Kvalitna termoska

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » pát led 26, 2018 19:25

mike píše:Prekvapive to tam neni. Asi proto, ze maji uzavery dva a muzes si vybrat

Tak to mě Primus docela zklamal, že tuto, dle mě dost praktickou, vychytávku nemá.
U mnohých Esbitů jsou taky obě varianty víčka, ale ve šroubovacím ten nalívací otvor mají, a přijde mi to fakt dobrý.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » pát led 26, 2018 19:52

Hm tak tatonka to asi ma, dokonce asi dva dle sipek, az na to ze jsem to neznal, nuz dnes jsem to mohl byval vyzkouset v terenu, tak to ted zkusim doma :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » pát led 26, 2018 20:23

jj, u našeho Esbitu jsou taky dvě "nalívátka"
kdysi kdesi jsem četla, že to mnozí výrobci dělají, tak mě ani nenapadlo, že by to Primus neměl, ještěže jsme šli do Esbitu, asi by mě nenapadlo si to zjišťovat :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pát led 26, 2018 22:15

Michal82 píše:mas rad čísla a různé teorie tak vypocitej jaký je únik přes víčko o průměru 4 cm a jaký je únik přes víčko o průměru 6 cm a potom vypocitej jaký je únik při 6 otevření termosky.

To se neda spocitat, muselo by se zmerit. Spocitat jen z parametru tepelne vodivosti, ktere bys stejne musel zmerit.

Michal82 píše:Nic nechal bych to tak ze sem si opět koupil něco u čeho zde lidem vadí jediná věc - 100g navíc. ;)

185 g :P To vic, nez tretina vahy navic. Jak jsem psal, rozhodoval jsem se, jestli tuhle nebo stary model. Stary model vyhral kvuli vaze a prakticnosti. Coz ma u mne prednost pred lepsim designem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » sob led 27, 2018 8:21

mike - starej Primus 1l se cvakacim uzávěrem je 565g - novej s tím otocnym je 695g - takže 130g - když si vymenim uzávěr tak ten rozdíl bude více ke 100g jelikož ten otočnej je v ruce dost tezkej.

Beres design jako funkční prvek nebo jako vzhled? Na vzhled prdim - beru to jako funkční prvek - nevím jak ostatní ale termosku dost často vymejvam a to jde se širším hrdlem výrazně lépe ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » sob led 27, 2018 8:56

Mike - všechno je jinak :D

Vzal sem si ji do práce a převážil ji - těch 695g bude obsah celého balení - tedy termoska oba dva uzávěry a ty hrnecky ze sáčku co sou k tomu.

Jelikož termoska s tím otocnym uzávěrem a víckem má pouze 607g - a ten samotnej uzávěr má 81g

Takže stále platí ze stará primuska je lehčí ale ten katalogovy parametr co Primus uvádí je kompletně cele balení a ne holá termoska - to už není tak zle viď - tedy pro gramare asi pořad ano ;)

Fotky
Obrázek

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » sob led 27, 2018 9:16

Jelikož ten sroubovaci uzávěr je o dost lehčí už v ruce a ty ,,hrnecky,, sou docela tlustá rulicka - typl bych to cca tedy na 40-45g na ten sroubovaci uzávěr - takže pokud pouzijes ten sroubovaci bude mít celá termoska kolem 570g - což je o nějakých cca 60g víc než ta stará.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » sob led 27, 2018 23:30

Jo, to uz zni lip, ale furt je tezsi aniz by mela nejakou vyhodu, aspon pro mne.

Michal82 píše:mike - starej Primus 1l se cvakacim uzávěrem je 565g

Tohle taky neni pravda. Nasel jsem cvakaci uzaver. Je tezsi o 14 g, nez sroubovaci, takze termoska s nim vazi 526 g.

Michal82 píše:Beres design jako funkční prvek nebo jako vzhled? Na vzhled prdim - beru to jako funkční prvek - nevím jak ostatní ale termosku dost často vymejvam a to jde se širším hrdlem výrazně lépe ;)

V tomhle pripade ciste vzhled. Termosku pouzivam jen na caj a nevymyvam, vyplachuju. Po sezone do ni nasypu trochu kyseliny citronove, zaleju varici vodou, necham ctvrt hodiny stat, vyplachnu a je vycistena. Termosky na vareni vypadaji jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Vejvar » ned led 28, 2018 1:59

Máme primus, pár let starý 0,35 a 0,5 L. Cvakací víčka leží ve skříni, používám ty šroubovací a výřezy v závitu zezhora víčka označený šipkama mají obě. Půllitrovka drží teplo líp jak litrovka tescoma či tak něco (klasická stříbrná). Kdyby byl zájem, tak je můžu zvážit.
Vejvar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 88
Registrován: úte kvě 3, 2011 18:09
Bydliště: Brno

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » ned led 28, 2018 8:07

Zájem by byl kolik váží to šroubovací a cvakací víčko - jenže máš jiné než já :(
To šroubovací sebou nemám nechal sem ho v ČR - leda tedy že by byl nějaký výřez na něm místo na termosce a přehlídnul sem to - já ho jen zběžně potězkal v ruce a dal do krabice.
Ale termoska jako taková žádný ,,nalejvátko,, nemá no.

Se pokusím najít někde fotky toho víčka - nasadili ste mi brouka do hlavy - tedy ne že bych ho chtěl používat, ale jestli v něm je nějaký výřez nebo ne - na rychlo sem si ho tedy nevšiml.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod zonn » ned led 28, 2018 12:05

Na termosce žádný výřez ani nalejvátko nehledej, je to na víčku. S červeným těsněním Primus, s bílým Tatonka.
Přílohy
IMG_20180128_092922.jpg
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » ned led 28, 2018 12:18

To je dost velký - toho bych si určitě všimnul.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » ned led 28, 2018 12:49

Tady je to třeba trochu vidět - ta termoska jde jako do toho víčka a závit nikde není přerušen.

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » ned led 28, 2018 12:54

Respektive je to stejné jako tady na tom otocném jen to nemá ten nalejvaci mechanismus.
Obrázek

Obrázek

Termoska má výstup s vnitřním zavitem který se zasroubuje do víčka tak ze víčko zajede dovnitř termosky kde má těsnění a závit a zvenku jde také přes obrubu termosky - jako sendvič - kdyby se udělal průřez je to zvenku plast pak kov termosky a uvnitř zas plast víčka.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 17:16

zonn píše:Na termosce žádný výřez ani nalejvátko nehledej, je to na víčku. S červeným těsněním Primus...

Moment, tohle je ono? Pak beru zpet, co jsem psal vys, tohle mam taky. Myslel jsem, ze to musi mit nejaky protikus na termosce, aby to fungovalo.

OK, zkusil jsem, funguje. Mizerne. Tece to pomalu a blbe. Prijde mi rozumnejsi zaver uplne vysroubovat, rychle nalit a zas zavrit. Rozdil ve ztrate tepla nebude velky, jestli vubec nejaky. Protoze tohle plati:
scinkk píše:na druhou stranu zas tak na uzaveru nezalezi, beztak ta termoska musi nasat adekvatni mnozstvi studeneho vzduchu
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 17:26

mike píše:Moment, tohle je ono?
:lol: #-o :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 17:29

No co co, nikdy mne nenapadlo delat takove blbosti #-o :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » ned led 28, 2018 17:44

Tak :) je fakt ze to neni zadny zazrak, ale tak kdyz uz ted o tom vim, zkusim priste pouzit i v terenu :)
Ta Tatonka ma ty zarezy v uzaveru ctyri, coz je asi hlavni duvod, proc u tehle termosky je trochu otazka cviku, to zasroubovat tak, aby se zavity spravne chytly a to em trochu stve, takze u me je to mozna spis na skodu :) Ale zkusim...
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » ned led 28, 2018 18:29

Takže zlatej nalejvací uzávěr :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod zonn » ned led 28, 2018 20:18

Moje Tatonka 0.75l ma zarezy 2. Jsou vyrazne vetsi nez u Primus a tece to krasne.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod aksam » pát úno 2, 2018 8:35

Včera jsem v Decathlonu viděl termosky Quechua jsou úplně stejné jako Tatonky, jediný rozdíl je ve šroubovacím uzávěru, nemá zářezy, aby se dalo nalévat při povolení. Litrovku mají za 300.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Kvalitna termoska

Příspěvekod budo » pát úno 2, 2018 20:58

Žena koupila za 180 litrovou se šroubováním v IKEA.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Wiking » sob úno 3, 2018 7:21

Budo, nebyla by prosim fotka te termosky z IKEA i fotka popr i toho uzaveru? Dekuji.
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Lipon » sob úno 3, 2018 15:54

25s brouzdání až k fotce termosky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod budo » ned úno 4, 2018 13:03

Pro příklad poměru velikosti přikládám 0.5l griotku a polévkovou lžíci. Termoska má širší hrdlo, než 0.75l, které běžně známe. Šroubovací závěr je lepší, než klikací, který VŽDY po čase začne téct a navíc nejde pořádně umýt a usušit. Takže šroubovací je lepší. Má po stranách 2 zářezy, takže není třeba ho úplně vyšroubovat. Stačí povolit a lze nalévat.

https://photos.app.goo.gl/bx34rJmHTS1OhER12
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Miras » úte úno 6, 2018 21:30

Miras píše:...1l Outwell Agita Stainless Steel Flask... , tak uvidíme, jak na tom bude z dlouhodobějšího hlediska.

Navazuji na cca rok starý pokus. Termoska od Outwellu je na tom z dlouhodobějšího hlediska blbě :? Vakuum z ní se před nedávnem bez vnějšího přičinění vydalo zpět do vesmíru, tzn. putovala na reklamaci. Ta byla uznána, tak jsem namísto ní tentokrát vsadil na německou kvalitu a pořídil 1l Esbit VF1000ML
Tak jsem si srovnávací pokus pro zajímavost zopakoval. "Metodika" byla i z časových důvodů stejná, tzn. 14 hodin v mrazáku, pak 20 minut nechat vychladnout ve skleničce. Pro zajímavost jsem do srovnání přihodil ještě levnou termosku Ikea Volym.

S cvakacím uzávěrem (ten mají jen Primus a Esbit):
Primus: 42°C
Esbit: 40,6°C

Se šroubovacím uzávěrem:
Primus: 41,7°C
Esbit: 40,8°C
Ikea: 39,9°C

Termosky jsem i převážil, vyšlo mi následující

S cvakacím uzávěrem:
Primus: 534g
Esbit: 560g

Se šroubovacím uzávěrem:
Primus: 518g
Esbit: 541g
Ikea: 612g

Tak mi z toho vychází, že Primus je nejlehčí a izoluje nejlíp. Nutno teda ale poznamenat, že Esbit má narozdíl od Primusu dva šálky, ten "vnitřní" (který mimochodem v zavřený termosce rachtá...) váží 23g a kdo ho neužije, nosit jej nemusí. Bez něj váží Esbit i Primus v podstatě stejně.
Ještě jeden postřeh z průběhu testování. Z Primusu, ať už cvakacího nebo šroubovacího, teče nápoj dost pomalu, zvlášť ve srovnání s Esbitem. S tím jsem měl naopak problém, že jak jsem zvyklej na Primusácký cmrndání, kdy termosku otočím a mám dost času si rozmyslet, kdy už mám pití dost, u Esbitu to udělalo hrk a hrníček byl plnej :D U rozšroubovaných cvakacích uzávěrů je dobře vidět, že otvory pro průtok nápoje jsou u Esbitu o dost větší.
Ještě ke cvakacím uzávěrům - vyhovuje mi víc, takže u Primusu používám prakticky jen ten a po víc jak dvou letech slouží zatím pořád bezchybně.

Nakonec něco ke zpracování. Ikea je prostě levná, hladká, v rukavicích prakticky k neotevření. Mám jí na čaj na stole v zaměstnání, na to je ideální :)
Primuj má povrch malinko míň drsnej, jak Esbit, ale na funkci neklouzavosti to nemá vliv. Esbit je nižší a širší, jak mám menší ruce, tak se mi kupodivu líp otvírá Primus, někdo s většíma pazourama by to mohl mít naopak. A jak už jsem zmiňoval vedle, uzávěry od Esbitu na mě působily tak nějak trochu víc plastověji, než u Primusu. Ale možná mu jen nadržuju, že je můj 8)
Přílohy
Termosky.jpg
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » úte úno 6, 2018 21:42

Skvělá recenze. Škoda že se asi nedostaneš k té nové Primusce - zajímalo by mne srovnání ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Miras » úte úno 6, 2018 21:56

To bohužel asi jen tak ne... Já doufám, že mám s termoskama zas na nějakou chvíli vystaráno :)
Překvapilo mě, že na stránkách Primusu, už tu starou litrovou ani nemají. Že by s ní skončili?
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2018 21:58

Miras píše:pak 20 minut nechat vychladnout ve skleničce.

Proc? Tim podle mne dost zkreslis vysledky. Tak, ze se budou blizit, coz je i videt.

Nebylo by lepsi strcit teplomer do sklenice a nalit na nej vodu z termosky? Nebo, kdyz uz nechat ustalit, tak kratsi cas? Tak minutu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » úte úno 6, 2018 22:06

Ty rozdily teplot jsou asi zanedbatelne, mozna na urovni statisticke chyby, takze bych uplne poradi nehdonotil :) Navic u tak malych rozdilu muze uz byt i rozdil ve vysledku jakym proudem / jak rychle ten caj do sklenicky nalejes :) Kazdopadne to podle me ukazuje to, ze na kontrukci termosek se neda nic moc vymyslet a izoluji dobre i ty levne. Priplatit si clovek muze za kvalitu provedeni, hmotnost, povrchovou upravu.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení