Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Guly » sob dub 23, 2016 19:23

K tomu Katadyn My Bottle 800 ml nevie nikto žiadnu skúsenosť alebo poznatok? Môže ho mráz poškodiť alebo sa ho to netýka?
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » sob dub 23, 2016 19:42

OK - prvne ti odejdou skelna vlakna, pote ti bude chybet vnitrni vlozka pro oddeleni separatu. A nakonec budes pumpovat vodu jako kdybys ''bezne u starkej pumpoval zo zeme'' akorat k tomu mas 3 vnitrni vlozky, co je treba menit (tim se to ku..sky prodrazuje :) a stejne to neodpovida likvidaci bc. behem chemicke reakce v tb. :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Guly » sob dub 23, 2016 19:50

Takže nik nevie konkrétne poradiť alebo odkaz na podrobné info o
http://www.hanibal.cz/vybaveni/turistic ... xut7s1nppV
Poškodzuje to mráz? Píšu tam o nejakej elektrokinetickej metóde a vtom som doma tak ako v krakovaní ropy
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » sob dub 23, 2016 22:51

Podrobne info mas primo u vyrobce. Flaska mne zaujala uz vcera, a tak jsem si precetl manual. A jsem z nej docela rozcarovan:
- vyrobce pise, ze flaska je urcena jen pro kratkodobe, omezene nebo nouzove pouziti. Neni urcena k dlouhodobemu pouzivani.
- vyrobce pise, ze jiny zpusob pouzivani je poruseni americkeho federalniho zakona.
- filtr ma vydrz 100 litru vody. Nahradni stoji 1400 Kc, takze litr vyjde na 14 Kc, coz je vic, nez balena mineralka. A to se jeste snizi pri obcasnem pouzivani, jelikoz na zacatku je potreba prefiltrovat dve flasky a vylit.
- flaska se ma pouzivat jen ve svisle poloze, ne otocena, ale ani nahnuta. Jinak voda nepujde pres filtr. WTF?
- v komentarich u Hanibalu nekdo pise, ze 800 ml je kapacita prazdne flasky, ale filtr je dost objemny, takze po zasunuti pulka vody vytece a zbude tak 400 ml.

K tomu dodam, ze si nedovedu predstavit, jak z flasky ve svisle poloze dostat vsechnu vodu, cimz se kapacita jeste snizi. Taky si nedovedu predstavit, jak z ni dostat vodu na vareni, kdyz se nesmi ani nahnout.

Mozna mi neco unika, ale prijde mi to jako blby vtip. Hracka pro hipstery a ne neco pouzitelne outdoorove.

O pouziti v mrazech tam nic nepisou, hipsteri prece nebudou chodit ven, kdyz je zima. Je tam jen zminka, ze se filtr ma skladovat v lednicce, ale ne v mrazaku. Jelikoz jedna sekce filtru je mechanicka, tak predpokladam, ze ma stejny problem jako ostatni tj. mraz ho znici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Guly » ned dub 24, 2016 4:24

Na stránke
http://www.yachtshop.sk/yachtshop-sk/es ... itnej-vody
som našiel slovenský manuál, kde píšu o zamrznutí len: "Filter NENECHAJTE zamrznúť, najmä vtedy ak je v ňom nejaká voda" - ani sovíčko naviac. Takže zamrznutie môže filter znefunkčniť, len do akej miery a či aj bez vody! Plus zložitá starostlivosť po použití a potrebná dezinfekcia alkoholom, čo ma pobavilo a priviedlo na myšlienku ušetrené peniaze za tento výrobok použiť na kúpu alkoholu, a takto dezifikovaný prekonať sa, nevymýšľať a zostať pri steripene a Sawyer mini :)
Zaujala ma tá schopnosť filtrovať vírusy,uhlíkový filter a na prvý pohľad jednoduché použitie 260g filtra. Cena za liter vody som si všimol ako prvý nedostatok, hoc nie najpodstatnejší. Tá nutná ochrana pred mrazom je najnepríjemnejšia. teda pre mňa.
Už som zažil, že mi aj v červnu do rána zamrzol v ešuse čaj a ráno často na horách mrzne v jeseni a na jar. Neviem si predstaviť stále myslieť, že filter mi nesmie zamrznúť a do rovníkovej afriky mám namierené už až v budúcom živote. Ten Sawyer mini asi bude najjednoduchšie, najľahšie a najlacnejšie záložné riešenie.
Že z neho asi na varenie vodu nedostaneš je tiež značne nepríjemné. Fakt je to veľmi úzko využiteľné, len pre veľmi špecifické situácie, malá univerzálnosť!
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » ned dub 24, 2016 9:02

dle mně když se Sawyer mini zabalí do oblečení, tak pár stupňů pod nulou mu neublíží
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » ned dub 24, 2016 9:40

Pred pár rokmi som do zimného spacáku cvične zabalil teplomer a dal do spodnej komory. Večer, keď som rozbalil stan, ukazoval -5 °C. Pritom cez deň veľmi zima nebola, tak -5 až -8 °C, silný vietor, ale krásne slnečno a občas som chodil len v PWS. Ja by som sa na funkčnosť filtru v takých podmienkach veľmi nespoliehal.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 27, 2016 23:02

Zeptám se tady - je podle vás do vody z pramínku lepší tabletka - nebo je účinnější vodu převařit? Neberu v potaz chuť - jde mi o likvidaci bordelu - asi bych pomalu vsadil na to převaření ale nevím.... Zatím jsem tabletkoval a nekdy ani to ne a vždy ok, ale jednou to přijde tak bych to už nechtěl podceňovat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » čtv črc 28, 2016 18:55

Nasel jsem na netu zajimavy Test filtru, tak kdyby to nekoho zajimalo poctete si ;)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2016 21:56

Super, diky :) Neco podobneho jsem tu pred casem navrhoval :) Panove to vzali opravdu vedecky a jeste pridali elektronovy mikroskop a nasli, kde je chyba :smt023

Pro Saywer to bohuzel nedopadlo dobre a pristup firmy podle mne svedci o tom, ze dobre vedi, ze maji maslo na hlave. Nechce se mi verit, ze by se sami elektronovym mikroskopem nepodivali, pak by ale slo o podvod. Takze Sawyer Mini a Sawyer celkove teda ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 28, 2016 22:33

Já už koupil. Dvanáctset v prdeli.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2016 22:38

Mozna ne uplne. Koukni tam do komentaru, jeden tam doporucuje dvoustupnove cisteni. Prvni pres Sawyer a to, co projde, dorazit Steripenem. To mi prijde, ze by mohlo fungovat i na silne kontaminovane nebo spinave vode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » čtv črc 28, 2016 22:44

Ja jsem sem ten test daval hlavne kvuli tomu, kdyby mel nekdo zajem si filtr porizovat.
Kdysi jsem mel zajem o Sawyer Sqeeze a nakonec jsem si to nechal odlezet, protoze se v africe s firmou soudili kvuli inkontaminaci cele 'sponzorovane obce', tak me choutky presly. Ale je fakt, ze muze byt rozdil jak mezi MINI a Sqeeze tak i mezi roky vyroby, kdy na to jeste vychcani zmrdi z ameriky nemrdali tak okate jako dnes.
Toz tak.. ale jsem nicmene rad, ze ten Test delali. ;)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod TimTaylor » pát črc 29, 2016 8:19

to S4TYR

dík za odkaz na super test filtrů, přečteno jedním dechem. Takže koupě Sawyeru mini se odkládá (minimálně), protože jinak vypadal jako rozumný kus vybavení za celkem dobré prachy, ale vysledky testu mluví jasně... No zase je o čem přemýšlet.
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pát črc 29, 2016 10:11

Pekny test, doufam ze to jeste nekdy rozvedou.
Celkem prekvapil ten katadyn, u sawyeru jsem to tak trochu cekal.
Zajimavy a pro me uzitecny je ten poznatek, ze ma na filtrovani u sawyeru vliv tlak vodu, to pro me vzdy byla trochu neznama, skoda ze to trochu vic nerozvedli.
Ta ucinnost nevysla zas tak mimo oproti udavani vyrobcem, bohuzel nastava zasadni otazka, jak je na tom nejaky uplne konkretni vyrobek, tedy treba ten muj :),a hlavne jak se ne/meni ucinnost cetnosti pouzivani.
Sice clovek se snazi davat pozor aby se filtr nedostal na mraz, ale i tak. Neprokvapilo by me, pokud se zvetsene pory nevyskytovaly casem mnohem hojneji. Byl by zajimavy test vice sawyer filtru ruzneho stari.
Osobne me to moc netrapi, jak jsem tu psal, beztak se snazim filtrovat vodu, kterou bych jakz takz v nejhorism pil i bez prefiltorvani a pouzivam sawyer mini tak nejak jako zalohu a castecne kvuli sve paranoie :)
Uz proto, jak je poznamenano, tezke kovy a viry to stejnak neodstrani.
Navic kdyz ctu blogy amiku a vidim, co tim filtruji pri ruznych trecich pousti, rikam si, ze v praxi to preci jen drtive vetsine funguje :)
Navic nevim o alternative, ten LifeStraw je pro me preci jen vyrazne mene prakticky. Pokud bych se chystal nekam, kde bych vedel, ze ten filtr hodne vyuziji a neobejdu se bez nej, tak bych asi zkusil ten LifeStraw.
Z toho testu mi vychazi, ze bych mohl se saweyr mini jeste jako zalohu nosit nejakou chlorovou tabletu, pokud bych musel vyuzit zdroj, u ktereho bych mel pochyby i s pouzitim toho filtru. Kombinace se steripenem je taky zajimava, ale opet pro me uz prehnane reseni, zvazil bych opet jedine v nejekm extremnejsim prostredi.

Trochu vtipne je to hodnoceni reakci vyrobcu :) LifeStraw vysli ochotne vstric, kdyz se jejich vyrobek ukazal jako plne funkcni, to by clovek necekal :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pát črc 29, 2016 10:18

Ja jsem se s jednim adminem z portalu 'vybaven' sekl na Sawyeru pred pul rokem, kdy jsem o ten vetsi kus mel vazne zajem a napsal mi hned, ze pokud trvam na mechanicke filtraci, tak se mam podivat spise po necem od LifeStraw :)
Tam vypada slibne Mission 5l, ale cena uz je mimo.
Na bezne treky u nas si zatim vystacim a pouzivani Steripenu me nelaka. Cokoliv dalsiho na baterky je pro me proste opruz nehorazny a verim elektronice mene nez tomu Sawyeru :D
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pát črc 29, 2016 11:57

Michal82 píše:Zeptám se tady - je podle vás do vody z pramínku lepší tabletka - nebo je účinnější vodu převařit? Neberu v potaz chuť - jde mi o likvidaci bordelu - asi bych pomalu vsadil na to převaření ale nevím.... Zatím jsem tabletkoval a nekdy ani to ne a vždy ok, ale jednou to přijde tak bych to už nechtěl podceňovat.

já jsem za cca 33 let co jezdím do přírody pil z mnoha pramenu a studánek, vodu z těchto zdrojů nikdy neupravuji, a problém jsem nikdy neměl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 29, 2016 12:03

a ja po par dnech piti vody ze studny nekde v beskydech, kde voda "mela byt ok" prijela se strevni chripkou a mela sem atb, par lidem tam bylo dva dny blbe a polovina si niceho nevsimla... takze hrozne zalezi i na konkretni situaci. jinak vetsinou mam filtr pro jistotu, jako scink si vybiram vodu, kterou bych pripadne pila i bez nej (tak ji bez nej vetsinou piju) ale rikam si, ze filt lepsi nez nic a v pripade potreby bych se jistila jeste u hnusny vody tou tabletou...

a presne, jak se tu pise - kolik lidiv jakych podminkach tydny a mesice pouzivaj tyhle filtry a sou v pohode? takze bych stresovala az podle lokality a predpokladane nekvality vody dane oblasti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pát črc 29, 2016 12:22

scinkk píše:Celkem prekvapil ten katadyn, u sawyeru jsem to tak trochu cekal.

taky jsem si myslel že bude sawyer horší než katadyn
scinkk píše:Zajimavy a pro me uzitecny je ten poznatek, ze ma na filtrovani u sawyeru vliv tlak vodu, to pro me vzdy byla trochu neznama, skoda ze to trochu vic nerozvedli.

jojo, při filtrováni sawyerem mně tohle taky napadá
scinkk píše:Byl by zajimavy test vice sawyer filtru ruzneho stari.
a taky kdyby ho otestovali při různém tlaku vody
Naposledy upravil fps dne pát črc 29, 2016 18:07, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pát črc 29, 2016 12:49

když o tom tak přemýšlím po tom co jsem přečetl ten test, má vůbec cenu vozit u nás, Alpy, Tatry sawyer mini? mam ho stejně jenom jako rezervu kdybych nenašel vhodnou vodu na pití, a to se stává minimálně, vždy trasy plánuji přes místa kde je pitná voda, a ještě bych ušetřil na váze 143g (filtr, stříkačka, 1l skládací láhev)
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod sobb » pát črc 29, 2016 13:38

My to dřív neřešili, pak nám z vejletu do Ladakhu zbyl Aquasteril, takže vozíme trošku toho. Sice je to chemie, ale používáme to výjimečně a je jistý, že funguje. V případě nouze o pitelnou vodu se hodí, zrovna na podzim jsme tím čistili "povodňovou" vodu v Dolomitech, bez úpravy bych to tehdy asi neriskla a jiná voda nebyla.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pát črc 29, 2016 13:40

S4TYR píše:..Test filtru..

kdyz si to prectes znovu, tak tam je i to zkouseni ruzneho proudu vody ;)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pát črc 29, 2016 13:45

Za sebe bych jeste dodal, ze tlak ma velky vliv na kvalitu vody. Nejlepsi vysledky jsou po gravitacnim filtrovani. Sawyer mini je z nejakeho duvodu kus od kusu rozdilny, co se tyce kvality prefiltrovane vody. S velkym prutokem spatna kvalita s malym prutokem uchazejici. Optimalni tlak je zmacknuti vahou okolo 3kg, takze nic moc.

SAWYER SP129 Squeeze obstal mnohel lepe nez mini.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod S4TYR » pát črc 29, 2016 13:54

Ja bych neduveroval uz ani tomu SAWYER SP129 Squeeze ;)
Nejdokonalejsi uprava vody proti vsemoznym breberkam je chemickou cestou a to bohuzel odsira docela slusne vnitrni organy, protoze vsechny ty preparaty jsou de facto zredene Savo.

Co do kvality, mame v cesku necistsi pitnou vodu vubec, tak jestli to neni tim, ze jsme uz zhyckani :D
Tady v Brne a okoli se ted protrhla epidemie zloutenky a to bych si asi dvakrat rozmyslel, z jakeho zdroje se napiju.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod grco » pát črc 29, 2016 14:19

S4TYR píše:Co do kvality, mame v cesku necistsi pitnou vodu vubec, tak jestli to neni tim, ze jsme uz zhyckani :D


Boze moj, milujem tieto kecy napisane ako fakty a nepodlozene uplne nicim!

Mas na to nejaku studiu?

Pretoze jednoduchy google search ti napriklad najde toto http://www.therichest.com/expensive-lifestyle/location/top-10-countries-with-the-best-tap-water/
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Příspěvekod Kjuba » pát črc 29, 2016 16:30

Taky bych rád viděl, z čeho je čerpáno. Protože tomu ani trochu nevěřím.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát črc 29, 2016 16:40

Jste nejaci narocni. Mne by pro zacatek stacilo vedet, co bylo mysleno slovem necistsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod grco » pát črc 29, 2016 16:46

Tak asi nejcistsi, ne? Alebo myslis, ze to bolo myslene naopak akoze "ne-cistsi", takze spinavou? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát črc 29, 2016 16:50

No prave ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod sobb » pát črc 29, 2016 16:54

co je necistsi sice lépe nevědět, ale každopádně ČR patří k zemím, které jsou v rámci celosvětového hodnocení bezpečnosti pitných vod hodnoceny tzv. pěti kapkami - tudíž mají ve veřejné síti kvalitní (v podstatě až na havárie zcela bezpečnou) vodu.
Jen pro zajímavost, např. Slovensko má jen kapky čtyři :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení