Mačky

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » čtv čer 2, 2016 18:03

grco píše:Rekne ze vyhradne, a ked mu dam KONKRETNY PRIKLAD, tak na to odpovie "to nie je dobry priklad, lebo bla bla bla".

Dovol mi, abych na to odpovedel Tvymi slovy. :twisted: ](*,)
grco píše:Jezisi kriste, to je klasika zas.
Uplne kazda tema to iste...

apuka píše:...pouzivaji skoro vyhradne jen reminkove macky

Myslel jsem si ze umis cist a vzhledem k informaticke praci jsem taky predpokladal, ze je Ti jasny rozdil mezi "vyhradne" a "skoro vyhradne"... Ale asi neni...
Tak jinak. Toto je uz muj odhad, neni to byt presne, ale mohlo by to by napr 90% : 10% nebo 85% : 15%. Cisla snad uz znas lip...

Asi taky zalezi, jaky je to teren. Jen "cisty" ledovec a firn (jako jeden extrem) nepotrebuje nic moc, ale kdyz lezes v mackach i obtizne skaly (druhy extrem), tak tam je to o necem jinem. A prave tehdy Ti nejvice hrozi, ze si nekde odkopnes zadny uchyt a jsi v riti. Na ruhe strane je neco jineho kdyz se casto budou lezt tezke (skoro) a dlouhe svisle ledopady (treti extrem). Ale to bezne na tech osmitisicovkach tak bezne neni, spise jen na nekterych cestach.
Jasne muzes odkopnout cast i u reminkovych, ale tam mas vzdy jednodussi moznost to nahradit necim, kusem reep-snury, smyckou, ... a bude to docela dobre drzet, alespon jako nouzove urcite.

Ale na to vsechno se poptej nekde, kde se tema vystupama zabyvaji, ne mne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2016 18:10

Asi vas rozsednu #-o

apuka píše:Toto je uz muj odhad, neni to byt presne, ale mohlo by to by napr 90% : 10% nebo 85% : 15%.

Fajn, tak to urcite nebude problem najit par fotek z vystupu na 8k s reminkovyma mackama. grco dodal opacnych prikladu dost.

apuka píše:Jasne muzes odkopnout cast i u reminkovych, ale tam mas vzdy jednodussi moznost to nahradit necim, kusem reep-snury, smyckou, ... a bude to docela dobre drzet, alespon jako nouzove urcite.

Unika mi, proc by mel byt rozdil proti polo/automatickym mackam. Kdyz ti tam upadne uchyt, tak to muzes taky privazat.

apuka píše:Ale na to vsechno se poptej nekde, kde se tema vystupama zabyvaji, ne mne.

Moment. Ty tu tvrdis neco IMO velmi nepravdepodobneho, takze bys to mel byt ty, kdo to nejak dolozi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 3, 2016 7:39

mike píše:Ty tu tvrdis neco IMO velmi nepravdepodobneho, takze bys to mel byt ty, kdo to nejak dolozi.
Ja tvrdim, ze to tvrdim, ze to tvrdi nekteri z tech lezcu, kteri tam chodi(li) hodne casto a casto vypravy i organizovali. Dal jsem Ti priklad jedne knihy, tam si to muzes najit.

Obrazky se mi hledat nechce, muzes hledat obrazky Viesturse, na nekterych mas i jeho macky. Ale napr. se podivej taky na toto video, cas kolem 5:00 i kolem 5:30-5:50, ani to nejsou zrovna automaty... Ja totiz ani jednym slovem jsem nerikal, ze se tam nahore pouzivaji bezne turisticke reminkove macky...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod wawrik » pát čer 3, 2016 7:47

Ja ako bežný turista na remienkových mačkách oceňujem, že nemusím riešiť, aké topánky si do hôr beriem alebo kupujem. Raz som dokonca išiel celodennú túru v mačkách v bežeckých Salomonoch, lebo turistické boty som požičal mladému. Mať poloautomaty, tak na ten vrchol ide iba jeden z nás.

Myslím, že drážka na poloautomat je u B/C topánok dosť obmedzujúca požiadavka.

Edit: Všetci ďakujeme Grcovi za tie kilometrové fotky. Milujem horizontálne skrolovanie pri čítaní ](*,)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 3, 2016 8:16

@wawrick: to si musis kupit nejaky min. 4k, lepe jeste vice monitor (nebo alespon mobil s takovym rozlisenim), abys nemusel scrolovat. Vsak vis, ze grco urcite ma takovy a ma velikost textu nastavenou na co nejmensi, aby videl vsechno najednou. A my (alespon z hlediska zraku) normalni si musime bud scrolovat nebo koupit lupu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod grco » pát čer 3, 2016 8:26

Sorry, mne sa to zmensovat nechce.

Mikea to bavi a zabere mu to sekundu, tak moze on...

A pre mna za mna moze tie fotky aj zmazat, I proved my point...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod wawrik » pát čer 3, 2016 8:32

Vyrábať niekomu zbytočnú robotu a znepríjemňovať čítanie fóra všetkým ostatným len preto, že mne sa nechce - tak to je čistá arogancia :vom:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod remy77 » pát čer 3, 2016 8:56

Uz skor som kdesi videl statistiky ohladom zlomenych maciek a najcastejsie odisiel ten prepojovaci mostik. Cize v tomto pripade by to mohlo byt jedno, ci ide o remienky, semi alebo full automaty...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod grco » pát čer 3, 2016 9:27

@wawrik: ked to niekomu vadi, tak nech odjebu ten "img" tag, pouzivam len to co mi forum dovoluje...

uz sa to tu riesilo X krat... upload fotiek funguje nahovno, img tag funguje nahovno, nik s tym nic nerobi...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod apuka » pát čer 3, 2016 9:48

remy77 píše:najcastejsie odisiel ten prepojovaci mostik
Jenze tady se asi nebude jednat o bezne typy macek s jed(i)nym propojenim, mozna budou ramove nebo nejake "skoro ramove", co ja vim. Ja jsem v tak vysokych horach nikdy nebyl abych si to osobne overil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2016 16:23

wawrik píše:Vyrábať niekomu zbytočnú robotu a znepríjemňovať čítanie fóra všetkým ostatným len preto, že mne sa nechce - tak to je čistá arogancia :vom:

:smt023 a bezohlednost.

grco píše:uz sa to tu riesilo X krat... upload fotiek funguje nahovno, img tag funguje nahovno, nik s tym nic nerobi...

Ano, uz jsem ti X krat vysvetloval, proc to tak je a proc se to asi hned tak nezmeni. Tady ale nejde o to, co forum umi nebo neumi, ale o ohleduplnost vuci ostatnim. Kdyz tak si to slovo najdi ve slovniku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2016 16:36

apuka píše:a tvrdim, ze to tvrdim, ze to tvrdi nekteri z tech lezcu, kteri tam chodi(li) hodne casto a casto vypravy i organizovali. Dal jsem Ti priklad jedne knihy, tam si to muzes najit.

Znovu. Ty neco tvrdis, takze ty bys to mel dolozit. Navic tvrdis "skoro vyhradne", coz je fakt silne tvrzeni a jako takove by melo byt dolozitelne snadno a ne na zaklade jedne knihy. Tu si fakt shanet nebudu. Netvrdim, ze to tam neni napsane, ale muze to byt nazor jednoho cloveka, muze byt zastaraly, mohl sis to spatne vylozit... Se skoro vyhradne by melo byt snadne najit par nahodnych fotek z vystupu na 8k, na vetsine by to tak melo byt. Zatim sem dal fotky jen grco a kdyz pomineme hovadsky zpusob, jakym to udelal, tak ukazuji opak.

Nepravdepodobne mi to prijde proto, ze na 8k se pouzivaji skoro vyhradne Dckove boty, ktere jsou primo delane na polo nebo full automaty. Coz ma samozrejme svuj duvod, macka na bote lip drzi a to je pri kopani do ledu a firnu dulezite. Kdyby to bylo, jak pises, tak se zrejme vyztuhy na macky prestanou delat, protoze v terenech, kde se Dckove boty nosi, je bez ohledu na nadmorskou vysku ztrata macky pruser.

apuka píše:Ale napr. se podivej taky na toto video, cas kolem 5:00 i kolem 5:30-5:50, ani to nejsou zrovna automaty... Ja totiz ani jednym slovem jsem nerikal, ze se tam nahore pouzivaji bezne turisticke reminkove macky...

Prijde mi, ze tyhle macky maji spicku z full automatu a patu jako moderni reminkove. U tech uz je dneska takova pata bezna, klasicke reminky uz snad maji jen ty nejlevnejsi turisticke macky (z Lidlu ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2016 16:39

remy77 píše:Uz skor som kdesi videl statistiky ohladom zlomenych maciek a najcastejsie odisiel ten prepojovaci mostik.

Zajmave, odkaz bys nahodou nemel? Tohle bych fakt necekal... Ale zas je pravda, ze kdyz na nej blbe slapnes (na ostrou hranu), tak je docela namahany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod Stani » pát čer 3, 2016 18:21

Test mačiek vzhľadom k použitému materiálu, tvrdosti topánok má napríklad Black Diamond
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2016 19:03

Diky. Necetl jsem to cele, ale prijde mi, ze skoro vubec nezminuji zavady vazani, ale jen hrotu a spojovacich pasku. Pricemz jim vychazi, ze nejhur je na tom (logicky) pevny pasek na ohebnych botach, zatimco flexibilni je OK.

@apuka: nechal jsem si najit Googlem obrazky z vystupu na Everest a koukal jsem na ty, kde je poznat, jake jsou pouzity macky. Je jich min, nez jsem cekal, ale neco se prece jen naslo. Vetsinou jsou ale videt jen zepredu. Naprosta vetsina tj. vsechny az na jeden pripad, mely full automat vepredu, ten jeden pripad byl poloautomat (plastova kulisa vepredu). Kdyz jsem rozpoznal zadni cast, tak to bylo vzdycky zapinani ala poloautomat. V nekterych pripadech jsem zadni cast nevidel, ale poznal jsem macky podle predni casti (Grively) a byly to najisto full automaty. Takze sorry, ale tvemu skoro vyhradne realne fotky z Everestu skoro urcite neodpovidaji ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod grco » pát čer 3, 2016 19:23

Dik.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2016 19:28

Komu a za co?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod grco » pát čer 3, 2016 19:36

Tebe, za potvrzeni :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2016 19:41

Jo tak, NZ ;-) Mne to od zacatku prijde tak nepravdepodobne, ze mi to proste nedalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod Stani » pát čer 3, 2016 19:49

Ano, aj nevhodnou obuvou na mačkách sa zyvšuje riziko cyklického ulomenia.

Už keď sa tu naťahujete kto čo nosí, tak niečo z minulosti: Rakoncaj na K2 mal tiež automaty. Napríklad Stejskal spomína, ako závistlivo pozerali v jednom základnom tábore na automaty iných, pretože oni mali ešte len klasické remienkové. Potom pri pokuse na Everest nosil automaty, ale ešte s hrazdičkou cez špičku a priehlavok.

Hmm, mohol som to popísať jednotlivo v postoch, vy už máte toľko príspevkov a ja sa stále motám na päťstovke. :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Mačky

Příspěvekod remy77 » pát čer 3, 2016 22:11

Stani píše:Hmm, mohol som to popísať jednotlivo v postoch, vy už máte toľko príspevkov a ja sa stále motám na päťstovke. :)


Ved si to rozedituj :)
Naposledy upravil remy77 dne pát čer 3, 2016 22:19, celkově upraveno 1
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vyber bot kategorie B/C

Příspěvekod remy77 » pát čer 3, 2016 22:19

mike píše:Zajmave, odkaz bys nahodou nemel? Tohle bych fakt necekal... Ale zas je pravda, ze kdyz na nej blbe slapnes (na ostrou hranu), tak je docela namahany.


Odkaz uz tazko.
Ale malo to suvis ako si predpokladal ty a aj Stani. Islo o pouzitie na vht hlavne pri maksich botach.

Edit:
Ta kniha od Viestursa, co spominal Apuka stoji fakt za precitanie. Nie len koli mackam :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Mačky

Příspěvekod martycz » ned lis 20, 2016 15:33

Ahoj,

mohl by prosím někdo doporučit turistické mačky (nejlépe poloautomatické s 12 hroty) na boty GARMONT Pinnacle?

Děkuji moc.
martycz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob říj 1, 2016 9:58

Re: Mačky

Příspěvekod vonkreuz » ned lis 20, 2016 16:18

Turistické ploché/horizontální hroty) se stoupající technicitou, ale i cenou: RockEmpire Machki, Camp Stalker semi, Petzl Vasak, Grivel AirTech newmatic, Black Diamond Sabretooth clip

Střední technická a cenová třída třída (pevné lezecké/vertikální hroty) - Petzl Sarken (tady bych koupil novější verzi s bílou zadní pákou protože v balení máš polo i plně automatické nastavení) # vysvětlím níže

Vysoká technická, ale i cenová třída (vyměnitelné přední lezecké hroty): Black Diamond Cyborg clip, Petzl Lynx (tady koupil starší model s černou pákou (opět je v balení polo i plný automat) a jistě i nějaké ty Grively.

# Petzl zkopíroval Camp/Cassin a začal plně automatické modely dodávat navíc s předním vyměnitelným "košíkem", který umožňuje udělat mačky poloautomatickými. Je to ale něco za něco. Starší modely (zima 2015-2016) mají zadní páku černou, ale především s nastavitelnou výškou pomocí fixního šroubu a v zadním dílu mačky jsou 2 díry pro přenastavení umístění drátu s pákou.
Nové modely od léta 2016 mají bílou páku, v balení je rychlo+polo automatická špička, ale aby mohli zachovat cca stejnou cenu, tak zadní bílá páka už není výškově nastavitelná. Pro zachování jakés takés nastavitelnosti (každá bota má jinak vysoko zpevněnou drážku) jsou v zadní části mačky 3 otvory pro drát s pákou.

Kamarádovy zkušenosti s Petzl Lynx - hroty nastavil na mono-tedy na každé mačce 1 přední lezecký hrot. Hroty jsou velmi houževnaté a mechanicky odolné, takže než dolezl druhý pár předních monohrotu, tak "ošoupal" a ztupil další hroty natolik, že koupil nové mačky. Z mého pohledu je to kladná vlastnost, protože přední hroty jsou nejduležitější.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Mačky

Příspěvekod Stani » ned lis 20, 2016 18:14

Ja mám topánky Garmont Pinnacle (ešte ten starší model) a k nim už niekoľko rokov nosím mačky Climbing Technology Semiautomatic Pro light. Sú to odľahčené poloautomaty, na kopyto tejto topánky veľmi dobre pasujú. Na VHT, aj na umrznutý sneh v žľabe stačí. Odľahčené = hliníková zliatina, potreba častejšieho brúsenia. Terén a sklon - napríklad ako prechod Baranieho sedla z Veľkej Zmrzlej doliny. Frekvencia používania cca 5x za zimu/jar.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Mačky

Příspěvekod remy77 » ned lis 20, 2016 20:24

Tiez mam starsie Pinnacle a macky CT Nuptse semi. Bez problemov.

VK: Sabretooth v nizsej cenovke?... :-k
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Mačky

Příspěvekod vonkreuz » ned lis 20, 2016 20:43

Moje chyba, měl jsem to rozdělit podle technicity a ne cenové třídy. ](*,)
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Mačky

Příspěvekod remy77 » ned lis 20, 2016 22:55

VK: stava sa :wink:

Tie Sabretooth som skusal a su fajn. Oproti mojim CT Nuptse maju trochu dlhsie predne hroty a hlavne su z nerezu... Az na vyssiu cenu :((
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Mačky

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2016 23:53

Ono zalezi na tom, na co ty macky chce, dotaz jsem pochopil tak, ze na turistiku.

Za sebe: turisticke macky od Grivelu, protoze ma nejlepsi vyhazovace snehu. A to je pro turistu zasadni vec. Na VHT bud AirTech nebo G12, se spravnym vazanim. Na chozeni jsou lepsi AirTech, zvlast na traverzy. G12 maji agresivnejsi hroty a budou asi lepsi na obcasne lezeni. Ani s jednema myslim clovek neudela chybu.

Rozhodne bych se vyhnul hlinikovym. Ty jsem si (AirTech Lite) nezkusene koupil jako prvni a nebyl to dobry napad. Hroty se strasne rychle zakulati, zvlast na ledu nebo kdyz clovek potrebuje prejit kousek skaly. Takze se musi porad brousit a material rychle ubyva. Na vicedenni akci by bylo potreba nosit pilnik a obcas brousit i v prubehu dne, protoze zakulacene hroty na ledu nedrzi. Cimz by se vyrusila jedina vyhoda, nizka vaha. Jsem priznivcem UL, vylehcuju, kde muzu, ale hlinikove macky proste ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mačky

Příspěvekod martycz » pon lis 21, 2016 8:11

Díky všem za tipy, zejména informace o hliníku se hodí. Občas nějaká skála bude taky. Teď tedy jedny z toho velkého výběru vybrat, to bude operace 8)
martycz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob říj 1, 2016 9:58

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení