroty budou "nejvhodnejsi" tak na prederaveni kalhot :wink:. Jak pises, nesmeky drzi i bez nich a - alespon ja bych to tak udelal - kdyz uz jdes do terenu, kde by mozna pomoct mohly, tak si radeji vezmes macky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » pon led 6, 2020 18:10

V podstate souhlasim s apukou, az na tohle:
apuka píše:... macky ... Cepin k nim nutne nepotrebujes...

Uz jsme to tu opakovane diskutovali a "kdyz macky, tak cepin" bych bral jako metodicke pravidlo. Pravidla maji sve vyjimky, ale ty muze posoudit jen velmi zkuseny clovek a i ten se muze splest. Staci kousek vyfoukaneho firnu na jinak bezpecne trase. Jde o pomer nakladu a rizika. Riziko je takove, ze kdyz spadnes s mackama na nohach a bez cepinu, tak je to o zivot, neni jak brzdit a kdyz dojde na instiktivni brzdeni nohama, zpusobi to jeste vetsi skody (zlomeny kotnik, salta...). Naklady jsou jen vaha navic, dobre pouzitelny cepin ma okolo 400 g. Navic si myslim, ze v naproste vetsine pripadu plati, ze kdyz uz jsou potreba macky, tak ten cepin taky.

Otazka je spis, kdy vzit cepin jen k nesmekum. S nesmekama na nohach se brzdit da, ale na tvrdem firnu to neni moc uspesne, o ledu ani nemluve. Rika ten, co si jednou cepin k nesmekum z blbosti nevzal a pak se proletel vrtulnikem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » úte led 7, 2020 8:32

Miku, fakt nevim, proc to tady musis zase vytahovat. Ano, ta diskuse tady probehla - a vubec nemela az tak jednoznacny zaver. Metodicke pravidlo by spise melo byt - kdyz cepin, tak pouze do rukou cloveka, ktery dobre vi, kdy a jak jej pouzit. Jinak to muze byt v jeho rukou mozna nebezpecnejsi destrukcni zbran nez macky pri brzdeni.

Ale hlavne, ja sam jsem ted primo napsal, ze ohledne nutnosti mit cepin zalezi na terenu. A to tak je. Zrovna napr. hory v CR - cepin si umim predstavit na nekolika mistech v Krkonosich a Jesenikach (vcetne Kralickeho Snezniku), ale na vetsine hor by byl cepin (v lepsim pripade) k nicemu nebo (v horsim) prostredkem, jak prijit k urazu. Napriklad v Beskydech, kdyz si odmyslim par sjezdovek (kam by se moc pesky slapat nemelo), tak me ted nenapadava zadny usek, kde bych mohl cepin rozumne pouzit. Hlavne pri mensim stavu snehu (coz jsou posledni zimy). Zkus brzdit cepinem v lese, kde mas pod snehem stromecky, kricky, vetve, ... nebo na stezce, kde je pod snehem spousta skalek a skal... nebo si predstav PP, jak pri jeho beskydskem bush-walking pouziva cepin, kdyby nahodou nevzal v zime lyze :(( . Zato v mackach jsem tam nachodil uz docela dost a mnohdy v podminkach, kdybych v nesmecich padal na hubu kazdou chvili.
Napodobne - jak jsem ted slapal na Predne Solisko v nesmecich, casto jsem myslel na to, jak by mi macky pomohly vice. Ale cepin za toho stavu snehu? Nic bych nim neubrzdil, skakal by na sutrech a ja s nim :-). Navic prave kvuli malo snehu bych stejne nemel moc kam padat vic nez tak metr, ty sutry by me zastavily.

Jasne, na Slovensku je vice mist, kde se cepin hodi, ale pokud nejsou uplne na houby snehove (nebo spise ledove) podminky, tak na otevrenych znacenych chodnicich je jen par mist, kde je opravdu dobre ten cepin mit - V. Rozsutec, nektere casti vratnanske hrebenovky MF, ve VT vystupy na Zbojnicku a Terynu (hangy) a taky muze byt i Predne Solisko. Na Baranec a Placlive (po otevrene stezce!!!) prakticky je to jedine zacatek sestupu z Barance smerem na Ziarske sedlo. Mozna par mist ve VF a NT (tam to az tak moc neznam). Ale co jsem pospal, za dobrych podminek s trochou opatrnosti je to v pohode schudne pouze v mackach s hulkami (ty pri samotne chuzi rozhodne pomohou vice nez jeden cepin). Jen se nesmi delat zadne nesmyslne vylomeniny. Kdyz ale jsou podminky blbe a ten cepin se hodi, tak to clovek zjisti jeste pred nebezpecnymi useky a pokud ma trochu rozumu, tak tam nepoleze, kdyz neni vybaveny.

To ohaneni se cepinem mi trochu ale pripomina Tebou s oblibou pripominany "falesny pocit bezpecnosti (Tys to spominal napr. u denniho sviceni a reflexnich prvcich). Bohuzel, casto vidim - v Tatrach ale i na ledovcich - lidi skvele vybavene hardwarem, protoze jim poradili, ze je na to treba to a ono. Oni se citi absolutne bezpecne, protoze maji nejskvelejsi macky a cepin (Tatry) nebo macky, cepin, lano, uvazky (ledovce). Jenze kdyz prijde na pouziti, najednou zjisti, ze vubec netusi, co s nima a zacinaji byt hodne nebezpecni nejenom sobe, ale i pro ostatni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Petras » úte led 7, 2020 13:32

Když už se najde úsek kde by hrozil fakd drsný pád raději to odjistím lanem,bo zalehávání motyky je disciplína značně nejistá ;-)
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » úte led 7, 2020 14:22

Promin, ale jak bys chtel odjisiti lanem napriklad vyslap na Velky Hang ve VT (to je dost strmy vysoky svah, casto vyjezdeny do tvrda, hladka a klouzava skialpinistama, kteri neberou vubec ohledy na "pesaky")? Hlavne, kdyz tam slapes sam. :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » úte led 7, 2020 19:39

apuka píše:Miku, fakt nevim, proc to tady musis zase vytahovat.

Protoze to, cos napsal, je nebezpecne a dneska jsi to teda nevylepsil ;-)

apuka píše:Zrovna napr. hory v CR - cepin si umim predstavit na nekolika mistech v Krkonosich a Jesenikach (vcetne Kralickeho Snezniku), ale na vetsine hor by byl cepin (v lepsim pripade) k nicemu nebo (v horsim) prostredkem, jak prijit k urazu.

Zazil jsem podminky, kdy bych cepin velmi ocenil i v Ceskem Stredohori. V Jizerkach byvaji nekolikrat do roka, samozrejme jen v nekterych usecich, ale tam bych se v mackach bez cepinu rozhodne nepustil. Podobne Luzicke hory, Krusne hory apod. Na umrzlem firnu je v mackach bez cepinu o hubu uz 15 - 20 stupnovy svah a tech je vsude spousta.

apuka píše:Zkus brzdit cepinem v lese, kde mas pod snehem stromecky, kricky, vetve, ... nebo na stezce, kde je pod snehem spousta skalek a skal...

Ach jo. Rec je o tvrdem firnu nebo ledu a pak ti cokoliv pod snehem nevadi, protoze zobak cepinu se nedostane hloub, nez par mm, maximalne cm. Kdyz je snih mekky, ze by se dostal skrz, tak zas nepotrebujes macky.

apuka píše:Navic prave kvuli malo snehu bych stejne nemel moc kam padat vic nez tak metr, ty sutry by me zastavily.

Ano, ale o 50 m dal narazis na hladky svah bez sutru.

apuka píše:Jasne, na Slovensku je vice mist, kde se cepin hodi, ale pokud nejsou uplne na houby snehove (nebo spise ledove) podminky, tak na otevrenych znacenych chodnicich je jen par mist, kde je opravdu dobre ten cepin mit - V. Rozsutec, nektere casti vratnanske hrebenovky MF

Na MF jsem zazil firn, kde se cepin v ruce hodil na vetsine hrebenovky.

Nejspis nemas dost fantazie a hlavne zkusenosti z brzdenim padu s mackama na nohach i bez nich. Na tvrdem firnu je zrychleni takove, ze nic nez cepin ti nepomuze. Zrovna na MF jsem si jednou zkusil mensi sjezd po snehovem poli, mohlo mit tak 30 m a sklon okolo 25 stupnu. Neodhadl jsem to, firn byl tvrdsi, nez jsem cekal a byly na nem vlnky. Nemit cepin, tak jsem po svych neodesel. Jindy jsem si sjel po prdeli po turisticke znacce ze Stohu a z Poludnoveho Gruna. Snih nebyl extra tvrdy, spis podklad s prasanem a i tak jsem mel co delat, abych to rukama nohama uridil a neskoncil v lese. Cepin jsem nemel, ale macky taky ne, s nima na nohach bych nemel sanci. Atd, atd.

apuka píše:Jenze kdyz prijde na pouziti, najednou zjisti, ze vubec netusi, co s nima a zacinaji byt hodne nebezpecni nejenom sobe, ale i pro ostatni...

S tim souhlasim, brzdit cepinem se musi umet. Ovsem to same plati o chozeni v mackach. A bavime se o tom, ze kdyz macky, tak cepin. S nebezpecim zas prehanis, kdyz nekdo brzdit neumi, tak o cepin rychle prijde a ze by ublizil nekomu jinemu je sice mozne, ale stejne je mozne, ze ho zabije meteorit.

Petras píše:Když už se najde úsek kde by hrozil fakd drsný pád raději to odjistím lanem,bo zalehávání motyky je disciplína značně nejistá

:D to by ten prechod hrebene MF netrval dva dny, ale tyden. O chozeni v lete po ledovcich ani nemluve, to by nikdo nikam nedosel. Brzdeni cepinem neni zadna veda, jen je potreba si to vyzkouset predem v bezpecnem terenu a obcas potrenovat. Kdyz jsem to zvladnul ja se svou mizernou koordinaci pohybu, zvladne to kazdy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod apuka » úte led 7, 2020 21:14

Proc musim trikrat opakovat a stejne to nepochopis to nejdulezitejsi:
- "ohledne nutnosti mit cepin zalezi na terenu"
- (slovenske tereny) "za dobrych podminek s trochou opatrnosti je to v pohode schudne pouze v mackach s hulkami. Jen se nesmi delat zadne nesmyslne vylomeniny. Kdyz ale jsou podminky blbe a ten cepin se hodi, tak to clovek zjisti jeste pred nebezpecnymi useky a pokud ma trochu rozumu, tak tam nepoleze, kdyz neni vybaveny."

Co popisujes, to jsou podminky nebo mista, kde se clovek musi rozhodnout, co udela. NIKDY nejsi nuceny neco prejit, VZDY se muzes vratit (za predpokladu, ze cesta tam byla lepsi) nebo obejit. Ze Ti hoc ujde posledni vlak, neco nestihnes, atd. neni skutecny duvod na zbytecne velke riziko. A holt, kazdy, kdo po horach chodi a chce chodit bezpecne, se vyhodnocovat riziko naucit musi.

A promin, ale sjet po prdeli z Poludnoveho grune nebo Stohu je presne takova "vylomenina", o kter pisu, ze se nesmi delat. Taky to normalniho cloveka nenapadne. (Pisu ja, kdo to nekdy kdyz mel nejakych 12 let v lete za mirneho blata sjel sedic na drevene valasce :toimonster:.) Stejne tak, pri Tvych zkusenostech (nemyslim v letani vrtulnikem :wink:) bys mel takovy svah a stav snehu lepe odhadnout. 30 m/25 st. svahu je na zkouseni brzdeni uz docela dost, hlavne na tvrdsim firnu, alespon podle mne.
mike píše:S nebezpecim zas prehanis, kdyz nekdo brzdit neumi, tak o cepin rychle prijde a ze by ublizil nekomu jinemu je sice mozne, ale stejne je mozne, ze ho zabije meteorit.
No jo, Ty chodis vetsinou na mistech, kde (skoro) nikdo jiny neni, tak to neznas. Zkus nekde prejit (malinko prehanim) v jedenapulmetru sirokem napr. 25 stupnovem zledovatelem korytu mezi deseti lidma, kteri se rozhodnou tam hodit tlamu a jeden po druhem zacnou "brzdit" svym cepinem, ktery jim zacne z rukou odlitavat, jak kolem Tebe klouzaji...
Ono je to docela zabavne uz jen kdyz v podobnem miste Te minou (je lepsi je pustit) 2-3 lidi, co maji jen v rukou cepin, nevdi s tim moc, nohy jim podklouzavaji nebo naopak zakopavaji (bo ani v mackach chodit neumi) a vyrovnavaji to hazenim rukou do boku - samozrejme i s cepinem. A toto je obcasny bezny jev. V Tatrach, MF (no, jednou jsem takovou skupinu videl i pri sestupu z Lyse, ale ti nemeli macky ani nesmeky, jen cepiny #-o) v zime ale i na ledovcich a firnovych mistech v lete v Alpach. Myslim si, ze az parkrat neco podobneho zazijes, tu pravdepodobnost urazu cepinem o nekolik radu zvysis oproti meteoritu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » úte led 7, 2020 21:35

Nechapes ty. Staci trocha nepozornosti, jeden blby krok a spadnes i za tvych dobrych podminek.
apuka píše:A promin, ale sjet po prdeli z Poludnoveho grune nebo Stohu je presne takova "vylomenina", o kter pisu, ze se nesmi delat.

Nesmi delat, ale staci blbe slapnout a udelas to proti sve vuli. O tom to cele je. Nikdo nedokaze byt celou turu 100 % ve strehu a mit vsechno 100 % pod kontrolou. Cepin je zachranna brzda pro pripad, ze se neco nepovede.

Abych jen neteoretizoval, zazil jsem to v praxi, uz jsem to tu nekde psal. Sestupoval jsem v lete v Alpach z hory, uz v relativne lehkem terenu, to tezke uz jsem mel za sebou. Krizoval jsem snehovy zlab po svych vlastnich stopach z rana a nic zleho necekal. Jenze slunce se mezitim presunulo na druhou stranu hory, na ktere jsem byl a stopy zamrzly. Nevsiml jsem si toho a nekde v pulce mi podjela macka, vubec nevim jak, proste jsem najednou lezel. Uz jsem byl trochu unaveny, vystup to byl celkem narocny. Jak jsem padnul, zacal jsem reflexivne brzdit cepinem, ten zabral, malem mi urval rameno, ale stal jsem na fleku. Kousek nad trhlinou, bez cepinu bych skoncil v ni a kdybych ji nahodou preskocil, tak ta skluzavka byla docela dlouha, zlab ustil na ledovec, ktery se lamal smerem dolu, to by byla jizda. Nejspis posledni. Bez cepinu, s nim bych to vcas zastavil i kdybych se v tom zlabu poradne rozjel (predtim jsem sjel strmejsi horni cast vedlejsiho).

apuka píše:NIKDY nejsi nuceny neco prejit, VZDY se muzes vratit

Viz vyse. Byl jsem nucen prejit, protoze jsem se vracel. Jenze teren se mezitim zmenil, to se v horach a v zime stava. Pres den obleva, k veceru primrza.

apuka píše:Myslim si, ze az parkrat neco podobneho zazijes, tu pravdepodobnost urazu cepinem o nekolik radu zvysis oproti meteoritu...

To je ovsem spis moznost urazu padajicim clovekem, nez cepinem. Rekl bych, ze o dost horsi, zvlast kdyz pojede mackama dopredu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod Petras » stř led 8, 2020 16:08

Chlapci já se tu bavím o fakt fatálních pádech ,ne o nějakém "klouzání" po sjezdovce ;-)
Jinak Miku co tak čtu tak víc padáš s cepínem než kdokoliv koho jsem v životě poznal ,že ty to děláš naschvál ?! Možná by jsi fakt měl více používat hůlky než cepín ;-)
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Jaké pořídit nesmeky?

Příspěvekod mike » stř led 8, 2020 20:25

Ja se taky bavim o fatalnich padech, protoze pad na zmrzlem firnu s mackama bez cepinu muze byt fatalni i v relativne lehkem terenu. Si to nekdy zkus, jak se to rozjizdi, volny pad na naklonene rovine. Nekde jsem sem kdysi daval vypocet zrychleni, na 30 stupnuvem svahu je to tusim polovina tihoveho tj. 5 m/s^2. Tj. za 6 sekund jedes bez brzdeni stovkou. Myslis, ze treba naraz do stromu prezijes? Navic se vubec nemusis zabit, staci nejaka zlomenina nebo i jen poradne modriny, abys byl vyrazeny na pulku sezony. Nevim, jestli jsi zaznamenal tohle. Zlomeny jsem mel jen malicek, ale narazena zebra tak, ze jsem je citil pul roku (normalne 6 tydnu) a prvni mesic jsem bez prasku proti bolesti nemohl fungovat. Pritom bez snehu lehka turisticka stezka, byl jsem tam pozdeji znovu. Cepin jsem nemel, coz byla ta zasadni chyba, s nim by se nic nestalo, zastavil bych na fleku. Mj. i proto to sem pisu, zkusenost se sice moc prenest neda, ale chytrejsi se pouci i z cizich chyb.

Petras píše:že ty to děláš naschvál

Samozrejme, ze to delam naschval, to ten muj proklety konicek ;-)

Petras píše:Jinak Miku co tak čtu tak víc padáš s cepínem než kdokoliv koho jsem v životě poznal

Jinak ale ctes spatne, s cepinem jsem spadnul tusim jen jednou, jak jsem popsal vyse. Bez cepinu ale jednou staci, fatalni by to mozna bylo. Vsechno ostatni byly vice ci mene rizene sjezdy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení