Kvalitna termoska

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod MaroH » stř led 10, 2018 11:51

Aktuálně v Alze litrová tatonka za 290 korun. Vzal jsem asi poslední kus, ale myslím, že naskladní ještě. jinde jsem nenašel pod 450, takže myslím,. že to je zajímavá cena: https://www.alza.cz/tatonka-hotcold-stu ... 852865.htm
MaroH
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned lis 22, 2015 14:34

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod fps » stř led 10, 2018 13:31

já jí tam tedy vidím za 379 Kč
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » stř led 10, 2018 15:10

jo ale nedostupnou, ta tatonka je dobra, ac by se nasly krapet lepsi termosky, ale za ty prachy (mel jsme ji za cca stejnou cenu) podle me skvely kup.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » úte led 23, 2018 17:08

Dneska sem si udělal radost novou Primuskou TrailBreak 1l. Zatím spokojenost vypadá dobře udělaná hned testnu jak dlouho bude teplej čajík.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod fps » stř led 24, 2018 18:03

a taky kolik doopravdy váži? 694 g je docela dost, moje stará 1l Primus váží 509 g
Přílohy
9149_h-455-062_l.jpg
9149_h-455-062_l.jpg (54.86 KiB) Zobrazeno 4239 krát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » stř led 24, 2018 18:27

fps - o víkendu jí zvážím, nicméně na váhu jsem se vlastně ani nekoukal.
Šlo mi o to aby dobře izolovala a v tomto směru na ní sou dobré recenze - zatím sem si udělal jen orientační test kdy jsem včera v 20:00 udělal čaj a termosku dal na balkón a dnes odpoledne v 17:00 byl horkej - takže sem spokojen, líbí se mi to nalejvátko a dá se z něho pít - opatrně.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » čtv led 25, 2018 2:50

fps - ta stará má v 1l váhu 565g - těch 509g je v 0,75l podle výrobce.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod fps » čtv led 25, 2018 16:04

- ve staré 1l Primus termosce vydrží horký čaj i v cca -25°C cca 12h, čaj se nedá ani pít, si do kelímku přidávám sníh nebo led
- stará 1l Primus termoska se šroubovacím uzávěrem váží 509 g, mám to zváženo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod fps » čtv led 25, 2018 16:08

Michal82 píše:zatím sem si udělal jen orientační test kdy jsem včera v 20:00 udělal čaj a termosku dal na balkón a dnes odpoledne v 17:00 byl horkej - takže sem spokojen

dej jí přes noc na mrazák, a pak teprve uvidíš, takhle jsem já kdysi testoval Primus termosku když byla nová
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » čtv led 25, 2018 16:51

fps - na mrazak? Spis do mrazáku ne?
Tak sroubovaci uzávěr bude lehčí je to poznat už v ruce - tady je k tomu jako součást balení pro možnost výběru ale mě se líbí ten ,,nalejvací,, šroubovat kelímek a pak ještě uzávěr je opruz.
Těch 565 má ta stará s tím ,,mačkacím,,.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod budo » čtv led 25, 2018 19:47

Šroubovací závěr je 1000x lepší.
Cvakací je naprd, protože vždycky začne téct. A že nejde pořádně umýt a usušit. Hlavně usušit.
Zlatej šroubovací :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » čtv led 25, 2018 20:30

Proto sem si koupil tuhle protože dle recenzi neteče a jde rozebrat a celá termoska hezky čistit má i široké hrdlo.
Hlavně v momentu kdy jdeš třeba s hulkama sahnes po termosce a teď v jedny ruce hůlky a termosku do druhé víčko kam to nalejvas a uzávěr už sroubujes zubama :D jo to je prakticky.
U tohohle uzaveru jen pooticis a můžeš pít rovnou z něho když čaj není moc horkej a nebo si pohodlně nalejes.
Sroubovaci uzávěr jsem dal do šuplíku - na termosce sem nechal ten otočnej.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » čtv led 25, 2018 20:32

Cvakací mi taky vždy tekl - proto sem testnul tenhle novej systém.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » čtv led 25, 2018 23:09

Michal82 píše:Hlavně v momentu kdy jdeš třeba s hulkama sahnes po termosce...

:shock: proc bys to delal? Normalni clovek se zastavi, caj si naleje do vicka a vychutna. Pit horky caj za chuze je na hlavu.

BTW, moje stara litrova Primuska vazi 512 g. Se sroubovacim uzaverem. Cvakaci jsem nekam zalozil, hned jak byla nova, nikdy nepouzil a ani to neplanuju.

Ta, co mas, se mi na prvni pohled libila, ale odradila mne vaha a navic vypada spis efektne, nez prakticky, jako je ta stara.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » čtv led 25, 2018 23:30

mike píše: :shock: proc bys to delal?
seš zaujatej :twisted: protože přece nestaví, nestaví, vůbec nikde nestaví ... :mrgreen:

Cvakací závěry jsou náhodou fajn, ale jen do určité teploty. Máme teď nové Esbity, na domácí žvýkání po ČR je cvakací super, ale na Sever berem jednoznačně ty šroubovací. Tam se stavět holt bude :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » čtv led 25, 2018 23:43

mike - já nikomu starou primusku neberu pokud vám vyhovuje šroubovací uzávěr OK - tady mas jak sroubovaci tak ten otocnej a každý si muže vybrat.
Jen tedy mi řekni co je na té nové ,,efektní,, víc než ,,praktické,, jelikož mi díky konickemu tvaru přijde víc praktická - snadněji se zasoupne do batohu, je užší do ruky a má široké hrdlo a díky tomu se dovnitř lip naleje voda z hrnce a snadněji se vyčistí.

No je zde jediný horší parametr a tím je váha - když se nad tím zamyslim když je ta nova těžší asi je tam tedy více materiálu = odolnější a lepší izolace - což izolace je potvrzena v každé recenzi ze v tom čaj vydrží hodně dlouho horkej.

Ono nejde o to ze bys pil za pochodu - ale o to ze když mas sroubovaci uzávěr tak termosku musíš rozdělit na 3 díly - a ruce mas jen 2 - takže ti jeden díl prebejva/překáží což není pohodlné pro manipulaci.

A druhá věc - pokud otevres celej uzávěr tak tím rychle ztrácíš teplotu čaje uvnitř při každém otevření - zato u otočného uzávěru je jen malá dírka která tak rychle nevětrá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod zonn » čtv led 25, 2018 23:48

Nemusis prece vysroubovat celej uzaver, povolis a nalejes.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pát led 26, 2018 0:07

Jako přes závit? To je spíš, povolíš a vybrindáš.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kvalitna termoska

Příspěvekod Lipon » pát led 26, 2018 0:09

Máme X let dvě Tesco obyčejné nerezové termosky s cvakacím uzávěrem a neteče ani jeden
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pát led 26, 2018 1:26

Michal82 píše:Jen tedy mi řekni co je na té nové ,,efektní,, víc než ,,praktické,, jelikož mi díky konickemu tvaru přijde víc praktická - snadněji se zasoupne do batohu, je užší do ruky a má široké hrdlo a díky tomu se dovnitř lip naleje voda z hrnce a snadněji se vyčistí.

Prave ten tvar. Vys teziste, uzsi spodek, takze min stabilni a horsi vyuziti mista. Siroke hrdlo je nepriznive z hlediska izolace, tam utika z termosky nejvic tepla.

Michal82 píše:No je zde jediný horší parametr a tím je váha - když se nad tím zamyslim když je ta nova těžší asi je tam tedy více materiálu = odolnější a lepší izolace - což izolace je potvrzena v každé recenzi ze v tom čaj vydrží hodně dlouho horkej.

V termosce izoluje vakuum, ne material. Vakuum nic nevazi ;-) Ze termoska izoluje je snad samozrejme, to je jeji zakladni funkce, stara verze taky izoluje skvele.

Mozna je tezsi kvuli tomu tvaru. Neni optimalni z hlediska mnozstvi materialu na uzavreny objem. Valec je na tom lip a nejlip samozreme koule, ale to by taky nebylo prakticke ;-)

edit: mne se jinak libi a kdyz jsem ji poprve uvidel, tak jsem ji chtel koupit. Pak jsem si ale rozmyslel to vyse a radej koupil starou verzi. Nebudu tahat 20 deka navic kvuli designu, ktery je navic min prakticky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pát led 26, 2018 6:41

Tak zajisté ze izoluje vakuum, jenže i materiál tomu trochu přidá - spis to bude mít vliv na odolnost. Nebo má širší mezery mezi stěnami což by mohlo být a tedy lepší izolaci.
Ten tvar je fajn, termosku stejně nosis v batohu než abys ji stavěl někde na nerovný podklad a kvůli 2cm užšímu spodku se ti ji nepovedlo postavit - zato do batohu se zasupuje výrazně lépe oproti moji staré tescoma - stejný tvar co stará primuska.
Ano širším hrdlem utíká víc tepla jenže jde taky o to jakej mas ten uzávěr - a v momentu kdy otevres celou termosku ti uteče mnohonasobne víc tepla než to co uteče vlivem širšího otvoru za celej den.
Do podrobna sem si prohlížel i tu starou - respektive to stále dělají v mnoha verzích a ta nova mi přijde výrazně lepší.
Ale každého věc.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod iggi » pát led 26, 2018 7:51

Michal82 píše:Jako přes závit? To je spíš, povolíš a vybrindáš.

v zavite je medzera a ked len povolis tak nalejes v pohode...
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Lipon » pát led 26, 2018 9:00

ad "přes závit"
Michal82 spíš nemá zkušenost s takovým zavíráním
pamatuju, že jsme takovou měli doma, na víčku to mělo šipku, která když se kryla s nalévacím zobáčkem, tak to normálně teklo a víčko přitom nevypadlo, nic přes závit
normální domácí termoska, když jsme byli nemocný, tak sme v tom měli bylinkovej čaj
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pát led 26, 2018 10:33

Lipon - tak takovou si pamatuju - měla skleněný vnitřek a byla velká a těžká na doma. Ale u cestovní termosky sem zadnej nalejvacek nikdy neměl a nemá ho ani ta stará primuska - takže to přes závit bude bryndat - respektive bryndá teď sem to zkoušel.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod sobb » pát led 26, 2018 10:40

Podívej se na ten závit, zda v něm nejsou výřezy (respektive přerušení závitu). Zvrchu jsou i označeny šipkou. Bych se celkem divila, kdyby to renomovaný výrobce jako je Primus nepoužíval, je to praktické.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pát led 26, 2018 16:41

sobb - znovu kontrolováno a nejsou - je to jak píšu buď se použije ten uzávěr co je otočný s tím nalejvátkem - ten co sem chtěl.
Nebo se musí šroubovací uzávěr vyndat.
No a nebo to prostě brindá - pokud se ten uzávěr jen povolí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pát led 26, 2018 18:20

sobb píše:Bych se celkem divila, kdyby to renomovaný výrobce jako je Primus nepoužíval, je to praktické.

Prekvapive to tam neni. Asi proto, ze maji uzavery dva a muzes si vybrat. Stejne mi prijde lepsi uzaver vysroubovat, nalit a zas nasroubovat, to je hned. Nez to nalevat dlouho kolem povoleneho zaveru.

Michal82 píše:Tak zajisté ze izoluje vakuum, jenže i materiál tomu trochu přidá - spis to bude mít vliv na odolnost. Nebo má širší mezery mezi stěnami což by mohlo být a tedy lepší izolaci.

A nebo taky ne :twisted:

Michal82 píše:Ten tvar je fajn, termosku stejně nosis v batohu než abys ji stavěl někde na nerovný podklad a kvůli 2cm užšímu spodku se ti ji nepovedlo postavit

Nevim jak ty, ale ja si pri pauze obvykle sednu, termosku vytahnu z batohu a nekam ji postavim. Vetsinou do snehu a tam uz stabilita roli hraje.

Michal82 píše:Ano širším hrdlem utíká víc tepla jenže jde taky o to jakej mas ten uzávěr - a v momentu kdy otevres celou termosku ti uteče mnohonasobne víc tepla než to co uteče vlivem širšího otvoru za celej den.

To sis prave vymyslel nebo pro to mas nejaky podklad? Ze se vubec ptam :twisted:

Otevru, naleju a zavru, za tu dobu moc tepla neutece. Zato nahore kolem uzaveru je tepla porad, takze teplo utika furt. Klidne bych se vsadil, ze ho takhle utece podstatne vic.

Z litrove termosky naleju do vicka 6x, takze ji oteviram 6x za den. Muj bezny zpusob je, ze nekdy rano ji naplnim a po 12 - 13 hodinach nalevam posledni vicko. Jeste v tu chvili je caj teply az horky a to presto, ze v termosce mam poslednich nekolik hodin uz jen to posledni vicko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » pát led 26, 2018 19:16

Mno tak za me
- na caj urcite zastavuju, vyndavam z batohu, tri dily mi nevadi, s jistou sikovnosti nemam problem drzet uzaver i termosku v jedne, beztak casto hrnek zabodnu do snehu, taktez po naliti termosku, nekdy do snehu nekdy zpet do batohu, dle toho zda budu pit dva salky ci dle stavu snehu, obcas nezabodnes :) Takze pak cim rovnejsi dno tim lepe, tohle bych asi uvital i u hrnku.

- souhlas ze nejvic tepla unika koleh hrdla, tedy kolem uzaveru, kdyby tudy neunikalo, byly ty termosky asi dokonaly izolant :) Jeden test na termosky delali prave tak, ze neresili teplotu napoje ale merili teplotu hrdla.

- prvni salky se nedaji pit, pridavam snih, posledni ci posledni dva uz vetsinou v pohode. Coz je samozrejme tim otvranim/nalevanim. U soubovaciho toho tepla celkove asi unikne krapet vice, na druhou stranu zas tak na uzaveru nezalezi, beztak ta termoska musi nasat adekvatni mnozstvi studeneho vzduchu, bo jinak toho moc nenalejes :)

- za me uz jedine sroubvaci :) co se na tom da pokazit
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod pavproch » pát led 26, 2018 19:19

Z praxe s laciným šuntem z Tesca (mám čertsvě nový kousek, už asi pátý nebo šestý, v ceně do 8 euro za litrovku - fčíl sem odjel dom do ta3 bez báglu, čili i bez termosu, taxem v Tescu PP kupil další novou): po cca pět hodinách v mrazu -7 až 12 sem si spařil hubu a to tam byla enem už asi půlka.... stejná, ale 5 let stará těplo drží víceméně podobně, musím dosypávat sních, dyž sa scu napít. Všechno cvakací uzávěry, neposrál sa ještě ani jeden, většinou ty termosy měním za nové, že víko zahnije nebo to přestane termosovat... za 8 euri je mi to jedno....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Kvalitna termoska

Příspěvekod Michal82 » pát led 26, 2018 19:24

mike - aspoň v jednom vláknu bych se nechtěl hádat ;)

Ten únik přes otevřeny uzávěr je prokázán - stačí udělat snadný test kdy meris teplotu vody v termosce a při každém měření ji na chvilku otevres - pokud ji otevres až druhy den a vrazis do ni teploměr voda bude daleko víc tepla než po 2-3 merenich - takže ten únik přes víčko je drobnost - mas rad čísla a různé teorie tak vypocitej jaký je únik přes víčko o průměru 4 cm a jaký je únik přes víčko o průměru 6 cm a potom vypocitej jaký je únik při 6 otevření termosky.

Myslím ze mi nakonec das za pravdu

PS: to ze čaj v praxi vypijes za půl dne max za den je věc druhá a s tím souhlas ze vlastně jakýkoliv únik tepla je v praxi banální.

Mě proste jen vadí mít v ruce termosku víčko a uzávěr a nalejvat si tak čaj - proste mi přijde praktičtější mít v ruce jen termosku a víčko kam ten čaj leju.

Stabilita - ve sněhu jak si napsal by ti držel i spacatej kužel ;) natos o 2cm užší termoska.

To širší hrdlo je fajn - vidím to realne na polivku nebo jídlo v nouzi a hlavně - snadno se to umeje.

Nic nechal bych to tak ze sem si opět koupil něco u čeho zde lidem vadí jediná věc - 100g navíc. ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení