Mačky

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mačky

Příspěvekod mike » stř led 29, 2020 18:25

Jj, tohle jsem myslel.

FrantaKrajta píše:AirTechy (jako takovy hybrid mezi 10 a 12 hroty) jsou dost pohodlnejsi na chozeni a mixovy teren (nemyslim mixove lezeni), kratsi a ivc kolme hroty lip drzi a sedi na namrzlych a nasnezenych kamenech, na ledosnehovych "kvetacich"

Presne tak. Vzpomnel jsem si treba na tohle, druha fotka. Byl jsem prekvapen, jak dobre se mi v nich slo, lip, nez kdyz tam snih nebyl a sel jsem to jen v botach. V klasickych mackach by to uplne prijemne nebylo, to bych mozna sel bez nich.

FrantaKrajta píše:ale porad se s nima da i neco lezt.

Jo, lezl jsem v nich i nejake ledy. Zas ale musim rict, ze jsem zazil par situaci, kdy bych mel radej G12, typicky slezani firnoveho svahu okolo 40 stupnu natezko. Ne ze by to v AirTech neslo, ale s G12 bych se citil trochu jisteji.

Podobny rozdil ale udelaji boty s vyztuhou v podrazce. Jenze chod v nich v turistickem terenu. U obojiho je pak klasicke dilema: chci vybaveni, ktere bude skvele v nejhorsim pripade a ve standardnim za to zaplatim mensim komfortem nebo naopak? Normalne nemam co resit, beru druhou moznost tj. komfort v beznych situacich a horsi vlastnosti ve vyjimecnych, ale zrovna u macek je to dilema trochu vetsi, protoze zrovna ve vyjimecnych situacich clovek potrebuje, aby ho fakt podrzely. Idealni by bylo mit oboje, ale kdo by se s tim tahal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod iggi » pon úno 3, 2020 8:47

@apuka Idem objednat tie Bergzeit. Farebne sa mi ešte viac páčia :D
Díky za info!
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » pon úno 3, 2020 9:37

Pro info pro ty, co maji radi jine designy: Na Bergfreunde maji taky svoji edici Air-Techu, dokonce jeste o chloup levneji. Tady je to castecne v krasne cervene barve :-).
Jo, maji tam i G12 v podobnem provedeni nebo oba se mohou koupit v setu bud jen s obalem na macky nebo jeste is cepinem Grivel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod iggi » pon úno 3, 2020 11:14

@apuka
Keď dám tieto do koša, tak sa neplatí doprava.
https://www.bergfreunde.eu/grivel-air-t ... 3af4e6500d
v čom je rozdiel od tých Bergzeit Air Tech Cramp-o-Matic Steigeisen?
Len teda farba, áno?

5035308-001_pic1.jpg

sol_405-0134-0111_pic1_1.jpg
sol_405-0134-0111_pic1_1.jpg (50.53 KiB) Zobrazeno 12560 krát
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » pon úno 3, 2020 11:39

Nechci tvrdit, ze to presne vim, ale podle vseho (jsem se jednou ptal, jen se nepamatuji jestli u Bergzeitu nebo Berfreunde a tam mi takto tvrdili) jenom barva a napis popruhu a pripadne barva umelohmotnych casti. Pokud vim, samotne macky vyrabi(-el?) v cerne i stribrne barve i samotny Grivel.
Proste je to plnohodnotny vyrobek Grivelu, jen neco jako "OEM" verze - Bergzeit/Bergfreunde edition. Oni dokazou odebrat takove mnozstvi, ze jim Grivel tu zmenu (popruhu resp. umele hmoty na kosik) udela. Dava za to ale sve jmeno, takze za kvalitu ruci on.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod iggi » pát úno 14, 2020 7:53

Tak už som objednal tie Grivel AirTech Bergfreunde cramp-o-matic-Set aj s obalom za 113.12€.
Uvidíme kedy doručia. Díky @apuka
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Mačky

Příspěvekod Vectrix » stř úno 19, 2020 13:22

Ahoj, taky jsem teď koupil ty Grively AirTech od Bergzeitu. Doručili mi je včera a těším se, až je vyvenčím. Pozitivum je, že je v pohodě nasadím na skialp boty (Scarpa Maestrale, velikost 29, tj. podrážka 330 mm).
Všude je to brandované Grivel, i krabice je normálně žlutý Grivel, jenom popruh je černý Bergzeit. Datum výroby prosinec 2019 :-). Jenom jsem to nevychytal a nekoupil jsem ten obal.

Já jsem osobně šel do verze která má vepředu ten kus plastu. Bavil jsem se s kolegou (místní Bergfuhrer) a doporučil mi tuto verzi.
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » stř úno 19, 2020 22:49

Objednej si z Rockpointu obal od Petzlu. Je dobry, matros vydrzi a jedna strana dobre vetra (tj. macky nerezavi, kdyz je tam zapomenes mokre). Je to ne zlute jako na obrazku ale oranzove (viz to same v hudy).
Pokud chces obal z Cordury, dobry je i ten z Decathlonu, jen je trochu delsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod mike » stř úno 19, 2020 23:09

Nepletes si to obalem od BD? Ten je oranzovy. Mam a muzu doporucit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » stř úno 19, 2020 23:48

Nepletu. Je o fous svetlejsi nez BD, ale kdyz je nemas vedle sebe, z pameti si rozdil ani nevsimnes (ted jsem se byl podivat). BD mame taky uz skoro deset let, toho Petzla jsem koupil na manzelcine nove Grivel G12. Jinak jsou si velikosti, materialem i funkcnosti hodne podobne, jen Petzl nema na spodku daisy chain (coz je spise plus).
Na strankach Hudy je mas vedle sebe. Barva Petzlu je trochu realictejsi, ve skutecnosti je jeste malo tmavsi - a BD zase svetlejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod Vectrix » čtv úno 20, 2020 10:18

Dík za tipy. Koukal jsem se a jak BD, tak Petzl by tady v Innsbrucku měly být dostupné, tak je omrknu. Jenom se mi moc nelíbí ta celosíť vepředu. Přece jenom, budu to mít v báglu s airbagem a tak bych dal přednost něčemu festovnějšímu i za cenu toho nekomfortu, že je budu muset vždycky po návratu vysušovat. No, uvidím, co budou mít zrovna v obchodě. V sobotu odjíždím na skialp dovču, tak už moc času nezbývá. :-)
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » čtv úno 20, 2020 10:59

Ty macky asi budes odkladat hroty k sobe a tak by Ti zadny hrot nemel presahovat spodek/dosahnout k sitce. Navic klidne tam muzes pridat pod tu sitku nejaky kus pevne latky (ze starych kalhot/navleku/...).
Manzelka celou dobu (tech cca 10let) nosi macky na spodku jednokomoroveho batohu, na tom jsou ruzne veci, ktere na obal tlaci a nikdy se pres sitku zadny hrot nedostal. Vlastne taky muzes otocit obal tak, by sitka byla ve smeru od airbagu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod Vectrix » čtv úno 20, 2020 11:06

Mám takovou starou plátěnou tašku. Tu plánuju využít právě pro překrytí/obalení maček. :-). Je škoda, že Grivel nepřibaluje obal. Ale co by člověk nechtěl za 100 EUR, že ;-)...
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Mačky

Příspěvekod iggi » čtv dub 2, 2020 10:54

@apuka
Salatín 1.4.2020.jpg

Tak mačky úspešne otestované. Sú perfektné(ale nemám s čím porovnať).
Chodí sa v nich super, držia pevne. Predné hroty sú dlhé a pevné. Super je to O-čko na zaistenie popruhu. Som rád, že som kúpil tieto železné Griveli.
Kúpil som nakoniec od Bergfreunde tie grivel air tech cramp -o matic
https://www.bergfreunde.de/grivel-air-t ... teigeisen/
sol_405-0134-0111_pic1_1.jpg
sol_405-0134-0111_pic1_1.jpg (50.53 KiB) Zobrazeno 11975 krát
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » pát dub 3, 2020 14:59

Toto nebol konec Tveho vyletu, ze? :lol:

Jinak Ti fakt zavidim... (ne ty macky :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod iggi » pon dub 6, 2020 6:51

@apuka
Nie nie, ja som bol deň pre ním. Bolo síce tvrdo a na tom asi 5cm prášku, ale mal som super mačky.
salatín.jpg


Je to tam relatívne strmé, a keď je to tvrdé tak sa môže stať že to človek nezíde.
Len na to mal myslieť už aj cestou hore. Nemusí vždy človek dosiahnuť vrchol, nie?
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Mačky

Příspěvekod iggi » pát dub 17, 2020 14:21

@apuka
20200416_131701.jpg

Poľana, Nízke Tatry
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » pát dub 17, 2020 14:43

Kurna, neprovokuj, protoze az se otevrou hranice, nekdo se najde kdo Ti tyto provokacni fotky vytluce z hlavy/fotaku/mobilu :twisted: :twisted: :twisted: ( :wink: :lol: :lol:)
iggi píše:Je to tam relatívne strmé, a keď je to tvrdé tak sa môže stať že to človek nezíde.
Vidis, ja jsem blbe ujel jen na obycejne Lyse hore, kdy bylo nahore jen par cm. snehu, ale cesta dolu vedla pres pekne strmy svah s hodne blbym poprasenym sneholedem (a jeste castecne ujezdeneho/vyhlazeneho a napraseneho lyzarem nebo spise snowborditou :axe:). Nic se tam nestane, kdyz vis, kde se da zastavit, jsou tam smrcky a kriky. Ale blbe jsem si polozil ruku a uz je to zase v prdeli..., pardon, na ramenou ale zpet v situaci s bolestmi pul roku nazad. A to jsem se tak tesil, ze rehabka pekne zabraly a docela dobre se mi hybe ruka bez bolesti :vom: No, se mi zdalo, ze bych nemusel vlacit macky kvuli 20-25-ti minutam chuze, ze by nesmeky mohly stacit. Nestacily, samozrejme ](*,) .

Proste si uzi macky, kdyz Ty muzes...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod iggi » ned dub 19, 2020 10:03

Už som bol 5x s mačkami, snehu je stále dosť, noci sú mrazivé, cez deň zase riadny úpek.
Ale ako vravíš, je to zradné, niekedy to ide super niekedy aj plytký kopec je náročný.A pridávam ešte jednu fotku, nie je všetko také ružové ako by sa zdalo. Takto to vypadá nad Jasnou na hrebeni :(
Ľudí málo, ale zato bágrov, žeriavov a tatier je tam 20x viac ako pri stavbe na dialnici.
Kamzík-7.jpg
TerénKoza
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » ned dub 26, 2020 15:47

Mozna nekomu muze usnadnit rozhodovani o Grivel Air Tech/G12/G22+...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 5, 2020 13:10

mohly bych verit duralu, ktery je pouzity u techto macek (dle slov vyrobce "duralova extrapevna slitina"):
https://macky-a-nesmeky.heureka.cz/griv ... e/#section
bude zivotnost hrotu vetsi nez treba u techto, kde rovnou uvadeji, ze jsou urceny spise pro obcasne pouziti:
https://macky-a-nesmeky.heureka.cz/petz ... e/#section
nebo je to jen o slovickareni a hlinik jako hlinik a radeji si mam poridim neco takoveho:
https://macky-a-nesmeky.heureka.cz/petzl-irvis/#
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod pavproch » čtv lis 5, 2020 13:22

Záleží natom, k čemu ty kocúry chceš.

Já na skialpo (ale JEN skialpo) používám už asi 30 let jenom hliníkové a (protože skialpo = jen sních a led) OK. Na lezenici v ta3 mixoch ale chliník ne, tam jenom ocel.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 5, 2020 13:41

na lezeni to nechci a na ledovce taky ne. budu je mit hlavne na hrebenovky s tezkym batohem, sem tam traverz pri vystupu/sestupu, proste pesi klasika na vsemoznem druhu snehu. byl bych ale nerad, kdyby se mi pri "prvnim" slapnuti na neco pevnejsiho obrousily a ja uz se na ne nemohl spolehnout. preci jen, nejaky ten led je vsudepritomny a staci jedno uklouznuti
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » čtv lis 5, 2020 13:50

Presne tak, zavisi, k cemu je chces. Tyto jsou vhodne spise do snehu a bezneho firnu, rekl bych, ze ani na moc tvrdem firnu a (i jen skoro) cistem ledu na ledovci to moc dlouho nevydrzi. Grivel o nich sice pise, ze je na "mountaneering), ale to bude spise pro snih. V sutrech bych na to radeji zapomel. Idealni budou na skialpy, jak pise PP.

Ten popis na Heurece mi pripomina jinde linkovany prehled spacaku na Svetu Outdooru :twisted:. Prvne, pisou, ze ma 476g a "ani o gram vice", ale Grivel je zvazil na 570g...
Ale urcite vydrzi vice nez ty prvni Petzly, ty jsou spise neco jako lepsi nouzove nesmeky. A nezapomen, ze ty levnejsi nabidky na ten Petzl Irvis jsou pouze na predni dil :wink:.

Kdyz bys byl ochotny dat penez za Air Tech Light, tak si radeji najdi slusnou nabidku (spise v zahranici nez u nas) a kup si plnohodnotne Air Techy. S nima urcite neprohloupis a stejne budes mit jedny z nejlehcich 12-tihrotovych macek. Napriklad z Bergzeitu nebo Bergfreunde v jejich "edici" (jiny je pouze barva plastu). Ten druhy odkaz je na set macek s obalem, coz vrele doporucuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 5, 2020 14:09

nj, ale ty plnohodnotne uz jsou na me hrozne tezke. vzhledem k tomu, ze to budu mit na pochodaky a potahnu tezky batoh, je 950g uz za hranou.

u ocelovych jem ochotny tolerovat max 800g :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 5, 2020 14:32

Tak jestli to máš na nějaký sněhový pole a počítáš s občasným použitím jinak je budeš mít v batohu, tak na to by to šlo. Jak už ti psali ostatní, pokud pujdeš po skále, bude to nějaký mixový terén nebo čistý tvrdý led, tak počítej, že se rychle ztupí. Nabrousit půjdou, ale to nejde dělat věčně. Je to opravdu spíš na skialp do zimy a na sníh.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod pavproch » čtv lis 5, 2020 14:36

Btw, myslím, že to tu už někde zaznělo (já to ale nepsal) - guidi prý odmítají brát klienty do mixových / ledových cest, pokud mají Alu kocúry, asi to má důvod.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mačky

Příspěvekod pavproch » čtv lis 5, 2020 14:39

.....a ešče dodatek - existují i kocuři z chliníku ale s předníma 2+2 hrotama z oceli.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 5, 2020 14:48

ja si proste u zimnich Alp nejsem jisty, kdy tahnout sneznice, kdy macky, kdy oboji a proste me ta vaha desi (a to nemluvim o cepinu).
na te nasi cesko-slovenske "vysocine" je to celkem jasne. bud je to na sneznice nebo muze jit clovek jen tak, bez niceho (pripadne si vezme jako pojistku jeste vahove snesitelne nesmeky), ale babo raď u vicedenniho pochodaku v Alpach, kde se strida ruzne promrzly firn a neproslapane useky mekkeho snehu.
kdybych tahl jedno nebo druhe, vahu macek neresim a koupim ty Grively Air Tech NC, ktere na me pusobi nejseriozneji.
Naposledy upravil skutrjohny dne čtv lis 5, 2020 14:57, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod pavproch » čtv lis 5, 2020 14:51

Daleko víc než váha jsu důležité dobré a fungující "antiboots" (vyhazovače sněhu), které samozřejmě váhu přidávají.

Já osobně bych na to Tvé použití asi pohledal ten hliník s ocelovýma předníma hrotama (někde sem je už viděl, asi tady kde jinde). Ale hledat semi nechce.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení