Mačky

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 22, 2016 23:05

S tim postavenim nohou chapu a schvaluji. Jen jsem nevedel co presne myslis. Jake podkledy by jsi chtel ? Ted si rypnu, snad ne vysledky podobnych sofistikovanych testu jake delas ty se zateplenyma kalhotama ? :D Fakir II jsem mel napriklad na ortleru, kde bylo pres den pomerne teplo, hluboky snih misty skoro po kolena, vys na nem byla premrzla krusta, ktera sem tam cloveka udrzela jinde jsem se boril. Monte Adamello v noci mraz tak -5 max pres den na slunci teplo. 10-15cm snehu ve stinu u rzli na slunci povoloval, pri setmeni zase zima. Ani v jednom pripade se mi snich na macky nenabalocal. Vetsi statistiku zatim nemam ;).

A podivej se jak zvlastne se chovas. Na jednu stranu rikas jak je dulezite mit ostre macky a patentove vyhazovace snehu a na druhe jezdis po zadku svahem, kde nejsi schopen zastavit ani s cepinem az si zlomis kotnik a lezes svah 45-50 stupnu bez jisteni. Ja vim byl to snih a ne led a vypada to hur nez to ve skutecnosti treba je. Ale sam si napsal 100x se nic nestane, ale jednou muze a to staci. Jsme si taky mohli psat o tobe a ne s tebou a v jine rubrice tady na foru, coz by jsme neradi. :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod mike » stř lis 23, 2016 1:10

Pierre111 píše:Jake podkledy by jsi chtel ? Ted si rypnu, snad ne vysledky podobnych sofistikovanych testu jake delas ty se zateplenyma kalhotama ?

Ne, pocit z kalhot je subjektivni, opotrebeni macek se da otestovat objektivne. Jsem si jisty, ze na to vyrobci maji stroje. Klidne by ale stacila i ta pujcovna, ale museli by macky kontrolovat po kazdem vraceni, podle potreby je brousit a pocitat, kolik brouseni bylo potreba. Nebo na konci zmerit ubytek materialu. Kdyz brousi akorat po sezone, tak to o mackach nerika nic, jen neco nepekneho o te pujcovne.

Pierre111 píše:A podivej se jak zvlastne se chovas. Na jednu stranu rikas jak je dulezite mit ostre macky a patentove vyhazovace snehu a na druhe jezdis po zadku svahem, kde nejsi schopen zastavit ani s cepinem az si zlomis kotnik a lezes svah 45-50 stupnu bez jisteni.

Navic chodim po horach sam a to i po ledovcich. Uz docela dlouho. Motas ale dohromady dve ruzne veci. To, co delam, delam proto, ze to delat chci. Ano, ma to sva rizika a ano, muze to spatne dopadnout. Druha moznost ale je, ze bych to delat prestal nebo to delal jinak, ale mne to takhle sedi. Druha vec je vybaveni. Nabrousit macky mne stoji jen trochu casu a prace. Koupit lepsi macky trochu penez navic. Oboji bohate vyvazi snizeni rizika a v podstate je to malickost a nijak mne neomezuje a nemusim kvuli tomu nic menit.

No a taky se dokazu poucit z chyb. Od te nehody uz jezdim jen kdyz mi stoji za to si sundat macky. Coz obvykle nestoji, takze se sestupy staly delsimi, namahavejsimi a prisel jsem o skvelou zabavu. Jenze ta cena byla moc velka a podruhe ji platit nechci, navic by to mohlo skoncit hur.

K nehode vedlo spatne rozhodnuti (ten den jich bylo vic...). Vypadalo to, ze snih je tak mekky, ze pojedu celkem pomalu a cepin ani moc nebudu potrebovat. Vedet, ze je pod nim led a ze po nem snih pojede, tak mne to ani nenapadlo. Nikdy predtim se mi nic podobneho nestalo. No a ten vysvih bez jisteni byl pro zmenu uplne v pohode. Tenkrat jsem na to mel fyzicky, psychicky i technicky, snehove podminky byly dobre, pocasi idealni, takze jsem si tam v klidu vyslapal zebricek a pozdeji po nem slezl zpatky. V jinych podminkach bych tam nelezl, vic vyse, jak jsem psal, ze jsem to vloni otocil v poslednim sedle kousek pod vrcholem. Vysvih mel mensi sklon, ale snih byl spatny, pod nim led a macky uz nebyly dost ostre. Holt tam pujdu nekdy priste, az budou podminky lepsi a mozna na bivaku macky pribrousim. Mimochodem, o par dni pozdeji jsem lezel na vrcholku na fotce za zady a sledoval trojici Talianu, jak tam zapasi s lanem. Asi pul hodiny a prislo mi to nebezpecnejsi, nez co jsem delal ja.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod Kentaur » pát úno 3, 2017 10:11

Chtěl bych koupit turistické mačky a rozhoduji se mezi těmito.
CAMP Stalker Universal
Singing Rock Fakir II Classic

Můžete mi někdo některé doporučit popř. zkritizovat? A nebo je to prašť jak uhoď? ;)
Předem díky moc
Kentaur
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát úno 3, 2017 10:06

Re: Mačky

Příspěvekod TooMooX » pát úno 3, 2017 10:37

Jestli mas boty na poloautomaty tak jdi radeji do nich. To jak ta macka drzi na bote je dost velky rozdil. Cenove to asi vyjde na stejno. Tak jediny problem je bota.... Na tenisky stejne patri nesmeky a pohory drazku maji.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Mačky

Příspěvekod wawrik » pát úno 3, 2017 10:49

TooMooX píše:Jestli mas boty na poloautomaty tak jdi radeji do nich. To jak ta macka drzi na bote je dost velky rozdil.
Môžeš to trochu rozviesť, plíz?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky

Příspěvekod TooMooX » pát úno 3, 2017 11:00

Mozna je to jen muj pripad... Pod normal macky se dostaval casto snih/mezi botu a macku/.Nekolikrat jsem ji i ve snehu vyzul. Pak na ledu treba jarni ledovy firn. To mi prislo ze ta macka beha.... S poloautomatem mi prijde,ze ta macka je v oblasti paty paradne fixovana a ani se nehne.Ten kosik nefixuje macku v pohybu nahoru/dolu jako zapadka polooatomatu. V predu kosik ji uz slusne obejme. Tam oproti hrazdicce automatu neni tak propastny rozdil oproti pate.Navic s polooatoatem se da lezt i lehky led i kdyz mivaj taky zahnute hroty. Uz se stim da aspon trochu zakopovat. Cenove je to casto stejny tak pokud je moznost /boty/....
Naposledy upravil TooMooX dne pát úno 3, 2017 11:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01


Re: Mačky

Příspěvekod pickard » pát úno 3, 2017 11:23

+ bych za sebe přidal, že ten poloautomat se nemusí utahovat řemenem. Popruh je tam spíš jen pojistka, zatímco u řemínkových maček je síla upevnění přímo závislá na utažení toho řemene. Ten se jednak blbě utahuje v terénu a druhak to tlačí (aspoň mně). Když se to chůzí povolí, povolí se celá mačka. Pak to člověk přemotává na nějakým blbým místě. Poloautomat forever.

S poloautomatem se dá úplně normálně lízt, dělá se běžně i na vysoce technický mačky. Z opačný strany jsem se opakovaně setkal s s tím, že i lidi, co mají přední drážku na full automat, mají poloautomaty, protože se to v terénu mnohem líp obouvá.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pát úno 3, 2017 11:43

Já mám Fakir II poloautomaty. Občas jsem si všimnul, že kolegům, kteří mají klasické mačky se při špatném dotažení nebo povolení pásku odchlipuje mačka na patě od boty a nějaký ten centimetr. Mě drželi pevně.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » pát úno 3, 2017 12:08

TooMooX píše:To jak ta macka drzi na bote je dost velky rozdil. ... Na tenisky stejne patri nesmeky a pohory drazku maji.
Ehm, myslis, ze B/C boty od Hanwagu, Meindlu, La Sportiva, Asola, Garmontu, Mammutu, atd, ktere nemaji drazku nejsou pohorky??? :shock:

Jinak urcite budou poloautomaty lepe fixovane na pate, o tom zadna. Ale napr. ja ani syn nemame sebemensi problemy, nase reminove drzi opravdu na fest. Ale ty boty jsou 12-ky a vetsi :-), takze spise je problem se do tech macek vejit :-). U mensich bot si umim dobre predstavit, ze se blbe pata zafixuje - macky jsou az do 13 a takova bota 5-8 ma o nejaky ten centak uzsi patni cast, takze bude mit tendenci klouzat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod Prenos » pát úno 3, 2017 12:10

TooMooX píše:Jestli mas boty na poloautomaty tak jdi radeji do nich. To jak ta macka drzi na bote je dost velky rozdil. Cenove to asi vyjde na stejno. Tak jediny problem je bota.... Na tenisky stejne patri nesmeky a pohory drazku maji.


No pohory normalne tu drazku nemaji, bohuzel az ty "horolezecke" maji drazku. To jsou ale pohory primo uz do hor.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Mačky

Příspěvekod vonkreuz » pát úno 3, 2017 13:37

Kentaur píše:Chtěl bych koupit turistické mačky a rozhoduji se mezi těmito.
CAMP Stalker Universal
Singing Rock Fakir II Classic

Můžete mi někdo některé doporučit popř. zkritizovat? A nebo je to prašť jak uhoď? ;)
Předem díky moc

CAMP stalker má lepší povrchovou úpravu a v ceně je rovnou i obal. Stalkery vyzkoušeny na bratrových cca B botách, včetně skialpového lyžáku. Campovský obal mám už roky na lezeckých mačkách a stále funguje, ve smyslu, že je dost mechanicky odolný a zip stále pracuje.
pickard píše:+ bych za sebe přidal, že ten poloautomat se nemusí utahovat řemenem. Popruh je tam spíš jen pojistka,
Tak tohle hraničíčí s návodem k sebevraždě. :axe: Poloautomat se musí vždy fixovat řemínkem. Přední košík je fixovaný popruhem proto, že bez popruhu nic nebrání košíčku se zvednout nahoru a špička boty z mačky vyklouzne směrem nahoru.
pickard píše:S poloautomatem se dá úplně normálně lízt, dělá se běžně i na vysoce technický mačky. Z opačný strany jsem se opakovaně setkal s s tím, že i lidi, co mají přední drážku na full automat, mají poloautomaty, protože se to v terénu mnohem líp obouvá.

V případě automatu lze už roky dokoupit vyměnitelné přední košíčky od Camp/Cassinu a podle potřeby (a bot) si měnit "skupinu/třídu" mačky. Cena cca 24€ za pár. Petzl to od roku 2017 také nabízí za 33€ a dokonce už i mají košíček místo zadní rychloupínací páky.
TooMooX píše:S poloautomatem mi prijde,ze ta macka je v oblasti paty paradne fixovana a ani se nehne.Ten kosik nefixuje macku v pohybu nahoru/dolu jako zapadka polooatomatu. V predu kosik ji uz slusne obejme. Tam oproti hrazdicce automatu neni tak propastny rozdil oproti pate.Navic s polooatoatem se da lezt i lehky led i kdyz mivaj taky zahnute hroty. Uz se stim da aspon trochu zakopovat. Cenove je to casto stejny tak pokud je moznost /boty/....
Přesně tak. Poloautomatická páka přimáčkne botu dolu a trochu i smérem dopředu k mačce a bota je tak lépe fixovaná.

Největší problém u klasických maček bývá když má někdo měkkou botu jako je třeba Salomon Comet 3D GTX. U těchto bot, aby byla dasažena jejich nižší cena pri zachování stejného pružícího komfortu jako u dražších a kvalitnějších bot, tak musí být použito větší množství levného tlumícího materiálu v podrážce. Hlavně v patě, respketive pod patou. Proto tyhle boty mají širokou základnu paty a nemohou se vlézt do zadní části maček. A lidi jsou z toho překvapení.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Mačky

Příspěvekod Pierre111 » pát úno 3, 2017 15:02

Vonkreuz: S tím posledním ohledně Salomonů souhlas. Mám Salomony a cpu na ně mačky a je to boj. Mám štěstí, že ty Fakir II tam jdou nasadit a drží.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Mačky

Příspěvekod mike » pát úno 3, 2017 18:11

Asi to bude v kombinaci boty a macky. Mne tedy sedi Grively s reminkovym vazanim New Matic tj. plastova pata i spicka bez problemu na Hanwag Alaskach, ale i Meindl Islandech a LaS Nepal Trekach. Lezl jsem s tim i ledy a v pohode. Od te doby, co jsem se je naucil spravne zavazovat, se mi myslim nevyzuly ani jednou a to i stylem ze rano protahnu reminky a vecer sundam. Mozna je to o trochu vic prace, nez s poloautomaty, ale fakt jen o trosku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 23, 2017 14:45

Zdravim

Premyslim nad mackami Black Diamond™Contact.. a vaham, jestli v poloautomatech nebo jen ciste reminkove. Druha otazka je, jestli vubec mam vhodne boty pro takove uvazovani :) Mam Merrell MOAB POLAR http://img.wolverineworldwide.com/is/image/WolverineWorldWide/MRLM-J41917-080813-S14-000?wid=790&hei=657&fmt=jpg&extend=0,0,0,0&op_usm=0.5,1 a ony tam maji nejakou drazku, jen si nejsem jisty, jestli zrovna ta je ta vhodna.
Je vazne velky rozdil v rychloupinacich a reminkovych? Mam jeste Asola Tribe GV bez drazky, ktere eventualne bych taky nekdy mohl vzit na zimni hory:) a taky obcas chodim i ve snehu v bezeckych, tak jestli pro me neni vyhodnejsi vzit jen reminkove a nebo je ten komfort tak znat, ze se vyplati jit do poloautomatu a vzdat se moznosti, ze bych je nekdy uzil i na tech dalsich dvou botech.. Jde to vubec u bezeckych? Rika se, ze se to nedoporucuje.. :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod mitau » čtv lis 23, 2017 14:59

Ty Merrelly NEJSOU na poloautomaticke macky a na chozeni v mackach bych si takove boty nikdy nevzal (moc mekke a mam k podobnym zimnim botam sve predsudky). Nejlepsi kombinaci, co muzes udelat se svoji vybavou, je Asola Tribe a reminkove macky.

Na bezecke boty nejlepe nesmeky s kovovymi hroty a gumou na drzeni na bote (najdes tu k nim vlakno). Macky na bezecke boty jsou dost extrem a pokud fakt nevis, co delas, tak to nechces. Nekde jsem videl stary clanek od Kiliana Jorneta, jak pouzival bezecke boty s plne automatickyim mackami, ale to je extrem.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 23, 2017 17:24

aha a na co je tam ten vystupek? ja teda chodil driv v tech Asolach, ale po prechodu na Merrelly jsem mnohem stastnejsi:) do bot se nedostane voda ani po celem dnu v mokrem snehu, jsou lehci, prijemnejsi a nikdy jsem v nich nemel nic otlaceneho. macky jsem na nich nikdy nemel, to je pravda.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod mitau » čtv lis 23, 2017 17:55

Na co je tam ten vystupek? To je dobra otazka, ja popravde nevim, treba na ozdobu :D Pokud by tam ten drat z poloautatickych macek v pohode dosahnul, tak to asi bude drzet (ostatne pry to drzi i na bezeckych viz https://alpinrunning.org/2014/05/16/running-shoes-with-crampons/). Drazka na macky byva podstatne niz a muzes videt, ze i u tech bezeckych bot to fixuje za hranku na urovni horniho okraje podrzky a pata vychazi hezky pod patu. U tech Merrelu je to absurdne vysoko. Nejjednodussi reseni je, ze vezmes ty boty, zajdes do obchodu a zjisits, jak to ve skutecnosti nefunguje.
Hodnoceni bot upravim - boty se mi nelibi, protoze bych nechtel mit obalenou nohu v gume. Na macky bych si takovou botu nikdy nedovolil doporucit nekomu cizimu, ale treba ti to bude fungovat (ostatne stejne jako Kilianovi funguji bezecke boty).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » čtv lis 23, 2017 18:34

@skutrjohny: Zkus si vzit ty Merrely do ruky a zkus (napr. prsty), jak je pevny ten vystupek. Jakmile zjistis, ze je jen trochu malo ohebny, ale JE ohebny, tak na poloautomaty zapomen, jinak bys mohl privolat dobre problemy v nich. Jsem presvedceny, ze kdyby byl na macky, tak o tom vyrobce mlcet nebude, ale bude to hlasit sobre viditelne.
Vsimni si, ze vetsina pohorek (pokud to nejsou tvrdosti C-D s jednolitou hodne tvrdou a neohebnou podrazkou), ktere jsou vzadu na poloautomaty, maji v pate cely "zarazeny" kus tvrdsiho PU bloku, protoze nejenom ten vystupek, ale cela ta patni cast musi unest tu zvysene namahani chuze v mackach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 23, 2017 19:10

dovedu si predstavit, ze ten vystupek je jen reklamni trik jak zmast neznale a vlastne zadarmo je nalakat na nesmysl. s mackama nemam zkusenost, tak do te kategorie patrim:) jo, je pravda, ze neni uplne pevny a nikde se neuvadi i tahle moznost vyuziti. reminkove budou jistota. jinak vyska te fixace je prece volitelna nebo alespon u tech Diamondu vidim nejaky zavit.. no, to je jedno. Merrelly na to asi opravdu nejsou urcene. zvolim reminky
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod Quido » čtv lis 23, 2017 20:08

ten vystupek je na sundavani / vyzouvani boty spickou druhe boty, aby to jako neklozalo, ale ve skutecnosti je na h###o; tyhle boty jsou v podstate zateplene galose a papucky a noha v nich nijak zvlast nedrzi, bota je to tak na urovni A s bidou A/B, co se tyka podrazky, co se tyka skeletu, je to gumaka a neni nijak zvlast zpevnena - mel bych strach v nich s jakymakoli mackama vubec chodit, ze si ublizim...
:roll:
btw: na jake akce a jak casto planujes chodit, ze uvazujes o poloautomatickych mackach...? :((

a doporucuji si prostudovat minimalne toto https://www.ecstore.cz/jak-vybrat-horolezecke-macky/
Naposledy upravil Quido dne čtv lis 23, 2017 21:13, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Mačky

Příspěvekod mike » čtv lis 23, 2017 20:45

skutrjohny píše:Merrelly na to asi opravdu nejsou urcene. zvolim reminky

Spravne. Poloautomaty zas nejsou tak velke plus, jak byly driv. Moderni reminkove vazani drzi na noze skoro stejne dobre a nasazovani pri trose cviku neni o moc pomalejsi. Driv to byval strasny opruz, ale s kosickama vepredu a vzadu jen nazujes botu, priklopis kosicky, protahnes reminek a zajistis. Tedy dost podobne jako s poloautomaty. Reminky jsou naprosto univerzalni, obujes je na vsechno, v nouzi i na ty tenisky.

Jak vypada vystupek na poloautomaty je videt treba v tom Quidove linku. Typicky je tam vyztuha z tvrdsiho materialu a miva jinou barvu. A samozrejme to tam vyrobce i napise. Vystupky na pate se najdou u spousty bot, ale na poloautomaty jsou jen takovehle.

(ty Merelly zahod a kup si nejake boty ;-))

mitau píše:ostatne pry to drzi i na bezeckych viz https://alpinrunning.org/2014/05/16/run ... -crampons/

:roll: to uz je docela fanatismus (jeho). Takovehle kraviny jen aby si nemusel obout pohorky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 23, 2017 22:26

Quido píše:btw: na jake akce a jak casto planujes chodit, ze uvazujes o poloautomatickych mackach...?

tak jednou do mesice 2-3 denni pochody max. spise lehce profilovanym hrebenem. zadne stity, neco jako Nizke Tatry (casem mozna narocnejsi). nevim, nejak jsem poloautomaty nepovazoval za neco profi jako spis neco komfortnejsiho za stejne penize, proto ten dotaz.
a nevim co mate porad proti temto Merrellkam (jasne, neco jste napsali).. ale ja je mam odzkousene a jsem spokojeny. s mackama jsem je teda jeste nemel , ale jinak a v nasich podminkach naprosta spokojenost. no oproti tem Asolam nebe a dudy. tam jsem porad resil nejake otlaceniny, provlhnuti, problemy s obutim v mrazech.. a tohle je vazne jak papuce a nohy drzi dostatecne. nemel jsem s tim problem. vahove jsou sice lehci, ale cca jen o 150g, takze robustni jsou dost. podrazku maji podobne pevnou jako ty Asola. hosi, zdani klame. v kotniku jsou samozrejme mene pevne, ale zadne extremy nechodim a je to vec pohledu. ja uprednostnuji pohodli
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » čtv lis 23, 2017 22:57

Podivej, par prispevku pred svym prvnim dotazem mas rozebrane rozdily mezi poloautomaty a "kosikovymi" mackami. A jednu z veci, na ktere bys mel davat bacha, je prispevek od vonkreuze, kde na konci pise sice o Salomon botach, ale ty Merrelly pravdepodobne budou podobny pripad.

Jinak problemem s tema botama je/muze byt (nemel jsem je na nohou), ze podrazka muze byt prilis mekka, ohebna a v tom pripade se v mackach bude chodit docela blbe, ta podrazka je jednoduse nemusi "unest"... Ty sice pises, ze podrazku maji podobne pevnou jako Asola, ale ja osobne jsem tak tvrde podrazky zatim na zadnych Merrellech nevidel. Ani zdalky. Ale je pravda, ze je nikdy nevyhledavam, koukam, jen kdyz se mi do rukou dostanou nahodou. Ale zrovna (bezne, ne zimni, polobotky nebo kotnikove) Moaby jsem zkousel a ty jsou teda na mile od Tribu, co se tyce tvrdosti podrazek.
Jinak ale - alespon ja osobne - ty boty nehodnotim, nekomu mohou byt ty nejvhodnejsi.

Jo, na popsane pouziti si myslim, ze v drtive vetsine by Ti postacily poradne nesmeky typu SnowLine Chainsen Pro, ktere bys v pohode mohl nosit i s bezeckyma botama (i Merrellama i Asolama).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 23, 2017 23:16

ja uz ty Merrely nehodnotim z pohledu vyuzitelnosti k poloautomatickym mackam. to jsem hned pochopil, ze vhodne nejsou. spis me prekvapil ten vseobecny odpor k temto botam jako takovym. macky potrebuji a koupim reminkove. vyzkousim i na Merrellkach a uvidim. nebudou-li vyhovovat ani u reminkovych, budu takto nosit Asola. jednoduche. ale neverim, ze to nedaji. klidne priznam chybu-spatny usudek a poreferuji. uvidim.
a jinak jo, mate pravdu, Asola maji o neco pevnejsi podrazku. nevedel jsem, ze to muze mit takovy vliv na macky. jeste mrknu na prispevek k tem Salomonkam
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod Quido » pát lis 24, 2017 8:30

podivej, my vychazime z toho co napises...
prvni vec je, ze nikdo z nas by si asi takove boty na hory neporidil ani nevzal, protoze jsme uz prosli urcitymi zkusenostmi a vime co se u bot podobneho typu muze stat - a to najednou, bez varovani - a zrovna treba budes na herebenu v nejake vanici, takze co potom (?) - sobecky zamestanat vsechny kolem sebe, a to v tom lepsim pripade, pokud nejdes sam, anebo si vyrobit daleko vetsi problem, nez nejakou otlaceninu, nez si noha na botu zvykne...?
druha vec je, ze sis mozna u tech Asolo vybral nevhodnou botu, mozna i nevhodnou velikost, a v konfrontaci s tim se ti ty Merrelly zadaji jako uzasne boty (prirovnal bych to k zacatecnickym mekkym lyzakum vs. sportovni, ci zavodni lyzaky pro zkusene) ...
neposledni vec je, ze podle vseho macky vubec nepotrebujes a uplne staci, nebo i dokonce budou vhodnejsi, nejake kvalitny nesmeky, jak pise apuka...
nakonaec te jeste ujistim, ze tvuj pohled je zjevne z nedostatku ci abesence zkusenosti s mackami, na ty opravdu potrebujes poradnou (pevnou a tvrdou botu), protoze ty torze, co tam nekdy vznikaji, treba pri stoupnuti na dva-tri hroty, ty se prenasi na botru, a ta to musi udrzet - nebude asi samo sebou, kdyz ti tady nekolik lidi, nezavisle na sobe tvrdi, ze ty urcite boty nejsou na macky vhodne (a podle mne, vhodne nejsou ani na popisovany druh turistiky obecne)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Mačky

Příspěvekod apuka » pát lis 24, 2017 9:16

Ja mohu ze svych zkusenosti s nekolika botama Asolo potvrdit, ze jejich boty, hlavne phorky jsou jedny z nejprijemnejsich na noseni, jsou pohodlne - pokud dany model danemu cloveku sedi a koupi si spravnou velikost! Pokud tato podminka neplati, muze byt jejich noseni utrpenim - coz ale plati prakticky u vsech pohorek.

@skutrjohny: pokud mas s tema Asolama konkretni problemy pri noseni, zkus mi napsat SZ, mozna dokazu poradit, co udelat, aby se to nestavalo - snerovani (zmenou zpusobu se daji udelat casto divy), vlozky, ponozky. Ono se to tady vsechno uz probiralo ve vlakne o botach, ale je mi jasne, ze se ponekud blbe hledaji v ruznych tematech prispevky stare nekolik let.

ad Merrell: ta znacka je na tom (u bot na turistiku) podobne jako Salomon - nekdo je zboznuje, nekdo by si je na tyto ucely nikdy nekoupil a jen malokdo je mezitim. Ja mam zkusenosti se Salomonama nizkymi (prime i neprime) a vysokymi (neprime), parkrat jsem zkousel i nizke Merrelly a prisly my jak kvalitou a zpracovanim, tak i ocekavanou spolehlivosti naprosto srovnatelne s tema Salomonami. Stejne mi jejich boty nepasuji, takze ja si je kupovat nebudu. Ale zovseobecnene je to jak pise Quido - kazdy mame nejake zkusenosti a podle nich ocekavani od bot. A kdyz si ja vezmu do ruky Merrelly a srovnavam je se svymi pozadavky, tak mohu okamzite jeden pozadavek za druhym virtualne odskrtavat, ze je nesplneny. Ty asi mas jine zkusenosti, jine pozadavky a Ty bys ty svoje mohl odskrtavat jako splnene. A o tom to je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mačky

Příspěvekod wawrik » pát lis 24, 2017 9:29

skutrjohny píše:tak jednou do mesice 2-3 denni pochody max. spise lehce profilovanym hrebenem. zadne stity, neco jako Nizke Tatry (casem mozna narocnejsi).
Si si istý, že na tieto účely potrebuješ mačky? Nestačili by mačkoidné nesmeky, napríklad tieto Snowline? Čím je terén viac ľadový, tým viac sa tie nesmeky správajú ako dospelé mačky. Odkedy ich mám, mačky som vytiahol doslova len párkrát, ale do podstatne ťažšieho terénu ako popisuješ.

Výhoda je, že veľmi dobre fungujú s mäkkými topánkami, preto ich hojne používajú napríklad bežci na všelijakých bežeckých Salomonoch a Innov8och. Ale napríklad mne nerobilo žiadny problém nosiť ku Salomonom XA Pro Mid bežné turistické remienkové mačky. Vyšiel som v nich trebárs aj na Hvannadalshnjúkur, najvyšší kopec Islandu, čo sa ide od mora do zhruba 2100 m n. m., pričom od 800 m sa ide po ľadovci.

Inak som už párkrát videl používať u ľudí, čo radi chodia v mäkkých topánkach do hôr, rámové mačky. Asi boli nejako upravované na použitie s mäkkými topánkami, lebo origo model, ktorý by sa dal upnúť na kotníkové tenisky, som nikde nenašiel. Dvaja guidi na Islande v nich lozili ľady na Svínafellsjökulle. Pri tomto spôsobe je zasa princíp iný - mačka je natoľko pevná, že nahrádza tuhú podrážku turistických topánok.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mačky

Příspěvekod skutrjohny » pát lis 24, 2017 11:13

wawrik píše:Si si istý, že na tieto účely potrebuješ mačky? Nestačili by mačkoidné nesmeky, napríklad tieto Snowline?

mozna stacili, mne jen vzdy prislo, ze nesmeky (at uz jakkoliv zpracovane) moc nevydrzi. vetsinou na tento druh "macek" kazdy nadava.
Quido píše:.. a vime co se u bot podobneho typu muze stat - a to najednou, bez varovani - a zrovna treba budes na herebenu v nejake vanici, takze co potom (?)

a co se muze stat? nepodrzi kotnik nebo ta guma praskne?? ja je nosim hlavne kvuli komfortu. kotnik neresim, ono je to takova prilis nafouknuta bublina. jasne, muze se stat jako tuna jinych veci, ale je to spis nahoda a smula.
celokozene pohorky muzes impregnovat ci voskovat jak chces a stejne se ti po nejake te hodince v mokru promoci, v zime navic zamrznou a narvat tam nohu, to je vzdycky zazitek. a to ze pak uz neuschnou o tom ani nemluvim..
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Mačky

Příspěvekod wawrik » pát lis 24, 2017 11:17

skutrjohny píše:vetsinou na tento druh "macek" kazdy nadava.
Myslíš Snowline? Neviem o nikom, kto by na to nadával, nemáš link?

Btw, v zime je to na Slovensku ďaleko najpoužívanejší geret na nohách. Retiazkové nesmeky všeobecne, nielen Snowline - aj keď zrovna tie vďaka cene a slovenskému predajcovi sú tu asi najpredávanejšie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení