Mačky

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » úte pro 27, 2022 20:59

ntz píše:Alasky mam velikost 10.5
Aha, tak to by bezne mely byt plne dostacujici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2022 21:00

Plne ne, 10.5 je myslim stejne, jako ja, ale normalni pasky jeste staci. Bez rezervy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod ntz » úte pro 27, 2022 21:27

Dobre, a kdybychom meli bejt konkretni, umeli by jste si teda vybrat (treba) z tyhle nabidky ?

https://www.hanibal.cz/turisticke-macky ... 5D=inStore

jakou mam chtit tu patu ? tu poloautomatickou nebo ciste reminkove ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2022 22:08

Byli jsme konkretni. Grivel AirTech (i G12) jsou konkretni macky.

Na Alasky ciste reminkove, nemaji patu na poloautomaty. U Grivelu je to vazani New Classic a pracuje se s nim snadno, je bliz poloautomatum, nez klasickym reminkum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » úte pro 27, 2022 22:48

apuka píše:Zrovna Grivel (mas od nich i Ty) vyrabi nektere modely do 46.
Však proto jsem tam psala "cca", neboť jsem chtěla ušetřit dvě písmenka na slovu "zhruba" :wink: Čistě jako upozornění, že velkonožci (či velkobotci) si toto musí pohlídat.

ntz: jak píše mike, hledáš řemínkové mačky
Nehledíš-li na peníze, tak ten Grivel je zajisté špička. Na Tvoje použití ale budou stačit i levnější typy.
Za mě třeba ty CT Nuptse Evo, nepřijdou mi o nic horší než Grively (máme doma oboje).
Jen si v případě jiných maček pohlídej tu maximální velikost bot.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod ntz » úte pro 27, 2022 23:44

ok, diky ... predpokladam teda, ze je jedno, ze i s baglem mam nejakejch 125kg a ty macky to proste prezijou ....
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » stř pro 28, 2022 8:52

Lepe se "zarezou" do ledu/firnu :wink: .

Ocel na (ocelovych) mackach je z materialu, kteremu tech par kil navic rozhodne vadit nebude. Maximalne je mozna budes muset brousit jednou navic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod ntz » stř pro 28, 2022 9:25

Diky moc vsem !!!

apuka píše:Ocel na (ocelovych) mackach je z materialu, kteremu tech par kil navic rozhodne vadit nebude.


ty budou urcite tezky jako krava ... trosku jsem hledal dal, nasel jsem treba tyhle https://www.hanibal.cz/camp-xlc-490-universal_z22155/ .. jsou prakticky nejlehci ... pujdu ale do tech Grivelu co mi radite vyse
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod mitau » stř pro 28, 2022 9:46

Ty odkazovane jsou hlinikove - ty by prave moc dlouho nevydrzeli - zvlast v CR/SK podminkach, kde predpokladam, ze obcas nebude treba uplne tolik snehu, ale muze byt treba jen ledovka/tenky led na v podstate tvrdem prostredi.

Na druhou stranu poku dresis i trochu hmotnost, muzes se podivat napr. na Singing Rock Fakir III - ocelove macky za 810g. Mam starsi verzi Fakir II a krome 45g navic si nemam na co ztezovat. Cena taky dost priveti. Nebo Petzl Irvis - desetihrote ocelove macky vazici 790g.

Z toho, co tu psal mike, tak ty Grively maji lepsi vyhazovace snehu, ale uz je na tobe se rozhodnout, jestli ti to stoji za tu hmotnost a vyssi porizovaci cenu.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » stř pro 28, 2022 14:09

Jo, ty odkazovane jsou hlinikove - pro normalni a castejsi pouziti uplne nevhodne.

@ntz: uvedom si, hlinik se sedre opravdu hodne brzo, pri trose "stesti" takove macky budes muset kupovat nove mozna kazdy 2-3. vylet.
Co se tyce ocelovych, tak na cem muzes setrit vahu jsou (a k cemu to muze vest)
- tloustka ocele (tenci a lehci je mene odolny)
- delka hrotu (kratsi se min "zakousnou", ale do jiste delky je to na beznou turistiku plne dostacujici, s kratsimi hroty se pohodlneji chodi)
- pocet hrotu (10-tihrote jsou lehci nez 12-tihrote a na beznou turistiku staci)
- plast - vyhazovace a reminky (tady moc nejde setrit, max. vyhazovace nemit)
- konstrukcni osekani (par gramu navic muze pridat funkcnost)
- spojovaci prvek (nekde muzes pouzit Dyneema nebo jine snury misto oceloveho, je to ale trochu na ukor odolnosti a bezpecnosti)

Takze jestli chces lehci, tak pri zachovani bezpecnosti a dostatecne odolnosti, tak rozumne setrit se nejlepe da na poctu a delce hrotu.

Podle mne na beznou turistiku, dokonce i na rozumnou VHT jsou nejlepsi ty Grivel Air Tech (maji kratsi hroty; ale ne Light verze, ta je hlinikova!). Kdybys chtel usetrit na vaze ale stale zachovat veskerou odolnost a bezpecnost (na beznou turistiku mimo hodne strmych svahu), tak muzes vybrat 10-tihrote. Napriklad Grivel G10 (coz bych preferoval).

Pripadne neco jako tyto Camp a dokoupit k nim Dyneema spojovaci prvek, co je na obrazku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod mitau » stř pro 28, 2022 16:26

@apuka - diky za shrnuti, naprosto souhlasim

Grivel Air Tech podle me dost jasne naznacuje, kde vzal Singing Rock inspiraci pro jejich Fakiry. Nikdy jsem je nemel v ruce, tak neumim posoudit, jestli jsou Grively lepsi

Diky za Camp Ascent - nevedel jsem, ze tuhle konstrukci (mysleno popruh latky, ne Petzlovu deneemovou tkanicku) pouziva i nekdo jiny nez Blue Ice, ktery s tim originalne prisel. Kdyby se Blue Ice Harfang Alpine nedelaly jen jako poloautomaty, tak bych je presne doporucil v honbe za lehkymi ocelovymi mackami. Nemate nekdo s nimi zkusenost? Docela se mi libi, jen mi bohuzel asi tech par usetrenych gramu nestoji za upgrade ze SR Fakir II.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mačky

Příspěvekod mike » stř pro 28, 2022 18:57

apuka píše:hlinik se sedre opravdu hodne brzo, pri trose "stesti" takove macky budes muset kupovat nove mozna kazdy 2-3. vylet.

Zas neprehanej, hlinikove AirTech jsem pouzival nekolik let (mozna 4, ted nevim, data mam doma...) v Alpach. Ano, musel jsem furt brousit hroty a na konci byly ani ne polovicni, ale furt nejak fungovaly a tech vyletu bylo radove vic. Zazil jsem kvuli tupym hrotum nekolik neprijemnych situaci, ale v terenech, jake u nas nenajdes.

Byla to zacatecnicka chyba, slo mi o vahu a nenapadlo mne, ze se hroty budou na ledu a mixech silene rychle tupit. Za mne jsou hlinikove macky stupid light. Maji samozrejme i sve pouziti, ale dost specialni, treba terminatorske zavody, kde jsou macky v povinne vybave ciste jako bezpecnostni rezerva. Pripadne bych si je dokazal predstavit vzit zas jako rezervu treba do podzimne/zimnich Dolomit, kde uz nesmeky nemusi stacit, ale firnovych nebo ledovych useku je malo.

Krome toho, kdyz ma ntz (zbytecne) obavy se zlomeni ocelovych macek, tak u hlinikovych bych se toho bal vic.

Jinak je pravda, ze pro sve ucely muze koupit v zasade libovolne ocelove macky, na tohle budou stacit vsechny. Dal bych si pozor jen na zpusob, jakym se vazou reminky, to je nejvetsi otrava, ale ty zaklapavaci spicky a paty uz snad od Grivelu okopirovali vsichni. Druha vec je pohodli chuze, proto jsem doporucoval AirTech, ktere maji kratsi a sirsi hroty, ale to se projevi spis na delsich trasach po ledovcich. Vyhazovace snehu podobne, Grivel ma nejlepsi, ale rozdily se projevi hlavne v mokrem snehu v letnich Alpach, u nas nejsou v mokrem snehu macky potreba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod ntz » stř pro 28, 2022 19:55

ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » stř pro 28, 2022 23:18

mike píše:Vyhazovace snehu podobne, Grivel ma nejlepsi
Je možný, že to tak někdy bylo, ale už to není pravda. Jak už jsem tu dřív psala - vyhazovače u CT nejsou o nic horší.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod mike » stř pro 28, 2022 23:23

To se prece nevylucuje 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » stř pro 28, 2022 23:24

Nejlepší může být jen jeden. Pokud je jiný stejně dobrý, tak ten první pak už není nejlepší :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod mike » stř pro 28, 2022 23:25

@ntz: u Polaku jsou levnejsi, ale zadnou zkusenost s timhle shopem nemam: https://8a.cz/turisticke-macky-grivel-a ... gIyjfD_BwE

@sobb: pokud jsou dva stejni, tak hraji roli dalsi kriteria. V tomhle pripade poradi a Grivel prvni byl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » stř pro 28, 2022 23:29

I pokud je to pravda, tak zrovna tohle může být uživateli, který si vybírá mačky, naprosto jedno.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod mike » stř pro 28, 2022 23:31

Muze, ale ja davam prednost originalu pred plagiatorama. Z principu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod mitau » stř pro 28, 2022 23:47

Na podzim jsem z 8a objednaval a vse bez problemu - nebal bych se toho.

Verim, ze se vyhazovace u ostatnich vylepsili (ostane i Singing Rock je udajne u novych Fakiru vylepsil). Ale souhlasim, ze kdyz si to clovek muze dovolit, tak je original lepsi. Akorat je problem, kdyz je pak ta kopie vice prakticka (napr. Singing Rock Serac vs Blue Ice Choucas Light)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » stř pro 28, 2022 23:50

mike: Tohle je víceméně jen logický vývoj a zdokonalování. Zrovna na poli maček Grivel nebyl zdaleka jediný. Čímž jim nikterak neupírám ani zásluhy ani kvalitu jejich výrobků. Jen není třeba se při výběru dogmaticky upírat čistě na jednu značku.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod mike » čtv pro 29, 2022 0:09

To jiste neni, ale pokud je neco stejne, volim original. Duvody jsou zcela pragmaticke, jiste na ne prijdes ;-)

@mitau: kdyz je kopie vic prakticka, tak uz to neni kopie ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » čtv pro 29, 2022 0:13

Vývoj. A jak píšu, Grivel není jediný, kdo se na něm podílel :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » čtv pro 29, 2022 21:59

mitau píše:Na podzim jsem z 8a objednaval a vse bez problemu - nebal bych se toho.
8a je v pohode. Jsou to Polaci, ale "oficialne" je to cesky eshop s ceskymi pravidly, maji kancelar (napr. na reklamace a vraceni) v Ostrave.
Jinak se daji za jeste slusnejsi cenu (do 110 EUR+postovne) sehnat v edicich pro Bergfreunde.de nebo Bergzeit.de. Jsou to original Grively, jen jina barva pooruhu a/nebo kosicku.

@sobb: Ano, vyhazovace se u vetsiny vyrobcu casem vylepsovaly. Ale stale si myslim, ze Grivel je ma nejlepsi. Ostatni je nekopiruji, nejspise jsou chranene patentem, jen se snazi k nim priblizit. Ne, nejvetsi problem neni mokry snih nad nulou, ale nektere typy snehu tesne pod nulou - tehdy se na nich vytvori "lepsi koule", ktere se za par kroku dokazou primrznout a je problem je dostat dolu. Tehdy se nejlepe ukaze rozdil mezi vyhazovaci. Zatim zde pri turach pri techto podminkach stale vidim u lidi nejmene problemu s Grively (ty se docela dobr daji odlisit).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod mitau » čtv pro 29, 2022 22:05

Je tam teda docela neporadek ve hmotnostech - nevim, jestli jen ruzne zpusoby mereni nebo jestli treba Grivel neinovoval, kdyz u tech na 8a pisou "EVO":
8a: 880g
bergzeit: 920g
bergfreunde: 950g
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » čtv pro 29, 2022 22:11

mike píše:Zas neprehanej, hlinikove AirTech jsem pouzival nekolik let (mozna 4, ted nevim, data mam doma...) v Alpach.
Vsak pisu, ze 'pri trose "stesti' a to plati. To "stesti" je mysleno napr, ze je musis pouzit na dlohych turach po lehce zasnezenych/zalednenych skalach nebo "spravne" suti - kdyz v tom musis cely den chodit, snhu malo, ale bez macek je to o hubu a zdravi. Tj. brousis je "pod snehem"/ledem kazdym krokem o tvrdy kamen.
Jasne - v tavych pripadech se hodi vice nesmeky. Ale kdo nosi sebou macky i nesmeky aby se na miste rozhodl, co je vhodnejsi? Kdyz muzes cekat toto i firn a poradny led nebo castecne jdes po strme stezce, nesmeky nestaci a tehdy si urcite vezmes radeji macky
Mam dojem, ze v soucasnosti je neco podobneho na mnoha mistech ve Vysokych Tatrach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod mike » čtv pro 29, 2022 22:11

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » pát pro 30, 2022 0:42

apuka píše:Ale stale si myslim, ze Grivel je ma nejlepsi.
Ostatní lidi nesleduju, poněvadž chodíme sami. Srovnávám jen dvoje konkrétní mačky od Grivelu a CT, jejichž vyhazovače sněhu fungují stejně dobře ve všech sněhových podmínkách, se kterými jsme se setkali za tu dobu, co je máme.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod Sipal001 » úte led 3, 2023 9:01

Ahoj, mám mačky Grivel G12 s obyčejným řemínkovým vázáním. Chci koupit C boty a zajímá mě, jestli má cenu k nim koupit i poloautomatické mačky, jestli je tam funkčně rozdíl. Předpokládám o něco rychlejší nasazení, ale potom při chůzi nebo lezení, je to rozdíl? Terén beru mix do III, led dejme tomu do 50°. Např. Stüdlgrat, nebo Castor nebo Corno Nero na Monte Rose. Díky.
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Mačky

Příspěvekod mike » úte led 3, 2023 13:30

Vyzkousej ty, co mas, ono muze docela zalezet na konkretni bote. Nove macky muzes koupit vzdycky. Pouzivam Grively (AirTech) s vazanim New Classic a nebyl s tim problem ani kdyz jsem lezl ledy. Musi byt spravne privazane a dotazene, pak macky drzi skvele. Na druhou stranu jsem poloautomaty na nohach nikdy nemel, a tak porovnani nemam :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení