Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » úte čer 11, 2013 10:15

Teď momentálně mám tento filtr (váha pouze 91 gramů, životnost 2000 litrů) a na té stránce jsou i nejčastější dotazy, kde nalezneš i odpověď, zda to filtruje i vodu z řeky : http://www.pureeasy.com/Products/Protab ... r/248.html

Více info o Nano-metalovém jádru nalezneš například zde : http://www.pureeasy.com/Technology/Nano ... ers_media/
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » stř čer 12, 2013 14:49

hlp3 píše:Jen takový průzkum mezi majiteli keramických vodních filtrů.
Jak velkou nádobu (flašku, vak, apod.) na vodu nosíte?
S keramickým filtrem se dá voda nabrat v podstatě (skoro) kdekoli a tak se mě zdá, že by mohla stačit i 0,5 litrová flaška, maximálně 1 litrovka.

sice nemam keramický filtr, ale mam Katadyn Hiker Pro http://www.katadyn.com/usen/katadyn-pro ... crofilter/ který má sklovláknitý filtr, a díky tomu pumovacímu sistému stačí v pohodě mít u sebe cca 0,5l vody, tady jsem o tom psal viewtopic.php?p=367156#p367156
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » stř čer 12, 2013 21:44

Koukám, že ten Hiker má uhlíkové jádro.

Zkoušel si už filtrovat vodu z větší řeky, například Vltava u Orlíku, apod.?
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » čtv čer 13, 2013 6:25

tak to ne, mam ho krátce, a snažím se pohybovat mimo frekventovaná místa jako je okolí Vltavy či Orlíka, ale můžeš přeci nabírat vodu z menších přítoků které tečou do velkých řek či nádrži, těch je v okolí vždy plno, a z těchto přítoku bych s filtrem Katadyn neměl vůbec obavy
Naposledy upravil fps dne čtv čer 13, 2013 6:34, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » čtv čer 13, 2013 6:33

No já bych právě potřeboval vědět limit těch filtrů.

Pokud by to zvládlo i vodu z řeky, pak by to bylo super a v podstatě by se dala voda vzít úplně kdekoli.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » čtv čer 13, 2013 12:54

hlp3@ Mám pro tebe úkol. Přefiltruj teď po povodních z nějaké velké řeky alespoň půl litru vody a vypij ho. Počkej do druhého dne a pak nám napiš jak ses celou tu dobu cítil a jak ti momentálně je. Děkujeme :twisted:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv čer 13, 2013 18:06

Lepsi by bylo, kdyby pockal tyden. Nektere breberky maji delsi inkubacni dobu ;-) Na zloutenku az dva mesice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » čtv čer 13, 2013 21:53

No otestovat by to šlo, ale podle mě nezáleží na tom, co ve vodě je, ale jaká je toho koncentrace.

A jelikož je vody hodně, nemusí to nutně znamenat, že koncentrace bude nějak brutálně zvýšená...

Jinak "breberky" ten filtr s 0,1 mikronem zvládne na pohodu a žloutenka a ostatní viry nemůžou žít ve vodě bez "nosiče", který je ovšem větší jak 0,1 mikronu...

Osobně tedy vůbec neřeším bakterie, viry a podobné věci co žijou ve vodě, to je v pohodě (stačí na to matematika první třídy), ale jde mě spíš o chemikálie jako pesticidy, těžké kovy atd.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » pát čer 14, 2013 7:52

Hmmm předpokládám že aby ti byly věci jako pesticidy nějak vážně uškodily bylo by třeba je popíjet ve vodě delší dobu, nebo se mýlím? ... teda pokud by to nebylo nějaké koncentrovanější množství :/
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod scinkk » pát čer 14, 2013 9:19

Jak ty mechanaicke filtry, tak chemicke dezinfekce funguji pouze na principu odstraneni/usmrceni organizmu z vody. Vyhoda filtru pak je ze odstrani navic i pevne castice do dane velikosti (tyhle filtry nejspis veskere pevne castice :). Ale asi tezko bude jedna ci druha metoda odstranovat rozpustne latky. To bychom toho s sebou museli brat o dost vice :)
Takze na cisteni vody nekde v horach, kde ten zdroj mohl byt pravdeopodbne znecisten jen biologicky a nekde nad nami do tune vykonava potrebu nejaka ta kravka, je to dobre, a clovek si asi tezko uzene nejakou srajdu, prestoze po chemicke strance to nebude asi voda jako z vodovodu :)
Muze to byt dobry pokud clovek narazi na studnu, kde voda neni vedena jako pitna. Ci studanka, i kdyz studanky v silne zemedelske oblasti uz muzou byt taky otazkou.
Pokud ta voda uz protyka nejkou tou viskou ci dokonce mestem, tak ja osobne uz bych to radsi neriskoval.
Pochybuji, ze by clovek po vychlastani vody z Vltavy nekde za Prahou hnedle sel pod zem, ale clovek nevi jaky svinstva se muzou v tele usazovat, pomalu nicit a casem se nejak projevit. Ta koncetrace cehokoliv muze byt tak mala ze nic nehrozi, ale zalezi, komu s eto chce risknout.
U nas je bohuzel ta koncentrace osidleni tak vysoka, ze na tyhle metody bych se spolehal jen v urcitych oblastech, rekneme v pohranicnich horach :) Jinde mozna male lesni rybnicky, ktere nepodlehaji tomu druhu obhospodarovani, kdy se do rybniku naveze hromada hnoje :)
Ted kdyz beru na jednodenni prochazky hydrovak, tak vychlastam za den tri litry a to jeste nezacali letni paraky. Takze ja bych si asi s pulitrovkou nevystacil, doufaje, ze cestou najdu sest pro me vyhovujicich zdroju vody :) Ale zacnu to sledovat a treba zjsitim, ze by to opravdu slo :)
Ale ja jsme, co se vlastniho zdravi tyce, spise paranoik :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod martinnakole » čtv srp 1, 2013 20:44

Čau, nemáte někdo osobní zkušenost s tímhle filtrem?

http://www.amazon.co.uk/Travel-filter-b ... travel+tap
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod CABi88 » pát srp 2, 2013 9:27

vypadá to skoro stejně jako SOS Lahev. Zatim jsem jí zkoušel jen v rumunsku takže těžko říct protože tam je všude dost čistá voda :)
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod martinnakole » pát srp 2, 2013 9:39

Jsem na to narazil na walkingforum.co.uk. Je tam nějakej thread o úpravě / filtraci vody a všichni se tam víceméně shodujou, že používaj ten Travel Tap. Takže to asi nebude úplně marný...
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » stř zář 11, 2013 8:38

martinnakole: Martine nenašel jsem tam hmotnost, ale nehledal jsem dlouho. Jen dojem, který to na mne dělá, že by to mohlo být těžší s menším objemem (800ml), než třeba kombinace toho Soldier Filtru a 1l lehký PET (nebo Platypus) lahve. Je to jen dojem, který to ve mně na první pohled budí a nemusí být správný.

hlp3 píše:Teď momentálně mám tento filtr (váha pouze 91 gramů, životnost 2000 litrů) a na té stránce jsou i nejčastější dotazy, kde nalezneš i odpověď, zda to filtruje i vodu z řeky : http://www.pureeasy.com/Products/Protab ... r/248.html

Více info o Nano-metalovém jádru nalezneš například zde : http://www.pureeasy.com/Technology/Nano ... ers_media/


Jak už víš, celkem mne zajímá tvůj filtr. Nechtělo by se ti natočit krátké YT video? Na výše uvedeném webu jsou ty videa dost nekvalitní. Tvé postřehy a komenty z praxe by mohly být užitečné. Děkuju.
Naposledy upravil budo dne stř zář 11, 2013 8:55, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » stř zář 11, 2013 8:47

Ok, příští týden mám dovolenou a vyrážím na několika denní vandr, pokusím se tam něco natočit a pak to hodím na YT.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod martinnakole » ned zář 22, 2013 14:47

budo píše:martinnakole: Martine nenašel jsem tam hmotnost, ale nehledal jsem dlouho. Jen dojem, který to na mne dělá, že by to mohlo být těžší s menším objemem (800ml), než třeba kombinace toho Soldier Filtru a 1l lehký PET (nebo Platypus) lahve. Je to jen dojem, který to ve mně na první pohled budí a nemusí být správný.

Má to 150 g. Nevim, kolik váží ten Soldier Filter, ale já tu hmotnost zase tolik jako všichni neřešim :)

Spíš mě mrzí, že se mi nepovedlo ten Travel Tap sehnat, když jsem byl teď v UK, protože vypadá fakt slibně. Ve Fort Williamu jsem se po něm koukal v outdoorovym krámu většim snad než všechny Hudy Sporty v Praze dohromady a vodní filtry jsem tam nenašel vůbec, natož tuhle specialitu...
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Standa63 » ned lis 17, 2013 21:35

martinnakole píše:Čau, nemáte někdo osobní zkušenost s tímhle filtrem?

http://www.amazon.co.uk/Travel-filter-b ... travel+tap


Tak to také nevypadá špatně, navíc vedle bakterií a sedimentů uvádí i chemikálie.
Obrázek
Ale co viry?

Ale jinak oproti LIFESTRAW FAMILY (18.000l), je to "jen" na 1600l.

------------------
Editace: jo a ještě by mě zajímalo, zda lze použít tyto filtry na slanou vodu, respektive zda jsou schopny odfiltrovat i sůl, anebo na to musí být jiné filtry?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » úte pro 3, 2013 5:01

Malý update mojej story so Steripenom: Na poslednom treku mi nefungoval. Napriek tomu, že som ho pred odletom kontroloval a bol OK, pri prvom použití na treku nefungovala lampa. A to má celý steripen za sebou asi 30-40 cyklov...

Ešteže som mal ako zálohu tabletky, tie mi vyšli akurát.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » pát pro 6, 2013 21:41

Ahoj.

V rámci neustálého odlehčování mě zaujal vodní filtr SAWYER Mini se skvělou váhou 50 gramů.

Nedokáže sice odstranit rozpuštěné chemické "sračkX" jako můj dosavadní keramický filtr (váha 91 gramů), ale na druhou stranu je jeho provoz jednoduchý (v podstatě gravitační) a odolnost proti náhodnému rozbití je také podstatně větší.

Máte s ním někdo nějakou zkušenost (nebo s filtrem Sawyer Squeeze)?

Zajímá mě také, zda ho lze propláchnout i bez té obří stříkačky a to za pomocí tlaku vody z kohoutku?
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » pát pro 6, 2013 22:55

Mam squeeze, bez strikacky jsem ho proplachnout nezkousel, predpokladam, ze to ale vodou z kohoutku nepujde, protoze na strikacku je treba vyvinout pomerne silny tlak. Pouziti je mene pohodlne nez u pumpovaciho, ale zadny zasadni rozdil v tom neni. Je skvely, vyhovuje mi. Vaha je skvela.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod hlp3 » sob pro 7, 2013 6:34

Díky za info.

S tím kohoutkem jsem myslel ho na ten kohoutek přitlačit, sice to bude stříkat i všude okolo, ale tlak je značný a jistě i větší jak u té stříkačky.

Navíc tímto stylem by šlo filtr v civilizaci propláchnou v podstatě kdekoli a nemusela by se nosit ta stříkačka. Otázkou je zvolit přiměřený tlak vody, aby nedošlo silným tlakem k poškození filtru.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » ned pro 8, 2013 14:52

@hlp3 : Sawyer squeeze mám taky. Propláchnout pomocí kohoutku jde, ale nedocílíš takového tlaku jako u stříkačky. Zkoušel sem to a moc pěkně sem se zmáčel v koupelně (doporučuju hadr kolem spoje a přes kohoutek) :) Taky to jde pomocí vaku na vodu s hadičkou, když sundáš náhubek a místo něj dáš filtr. Sou to "nouzovky", ale nemyslím že by bylo třeba vyplachovat filtr po každém použití, takže pokud by šlo třeba o týdenní výlet tak bych to risknul bez a pak mu věnoval péči až doma.
Naposledy upravil Chmeld4 dne ned pro 8, 2013 15:07, celkově upraveno 1
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Chmeld4 » ned pro 8, 2013 15:06

btw: pro ty co mají Sawyer squeeze celkem doporučuju TOHLE. Vyřeší to vytékání vody po použití. Mě osobně to celkem štvalo a na jednom videu sem viděl jak si v podstatě to samé nějakej šikula vysoustružil ze špalíčku plastu. Později sem narazil i na to samé co vyrábí ten chlapík na videu :wink:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » ned pro 8, 2013 16:50

ja to vzdycky vycakam odstredivou silou, ale tohle je fakt moc pekny reseni :supz:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod wawrik » pon pro 30, 2013 9:04

Musím pochváliť customer support Steripenu. Nič ústretovejšie a jednoduchšie neexistuje. Nebudem to popisovať, lebo je to vysoko zneužiteľné, ale v skratke - kým som sa vrátil z Nepálu, už ma na pošte čakal náhradný.

A napriek tomu, že môj model už nevyrábajú, ho niekde stiahli z predajne a poslali, lebo ten jediný mi plne vyhovuje. A nemali kvôli tomu blbé poznámky ani nijako ublížený tón kvôli robote navyše, jednoducho sa mi snažili vyhovieť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » pon pro 30, 2013 9:20

fps píše:tak to ne, mam ho krátce, a snažím se pohybovat mimo frekventovaná místa jako je okolí Vltavy či Orlíka, ale můžeš přeci nabírat vodu z menších přítoků které tečou do velkých řek či nádrži, těch je v okolí vždy plno, a z těchto přítoku bych s filtrem Katadyn neměl vůbec obavy



Jak ti funguje ten filtr po tech Alpach? Jak se zhorsila pruchodnost po cisteni ze stojake vody z odtavajiciho snehu a slo pumpovat velmi z tezka... Krysak mi rikal, ze tyhle odtavajici snehy maji v sobe hodne jilu a filtr se tim mohl pricpat. Zajimao by mne, jak ti funguje s odstupem casu a jestli jsi ho nejak cistil. Diky.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » pon pro 30, 2013 14:18

doma jsem otřel filtrovou vložku houbou (už ji vozím sebou) která byla u toho, a funguje zlehka jako před tím
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod KombojKT » stř led 15, 2014 8:13

Mam dotaz, dnes jsem od kolegů obdržel filtr Sawyer sqeez. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nikde jsem nenalezl český návod. Jde mě hlavně o to, jak často a jakým způsobem jej mám čistit. Aby vydržel co nejdelší dobu. Pochopil jsem, že k tomuto účelu je zde ta stříkačka, ale jak a kam ji nasadit jsem zatím nezjistil. Poraďte prosím
vaclav-brand.blog.cz
KombojKT
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 14, 2013 21:26

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod budo » stř led 15, 2014 9:34

Já jsem ho koupil na nalehko.com a CZ návod u něj byl. Pokud vydržíš, během dne se po něm zkusím mrknout a dát sem fotokopii.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod [b2e] » stř led 15, 2014 11:27

Zaujal me Sawyer SP128 Mini, protoze se da snadno nasadit na hadicku camelbaku.

Pouzivate nekdo timto zpusobem? Je odpor filtru porad dostatecne nizky na to, aby se z hadicky dalo pohodlne pit?

Zaroven by me zajimalo, jak se Mini da nasadit i na PETku, protoze na nem nevidim zavit odpovidajiciho prumeru, pouze jen kolik na navleknuti hadicky.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení