Outdoorový ručník - tipy, zkušenosti

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Outdoorový ručník - tipy, zkušenosti

Příspěvekod eth » pát črc 18, 2008 18:10

Zakládám nové vlákno speciálně na téma outdoorové ručníky.
Něco je už ve vlákně Co sebou lidi většinou vozí, ale to se jmenuje příliš obecně.

Jaké ručníky používáte? Jak jste spokojeni? Je lepší "plyšák", co vypadá jako froté, nebo tenký, co vypadá jako mikroutěrka na brejle?
eth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 16, 2008 22:31
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Dag » pát črc 18, 2008 18:20

Cože? Copak člověk neoschne? Trenky, kapesník... by šlo... vtip, no...
Mytím se smývá blahodárný epidermální hydro-lipidový film, který chrání. Bacha, to není vtip!
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod eth » pát črc 18, 2008 18:36

No, nevim jestli je takový epidermální hydro-lipidový film po 14 dnech ještě pořád tak blahodárný... :P
Jinak navrhuju, aby se v tomhle vlákně řešilo, který ručník je jaký, a né že je lepší se utřít do trička nebo počkat až oschnu...

Přidávám nalezené odkazy na články a recenze:
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107106-neni-rucnik-jako-rucnik
http://www.acron.cz/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=203&Itemid=38
eth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 16, 2008 22:31
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod mike » pát črc 18, 2008 19:31

Dag píše:Mytím se smývá blahodárný epidermální hydro-lipidový film, který chrání. Bacha, to není vtip!

Jo jo. Pred tak 15 lety jsem se vydal na tyden to Beskyd. Bylo leto, vedro a strasne otravovaly mouchy. Prvni dva dny to bylo peklo. Pak zacaly den ode dne ubyvat a ke konci nebyly zadne. Umyti turiste, ktere jsem potkaval s cernymi roji okolo hlav, mohli jen zavidet. A taky zavideli, az lapali po dechu a jejich mouchy padaly k zemi, jen se priblizily. Cestou domu jsem mel cely vagon jen pro sebe. Neni nad blahodarny epidermální hydro-lipidový film, podporeny bavlnenym trickem, ktere se v ohybech lame.

Doba se zmenila a ja seznal, ze spravny stopar s sebou nosi rucnik. Pred par lety jsem si poridil tohle Ferrino. Kupodivu docela presne odpovida popisu. Zrovna nedavno jsem se balil a zjistil, ze jsem ho prase zapomel posledne hodit do pracky. Jelikoz bylo po pulnoci, prepral jsem ho rychle v ruce, vyzdimal a dal susit. Za par hodin jsem ho uplne suchy mohl sbalit do batohu. Po vysprchovani do rana uschne i na horske chate, kde je nejakych 10 - 15 stupnu.

Da se taky pouzit jako izolacni podlozka. Mel jsem ted s sebou v Grand Paradisu slusny spacak, ale jen alumatku, pro pripad nouze nejvyssi. Ta samozrejme nastala a musel jsem prespat pod sirakem v asi 2500 m. Hodil jsem na ni pod zada tenhle rucnik a jeste jedno triko z Merrina a bylo to v pohode. Prestoze k ranu bylo tak -5 stupnu. Na spacaku jsem mel namrazu a na vode v lahvi asi 2 cm ledu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod mayya » pát črc 18, 2008 20:54

Asi 2 roky máme tohodle Jurka a fakt spokojenost :smt023 .
Nejdřív jsem se bála, že "mikrovláknový" materiál mi nebude příjemný, ale je to OK, i velmi dobře utírá, vydrží dlouho nesmrdět.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod brhel » pát črc 18, 2008 21:31

mayya píše:Asi 2 roky máme tohodle Jurka a fakt spokojenost :smt023

jj, jsem taky spokojený. i když to otírání je jiné, froté to není :-) ale člověk se utře, ručník skoro nic neváží a schne rychleji než obyčejný ručník, ale zas tak uplně rychle taky neschne.

jen bych si už koupil větší ...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Dena » pát črc 18, 2008 22:00

Používám taky ručník od Jurka, dříve jen takovou tu froté žínku samodomo ušitou (v ní byly hygienické proprietky). Když už je třeba a chce se mi s tím tahat, tak ten mikrovláknový jakoby smyčkový na způsob froté ručník, větší, objemnější, co rychle schne. Jen se na něj chytají a hned tak nepustí travičky z louky- oba ručníky buď tzv. vyčmuchnou nebo nestačí nijak zapáchat a 8) .
Jak pravil klasik Dag- jen to s tou hygienou a smýváním ochranného filmu nepřehánět :wink: .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod Blaf » pát črc 18, 2008 22:34

taktez Jurek se ukazal jako super!!!! :wink:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod eth » pát črc 18, 2008 23:44

Výborně, díky za postřehy. :P
A co Sea to Summit? MSR? Naschem? Nějaké zkušenosti?
eth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 16, 2008 22:31
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Rujir » sob črc 19, 2008 0:14

Mam McNett a je uplne super. Tie iste klady ako ostatne spominane. Mam dojem, ze na firme az tak nezalezi aj tak je to plus-minus to iste.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod -ant- » sob črc 19, 2008 9:10

Mam Pack-Towl od Therm-a-Rest. Beru ho většinou s sebou, ale moc nesaje. Vyždímat jde ale tak, že se do něj pak klidně člověk může zase utřít. A s tím nesátím, inu když jsem ho koupil, tak jsem ho omylem vypral v pracím prostředku, který obnovuje impregnaci a zvyšuje vodoodpudivost tkaniny... ](*,) :oops:

PS: Děkuji za optání, už se to lepší :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

ručník

Příspěvekod lysergine » sob črc 19, 2008 9:34

Mám tento od Ferrina: http://www.scoutdoor.cz/ferrino-sport-towel/
I když známý koupil podobný ručník z mikrovlákna u vietnamců za 30 Kč a funguje stejně. (to samé platí na mikrovláknové vložky do rukavic, vyplatí se koupit několikeré u vietnamců, než za tu samou cenu jedny značkové. Vyzkoušel jsem a rozdíl nepociťuji).
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod time.warp » sob črc 19, 2008 10:22

Ach bože co za blbost se ještě nevymyslí, kteoru by si někdo nekoupil.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Příspěvekod Blaf » sob črc 19, 2008 10:25

myslis jako rucnik??? no nemyslim si, ze je to blbost....ono usetris zatracene moc mista :wink:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

ručník

Příspěvekod lysergine » sob črc 19, 2008 10:34

time.warp píše:Ach bože co za blbost se ještě nevymyslí, kteoru by si někdo nekoupil.


Byl jsi někdy na treku déle než týden? Já ručník za blbost nepovažuju.
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod time.warp » sob črc 19, 2008 10:37

ale kupavat si něco speciálně je hloupost.Všechny ručníky mají stejnou funkci , a tím že ho někdo nazve outdoorový a přirazí s i pětikilo neznamená, že je lepší než jiné
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Příspěvekod Rujir » sob črc 19, 2008 10:46

time.warp píše:ale kupavat si něco speciálně je hloupost.Všechny ručníky mají stejnou funkci , a tím že ho někdo nazve outdoorový a přirazí s i pětikilo neznamená, že je lepší než jiné


Sice neviem, co za uteraky mate doma, ale pochybujem, ze sa co len podobaju na tie, ktore tu volame "outdoorove". Uprimne povedane - doma uprednostnujem frote bez tou podivnou jelenicou, ktoru pouzivam vonku. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

"outdorový"

Příspěvekod lysergine » sob črc 19, 2008 10:46

Není ručník jako ručník. Pro outdoor je vhodné mít co nejnižší hmotnost a zabrat co nejméně místa. To se se mnou snad shodneš.
Pro ručník je určujícím kritériem savost, a poměr hmotnost, objem/savost vychází výhodně u ručníků z mikrovláken, proto označení "outdoorový" pro ručníky z tohoto materiálu není zas tak mimo mísu.
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod Blaf » sob črc 19, 2008 10:48

nechces mi rict ze se doma utiras mikrovlaknovym rucnikem...pokud ano, pak je zbytecne aby sis kupoval na hory nejaky jiny;)
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Dag » sob črc 19, 2008 11:07

Zajímalo by mi, v čem spočívá ona "multifunkčnost" (něco mi napadá :-))
Na treku jsem tolikrát nebyl. ono se tomu trek neříkalo. :-) Ale v přírodě bez střechy nad hlavou jsem prožil myslím dost, možná v součtu víc let, než mnozí zde prožili na světě. :-) Z toho nevzniká patent na rozum, možná spíš senilita, ale...
Pokud pršelo, bylo všechno mokrý a ručník jsem nepotřeboval. Pokud bylo teplo, byl jsem rád že jsem mokrej a ručník nepotřeboval. Pokud jsem spal zavěšenej do jedný skoby... také jsem ručník nepotřeboval. Takže jsem nosil multifunkční ručník -- šátek. Tím jsem se otřel, když jsem se myl (pochopitelně jen vodou, mýdlo je venku opravdu nevhodné, neb kůže se opravdu a fakt umí bránit proti všemu možnýmu a a my jí mejdlem tu obranu sebereme), pokud svítilo slunce, měl jsem ho na hlavě a pokud došlo na zranění, takovej šátek je k nezaplacení.
Jsem si jitý, že jsou a nebo budou autdórní kapesníky, jako už jsou autdórní ponožky a jiné. Nic proti tomu, je to prostě poždavek na malou váhu, funkci a odolnost. U ručníku y mne hodně zajímalo, jak dlouho vydrží ta antibakteriální úprava, jak se v tom uchytí plísně a pod. Někdy se tohle chytá umělin lépe, než klasik.
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod jonza » sob črc 19, 2008 17:05

Dag píše:U ručníku y mne hodně zajímalo, jak dlouho vydrží ta antibakteriální úprava, jak se v tom uchytí plísně a pod. Někdy se tohle chytá umělin lépe, než klasik.


Jde o to ze na 7 dni se ten rucnik krasne hodi, rozhodne za tu dobu neshnije. Doma se vypere a je zase pouzitelny. Na rocni cestu si snad beru rocniku vice, nebo jej pravidelne peru.

PS: takovy rucnik nemam a na rok nikam nejezdim. :)
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod multimotyl » sob črc 19, 2008 17:35

time.warp píše:ale kupavat si něco speciálně je hloupost.Všechny ručníky mají stejnou funkci , a tím že ho někdo nazve outdoorový a přirazí s i pětikilo neznamená, že je lepší než jiné


Mám tu utěrku od Jurka (made in Korea) a nevím jak ostatním, ale mě saje, i když je vlhká.
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Příspěvekod ij1 » sob črc 19, 2008 18:48

time.warp píše:Ach bože co za blbost se ještě nevymyslí, kteoru by si někdo nekoupil.


Až to vyzkoušíš budeš mluvit jinak, i když neříkám že to zkusit máš. Taky jsem si myslel že je to něco, čím by opět vytáhli několik korunek z našich peněženek. Dnes mluvím jinak. :smt023
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod pripluv » sob črc 19, 2008 19:56

Když to nezapomenu doma, tak vozím půlku ručníku co se kdysi fasovaly na atomce. Jednou týdně do toho utřu ksicht, když je hic, tak do něj utírám pot z čela, někdy taky ešus a občas do něj zabalím mačky. Zpravidla jej ale zapomenu doma.
Když se nedaří oschnout, utřu se do trika a to usychá na mně...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Setrnet » sob črc 19, 2008 20:27

Sebou tahám bavlněnej šátek. Mívám ho přivázanej na batohu, utírám do něho pot z čela. Když se koupu taky uschnu. Ale když jedu do větší civilizace tahám sebou takovou tu uterku, koupenou v domácích potřebách, je to nymlich to samí jako ty vaše ručníky, akorát výrazně levnější.
Co nemám, to nepotřebuji.
Setrnet
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: pát čer 15, 2007 19:45
Bydliště: Patník u cesty číslo 50.

Příspěvekod mike » sob črc 19, 2008 20:36

No jo Dagu, jenze neni trek jako trek a vylet, jako vylet. Nemam problem se na horach par dni neumyvat, ale kdyz pak dojdu nekam na chatu, kde je sprcha, nevidim duvod, proc ji nevyuzit. No a pak se clovek necim utrit potrebuje, byva tam docela zima i v lete. Satek mi nestaci a normalni rucnik je moc velky, tezky a dlouho schne. Mikrovlakno neni tak prijemne na kuzi, ale jinak je ze vsech hledisek lepsi. Ten rucnik stoji asi jako 3 piva na takove chate a narozdil od nich vydrzi leta.

A vubec, nevim co resite. Jste necetli Stoparova pruvodce? Rucnik je zasadni vec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod air » sob črc 19, 2008 21:13

mike: :smt023
presne moje slova... jako na nejaky utirani potu a rukou kdyz si je umyju v rece se muzu na rucnik vys... ale kdyz jsi nekde mimo civilizaci nekolik tydnu, koupes se treba jenom v rece nebo nejakych jezerech, tak rucnik ocenite :) obvzlast kdyz vylezete z 10 stupnu "tepleho" horskeho plesa nekde v 1500m a fouka svezi horsky vitr :mrgreen: ... to neni prijemne cekat az uschnes!
a kdyz uz se utres, tak ten mokry rucnik potrebujes ususit ze... a aspon v tom vidim ja tu hlavni vyhodu - rychle to uschne a neplesnivi ti to nekde v batohu mokre...
jinak ja mam nejlepsi zkusenost s nehladkym rucnikem (umelym samozrejme), mel ctvercovou strukturu jako kuchynska uterka... nebyl proste hladky jak Jurek, naopak drsnejsi... mnohem lepe sal a o polovinu rychleji schnul... ale ztratil jsem ho :( Byl tam akorat napis Sportowel, nejaka nemecka firma, hledal jsem to na netu ale nenasel :( puvodne kupovane v Irsku za 7 eur, rozmer cca 40x90, seda barva. V CR se to neprodava. Kdybyste ho nekdo nekde v zahranici videli, berte vsemi deseti!
Uživatelský avatar
air
účastník
účastník
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon kvě 19, 2008 9:49
Bydliště: Klimkovice (pobliz Ostravy)

Příspěvekod mike » sob črc 19, 2008 21:43

air píše:jinak ja mam nejlepsi zkusenost s nehladkym rucnikem (umelym samozrejme), mel ctvercovou strukturu jako kuchynska uterka... nebyl proste hladky jak Jurek, naopak drsnejsi... mnohem lepe sal a o polovinu rychleji schnul...

No, me Ferrino vypada skoro jako frote rucnik, jen o neco jemnejsi struktura. Jurka jsem nevidel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Vilík » sob črc 19, 2008 21:53

_mike_ píše:A vubec, nevim co resite. Jste necetli Stoparova pruvodce? Rucnik je zasadni vec.


Viz toto vlakno... Rucnik tam propaguju...

Jinak uplne vsude nosim takovej usmudlanej obycejnej rucnicek a na delsi akce beru velkej rucnik do kteryho se pripadne i zabalim...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod agentw4c » sob črc 19, 2008 23:01

to air
dej si hledat SPORT TOWEL

treba zde

a take tady
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Další

Zpět na Ostatní vybavení