Kvalitna termoska

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pon úno 12, 2018 8:24

mike - hlavně proved co nejlepší optimalizaci tak jak to dělají výrobci u testu.
Termosku předem rozehřát horkou vodou.
Zalit vroucí vodou a ihned uzavřít.
Termosku dat někam kde se nehýbe vzduch a přehodit aspoň ručníkem ať ji neofoulne.
Teplotu změřit až po 36 hodinách a v termosce - bez prelejvani do hrnečku.
Teploměr předem zahrát na přibližnou teplotu.
Odrikat tři otčenáše :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 17:39

Pokus zahajen, vysledek bude zitra v noci. Termosku jsem samozrejme predehral, jak to delam vzdycky a samozrejme budu merit primo v termosce, ale to je asi tak vsechno.

Michal82 píše:Teploměr předem zahrát na přibližnou teplotu.

Ty jsi na tom s fyzikou podobne, jako s cestinou, co? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pon úno 12, 2018 19:21

Proč? Než ti vyleze rtuť z cca 20-25 na cca 50 muže to trvat o vteřinku dýl než když poleze ze 40. Měření bude rychlejší a voda nestihne stydnout.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 19:26

:roll: je to bimetalovy teplomer s dlouhou sondou. Teplota behem mereni muze klesnout tak o setiny stupne, zatimco chyba odecitani je +/- jeden stupen v nejlepsim pripade.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pon úno 12, 2018 20:01

mike - a čuchám já čím to měříš....? ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 20:03

Psal jsem to uz driv. Ale to je uplne jedno, rtutovy by na tom byl stejne. Tepelna kapacita proti kapacite litru vody miziva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » pon úno 12, 2018 21:44

Se starým zavařovacím, který máme, to je horší. Musím ho mít nahřátý na plus mínus stejnou teplotu pro všechny měřené termosky, abych nějaké nenaddržovala :)
Takže obavu Michala chápu, co on může vědět, jestli nejsi podobná vykopávka :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2018 21:54

Ten stary zavarovaci hrnec uz snad nemaji ani rodice :D Na mereni bych ho vyndal z toho plechu a pak uz by to bylo v pohode ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pon úno 12, 2018 21:55

sobb - mas malé bezvýznamné plus ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » pon úno 12, 2018 21:57

mike: ale my jo, stále funguje :ú
u toho našeho nejde vytáhnout, je tam utemovaný

Michal82: uctivá poklona, vašnosto :mrgreen: (nebo jak to bylo) :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » stř úno 14, 2018 1:30

Pokus ukoncen. Primus 1 litr, stara verze. 36 hodin pri pokojove teplote cca 22 stupnu. Teplota vody 52 stupnu, mereno v termosce (po preliti do hrnku 50).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » stř úno 14, 2018 8:19

Super :D
Takže Primuska izoluje lépe než Thermos Mountain FFX.
Tak trochu sem to čekal - v ruce mi přišla taková chatrná.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Miras » stř úno 14, 2018 9:22

No, zas s takovou jistotou bych závěry nedělal...
1) Thermos má 0,9l, Primus 1l, tzn. nevýhoda na straně Thermosu
2) Thermos uvádí "podmínky měření: výchozí teplota nápoje 95°C, teplota prostředí 20°C"
mike měřil určitě při vyšší okolní teplotě a zřejmě i s vyšší výchozí teplotou vody(?)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » stř úno 14, 2018 9:39

Jo jak psal cca 22°C - mikeho termoska je stará, používaná, možná zažila i nějaký ten pád a může mít horší těsnění, když to tedy máme brát do detailu.
A to nemluvím o tom, že laboratorní testy se vždy maximálně optimalizují. Ten objem OK no.

Za mne je to potěšující výsledek ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod apuka » stř úno 14, 2018 14:00

Miras píše:hermos uvádí "podmínky měření: výchozí teplota nápoje 95°C, teplota prostředí 20°C"
mike měřil určitě při vyšší okolní teplotě a zřejmě i s vyšší výchozí teplotou vody(?)
Tak pokud mike predehral termosku a pote do ni nalil vrouci vodu, ta skoro jiste pri/po naliti ztratila tech 5 stupnu, spise jeste vice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » stř úno 14, 2018 16:10

:roll: proc? Termoska se predehriva prave proto, aby teplota tak moc neklesla. Tohle bylo nastesti jednoduche overit. Predehral a naplnil jsem termosku stejnym zpusobem a teplota byla 97 stupnu. Pri aktualnim tlaku vzduchu je u mne teplota varu vody 99 stupnu. Takze poklesla o 2 stupne.

Aspon jsme si narozne overili, jak prehanis, i kdyz tentokrat to bylo jeste slabe, jen 2.5x ;-)

@Miras: souhlas, vychazi mi, ze termosky izoluji +/- stejne, mozna je Thermos o neco malo lepsi. Pri beznem pouziti to ale nejspis vyjde nastejno. Pomer vaha/vykon ma Thermos lepsi a nemit uz Primus, tak bych si ji asi poridil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod apuka » čtv úno 15, 2018 9:25

Miku, zkus si trochu pocitat uplne elementarni fyziku.
1) Zahrejes termosku, tj. do teple 22 stupnu (u Tebe doma) nalijes 99 st vodu (ktera nebude mit vice nez tech 97 stupnu jako po naliti do "predehrate") a nechas ji v ni nejakou dobu. Kolik stupnu asi ztrati ta voda, kdyz cast sveho tepla preda stenam termosky aby se jejich teploty lisici se o 77 stupnu srovnaly? I pri zapocitani ruzne tepelne kapacity to rozhodne 2 stupne nebudou. Kdyz vylijes vodu, budou steny "predehrate" termosky mit teplotu vylivane vody. Tak nejak predpokladam, ze ta teplota nebude 97 stupnu, ale o par stupnu nizsi.
2) "Okamzite" (v uvozovkach, protoze vylivani vzdy nejakou dobu trva a mezitim plus nalitim steny termosky chladnou) po vyliti teple vody z termosky "predehrate" na min nez 97 stupnu do ni nalijes to vrouci a na teplomeru vidis, ze jeji okamzita teplota je 97 stupnu - o ty 2 stupne se vychladi prelitim a jeste pred srovnanim teploty vody a steny termosky. To srovnani nastane az po nejake dobe, mozna po minute, mozna po deseti, presne nevim, asi by se to dalo podle ruznych vlastnosti spocitat, ale nechce se mi. Kazdopadne nejakou kratkou dobu to trva, ale to uz moc nezjistis, pokud nemas teplomer s vysilanym signalem. A taky kazdopadne jeste dojde ke snizeni teploty vody srovnanim teploty samotne vody a steny termosky. A pote uz bude urcite nizsi nez 97 stupnu. a mer ji nekde niz nez na samem vrsku.

Muzes to jednoduse zjistit. Termoska Ti uz asi vychladla, tak ji muzes znovu predehrat, pote do ni nalit znovu vrouci vodu, zavrit a napr. po deseti minutach otevrit a zmerit teplotu vody z ni.
A az pote psat neco o mem prehaneni :twisted:

Kdybys chtel mit opravdu predehratou termosku na teplotu vrouci vody, musel bys do ni nejakou dobu poustet (a to nejlepe hadici s vypusti na spodku, ay se ohrivala zespodu) vrouci vodu a nechat ji zvrchu odtect. Nebo alespon ji "predehrivat" na mnohokrat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod GreyMouse » čtv úno 15, 2018 15:30

@apuka: To má být výpočet dokazující výrok "ta skoro jiste pri/po naliti ztratila tech 5 stupnu, spise jeste vice"? :-k Nějak tam nevidím, kolik stupňů přesně ta voda ztratila :((. Nejspíš to bude tím, že fyzice nerozumím a když není výsledek dvakrát podtržený, tak ho prostě nenajdu :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2018 16:09

Myslim, ze to bude tim, zes vystudovala spatny matfyz :twisted:

No dobre, tak jeste jeden pokus, stejne mne to zajimalo. Nalil jsem litr varici tj. 99 stupnu horke vody do nepredehrate termosky. Zavrel jsem ji a nechal 5 minut stat. Protoze tak to nejak delam kdyz ji predehrivam. Pred otevrenim jsem ji trochu protrepal, aby se teplota vody co nejvic srovnala, to delam normalne taky. Po otevrenim mela, chvile napeti... 96 stupnu! Coz mne teda prekvapilo, cekal jsem tak 90 nebo neco malo pres. Z toho plyne, ze doma v podstate nema smysl termosku predehrivat. A venku v mrazu bude stacit tak deci varici vody, nalit, protrepat, uvarit novou, vylit a nalit varici. Plati pro litrovou termosku, u pullitrove to asi bude trochu horsi (pomer zahrivaneho kovu a vody).

@apuka: doufam, ze se nehodlas ztrapnovat tim, ze jsem ji mel nechat stat 10 minut. Vnitrek termosky je kovovy a na srovnani teploty nejspis bude stacit 10 sekund a ne 10 minut :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod apuka » čtv úno 15, 2018 16:40

No vidis! Uz je to zase o stupen nizsi teplota. Jeste do te predehrate termosky nalij dalsi vrouci vodu (ktera mela pri Tvem puvodnim pokusu 97 stupnu okamzite po naliti) a nech ji tam tech par minut, zatrepej a zmer jeji teplotu potom. Mozna bude zase bliz k memu odhadu :wink:.

Jinak me to taky prekvapuje, taky bych cekal vic, zese toho "plechu" vevnitr neni tak malo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2018 16:48

He? Co chces jeste merit? V nepredehrate termosce mela voda 96, v predehrate nemuze mit min. Tj. maximalni rozdil je 3 stupne. Realny byl dva a mozna, kdybych termosku zavrel a protrepal, tak nemela voda 97 stupnu, ale 98. Tohle ale nema smysl merit kvuli rozliseni teplomeru, ten jeden stupen se uz odecita tezko. Kazdopadne je tech tvych 5 nebo vice stupnu nesmysl.

Plech je celkem tenky, kolik ho tam muze byt? Termoska ma pul kila, vetsina materialu bude na vnejsim obalu, takze treba 100 g? No a tepelna kapacita kovu je podstatne mensi, nez vody.

edit: pro 100 g kovu mi letmym vypoctem vysel pokles teploty litru vody na 0.86 stupne. Coz docela odpovida mereni. Zelezo ma totiz asi 10 % tepelne kapacity vody, dalsi kovy jeste min. Treba zlato jen 3 % :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod scinkk » čtv úno 15, 2018 17:09

Nezbývá než si pořídit zlatou termosku.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2018 17:17

Myslis vylepsit teplotu bez predehrati o jeden stupen a zaplatit za to asi tak 100 kKc? Muzes si spocitat, za kolik milionu let pouzivani termosky by se ti to na usetrene elektrine/plynu vyplatilo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod scinkk » čtv úno 15, 2018 17:39

A já sázel na to že mi to rozmluvis kvůli hmotnosti :-)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2018 17:44

Jo vidis, to mne nenapadlo :twisted: Takze by to vlastne bylo jeste drazsi, dvoj, mozna trojnasobne, protoze zlato bude mit mensi pevnost a plech by musel byt silnejsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod pavproch » pát dub 27, 2018 17:25

Mám určité záměry..... :mrgreen:

Pro jejich uskutečnění počebuju vědět, esli existuje 3/4litrová nebo lépe 1litrová termoska (opravdu termoska, nemyslím termoobal), která by NEMĚLA válcový tvar, ale tvar "placatice"? Nerez nebo titan nebo něco tak nerozbitného.....

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » pát dub 27, 2018 19:41

jednu placatici máme doma, ale svůj nový tvar získala po přejetí sněžným skútrem :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pát dub 27, 2018 20:05

:D a termoskuje? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » pát dub 27, 2018 21:10

vlastně ani nevím
šťáva, co v ní byla, když jsme ji našli, rozmrzala na vytopeném srubu dva dny. Pak už nějak nebyl čas ji vyzkoušet.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pát dub 27, 2018 21:12

Tak vyzkousej ted, to je prece zasadni informace ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení