Jakou horo helmu?

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Kuba Turek » pon říj 15, 2012 1:23

Ono je to v podstatě fakt jedno, jaký model si vybereš, když si vezmeš správný druh.

Klasiky s pevnou houževnatou skořepinou a popruhy uvnitř jsou vhodné do hor anebo jako univerzálky. Jde o to, že vydrží i velké nárazy, průrazy ostrým předmětem zeshora, opakované nárazy a v neposlední řadě také špatní zacházení (pošlapání, rozsednutí, pád ze skal a pod).

Ze zkušeností v našem stočlenném horooddíle, kde lezeme na všechno od VHT a skialpu po těžké skalní cesty - u těchto pevných helem nakonec skončí každý.

"Cyklistické" helmy s pěnovou umělou hmotou uvnitř a lehkou skořepinou nahoře jsou určené pro skalní lezení a někde se používají i na umělých stěnách. Na nic jiného se nehodí - nejsou dostatečně pevné při nárazu ostrého předmětu shora (padající kamení), po drsném nárazu se rozpůlí (to je dobře, zachrání ti tím mozek), ale nedají se znovu použít (to je na horách špatně, protože takových nárazů ještě může na jedné túře přijít hodně!), a tak neodolají transportu (sedneš si na helmu, nacpeš ji do batohu, upadne ti z výšky...).

Osobní zkušenost:

Petzl Elioss - opravdu univerzálka nejen na všemožné lezení, ale outdoorové cestovky a agentury po celé Evropě je používají na divokou vodu, feráty, skitouring, lanové parky apod.

Edelrid Madillo - skládací helma, kupodivu už vydržela několik let, ale pro někoho může být dost těžká. Mám ji rád, protože se mi vejde do batohu. Je hodně drahá.

Salewa Toxo - klasika, která se ovšem nehodí na každou hlavu úplně přesně, ale při tom ji může nost každý. Pokud potřebuješ helmu, o kterou se budeš střídat s více lidmi, tak je to správný model.

Tady jsou všechny tři - v neděli jsme se s nimi producírovali na náplavce u Vltavy: http://youtu.be/Kl_5ovL6LjM

Camp Rock Star - taky klasika. Ověřená lety praxe, funguje dokonale, ale nebudeš v ní honit vodu na módních přehlídkách. Za ty prachy je zlatá.

5 helem pro dva kluky od 2 do cca 14 let: všechny lehké, z polystyrenu a nějakou slabou vrstvou nahoře - všechny zlikvidované po nárazech (1x pád při lezení traverzu v Šárce, 1x pád v nosítku na zádech mámy na lyžích ve vichřici Krkonoších, 1x náraz při skialpu přímo čelem do stromu, 1x dvojité salto na sjezdovce a dopad po hlavě na zmrzlé hroudy, 1x velký šutr v Tatrách na sestupu z Kozího štítu). Od té doby mají Eliossky a už by neměnili.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod karitapepe » pon říj 15, 2012 6:26

mám Singing Rock Terra II dobře se v ní chodí,ale naštěstí mi na ní ještě nic nespadlo a tak nevím jakou má výdrž :rolleyes:
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod martan » pon říj 15, 2012 20:19

používáme od wild country a můžem jen chválit, co se týká pohodlí nošení.
ani s reklamačkou jedné části upínání nebyl problém (jeden plastový výlisek se rozjel podel hran formy). poslali novou helmu.
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Vachon » úte říj 16, 2012 7:42

Ta váha WC je hezká (hlavně bez krytu). Jen mi není úplně jasné, podle jakého kritéria přidávat ten přídavný kryt, resp. "kdy by ti to bez něj už život nezachránilo".
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod martan » úte říj 16, 2012 13:57

ten je prý hlavně do lezení v ledu, kde furt cosi padá na hlavu a leje voda. přes něj to mj nenateče větráním dovnitř. nebo tam, kde budeš vědět, že padá kamení a lezci :wink:
i bez něj musí splňovat normy.
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Vachon » úte říj 16, 2012 20:02

Sehnals ji tady nebo sis ji nechal poslat? Co zhruba stála?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod eimles » stř říj 17, 2012 9:42

má někdo zkušenost s helmou Salwa Xenon? a nebojí (a nebo nestydí) se o ní napsat
Naposledy upravil eimles dne stř říj 17, 2012 14:28, celkově upraveno 1
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod pavproch » stř říj 17, 2012 11:12

prosím já... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod eimles » čtv říj 18, 2012 20:10

moderní horolezecké helmy nekryjou uši (oproti starým laminátovým přilbám), myslíte si že to je nedostatek? dostal už někdo kamenem za ucho? Proto mě zaujala helma Salewa Xenon která (jako jedna z mála horolezeckých přileb) kryje i uši.
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod tata_FIDO » pát říj 19, 2012 6:44

já jsem spokojen s touto
Co tě nazabije, to tě posílí.
horezdar.webnode.cz
tata_FIDO
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 2, 2008 11:36
Bydliště: HK

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Stani » sob říj 27, 2012 18:58

Čo hovoríte na novinku od Mammuta - El Cap? Dnes som si ju chcel vyskúšať v mammut predajni u nás...a nie je, jednoducho ju vykúpili. Je to kombinácia škrupiny a EPSky. Tak sondujem, či to nie je nejaký nový modelový trhák.

dopln.: pôvodne som mal namierené na model Mammut Tripod a od Grivelu Salamander. Rozmýšľam, či má význam počkať na El cap, alebo sa tým nezaťažovať.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Luci Luc » pát bře 15, 2013 10:05

Objednala sem malé helmu PETZL Picchu, protože nechci mít doma 5 helem a každou na něco (kolo, hory, in-line), tak snad sem nevybrala špatně. Ještěže mám malou hlavu a je mi taky úplně parádně :D Si ju můžu vzít v létě na Trigalv :twisted:
Uživatelský avatar
Luci Luc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát črc 17, 2009 9:33
Bydliště: Rousínov u Vyškova

Helma

Příspěvekod jirkas » úte bře 19, 2013 18:06

Zdravím, uvažuji o koupi nové helmy a chtěl bych se zeptat, zda má někdo z vás s touto zkušenosti:
http://www.ferrino.cz/zbozi/4619-elios-2012/

Díky J
jirkas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte lis 27, 2012 11:34

Re: Helma

Příspěvekod Stani » úte bře 19, 2013 18:25

Elioska je populárny, takmer už ikonický model. Všetko funguje, s páskovým + tlačidlovým nastavovacím systémom nebol žiaden problém. Odvetrávanie bolo vyhovujúce, ale nemal som Elois až tak dlho, tak aby som nezavádzal. Pevná škrupina, cena/výkon = najpredávanejší, alebo aspoň jeden z najpredávanejších modelov.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod pavproch » úte bře 19, 2013 20:00

sloučeno
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Bobesh » čtv srp 22, 2013 20:40

tak po nehodě na kole, kdy mě řidička sundala dveřma, a já jel jen 1 km bez helmy, tak je toto vlákno pro mě poučný. Su sice jen turista, ale na Rysech a Priečném sedle už mě okolo hlavy letěl jak šutr, tak i PETka, tak si na to chcu pořídit helmu. Na JIPku se už nechu vracet, tak díky za Vaše tipy.
Uživatelský avatar
Bobesh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: sob zář 24, 2011 12:44
Bydliště: Boskovicko

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod wander » stř srp 26, 2015 20:10

Ahoj,
nevíte prosím někdo, zda se dá ještě někde sehnat helma Petlz Elios v modré barvě, ale ten předchozí model? Ten typ 2 je co do vzhledu pořádný skok dolů :( Měl jsem s lezením začít dřív...
wander
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 22, 2011 15:01

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod vonkreuz » stř srp 26, 2015 20:31

Základní vzhled modelu Elios se nemění posledních cca 7 let. Jenom je tam už 3. systém nastavování vnitřního obvodu a poslední cca 2 roky jsou tam "žaluzie".
Dám ti radu, kašli na Elios, kašli na Meteor a kus si Sirocco. Mám ji 2 a čtvrt roku a jsu maximálně spokojenej. Ani nevím, že ji mám na hlavě, nestarám se o ní, nijak ji nehlídám a jediné 2 šrámy co na ní mám jsou od maček, když jsem blbě naházel věci do kufru auta. Na začátku léta jsem byl na školení v Chamonix, kde jsme museli mít jejich erární Elios a já s láskou vzpomínal na moji Sirocco.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Vachon » čtv srp 27, 2015 8:03

Sirocco jsem si asi před rokem zkoušel v krámě a vůbec mi neseděla na hlavě.

To jen že jedna věc je si nechat poradit, a druhá (podobně jako s batohem, botama apod.), že je potřeba si helmu vyzkoušet.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod obda » čtv srp 27, 2015 9:08

Nějaký typ na helmu typu Petzl Elios (podobná konstrukce a cena) pro větší hlavy? Mám 61-61.5cm, a většina výrobků končí právě na těch 61cm. To už mi většinou nesedne, a už vůbec nemluvím o tom, že v zimě bych si pod helmu chtěl dát nějakou podpřilbovku/kuklu :(
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Vachon » čtv srp 27, 2015 13:48

Zkus si ji. Mám taky velkou hlavu (obvod teď neodhadnu) a s kuklou se do Eliosu (staršího typu) vejdu v pohodě.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod aksam » čtv srp 27, 2015 15:31

obda... podívej se po grivel salamander xl, má obvod 58-66cm
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod obda » pát srp 28, 2015 14:14

Díky za tipy. O Grivel Salamander XL jsem už četl, ale ještě jsem ji nikde naživo neviděl - zkusím poshánět. Nějakou starší Eliosku jsem už pár let zpátky na hlavě měl a moc mi nesedla - bylo to docela na hraně. Ale ještě zkusím někde v obchodě.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod slezacekm » pon dub 2, 2018 6:46

Nemá někdo z vás zkušenost s helmou Simond Calcit Light ii? Chtěl bych něco na VHT, ferraty, občasné vícedélky. Na hlavě mi sedí víc než UL modely typu Petzl Sirocco, Mammut Wall Rider.
Děkuji za reakci.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Stani » pon dub 2, 2018 19:14

Nemám skúsenosť s touto helmou od Simond. Len taká poznámka, či nevadí to zadné kolečkové nastavovanie. Ja by som uprednostnil systém dvoch aretačných praciek viď Mammut Elcap alebo Black Diamond Vector, kde pri pohybe hlavy do strán v záklone a k tomu bunda s kapucňou, nedochádza k samovoľnému povoleniu. Ale ak to má Simond pošetrené, tak mlčím.

Inak ja môžem odporučiť ten BD Vapour alebo Vector. Tie si si neskúšal?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod slezacekm » pon dub 2, 2018 19:31

to je dobrá poznámka, když jsem zkoušel tu Simond, neměl jsem bundu na vyzkoušení. Na hlavě ale seděla níž můj Camp Armour, proto jsem předpokládal, že problém nebude. To povolování tudíž nevím. Camp Armour kolečko má taky a nikdy se mi to nestalo.
Ty dvě od BD jsem ještě nezkoušel, ale to je strašná raketa co za ně chtějí (hlavně tedy Vapor). Jsem rekreační lezec a dávat takové prachy...ufff no nevím nevím.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod booze » pon dub 2, 2018 19:55

Vetsi peklo jsou hacky na pasek celovky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod Stani » pon dub 2, 2018 20:44

slezacekm - čo ti budem hovoriť, pre mňa to bola rovnako vysoká cena, som takisto rekre lezec, skialp vôbec. Hľadal som helmu na dlhšie pochody v Tatrách + lezenie. BD Vector sedela perfektne, aretácia bezchybná, aj to pekne vetrá...neľutujem. Na skalné lezenie mám hybrid Mammut ElCap (280g).

A čo tá Singing Rock Penta? Kolega ju má, chodí asi tak 4x na skialp do Tatier, tiež nechcel do toho veľa investovať, pochvaľuje si ju, je pekná (treba trochu aj nejak vyzerať :)).
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod slezacekm » úte dub 3, 2018 10:56

no budu SR Pentu taky muset vyzkoušet, důležité je jak mi bude slušet.
ElCap má mít váhu 350 g, což je stejně jako můj Camp Armour. Máš ji zváženou?

díky moc za tipy. jinak chápu, že investice do pořádné helmy se hodí a je to na řadu let (snad).
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jakou horo helmu?

Příspěvekod apuka » úte dub 3, 2018 11:57

slezacekm píše:investice do pořádné helmy se hodí a je to na řadu let (snad)
S prvni casti vety naprosty souhlas. Ale k te druhe jedna hnidopisska poznamka: nemelo by to byt jen do prvniho vetsiho narazu - bud se prastis Ty do neceho nebo spadna kamen na prilbu. Vim, nedela se to tak, i kdyz se to tak ma. A ze se clovek prasti raz-dva... sednes si na svacinu ke skale, otocis se, povrtis na miste, najis se, napijes, postavis se - a pritom se radne prastis do hlavy, bo zrovna nad Tebou je mensi vycnelek ze skaly, ktery sis nevsiml, jak jsi se otacel a vstaval... Ale budes velbit, ze sis prilbu na hlave "zapomel", jinak bys tu prohluben mel na kebuli :wink: Nekolikanasobne vlastni (nebo alespon neprime) ale i jen zahlednute zkusenosti. :twisted:
Pravda, prilba stale ceka ve skrini na dalsi pouziti, jina neni :oops:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16549
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení