Mačky

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mačky

Příspěvekod pavproch » pon lis 21, 2016 8:54

A o5 budu s majkem v rozepři: dyž UL, tak chlinikové jednoznačně ano. Ale s ocelovýma hrotama (třeba Camp). :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 21, 2016 11:00

Já mám singink rock Fakir II. Mám s nima pár výletů a zatím dobré. Co jsem se tak ptal, tak pokud to chceš na turistiku a nejsi náročný uživatel a nechceš zbytečně utrácet, tak asi nemá cenu pořizovat mačky dražších značek jako třeba Grivel, Petzl a další. Ted neberu v úvahu různou konstrukci jednotlivých typů maček, ale spíš vlastnosti materiálu. Často si přečteš řeči o super materiálu, který se netupí atd. No ve finále je prý Grivel na tom podobně co Singing rock, proto jsem je taky na doporučení koupil. Pokud půjdeš mix, tak bych hliníky nebral.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » pon lis 21, 2016 11:18

O těch hliníkových Campech s ocelovými hroty jsem vůbec nevěděl. Akorát mají jenom ocelové přední hroty, takže do ledu asi celkem dobrý. Ale při převažující turistice, kde často běháš po šutrech, zprasíš ty ostatní hliníkový hroty a pak to na ledu blížícím se víc horizontále než vertikále zase moc nebude fungovat. Osobně i tenhle UL kousek vidím spíš na skialp s občasných popolezením po skále nebo ledu.
Takže se přidám k ostatním, že na turistické použití jedině ocel.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » pon lis 21, 2016 11:21

Pierre111 píše:... Ted neberu v úvahu různou konstrukci jednotlivých typů maček, ale spíš vlastnosti materiálu. Často si přečteš řeči o super materiálu, který se netupí atd. No ve finále je prý Grivel na tom podobně co Singing rock, proto jsem je taky na doporučení koupil.

Tady bych teda nesouhlasil. Vzhledem k tomu, že zimní železo od SR je bývalý Raveltik, a jejich matroš vždycky byl z o hodně měkčího materiálu než výrobky většiny zahraničních značek.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 21, 2016 11:52

Já si chtěl taky koupit Grivel, ale kamarád co prodává v jednom obchodě mi říkal, že to nemá cenu. Mají tam půjčovnu a ty Grively vypadají po sezoně podobně jako mačky ostatních značek, které jsou o cca 1000kč levnější. Musí je také nechat brousit. Na jeho doporučení jsem koupil mačky levnější. Logicky by mi asi rád prodal mačky dražší :). S drahýma mačkama by mi bylo líto lézt po sklále a ničit je. Tady mi to nevadí.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 21, 2016 11:59

Můžeš mi teda napsat jaký materiál používá Grivel a jaký Singingrock ? Mě tvrdili, že při užívání nějaký znatelný rozdíl nepoznám. Jinak samozřejmě Grivel má moc pěkné věci, dobře zpracované. Mám od něj třeba cepín.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » pon lis 21, 2016 12:25

Materiál si najdi ve specifikacích. Ono nemusí jít jen o materiál jako takový, ale i o techologii zpracování. Nerozumím tomu a vycházím čistě z praxe, jak moc se mi která věc tupila a jak moc jsem to musel brousit. Rozhodně konkrétně odolnost Grivelu byla o dost dál.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 21, 2016 12:32

O to právě jde, já našel jen, že je to kalená Cr-Mo ocel. Materiálům rozumím na tolik, abych věděl, že je to velmi složitá problematika :). To tu pak máme rozpor, jelikož já zase vím (jak píšu výše), že je to pravděpodobně zanedbatelné nebo nevýrazné. Každý si pak musí zhodnotit jestli mu 1/3 nárůst ceny za to stojí nebo ne. Navíc ty mluvíš o Raveltik, což je kolik let stará záležitost ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » pon lis 21, 2016 13:15

Raveltik byl Singáčem převzatý v roce 2012, nicméně pokud jsem informován, bylo to jenom obchodní sloučení firem a ne výrobní. Resp. prý nastal určitý přesun výroby hliníku z Raveltiku do Singáče a železa do bývalého Raveltiku. Že by se něco na výrobní technologii "Raveltiku" v dobách Singáče něco zásadně změnilo, tomu moc nevěřím. Viděl jsem, jak kámoš předminulou zimu urazil kladivo! na Banditovi celkem nevinnou ranou do skoby a viděl jsem hroty motyk po stejné době od broušení vůči mým hrotům.

A jak píšeš, je to na zhodnocení každého, jestli se mu případná vyšší cena vyplatí. U mě osobně je tam navíc i faktor případné nutnosti větší údržby v terénu.
Naposledy upravil Simi dne pon lis 21, 2016 13:27, celkově upraveno 1
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 21, 2016 13:26

Já mám Singing rock Fakir II od vánoc, a brousit zatím nepotřebují a v terénu žádnou údržbu dělat nehodlám. To si je dám do pořádku, než vyrazím. Jen tlumočím doporučení, známého co pracuje v jednom obchodě a mají tam půjčovnu. Podle mě pokud někdo chce svoje první mačky a ani neví jak často a jak dlouho je bude používat, nemusí hned kupovat mačky za 3500. Je to kus výbavy, co se docela ničí a opotřebovává a dlouho jako nový nevydrží.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » pon lis 21, 2016 13:36

Tou údržbou v terénu jsem měl na mysli nutnost broušení při vícedenních akcích. Ale je fakt, že to je spíš záležitost lezecká a ne turistická. Tam opravdu stačí nabrousit mačky před odjezdem, jsou-li moc tupé. Mám v tom trochu deformovaný pohled na věc... ;-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod wawrik » pon lis 21, 2016 13:47

Ja som už párkrát musel brúsiť mačky aj uprostred normálneho (chodeckého) treku. A to bola poctivá oceľ, žiaden hliník (Grivel G1 NC - to bude asi zrovna tá mäkšia oceľ). Našťastie som s tým rátal a mal som Leatherman s veľmi dobrým pilníkom.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 21, 2016 13:53

Aha no tak to máme asi každý jiný pohled na ostří maček :D. Já je měl tak na pěti výletech a zatím jsem je nebrousil. Ted na posledním jsem šel kus z dost prudkého svahu, až jsem měl strach, že se převrátím a dolu pojedu v kotoulech, ale nevšiml jsem si, že by na to byly mačky moc tupé.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pon lis 21, 2016 21:39

Pierre111 píše:Mají tam půjčovnu a ty Grively vypadají po sezoně podobně jako mačky ostatních značek, které jsou o cca 1000kč levnější. Musí je také nechat brousit.

Na tom je neco divneho? Samozrejme, ze se musi nechat brousit. Divne je leda to, ze je nebrousi casteji. Mizerna pujcovna, taky jsem na takove driv narazil, klidne pujcuji macky s uplne kulatymi hroty :vom: V podstate by je meli brousit po kazdem vraceni a to bez ohledu na znacku. S timhle pristupem samozrejme vypadaji na konci vsechny stejne, jak se hroty zakulati, tak uz se to moc nemeni. Otazka je, za jak dlouho se to stane.

Minimalne jednou za sezonu brousim macky i ja a to jsou rozhodne pouzivane min, nez ty z pujcovny. Nekdy brousim i vickrat, nebrousi se podle casu, ale podle stavu.

Pierre111 píše: Já je měl tak na pěti výletech a zatím jsem je nebrousil. Ted na posledním jsem šel kus z dost prudkého svahu, až jsem měl strach, že se převrátím a dolu pojedu v kotoulech, ale nevšiml jsem si, že by na to byly mačky moc tupé.

Zalezi na tom, po cem chodis. Na snehu a firnu je to celkem jedno, dokud neni firn zmrzly na sutr. Stav hrotu poznas na lede, staci kousek a s blbe nabrousenyma mackama je to o hubu. O hubu je to i v lete, kdyz je na povrchu zmekly snih a pod nim led. Na ledovcich se to obcas stava.

Ze zivota: vloni jsem stravil na ledovcich 8 dni v kuse, macky na nohach nekolik (i hodne) hodin denne. Sesty den jsem stoupal kousek svahem 30 - 35 stupnu ve stavu popsanem vyse, par cm mekkeho snehu a pod nim led. Dost jsem se opotil, protoze macky uz byly jete (brousene pred odjezdem) a chybela mi jistota, ale jeste jsem to dal. Sedmy den jsem sel nekolik hodin po firnu do 35 stupnu v pohode a dosel do sedla 100 m pod vrcholem. Nad sedlem byl asi 25 m dlouhy 40 stupnovy svah. Asi 20 cm hrubozrnneho krystalickeho snehu, ktery se sypal jako pisek, vubec nedrzel, nedal se v nem udelat stup. Pod nim tvrdy led, protoze snih ho chranil pred sluncem. Stav macek byl jeden z duvodu, proc jsem to otocil, zkousel jsem zacatek a bylo to bez sance.

Pierre111 píše:Já si chtěl taky koupit Grivel, ale kamarád co prodává v jednom obchodě mi říkal, že to nemá cenu.

Kamarad krome toho, ze prodava, taky chodi po horach? Ono totiz nejde jen o material, to ani nedokazu posoudit, ale jak jsem psal, Grively maji nejlepsi vyhazovace snehu. Nekdy se na ne v obchode koukni a porovnej s ostatnima (mam pocit, ze na to maji patent proto to ostatni nemuzou udelat stejne). Celkem bezne sestupuju v lete snehem odpoledne a tam se to pozna. Kdyz se jinym nabaluje snih a musi oklepavat, ja v pohode jdu. Nevzpominam si, kdy jsem musel oklepavat, mam pocit, ze to snad bylo jednou za celou dobu, co chodim po horach, kdyz byl extremne lepivy snih.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » pon lis 21, 2016 21:53

mike píše: Grively maji nejlepsi vyhazovace snehu. Nekdy se na ne v obchode koukni a porovnej s ostatnima
máš na to nějaký zdroj (ne sebechválu od Grivelu), anebo je to jen osobní dojem? Né, že by Grivelácký vyhazovače nebyly skvělý, v tom máš samozřejmě pravdu, taky se mi ještě nikdy sníh nelepil, ale na Laďových nových CT vyhazovače nevypadají o nic hůř a co doposavad zkoušel, tak fungují stejně dobře ... vývoj jde evidentě dopředu i u jiných výrobců
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pon lis 21, 2016 22:01

Jen pamet... neco o tom patentu. Ty Ladovy jsem mel v ruce, ne? Vyhazovace nevypadaly nepouzitelne, jako nektere uplne ploche, ale skvele mi taky neprisly, aspon co si matne pamatuju. Mam pocit, ze u Grivelu jde o tu bublinu, tvar, zdvih a provedeni.

Taky jde o silu a pruznost materialu, ted nevim ty Ladovy, ale co jsem mel v ruce nektere jine, tak byly tenci a min pruzne, coz znamena mensi silu pri vyhazovani snehu.

Ale OK, opravdu to jen lovim z pameti a je to dlouho, co jsem to tam ulozil. Od te doby se mohlo leccos zmenit. Muzem se shodnout na tom, ze je to pomerne dulezita vec a je dobre si je predem prohlednout :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » pon lis 21, 2016 22:08

aha, jsem myslela nějaký test či tak něco ...
jojo, vyzvedával jsi mu je v Praze :)
bublina stejně jak na Grivelech tam je, použitelně vypadají a zatím se i tak zdají, na větší porovnání se teprve dostanem, ještě v nich tolik variant sněhu nenachodil, ale zatím se osvědčily

jasně, důležité i pohodlné to je, jen to už možná nebude jen výsada Grivelu
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pon lis 21, 2016 22:19

Fajn, tak to sleduj a kdyz tak napis, kdyby se nektere ukazaly lepsi nebo horsi. S testovanim je to tezke, protoze strasne zalezi na snehu. Mne se letos v zime jednou lepily sneznice, ale pekelne, obcas i nekolik kilo. Pritom normalne jsou v pohode, bud se nelepi vubec nebo trochu a odpadne to samo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » pon lis 21, 2016 22:22

Musim potvrdit, ze Grively s bublinou jsou super. Pouzivam je asi 10 let a funguji paradne. Velice prekvapiva je i jejich odolnost. Na mackach jsem odlezl a odchodil kvanta metru a kilometru a vyhazovace jsou porad ve slusnym stavu.
Parkrat jsem zazil, ze se delaly bakule i s nima. Nicmene jsem si vickrat vsimnul situace, kdy lidi okolo me bakule meli a ja ne.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pon lis 21, 2016 23:06

Jj, odolnost mne taky prekvapuje. Macky nijak nesetrim a klidne jdu kus po skale nebo si je necham na sestup suti a na ledovci byva v lete sterk bezne. Mam pocit, ze az jednou macky vyradim, protoze hroty uz budou moc kratke, tak vyhazovace budou jeste v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » úte lis 22, 2016 10:16

Mne trochu zarazi, jak moc resite brouseni hrotu macek, i kdyz vetsina lidi je bude ocekavatelne pouzivat skoro vylucne na firnu, pripadne na mirnem ledovci, malokdy na hodne sikmem tvrdem ledu.

Manzelka ma sve macky uz nejakych 7-8 let, pouziva je kazdou zimu, kdyz je treba, tak klidne i na Lysou horu, v zimnich Tatrach i pri vystupech na sedla z polske strany a to i primo nahoru zlabem, MF, proste vsude, v lete na ledovcich. Obcas pri vystupu i na ledem pokryte skale. Jeste je nikdy nebrousila, hroty jsou hezky kulate. Ale prozatim nemela nikdy jediny problem s tim, ze by ji ujela noha v mackach. Ani, kdyz byla opravdu i peticentimetrova ledova krusta, resp. cisty led pod prasanem nebo krystalickym ledem, ty macky ji vzdy dostatecne podrzely. Minulou zimu s nima nebyl problem ani kdyz jsem zkouseli stoupani po prednych hrotech se dvema cepiny v hezkem dosti tvrdem ledu v cca 45 stupnovem kopci (odmerene merakem guida, ktery nas to ucil).
Pravdou ale je, ze vazi precejen o nejake ty desitky kil mene nez poradny chlap s poradnym batohem a pivnim brichem :-). Macky to jsou obycejne reminkove turisticky, mam dojem, ze nejake Campy, ale ruku do ohne za to nedam.
Ja a syn mame jine reminkove, taky jsme v nich nachodili dost, i kdyz jsou o nejake tri roky mladsi, ale taky dost obrousene hroty a taky zadne problemy.
Ale jak jsem psal, nechodime moc strme traverzy po ledech, v tech zlabech primo nahoru to je spise po hrotech nebo v existujicich ale zledovatelych stupech.
Jo, a nikdo z nas nema problemy s lepenim snehu (manzelka mela na zacatku, ale po pul sezone se to ustalilo a od te doby je to OK :-k) a pritom ani jeden z nas nema Grively.

Takze za mne ano, kdo chodi tezke tereny a traverzuje strme ledy a zledovatele sikme skaly, tak ano, je dobre, kdyz si macky nabrousi. Ale kdo chodi bezne zimne turisticke cesty bez uvedenych tezkych useku, resp. ty useky jsou jenom kratke a v mene nebezpecnych mistech, tak tak moc se starat o ostri hrotu macek nemusi a hlavne se nemusi obavat, ze se zabije, kdyz si je nebude ostrit malem po kazde ture na nejblizsi kopecek za vesnici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » úte lis 22, 2016 10:36

mike píše: Mam pocit, ze az jednou macky vyradim, protoze hroty uz budou moc kratke, tak vyhazovace budou jeste v pohode.

Přesně. Moje stařičký G14 vyřadím kvůli zbroušenosti všech hrotů a přesto antiboot bude pořád plně funkční. Ostatně ten čas se jim dost blíží. Jen je mi vždycky líto vzít si svoje brutál ostré (momentálně jen) ledolezecké mačky třeba na zimní prasení se a škrábání v tatranských mixech. ;-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod Simi » úte lis 22, 2016 10:52

@apuka: Ale vždyť jo. Turistovi je stačí zbrousit maximálně jednou za čas. A pokud se pohybuje v dostatečně měkkém terénu (míň než tvrdý led), nevadí ani ty zakulacené hroty. Jak jsou jednou kulatý, tak se logicky už moc dál netupí a neubývají.
Prostě ostré mačky tě líp podrží na zledovatělém terénu, který překonáš rychleji a s větší jistotou než s tupýma mačkama, kde pak řešíš každý krok.
A že jsi nezažil situaci s lepením sněhu na mačky, tak to jsi dost šťastlivec. Typická situace je taková, kdy přes den sníh teplem hodně změkne a pak začne přituhovat. Prostě ta doba, kdy se ti všechno vlhký začne mrazem lepit na kov. Pak se obvykle začínají dělat bakule na mačkách.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 22, 2016 11:03

Mike zase obrací to co napíšu :). Ten můj komentář není o tom, že by se o mačky v půjčovně špatně starali, ale o tom, že údržba na Grivelech je velmi podobná údržbě maček ostatních výrobců. ;). Já tím chci hlavně říct, že když si koupíš Grivel, tak to neznamená, že se ti mačky nebudou tupit, jako jiné, nebo že v tom bude nějaký velký rozdíl. To je prostě můj názor. Pokud někdo chce svoje první mačky na turistiku, jak píše Apuka chození po firnu a nic náročného, tak bych mu doporučil klidně nějaké levnější a uspořené peníze (cca 1000-1500) bych mu doporučil zainvestovat spíš do bot, které využije častěji. Prostě aby to tu nevyznělo, že musíš mít Grively nebo Petzl a ostatní jsou blbé.

Svah co jsem lezl byl pokrytý ledem, žádný sníh na něm nebyl. Pražilo na něj slunce, takže odtával. Byl dost prudký, musel jsem dost naklopit nohy a celý se nahnout a používat cepín, jinak bych asi hodil hubu. Ani jednou mi noha nepodklouzla. Horší je, když tam máš jemnou sut, malé kamínky, po těch to jde hůř.

S nabalováním sněhu taky nemám problémy. Zatím jsem si nevšimnul, že by mě to nějak limitovalo. Možná jsem ale dost namakaný a nevadí mi to ;) :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » úte lis 22, 2016 11:54

Simi píše:A že jsi nezažil situaci s lepením sněhu na mačky, tak to jsi dost šťastlivec.
Asi jsem se spatne vyjadril - myslel jsem to tak, ze vyhazovace snehu na nasich mackach funguji dobre, proste funguji jak by mely fungovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod sobb » úte lis 22, 2016 12:10

Pierre111 píše:S nabalováním sněhu taky nemám problémy. Zatím jsem si nevšimnul, že by mě to nějak limitovalo. Možná jsem ale dost namakaný a nevadí mi to ;) :).
tohle jsi asi blbě pochopil - nejde o to, jestli jsi namakaný nebo ne, ale o to, že když se ti na mačkách zespodu udělají sněhové bakule, tak se hroty tím pádem nemůžou zakusovat, což může být krapátek nepříjemné až nebezpečné :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 22, 2016 13:14

Je mi to jasný, psal jsem to spíš jako vtip. Nikdy jsem neměl mačky tak nabalené, aby se nezakousli. Samozrejmě je lepší si s nimi trochu dupnout, když lezeš nějaký strmější svah. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2016 18:35

@sobb: jeste bych pritvrdil. Pamatuju si, ze v dobe, kdy vyhazovace snehu jeste nebyly standard, jsem nekde cetl, ze je hodlaji vyrobcum povinne naridit, jelikoz nehod vcetne smrtaku kvuli nabalovani snehu bylo moc. Jak to dopadlo nevim, ale ted uz na vetsine macek jsou, jen tem uplne plochym bych moc neveril. Asi je to lepsi, nez dratem do oka, ale bublina je bublina ;-)

Ad brouseni: ono se to nestane casto, ale kdyz uz se to stane, tak je rozdil sakra poznat. Na zmekly led kulate hroty staci, na tvrdy ani nahodou. Proto jsem popisoval konkretni priklady vys. Nemusi jit vubec o strmy led, staci traverz 20 stupnoveho svahu. Nebo sestup primo dolu po svahu od 25 stupnu. Pak se clovek musi spolehnout na to, ze ho macky udrzi a prenest celou vahu na spicku. Nejdulezitejsi jsou druhe hroty, ne prvni, a taky se nejvic otupuji.

Mmochodem, turisticka obtiznost v horach je do PD+. Coz myslim odpovida skale do II, mozna kratce III a ledu a firnu do 45 stupnu (nemuzu to ted najit). To neni bez jisteni vubec malo a stav macek muze byt zasadni.

Pierre111 píše:S nabalováním sněhu taky nemám problémy. Zatím jsem si nevšimnul, že by mě to nějak limitovalo.

Pochopil jsem spravne, ze jsi byl v mackach 5x? To je nic. Ono se treba 100x nic nestane, ale staci jednou. Muzu poslouzit jako odstrasujici priklad. Sjizdel jsem bezne snehove svahy po zadku s mackama na nohach. Vedel jsem, ze se to nema, ale jel jsem tak minimalne 100x, nic se nestalo, a tak jsem nad doporucenim maval rukou. No a pak mi to jednou zlomilo kotnik, presne tak, jak bylo popsano v tech priruckach. Aneb tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu (jezdi po prdeli v mackach, nebrousi se macky, nepouzivaji se vyhazovace snehu...), az letis vrtulnikem. V lepsim pripade zivy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 22, 2016 22:08

Ty pises turistika jako pojem a mozna ho i definujes dobre, to nevim, ja to ale myslel trochu jinak. Myslim, ze bezny turista se do delsiho trojkoveho lezeni pokud to nebude ferrata poustet nebude. Aspon ja si tak bezneho ceskeho turistu nepredstavuju. Kdybych to mel prirovnat k alpske ture tak asi treba Wildspitze nebo treba Monte Adamello (kdyz neberu v potaz nebezpeci padu do trhliny). Naopak treba Ortler me prijde uz trochu obtiznejsi a ne jako turistika pro masy. Tak jsem uvazoval. Ty chodis 45 stupnu bez jisteni ?

Brouseni: ted jsem kouknul na svoje macky a opotrebeni je tam videt. Prst si o hrot nepropichnes kulate ale taky nejsou. Myslim ze zatim dostacujuci. Na dalsi sezonu je ale trochu pribrousim. Jakto myslis na spicku ? Ja se snazim pouzivat vsechny hroty a nestavim macku na spicku nebo jednu hranu. Aspon tak me to ucili.

Na mackach jsem stal vickrat. Vidis me by treba jezdit po zadku z kopce asi nenapadlo a uz vubec ne s obutyma mackama :D. Staci kdyz si strejchnes hrotem o nohu pri chuzy nebo pri padu do trhliny a jsou z toho osklive rany. Z kopce po botah jsem jel snad jednou v Tatrach ze sedla Prielom na zbojnicku a odrel jsem si pri tom o s nich ruce. :) Jak prudky byl ten svah ?

Ta debata se dostala nekam jinam. Ja nerikam nebrousit macky a chodit bez vyhazovacu. Jen to ze podle me budes Grively brousit skoro stejne casto jako jine kvalitni avsak levnejsi macky v nizsi tride. Dal to, ze moje vyhazovace snehu zatim funguji dobre. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2016 22:34

Pierre111 píše:Myslim, ze bezny turista se do delsiho trojkoveho lezeni pokud to nebude ferrata poustet nebude.

Nejde o delsi, staci kousek. III a 45 stupnu ledu se bere jako horni hranice pro PD a to se zas bere jako turisticka obtiznost pro VHT. Staci i min, uz 40 stupnu tvrdsiho firnu muze byt neprijemne, zvlast je tam nejaka expozice a musis po tom dolu. O ledu ani nemluve.

Pierre111 píše:Ty chodis 45 stupnu bez jisteni ?

Nerad, ale stat se muze. Treba tady. Sice kousek, ale bez nej bych se na vrchol nedostal. Obtiznost je PD.

Pierre111 píše:Jakto myslis na spicku ? Ja se snazim pouzivat vsechny hroty a nestavim macku na spicku nebo jednu hranu. Aspon tak me to ucili.

Kdyz jdes ze svahu, tak je potreba teziste posouvat smerem dolu a dopredu a to tim vic, cim je svah prudsi (pridrepnout si a predklonit se jako neandrtalec). Aby ti vyslednice sil pomahala a nesnazila se ti podkopnout nohy. Funguje to skvele, ale vysledkem je vetsi zarizeni na spicce, prave na druhych hrotech. Jinak samozrejme stojis na vsech. No a v tomhle postoji proste musis mackam verit a ony te musi podrzet.

Pierre111 píše:Jak prudky byl ten svah ?

35 stupnu, mozna o neco vic. Problem byl v tom, ze jsem myslel, ze pojedu po snehu a snih se rozhodl jet se mnou po lede pod nim. Ktereho jsem si nevsiml a pak uz to neslo zastavit, cepin jen zpomaloval zrychleni. No a o ten led se pak chytnul hrot macky, kdyz mi nezbylo, nez zacit brzdit i nohama.

Tohle ale neni podstatne, chtel jsem jen ilustrovat to, ze kdyz se ti jeste neco nestalo, tak to vubec neznamena, ze se to nestane priste a ze delas vsechno spravne.

Pierre111 píše:Jen to ze podle me budes Grively brousit skoro stejne casto jako jine kvalitni avsak levnejsi macky v nizsi tride. Dal to, ze moje vyhazovace snehu zatim funguji dobre. ;)

Ja ti rozumim, jen si nemyslim, ze bys pro sve tvrzeni dodal dostatecne podklady ;-) Ja je taky nemam, jen mam ty Grively overene a vim, ze je na ne spoleh. Vyhazovace jsou prave ta vec, ktera se pozna az v urcitych podminkach a muze trvat dlouho, nez na ne narazis. Viz Simi vyse.

Nerikam, ze levnejsi macky nemuzou dobre poslouzit. Zalezi na tom, na co je clovek chce. Jestli na VHT, tak tam bych kompromis nedelal. Sam jsem se spalil s tema hlinikovyma a ve vysledku mne to stalo dvojnasobek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení