Sjizdeni snehovych svahu

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod wawrik » ned črc 15, 2012 18:19

Vitaj v klube :-) Či my do tých hôr nechodíme len preto, aby sme sa zadara previezli vrtuľníkom :-)

Brzdil si mačkami? Hlavne nech sa ti to rýchlo a dobre zahojí...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod oodoow » ned črc 15, 2012 18:20

Mike no teď je z Tebe už pořádný horolezec. Jaké jsi měl pocity u toho sestupu? Promítal se Ti u toho před očima film Touching the Void? :twisted:
Přeju rychlý uzdravení, ve chvílích klidu můžeš přemýšlet, kde udělali soudruzi chybu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 18:36

@wawrik: bingo, let byl skvely :twisted: Jo, brzdil, jako skoro vzdycky. Stokrat to vyjde a po stoprvni je pod snehem led. Stejne jsem nemel jinou moznost, rozjelo se to se mnou vsechno, snih tekl jako voda. Cepin sice brzdil, ale ne dost. Diky noham jsem zacal zpomalovat a pak mne nekdo chytnul za kotnik a otocil s nim mimo povoleny rozsah. Diky, jsem zvedav, co na to ortoped, Taliani sice byli profici, ale anglicky neumeli ;-)

@oodoow: mam stesti, ze kdyz vlezu do opravdoveho pruseru, jsem naprosto klidny a jen se snazim, abych se z nej dostal. Zezacatku mi lezelo v hlave, jestli bych nemel zavolat vrtulnik a kdyz jsem to zkusil a neslo, tak ze mne vsechno spadlo, protoze uz byla jen jedna moznost a nemusel jsem nic resit. Film jsem nevidel ;-) Diky, uz to mam rozmyslene. Udelal jsem nekolik chyb za sebou. Malem fatalni byla ta prvni (nalezl jsem nekam, kam jsem nemel), par minut pred timhle mne malem dostal padajici sutr. Zamereny naprosto presne na hlavu, ale ja jsem z uplne jineho duvodu cuknul zpatky, a tak ji minul asi o pul metru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod zoul » ned črc 15, 2012 19:17

Přijde mně to podobné jako s autem nebo motorkou. Nefatální nehoda je jedna z nejlepších věcí, které se ti můžou stát; člověk pak dostane úplně jinou perspektivu. Ne každý má druhý pokus :) Tak ať se to rychle hojí!
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 19:23

Souhlas, uz jsem par veci prehodnotil. Holt jsem si byl az moc jisty a Hora mi ukazala, ze brat jakokoliv vystup na lehkou vahu se nemusi vyplatit. Vlastne sestup, v tomhle pripade ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod pavproch » ned črc 15, 2012 19:30

taktak, taky sem po tom, co sem odjel do TA3 na pilvestra a vrátil se o letních prázdninách, přišel na to, že k Hoře je třeba mít pokoru...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 19:39

Ja ji driv mel, ale asi se casem trochu vytratila. No, tohle se snad obejde bez kovu v tele a ne jako u tebe :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod amigo » ned črc 15, 2012 20:02

já jsem asi natvrdlý... spadnul jsi a ujelo to s tebou, nebo jsi sjížděl svah záměrně?

každopádně gratuluji k druhé šanci a že to dobře dopadlo :wink: *
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 20:10

Zamerne, drzim se tematu, ne? ;-) Sednul jsem, rozjel a snih jel se mnou. Asi tricet cisel srackovniho snehu a pod nim led tvrdy jako sutr. Vubec mne to nenapadlo, cekal jsem pod snehem firn jako vzdycky.

Diky, ted jsi rad, ze jsi se mnou nejel, co? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod amigo » ned črc 15, 2012 20:15

mike píše:Zamerne, drzim se tematu, ne? ;-)

jasně, myslel jsem si to, ale jak jsi psal, že tě málem trefil šutr, tak jsem si říkal, jestli jsi nehodil držku.
mike píše:Diky, ted jsi rad, ze jsi se mnou nejel, co? :twisted:

popravdě mě napadlo, co bych tam s tebou pak dělal :twisted: (legrace, když to dobře dopadlo :wink: )
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 20:23

Ja to pak nekde asi sepisu cele, pro pouceni ostatnim ;-) Sutr byl prvni pokus kdyz jsem traverzoval skalu na tenhle ledovec, kde jich taky padalo hodne. Proste spatna volba sestupove trasy.

Co by, sel bys dolu volat vrtulnik ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod amigo » ned črc 15, 2012 20:31

mike píše:Ja to pak nekde asi sepisu cele, pro pouceni ostatnim ;-)

ok, rád se poučím :wink:
mike píše:Co by, sel bys dolu volat vrtulnik ;-)

pravda, co jinýho... :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod oodoow » ned črc 15, 2012 20:33

Jako, já když viděl téma "sjíždění sněhových svahů" a že semka píše Mike, tak jsem si říkal: "že by začal zase lyžovat?".
Nějak tohle sjíždění po prdeli nepobírám. Chápu, že to je zábavný pro děti do 10 let na malém kopečku za barákem, ale normální dospělí lidé, a PP bude určitě souhlasit, si na sjíždění sněhových svahů vezmou nástroj k tomu určený. __II :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 20:33

@amigo: no, jeste bys mi mohl prinest spacak a nafukovacku :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 20:41

@oodoow: kde tady vidis nejake normalni lidi? :twisted: Vyzkousej sam, je to zabavnejsi, nez na lyzich a ze jsem lyzoval 35 let ;-) Navic kdo by se v lete tahal do hor s lyzema kvuli par stovkam metru sjezdu. Beru to jako urychleni a ulehceni sestupu a nacvik brzdeni cepinem. No a v tomhle pripade nazornou ukazku, proc se nema brzdit nohama, kdyz na nich mas macky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod Vachon » ned črc 15, 2012 21:02

Good luck :-)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod Semo » pon črc 16, 2012 12:50

oodoow píše:Nějak tohle sjíždění po prdeli nepobírám. Chápu, že to je zábavný pro děti do 10 let na malém kopečku za barákem, ale normální dospělí lidé,...


Taktiez s hlasim medzi deti. a) je to sranda, b) znacne to urychli zostup. V Pyrenejach pred rokmi zostup z Pico de Aneto 700 hm po prdeli za 15 minut. Ist to pesi, tak 1-1:20.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod pavproch » pon črc 16, 2012 13:07

já mám rekord ve sjíždění po prteli z baraního k teryně za 30 sekund.... akorát sem se potem z teho zpamatovával 5 měsíců v nemocnici v popradě a vyšných hágách... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod axi12 » pon črc 16, 2012 13:10

pavproch: co se Ti stalo, símtě? :((
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod pavproch » pon črc 16, 2012 13:12

pár oděrek :twisted:


(vyhozená kyčel, otevřená luxace kotníku, zlomený tři žebra, natržená plíce, těžký otřes mozku a následně těžký zápal plic...)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod pavproch » pon črc 16, 2012 13:37

prosim Tě, v roce 1987 v TA3 vrtulníkem lítali akorát komunistický papáláši, když stříleli kamzíky....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 13:45

pavproch píše:...těžký otřes mozku...

A proto mu tady trpime ten jeho specificky jazyk :twisted:

@pp: ale to jsi nejel po prdeli, ne? A uz vubec ne rizene i kdyz uznavam, ze mezi rizenym sjezdem a nerizenym padem je nekdy dost tenka hranice. Jak jsem se ostatne prave presvedcil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod pavproch » pon črc 16, 2012 13:50

já se domnívám, že sem postupně jel po všech částech těla... :mrgreen:

bylo to při turistice, ne na lyžích.... starý zmrzlý sních na ňom vrstva nového, ještě se pamatuju, že sem sjel po řiti s cepínem v ruce prvních asi 30výškových (k prvnímu větvení žlabu), tam se zastavil, fotil a pak už nevím.... asi někdo, kdo jel za mnou to strhnul, mně to podrazilo nohy a šustlo mě to do orograficky pravé větve žlabu (ta s tím kolmým prahem), pak si matně pamatuju komunikaci s chalanama z horskej, než ňa nasoukali do kanadek a potem až o 14 dnů později v popradu....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 13:58

No prave, to se nepocita 8)

Njn, nejhorsi jsou lidi nad tebou. A proto je lepsi chodit solo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod TooMooX » pon črc 16, 2012 15:58

Tak moje největší divočina byl zatím sjezd Lomnického sedla dolu na Skalnatý. Nebýt ta sjezdovka tak rozlyžovaná tak to mohl být tak problém. Se mi to i tak pěkně rozjelo, Cepín jsem vlekl za sebou a brzdil hlavně nohama když sem rozkopával ty sněhové boule. (Pravá stopa je moje http://youtu.be/0BApePxuqRM Kamarádce to nejelo jako mě v "šusťákách") Švy na kalhotách dostali docela zabrat a vypadají hodně jetě :evil:
Vždy jsem koukal jak horolezci sjížděj Ostrvu. To mi přišlo už jako dost prudká kudla to jet hned z hora. Já vždy dojížděl až závěr
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 16:14

Tahnout cepin za sebou neni dobry napad ;-) Cepinem se brzdi a musi byt pod telem, jinak to nefunguje. Koukni se do metodiky. Zas zalezi na situaci, v mekkem snehu lip brzdi nohy, na tvrdem cepin. Cepin ma vyhodu, ze se prorizne mekkym snehem az do tvrdsich vrstev a pak zabira. Je dobre to trenovat ne kvuli sjezdum, ale kvuli necekanemu padu. Pak je potreba zacit brzdit okamzite a je lepsi, kdyz to za tebe udela nacviceny reflex. Uz se mi to stalo a stal jsem snad na 5 metrech, asi 40 stupnovy tvrdy firn. Sice jsem mel pocit, ze mam urvane rameno, ale lepsi, nez skoncit v odtrhove trhline kousek niz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod TooMooX » pon črc 16, 2012 16:44

No ono vlekl mělo být v uvozovkách... Měl jsme ho metodicky správně (asi... nebo tak jsem to okoukal od ostatních:-)). Jen v tom měkkém roz-lyžovaném sněhu na sjezdovce to bylo k ničemu. Takže ač jsem na něj tlačil co to šlo tak jsem svištěl dál aniž by pozoroval nějaký výraznější účinek. Ano zalehnout ho tak se nejspíš chytí do spodní vrstvy. Jen po břiše jsem dolu jet nechtěl 8) Zato když jsem nohama proletěl tou sněhovou boulí to byla jiná :-)
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 21:21

Jo, v mekkem snehu brzdi lip nohy. Nejlip se jede po zadku napul vleze a jizda se koriguje rozkrocenim nohou a slapkama proti snehu. Akorat si predtim sundej macky, jinak dopadnes jako ja. Jel jsem takhle mnohokrat samozrejme i s mackama a bez problemu, jenze to nic neznamena, jak jsem nazorne predvedl ;-) Staci kdyz pod snehem bude kousek ledova plotna, chytnes hrotem a je vymalovano.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sjizdeni snehovych svahu

Příspěvekod Fero » úte črc 17, 2012 14:54

mike píše:550 hm ke svemu bivakovacimu mistu jsem sestupoval 9 hodin ...

Co je hm? Výškové metry?
Fero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon čer 20, 2011 9:29

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení