Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv bře 8, 2018 21:28

Vsak jsem si rikal, co by za ty bakterie nektere daly :twisted: Zacatek byl ale docela drsny, uz je to hodne davno, dneska by mne to mohlo i zabit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pát bře 9, 2018 22:44

Nabiji nekdo steripen solarem?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » pát bře 16, 2018 20:10

tak jsem jako nástupce sawyera pořídil to MSR. První dojem.. ta gumová čepička na tom nedrží, asi to bude chtít nějak přidělat, jinak to ztratím. A oproti sawyerovi ta voda má víc gumovou chuť, asi to bude chtít přefiltrovat pár desítek litrů vody, ať se to trochu vymyje.

Co mě překvapilo - filtr se nacucá vodou a pak je těžkej. No jo, blbého by to nenapadlo.. :)

DSC_3751.jpg

DSC_3752.jpg
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát bře 16, 2018 20:38

Myslis tu cepicku na prvni fotce? Vzdyt ta vypada pridelana :-k

Gumova chut je dost slusne minus, napis casem, jestli se vymyje. O kolik je nacucany filtr tezsi?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » pát bře 16, 2018 20:58

mike píše:Myslis tu cepicku na prvni fotce?

Ona ta celá gumová část je sundavací, takhle to vypadá se sundanou gumovou částí - to červené je jednosměrný ventil. Ale možná se bojím zbytečně. Každopádně to přidělám nějakým separátním poutkem k tý hadici.

Nechci aby moje první dojmy vyzněly negativně, princip je super, pumpování funguje rychle, a oproti sawyeru s modrým pytlíkem to jsou nebe a dudy. A nebudí to dojem potenciálně křehkého zázraku strojírenství jako třeba MSR miniworks a jemu podobné přístroje s pákovou pumpou.


DSC_3753.jpg


mike píše:napis casem, jestli se vymyje

jj

mike píše:O kolik je nacucany filtr tezsi?

nemám tu žádné vážidlo :/ subjektivně o třetinu až polovinu víc?
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » sob bře 17, 2018 11:50

- ne že bych kdy ještě koupil ňáký vodní filtr, dle mě jsou na nic, hlavně u nich člověk neví jestli ještě fungují, a nebo už nefungují, ale princip MSR TrailShot MicroFilter vypadá dobře, i když princip Katadyn BeFree vypadá ještě lépe, a váži to méně
- mám dotaz jak moc se přicpává MSR TrailShot MicroFilter, zmenšuje se u něj průtok vody když filtruješ špinavější vodu?
- nedal se z něj voda vypumpovat tak jako je to na tomto videu v čase cca 3:45?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » sob bře 17, 2018 19:08

fps píše:jak moc se přicpává?

mě ten filtr dorazil v pátek, takže zatím jsem ho zkoušel jen doma. Ale je nutný říct že já outdoorový filtry (tohle je můj druhý teprve) nepoužívám jako nějaký řešení který mi zajistí pitnou vodu z Gangy. Já od filtru očekávám že:

- mi vyfiltruje parazity z bobků ovcí/kamzíků/lidí z těch pastvin nad potůčkem u kterýho přespávám (jakožto kluk ze Sudet si pamatuju že pokud se ovce vyhánějí na louku kam má přístup divoká zvěř, tak se musí jednou za čas nechat odčervit, jinak pojdou)
- sníží koncentraci breberek z tý mrtvý srnky v potůčku sto metrů vejš o který nevím (zvířata choděj umírat k vodě, kromě mé vlastní zkušenosti tady psal to samé mike)

ale nedělám si iluze, že filtr kterej má filtrovat mikroskopický částice bude dlouhodobě fungovat s opticky zakalenou vodou. A o tom, že by nějaký propláchnutí tyhle miničástice efektivně vyplavilo pochybuju.. Takže až filtr začne bejt neopravitelně ucpanej, tak ho bez lítosti vyhodím, a do tý doby se ho budu snažit neucpat :)

fps píše:když princip Katadyn BeFree vypadá ještě lépe, a váži to méně


S váhou souhlasím, ale ten princip se mi vůbec nelíbí. Na tom videu co jsi postoval si ten týpek máčí ruce ve vodě. A to večer po celodením hiku nechceš, zvlášť když není teplo a voda je ledová. A taky když čerpáš vodu na pití, tak takovýhle túňky se stojatou vodou, těm bych se vyhnul, radši nějaký tekoucí potůček, kterej se sám tím probubláváním čistí. Na takovýdle mělký potůčky ale pak buď potřebuješ krabici od mlíka, jak poradil scinkk výše, a nebo přesně takový pumpovací filtr, jako je trailshot :)

fps píše:nedal se z něj voda vypumpovat

Tohle je čistící procedura popsaná v návodu. Napumpuješ filtr do půlky obsahu, protřepeš ho, a pak spodní výpustí z něj vycákáš vodu i se špínou. Tý vodě se moc ven nechce, protože vstupní hadička je celkem tenká. (Ten návod tady ještě mám, takže jestli je zájem, můžu ofotit)
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Miuan » čtv dub 5, 2018 11:09

Ja mam MSR Trailshot od lonskeho leta, gumovou chut jsem teda nezaznamenal, mozna to tak je kdyz to cucas primo z toho gumovyho nahubku, ale ja to cepuju do petky. Ani cepicka mi nevypadava. Spis mam obavy o hadicku ktera se pokazdy ohne ve stejnem miste u tela filtru, i kdyz to zatim drzi. To vlastni telo filtru - oranzovy valec, je vymenitelne, takze neni potreba vyhazovat cely filtr. Sitko na konci hadicky je hodne jemne, takze kdyz ten konec ponorim treba do jemneho bahynka na dne tak to uplne zastavi prutok, coz beru jako plus. Cisteni filtru je dobre videt na videu na YT, je to jednoduchy. Cenim si na nem, ze se nemusim patlat se skladacima flaskama, a ze na proplachovani nepotrebuju zadnou strikacku nebo jiny pripravek. Proste filtr vezmu tak jak je a hodim ho do kapsy batohu a vim ze mam komplet cisteni vody.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Pierre111 » čtv dub 5, 2018 13:45

Viděli jste už ty nové filtry Sawyer ?

https://sawyer.com/products/select-filter-and-purifier/

Co vy na to ? :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv dub 5, 2018 16:39

Ze to vypada az moc dobre na to, aby to byla pravda ;-) A ze se Sawyeru bohuzel neda verit.

Furt je tam zasadni omezeni mraz. Sami to pisou, po zmrznuti vyradit. Cimz padaji jakekoliv vyssi hory i v lete :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » čtv dub 5, 2018 18:28

prima, ten Trailshot me zajima uz od doby co ho MSR predstavilo, takze cim vice postrehu tim lepe diky :)
Kazdopadne letos mam v planu vyzkouset zas nejake tablety.

Pred par dny jsem prepinal televizi a vyskocil na me porad nesmirne kvality z pridukce tv nova. Bylo to o tom, jak skvele moderni vychytavky si dnes muzete poridit, abyste si poradne zakempovali, no a jedna z tech vychytavek byl filtr ala sawyer, no a v reportazi bylo nazorne ukazano a na malych detech otestovano, jak je to super pac muzete pit vodu z dolniho toku Berounky, no hodne jsem se nasmal :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » pát dub 6, 2018 18:58

Miuan píše:gumovou chut jsem teda nezaznamenal, mozna to tak je kdyz to cucas primo z toho gumovyho nahubku

já to mezitím rozebral na elementy a smrdí to průsvitné tělo. Tak to asi přehnali s nějakou přísadou když vařili tu "gumu" na moji várku.. Mám to teď rozebraný a leží mi to tu, tak to snad vyvětrá. Kdyžtak tomu pomůžu horkou vodou.

Miuan píše:ktera se pokazdy ohne ve stejnem miste u tela filtru, i kdyz to zatim drzi
Tak ji čistě ušmikneš a nandáš znova. toho bych se nebál. Myslím že tam na nějakém centimetru nesejde.. :)

scinkk píše:pit vodu z dolniho toku Berounky, no hodne jsem se nasmal :)

to by bylo zajímavý zkouknout pod mikroskopem, to musí bejt dobrá polívka..
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pát dub 6, 2018 19:05

toz to by ten filtr mel odstranit, ale mozna by je nepotesil vysledek ze spektometru :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát dub 6, 2018 19:20

Spektrometr by mely resit ty nove Sawyery, ne? Zvlast S3 pry odstranuje krome chemikalii (???), pesticidu i tezke kovy. To bych chtel docela videt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pát dub 6, 2018 19:32

na to jsem zapomnel kouknout. Hm to by tam muselo byt neco na co se to bude vazat, stejne jako treba u aktivniho uhli apod.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod JoseD » pát dub 6, 2018 19:35

mike píše:Spektrometr by mely resit ty nove Sawyery, ne? Zvlast S3 pry odstranuje krome chemikalii (???), pesticidu i tezke kovy. To bych chtel docela videt.

technicky si dokážu představit vrstvu aktivního uhlí, na jehož obrovskou plochu se sloučeniny rády přichytí. Ale co si už představit nedokážu je indikace "opotřebovanosti" toho uhlí.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pát dub 6, 2018 19:47

No hlavne tam nejak nic takoveho nepisou, i kdyz jsem to proletl jen zbezne. Navic by bylo zahodne, ze to pujde menit, pac ta kapacita vazby je omezena. Takze to #400 uses by bylo dosti orientacni.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » pát dub 6, 2018 20:05

Pisou tam The adsorption filtration technology within the foam..., takze tam nejaky aktivni povrch bude. Ale jak dlouho vydrzi a jak se zjisti, ze uz nefunguje, to tam nikde neni. Nejspis nijak a bere se nejake prumerne (velmi male) znecisteni.

Docela by mne zajimaly nezavisle testy prave na tohle. Sawyeru po zde drive diskutovanem fiasku neverim.

Tohle mne prave u filtru stve. V podstate neni zpusob, jak overit, ze funguji nebo ze jeste funguji. Znicit je muze mraz nebo se tady vycerpa kapacita aktivni vrstvy. A pak clovek muze v dobre vire pouzivat filtr, ktery uz nefunguje. Kdyby se to aspon nejak dalo otestovat po navratu z akce nebo jednou za cas...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod skutrjohny » úte dub 17, 2018 11:04

Tak v nedeli, vlivem okolnosti, jsem poprve pouzil vodni filtr. Puvodne bylo v planu nabrat ze "zaruceneho" pramene, ale ten jen kapal a nad nim si lidi (idioti) oblibili misto k vykonavani potreby, takze z tuňky pod pramenem se mi delalo zle, i kdyz by to jinak byla taky moznost. Takze zpet k filtru.
Vodu jsem nakonec nabral z nejake relativne ojedinele kaluze. Predstavy, jak mohla i mimo jine vznikat na tom frekventovanem chodniku, jsem radeji vytesnil. Nicmene, i vzhledem k tomu, ze to byla moje prvni zkusenost s vodnim filtrem, jsem ji radeji 3x prefiltroval. Konecnym produktem bylo neco lehce nazloutle a trochu nasladle. Dalo se to prezit a ani to moc nesmrdelo. Prujem jsem nedostal a ani jsem nezvracel, takze asi ok.
Je normalni, ze voda je i po filtraci stale trochu nazloutla? Pri vsech tech testech jim z toho vetsinou vychazi neco cireho. Jinak mam filtr Sawyer mini a pokud dotazovana skutecnost neni problem, tak se da rict, ze jsem s nim spokojeny. Je to jednoduche a i pres male rozmery celkem rychle. Cekal jsem, ze to bude horsi.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte dub 17, 2018 14:49

Kdyz je ve vode rozpusteneho neco, co ji obarvi, tak to filtrem zalozenym na velikosti poru neodfiltrujes. Treba takovy vitamin B2, ktery se vylucuje moci, je krasne zluty a doma si muzes zkusit, jak filtrem projde :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod scinkk » úte dub 17, 2018 16:40

Platí po prefiltrovani nejen pro barvu ale s velkou pravděpodobností i pro chuť ;-) prostě by to mělo odstranit zvířátka a víceméně mechanicky bordel :-)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » úte dub 17, 2018 16:56

Jj, mohly by to mozna ale zvladnout ty nove Sawyer filtry, co o nich byla rec vys. Jestli teda zase nekecaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » úte dub 17, 2018 17:48

Abych se přiznal tak tomu nevěřím - když člověk koukne na různý testy tak ano většinu to odfiltruje ale něco málo tam zůstane - a pak je to jen otázka času kdy a kde a jak rychle se breberky namnozi.

Není nad pilulku a vodu převařit.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod TimTaylor » stř dub 18, 2018 9:05

Hledám taky nějaký jednoduchý filtr na vodu, když se člověk potuluje tady ve střední Evropě (ČR-Slovensko-Polsko-Rakousko-Německo atd.) a nechci s sebou tahat X litrů vody, tak hledám něco né moc velkého, drahého :rolleyes: , spolehlivého, abych si při doplnění vody třeba z potoka či rybníka při cestě nemusel bát místních breberek a následných problému. Ten Sawyer nevypada vůbec špatně, ale hlavně aby to fungovalo. Nevím jestli bych pil úplně žlutou vodu. Na druhou stranu třeba dle blogu na netu hodně lidi na Pacific Crest Trail ty Sawyery používá a nemají problémy, takže fungovat to asi bude...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod skutrjohny » stř dub 18, 2018 9:19

to vis, ze to fungovat bude, jen nesmis brat vodu z potoku, ktere uz prosly nejakou i sebemensi civilizaci. chemicky obohacenou vodu to nevycisti. a taky musis pocitat (jak jsem se ted dozvedel a nevim proc me to driv nenapadlo), ze chut a barvu odstate vody smichanou treba s podlozim to zmeni jen castecne. proste nikdy to nebude tak osvezujici, jako voda z pramene :) v nouzi dobre, poslouzi a zachrani, ale jinak bych to zbytecne z batohu nevytahoval a zameril se na ty opravdu zarucene zdroje kvalitni vody;)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 18, 2018 9:54

skutrjohny píše:jinak bych to zbytecne z batohu nevytahoval a zameril se na ty opravdu zarucene zdroje kvalitni vody;)

skutrjohny píše:Puvodne bylo v planu nabrat ze "zaruceneho" pramene, ale ten jen kapal a nad nim si lidi (idioti) oblibili misto k vykonavani potreby, takze z tuňky pod pramenem se mi delalo zle
:((
U kazdeho zaruceneho i "zaruceneho" zdroje se Ti muze stat, ze se kousek od nej nenachazi rozpadavajici se cast zvireciho tela, ze to nepouzil nekdo jako toaletu, atd. Dokonce i pri zdroje, ktery "vyteka" z podzemi se muze stat, ze tam budes mit "v ceste" mrtvou mys, krtka, vodniho zivocicha, ze tam presakla moc zvirat/lidi, atd.

Ja, kdyz uz pouzivam vodu v prirode, filtr nemam, prevarti neprevarim - ale vim, ze "zaruceny" zdroj neexistuje. Ze se nemuze nic stat neni pravda dokonce ani u artezskych studni ktere se privadeji potrubim z desitky metru hlubokeho podzemi (pamatuji se na problem v destvi, kdy se neco nepekneho stalo s vodou z "obecni" artezske studne a par desitek lidi si to odneslo. Neco se do te podzemni vody dostalo).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » stř dub 18, 2018 9:59

Ano, pojdme to chvili hnat do extremu at mame vse podchyceno :) Jasne ze pokud na miste neudelas chemicky rozbor nemas jistotu nikdy, ale pojdme to hrat ciste na pravdepodobnost :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod skutrjohny » stř dub 18, 2018 10:06

jasne, zas to neprehanejme. krtka muzes mit i ve sve studni na zahrade a nefitrujes to. zaruceny zdroj neexistuje, ale vsichni jiste vime, jak jsem to myslel. nikdy jsem vodu nefiltroval. bral ji z pramenu i z malych potoku a za tech 20 let jsem jeste nikdy nemel zadny problem
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod apuka » stř dub 18, 2018 14:25

Jasne, to byla hnidopisska poznamka, kdyz ses nejdrive shanel po filtru, bo "zaruceny zdroj" byl po...vsakvisco a potom jsi doporucoval zarucene zdroje :-).

Ja casto piju ze studanek, i takovych, ktere napr. sbiraji vodu z mechu ve svahu nad sebou (tj. voda netece z podzemi primo do studanky) a to dlouhe roky. Jen jednou jsem z toho mel dvoutydenni bolesti bricha - kousek od Mezirozsutcu je studanka, ale thdy to bylo za dlhsiho silneho deste, kde do studanky natekla voda z okoli, no a tehdy jeste fungoval jak salas na Podziari tak se i vsude v okoli studanky bezne pasly ovce, vsak taky tech hovan tam bylo kolem dost. Co mam rict - no, mlady a blby ](*,), jsem si to taky (doslova) vypil.
Pri trose obezretnosti se da na vetsine mist s docela vysokou pravdepodobnosti vyhnout problemum. Ale je dobre se nejdrive vzdy kouknout alespon kousek po okoli. Cos popsal (toaleta tesne nad studankou), jak obcas vidim, se zda byt posledni dobou docela moda - pricemz pod studankou je stejny svah, les nebo krovi, ale tam nikdo nechodi :twisted: :smt070 ...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » čtv kvě 17, 2018 11:28

Vloni jsem presel na Steripen a bud s nim neumim delat nebo neco delam spatne. Vcera jsem se tak po.ral... skoda mluvit. Komplic, ktery pil ze stejnych zdroju se Sawyerem nic.
Takze si myslim, ze jsem kontaminovanou vodu mel nekde v zavitu na hrdle Nalgenky a ta mi dala. Poprosim o nejaky navod jak teda pracovat se Steripenem, aby k tomu nedochazelo. Dekuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení